REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE `  2024

Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Niedziela      17.  marca  2024  r.

1.  Godz.    8, 00                 Msza  św. z  kazaniem  dla  wszystkich

2.  Godz.  10, 00                 Msza  św. z  kazaniem  dla  wszystkich

3.  Godz.  11, 30                 Msza św. dla dzieci  z  kazaniem

4.  Godz.  16, 00                 Gorzkie Żale  z  kazaniem pasyjnym  dla wszystkich

Poniedziałek      18.  marca  2024 r.

( Dzień spowiedzi Wielkopostnej od 16.00  do  18.00)

(z przerwą od 17.00  do  17.30)

1.  Godz.   10, 00                Msza  św. z  nauką  dla  wszystkich

2.  Godz.   15, 00                Koronka do Miłosierdzia Bożego

3.  Godz.   16, 00                Spowiedź wielkopostna – kaplani z dekanatu)

4.  Godz.   18 ,00                Msza św. z nauką dla wszystkich

Wtorek      19.  marca  2024 r.

( Dzień chorych )

1.  Godz.   10, 00               Msza  św. z  nauką  dla  wszystkich

2.  Godz.   15, 00               Koronka do Miłosierdzia Bożego

3.  Godz.   16, 00               Msza św. dla chorych i wiernych w  podeszłym wieku  z sakramentem namaszczenia (proszę o przywiezienie chorych i starszych do kościoła )

4.  Godz.   18, 00                Msza  św. z  nauką  dla  wszystkich

Środa    20.  marca  2024  r.

( ZAKOŃCZENIE  REKOLEKCJI )

1.  Godz.   10, 00               Mszą św. na zakończenie  rekolekcji  dla tych, którzy nie mogą być po południu

2.  Godz.   15.00                Koronka do Miłosierdzia Bożego

3.  Godz.   18,00                Msza  św. z  nauką  dla  wszystkich (na  zakończenie   Rekolekcji (nowenn do M.B.N.P.)

( Po  Mszy  św.) „Koncert Pieśni Wielkopostnych”  w wykonaniu uczestnika „Szansy na sukces Opole 2022”,  absolwenta Akademii Katolickiej w Warszawie i aktora serialu „Ojciec Mateusz”.

Nauki rekolekcyjne głosi  ks. proboszcz Krzysztof Kosobucki z Cekcyna


List Biskupa Pelplińskiego informujący o śmierci Biskupa Piotra Krupy


Drodzy Kapłani,
Kochani Siostry i Bracia,


Ze smutkiem informuję, że 4 marca 2024 r. odszedł do wieczności biskup senior Piotr Krupa – emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej, który w latach 1984 – 1992 był także biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Smutek ten jest jednak przepełniony wiarą, że Jezus Chrystus jest zwycięzcą śmierci oraz nadzieją, że życie nasze zmienia się, ale się nie kończy.

Biskup Krupa urodził się w Braciejowej na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej w 1936 r. Studiował w Gorzowskim Wyż­szym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu. Po święceniach kapłańskich w 1961 r. posługiwał jako wikariusz w parafiach w Gubinie, Świebodzinie, Kołczygłowach i Zielonej Górze. Studiował teologię moralną w Strasburgu, gdzie uzyskał stopień doktora. W nowopowstałej diecezji koszalińsko kołobrzeskiej był notariuszem Kurii, rektorem seminarium w Koszalinie, a od 1984 r. biskupem pomocniczym. W 1992 r. został biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej oraz wikariuszem generalnym. Wykładał także w naszym seminarium. To nie tylko suche fakty, ale historia człowieka, który z zaangażowaniem poświecił swoje życie na służbę Bogu, Kościołowi i ludziom.

Znałem biskupa Piotra, kiedy posługiwałem jeszcze w archidiecezji gdańskiej, ale stał się on jednym z moich najbliższych współpracowników jako biskupa pelplińskiego. Był już wówczas biskupem seniorem, ale wspomagał mnie i całą diecezję najpierw aktywną służbą w diecezji, a w sześciu ostatnich latach modlitwą w zaciszu swojej kanonii. Żywo interesował się życiem naszej wspólnoty i całego Kościoła. Ujmował swoim spokojem, rozwagą oraz skromnością. Takim pewnie go pamiętacie, kiedy przyjeżdżał do parafii na odpust, wizytację oraz udzielając sakramentu bierzmowania.

