W dzisiejszą niedzielę 3 grudnia rozpoczynamy się w Kościele nowy rok liturgiczny, a tym samym kolejny adwent przygotowujący nas do powtórnego przyjścia Jezusa oraz do obchodu świąt Narodzenia Pańskiego pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Od poniedziałku do piątku będą odprawiane Msze św. roratnie o godz. 17.00, na które nade wszystko zapraszam wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0 do III oraz młodzież  do bierzmowania. Dzieci, do klas trzecich szkoły podstawowej włącznie, uczestniczą w roratach z lampionami w każdy poniedziałek i wtorek , natomiast młodzież do Bierzmowania 2 razy w tygodniu z zapisem w indeksach po Mszy św

  1. W dzisiejszą niedzielę 3 grudnia rozpoczynamy się w Kościele nowy rok liturgiczny, a tym samym kolejny adwent przygotowujący nas do powtórnego przyjścia Jezusa oraz do obchodu świąt Narodzenia Pańskiego pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Od poniedziałku do piątku będą odprawiane Msze św. roratnie o godz. 17.00, na które nade wszystko zapraszam wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0 do III oraz młodzież  do bierzmowania. Dzieci, do klas trzecich szkoły podstawowej włącznie, uczestniczą w roratach z lampionami w każdy poniedziałek i wtorek , natomiast młodzież do Bierzmowania 2 razy w tygodniu z zapisem w indeksach po Mszy św..

26 listopada o godz.18.00 w kościele Bożego Ciała odbędzie się Dekanalny Dzień Młodzieży w programie: Eucharystia, świadectwo i adoracja. Zachęcam młodzież naszej parafii do uczestniczenia, a obowiązkowo uczestniczy młodzież przygotowująca się do bierzmowania.


12 listopada chcemy objąć modlitwą i wsparciem chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W tym roku towarzyszy nam hasło: „To jest zawsze nasz dom”.


Z okazji XXIII.  Dnia Papieskiego

pod hasłem "Jan Paweł II cywilizacja życia"

w dniu  15 października 2023 r.  wystąpi w naszym kościele

schola  parafialna "Vox cordis"

 

Zapraszamy na wspólny  Różaniec codziennie  o  godz. 18.00  w  małym kościele


Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Tradycja tej modlitwy sięga średniowiecza. Różaniec łączy w sobie prostotę i głębię, duchowość chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Papież Leon XIII mówił, że jest on „streszczeniem całej Ewangelii”.

Oficjalnie jednolity Różaniec Najświętszej Maryi Panny zatwierdza papież (też dominikanin) św. Pius V w 1569 r., a później, na pamiątkę zwycięstwa chrześcijan nad Turkami pod Lepanto, ustanawia dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej. Na różańcu modli się, zalecając go jednocześnie innym, wielu papieży, między innymi Leon XIII, bł. Jan XXIII, Paweł VI, aż przychodzi czas obecnego pontyfikatu. Jan Paweł II wpisuje się w ciągłość nauki o znaczeniu różańcowej modlitwy, a w liście "Rosarium Virginis Mariae" (RVM) z 2002 r. uzupełnienia ją przez dodanie rozważań tajemnic światła.

Różaniec jest modlitwą co najmniej dwupoziomową. Pierwszy poziom urzeczywistnia się przez stosowanie specjalnej techniki modlitewnej: rytmicznym powtarzaniu formuły. Dzięki melodyce i rytmowi słów, serce i umysł mogą oczyścić się z natłoku uczuć i myśli, a skoncentrować na sprawach Bożych. Przywoływanie słów Modlitwy Pańskiej czy Pozdrowienia Anielskiego pozawala, by w sercu doświadczać bardziej opieki świętych osób. Powtarzanie jest jedną z metod pomagającą przez kontemplację wspominać i uobecniać Osoby Boże, a w powiązaniu z Nimi także Maryję. Przywoływanie imienia ukochanej osoby pozwala zobaczyć, że podobnie jak w centrum modlitwy Zdrowaś Maryjo tkwi słowo "Jezus", imię Zbawiciela może przenikać nasze życie.

Tajemnice różańca są określane mianem miniaturowej Biblii. Trudno przecenić ich rolę w kształtowaniu biblijnej świadomości katolików. Najbardziej dotyczą nauki o Jezusie Chrystusie. Dokonane niedawno papieskie uzupełnienie wypełnia pewną chrystologiczną lukę. Otóż tajemnice radosne opisują akt Wcielenia oraz dzieciństwo Jezusa. Bolesne odsyłają nas do Jego męki i śmierci. Część chwalebna przypomina o tym, że nasz Pasterz wrócił do życia i jest zmartwychwstały. Dodanie tajemnic światła rozwija wymiar chrystologiczny, wnikając w tajemnice publicznego życia Chrystusa. Ewangelii i tak nie sposób wyczerpać. Wskazanie na chrzest w Jordanie, początek znaków w Kanie Galilejskiej, głoszenie Dobrej Nowiny i wzywanie do nawrócenia, Góra Przemienienia i ustanowienie Eucharystii pomagają nam zobaczyć, że bogactwo tajemnicy Chrystusa staje przed nami otworem.

Więcej artykułów…