Nasza modlitwa niech będzie najlepszym dowodem wdzięczności Dobremu Bogu, że postawił na naszej drodze biskupa Piotra i podziękowaniem za wszelkie dobro, które uczynił nam przez jego pośrednictwo.

Razem z biskupem Arkadiuszem zapraszam Was zatem Siostry i Bracia do wspólnej modlitwy zarówno w czasie uroczystości pogrzebowych, które będą miały miejsce w bazylice katedralnej w Pelplinie: w piątek 8 marca br. o godz. 18.00 Msza Święta pod przewodnictwem abpa Tadeusza Wojdy – Metropolity Gdańskiego oraz w sobotę, 9 marca 2024 r. o godz. 11.00 pod moim przewodnictwem. Zachęcam również do modlitwy indywidualnej lub we wspólnocie parafialnej.  W dniu pogrzebu o godz. 11.00 będą biły dzwony w naszych kościołach. Przystańmy wówczas na chwilę i pomódlmy się ze Zmarłego. Niech biskup Piotr otoczony naszą pamięcią wejdzie do domu Ojca w niebie: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

+ Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński

 

SŁOWO  BISKUPA  PELPLIŃSKIEGO   ZAPOWIADAJĄCE  PEREGRYNACJĘ IKONY  MATKI  BOŻEJ  NIEUSTAJĄCEJ  POMOCY  W  DIECEZJI  PELPLIŃSKIEJ

Drodzy Kapłani; kochani Diecezjanie!

Od ponad 700 lat przeżywa Kościół jako wierny Lud Boży celebrację Jubileuszu Roku Świętego, wyjątkowego daru łaski, czasu nawrócenia i Bożego Miłosierdzia.

Pragniemy jako wspólnota diecezji pelplińskiej przygotować się do przyszłorocznego Roku Świętego 2025, by stać się - zgodnie z hasłem wybranym przez papieża Franciszka - Pielgrzymami nadziei, pośród zagubienia dzisiejszego świata i człowieka. Chcemy umocnić naszą wiarę, ożywić nadzieję, stać się świadkami miłości oraz znakiem jedności, zgody i pokoju.

Maryja Matka Nieustającej Pomocy, która stała się z woli Stolicy Apostolskiej Główną Patronką diecezji pelplińskiej, ma towarzyszyć nam na drodze przygotowań do Jubileuszu Roku Świętego. Zapraszamy ją więc, aby odwiedziła nasze domy i rodziny poprzez peregrynację jej wizerunku.

Wspólna modlitwa, zwłaszcza w formie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, będzie okazją do proszenia Jej w intencjach Kościoła powszechnego i naszej wspólnoty diecezjalnej. Oddamy Jej w opiekę parafie, kapłanów, osoby zakonne i wiernych świeckich. W sposób szczególny pragniemy modlić się za nasze rodziny: małżonków, dzieci i osoby starsze oraz zawierzać ludzi młodych, poszukujących drogi własnego powołania, także do życia kapłańskiego i zakonnego.

W diecezji rozpoczniemy peregrynację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy od święta Ofiarowania Pańskiego. W parafiach i rodzinach może być to kilka dni lub tygodni później w zależności od możliwości poszczególnych wspólnot parafialnych. O szczegółach poinformują Duszpasterze.

Proszę Was o przyjęcie Maryi w znaku jej ikony w domach i rodzinach. Powierzcie jej to, co leży Wam na sercu i błagajcie o jej nieustanną pomoc. Niech ten czas zawierzenia, czas przygotowania do Jubileuszu, czas dziękczynienia za dar Patronki Maryi nieustannie gotowej nas wspomagać, będzie czasem przemiany serc, przebaczenia i wzrostu wzajemnej miłości, ku czemu z serca błogosławię.

Wasz biskup Ryszard

W najbliższą środę,  10  stycznie  br., w naszej parafii odbędzie się spotkanie kolędowe księży naszego dekanatu Tucholskiego z Ks. Biskupem Diecezjalnym o godz. 16.00. Z tej racji Msza św. z Nowenną do M.B.N. Pomocy będzie wyjątkowo rano o godz. 9.00.

Kolędy, podobnie jak w zeszłym roku, będą zbiorowe w kościele przez 3 kolejne niedziele ( 7, 14 i 21 stycznia ) o godz. 16.00 w połączeniu ze Mszą św.