1.Obchodzimy dzisiaj w kościele święto Chrztu Pańskiego, które  przypomina nam o własnym chrzcie, poprzez który Pan Bóg ogłosił nas swoimi przybranymi dziećmi i umocnił darem Ducha Świętego.

2.Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego,  do święta Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu  wystąpi w naszej parafii zespół młodzieżowy ze szkoły ZSL i A pod kierownictwem Dariusza Krygowskiego,  na którego występ zapraszam o godz. 17. 00 w dużym kościele.

3.W dzisiejszą niedzielę serdecznie dziękuję za modlitwy za przyczyną św. Faustyny do Bożego miłosierdzia w intencji budowy kościoła  oraz wszystkich  ofiarodawców oraz darczyńców naszej świątyni. Dziękuję też za  kolektę z dzisiejszej  niedzieli na budowę i wykańczanie naszej świątyni.

4.Opisane w dzisiejszej Ewangelii wydarzenie nad Jordanem poprzedza cały okres działalności publicznej Syna Bożego, który przyjął postać człowieka. On dopiero potem „przyniesie prawo”, dopiero potem „otworzy oczy niewidomym”. Święty Jan skorzystał z używanego wówczas znaku chrztu – obmycie w wodzie jest czytelnym symbolem pragnienia, by pozostawić za sobą zło, by obmyć się i zacząć od nowa. Tamten chrzest nie czynił nikogo dzieckiem Pana Boga, nie włączał do społeczności Kościoła.
Czemu zatem Jezus przyszedł do swego krewnego, który wzywał do nawrócenia i pokuty, skoro ani nawrócenia, ani pokuty nie potrzebował?
Chciał świadomie, publicznie stanąć obok tych, dla których przyszedł. Pokazał wszystkim, jak bardzo chce być blisko człowieka, który już raz (a może i wiele razy) zlekceważył Miłość Stwórcy. Chrzest w Jordanie to deklaracja Jezusa z Nazaretu – ogłasza, że nie brzydzi się grzesznikiem, że staje obok tych, co się zagubili, co powinni żałować, obok tych, którzy nie umieją kochać. Pan Jezus chce stanąć na czele wszystkich, którzy uwierzą w Boga pochylającego się nad człowiekiem.

5.Odpowiadając na pragnienie samego Chrystusa, który modlił się do Boga Ojca za swoich uczniów „aby byli jedno”, w najbliższy piątek rozpoczynamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który trwać będzie od 18 do 25 stycznia.

6.W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą z uwagi na kolędy, odprawimy o godz. 16,oo.

7.W czwartek 17 stycznia rozpoczynają się XXXIV Światowe Dni Młodzieży w Panamie, odbywające się pod hasłem „Oto Ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego!”. W duchu łączności z młodzieżą całego świata módlmy się o gotowość przyjęcia słowa Bożego i podjęcia różnych darów powołania przez młode pokolenie uczniów Chrystusa.

8.W tym tygodniu przypadają wspomnienia : 17 I – św. Antoni - opata, egipski pustelnika oraz 19 I – św. Józef Sebastian Pelczar - biskupa przemyski, założyciela Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

9.Wszystkich,  którzy zapisali się na Pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszam na spotkanie organizacyjne do małego kościoła w najbliższy czwartek, 17 stycznia br., na godzinę  20.00.

10.Trwają  odwiedziny  duszpasterska zwana „kolędą”. Plan kolęd jest podany na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła, na zewnątrz w gablocie oraz na stronie internetowej parafii. Dziękuję za serdecznie przyjęcia w każdym domu oraz za złożoną ofiarę, która  tak jak w zeszłym roku  jest przeznaczona na wykańczanie naszej świątyni  -  na wyłożenie granitowej posadzki prezbiterium.

11.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za młodzież, szczególnie z Ameryki Łacińskiej, aby za przykładem Maryi odpowiedziała na wezwanie Pana do przekazywania światu radości Ewangelii.

2.Dziś przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w tradycji polskiej świętem Trzech Króli, kiedy to poświęca się kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ten znak (C + M + B 2019) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary.
Świętych Mędrców uważamy za ojców naszej wiary i śpiewamy na ich cześć najpiękniejsze kolędy.

3.Zapraszam dzisiaj do udziału w 2 Orszaku Trzech Króli, który rozpocznie się o godzinie 13.00 przy kościele św. Bartłomieja Apostoła. Nasza parafia ubiera się w kolor zielony. Podczas Orszaku odbędzie się zbiórka do puszek na rozwój scholi działających przy tucholskich parafiach.

4.Trwają odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Kolędy w dni powszednie od godz. 16, oo /  soboty i niedziele  od  godz.  15,oo (Szczegółowy plan kolęd został wywieszony w  przedsionku  oraz na tablicy  ogłoszeń).

Serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane w czasie kolęd.  W tym roku są przeznaczone na założenie  mediów głównej kondygnacji plebani oraz położenie tynków i wylanie posadzki.

5.W okresie kolędowym zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16,oo.

6.W przyszłą niedzielę  przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. Na Mszy św. o godz. 10.00 wystąpi  chór  z  Raciąża  z kon certem  kolęd  i pastorałek.

7.Również w przyszłą niedzielę przypada  2  niedziela miesiąca. Zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji szczęśliwej budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców.  Kolekta z tego dnia jest przeznaczona jest na  budowę kościoła.

8.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem. Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.

9.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże”

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.Dzisiejsza niedziela kieruje nasz wzrok w stronę Świętej Rodziny z Nazaretu. Liturgia zaprasza nas nie tylko do zawierzenia naszych najbliższych Jezusowi, Matce Bożej i św. Józefowi, ale nade wszystko do kształtowania codziennego życia na wzór Świętej Rodziny. Przeżyjmy ten dzień, poświęcając więcej uwagi naszym najbliższym, aby świętowanie niedzieli było czasem prawdziwie dla Boga i rodziny.

2.W liturgii dzisiejszej niedzieli zauważamy, że niezrozumienie, zdziwienie, poszukiwanie. To część więzi z Jezusem. Tego doświadczali Jego najbliżsi. Kiedy chcemy być wszystkiego pewni w naszym życiu wiary, na drodze staje nam scena z Jerozolimy.
To, że Go w końcu odnaleźli, nie wyjaśniło wszystkiego. Wręcz przeciwnie, odtąd jeszcze bardziej będą świadomi, że uczestniczą w Tajemnicy. Rodzina powróci w komplecie, tryb codziennego życia nie ulegnie zmianie. Może z tym tylko wyjątkiem, że odtąd Jezus jako bar micwa będzie brał udział w męskich nabożeństwach w synagodze. A jednak ten dzień, dzień poszukiwania Syna, zawsze pozostanie w pamięci Maryi i Józefa.
Czy i my nie mamy czasem podobnego doświadczenia jak Rodzice z Nazaretu? Że kiedy odnaleźliśmy Jezusa, On na nowo nam się wymyka? Że znów Go nie rozumiemy? Jeśli tak, to dobrze – przekonuje nas o tym dzisiejsza Ewangelia. Nie można zrozumieć Boga, raz na zawsze układając sobie wszystko w uporządkowane szufladki. On zaskakuje, przekraczając granice tego, czego się spodziewaliśmy. Jest Bogiem żywym. W Nim możemy dotknąć Tajemnicy: co to znaczy być w tym, co należy do Ojca? Ale dotknąć nie znaczy zrozumieć. Znaczy: przeżyć. Stać się uczestnikiem.
Scenę odnalezienia Jezusa w świątyni można czytać także w kontekście relacji rodzinnych. Przychodzi bowiem taki czas, że dziecko zaczyna rodzicom wysyłać komunikaty: to moje życie, jestem kimś odrębnym. Chcę iść za głosem powołania kapłańskiego, chcę się złączyć sakramentalnie z tą osobą. Rodzic może nie zrozumieć działania łaski w swoim dziecku. Wtedy przychodzi z pomocą opowieść o Maryi i Józefie, i ich duchowym zmaganiu się z trudnością w przyjęciu Tajemnicy.

3.Na nabożeństwo przebłagalno – dziękczynne na zakończenie starego roku 2018 zapraszam jutro na godz. 16.00 do małego kościoła, w którym  dziękować będziemy Opatrzności za odebrane łaski,  a zarazem przepraszać za nasze słabości i prosić Bożą Opatrzność o opiekę  na nowy nadchodzący rok 2019. Uczynimy to wszystko również za wstawiennictwem św. Rity,  której relikwie mamy w naszej parafii.

4.We wtorek 1 stycznia 2018  roku  -  w  Nowy  Rok  -  obchodzić będziemy Uroczystość  Świętej  Bożej  Rodzicielki, a  zarazem  Światowy Dzień  Pokoju.  Ojciec  Święty  wygłosi  światowe  Orędzie  Urbi et Orbi  ( „Miastu  i  światu”). Msze św. zostaną  odprawione  o  godz.  10,00    oraz  dla  dzieci  o  godz.  11, 3o .

5.W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Msza Święta z modlitwami w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych w czwartek o godz. 9.00.

6.Msze święte w dni powszednie,  które były zamówione na wieczorną Mszę o godz. 17.00 będą w czasie kolędowym odprawiane rano o godz. 9.00 (z wyjątkiem środy godz. 16.00).

7.W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. Tradycyjne błogosławieństwo kredy, kadzidła oraz wody podczas wszystkich Mszy Świętych.

8.O godzinie 13.00 rozpoczęcie 2 Orszak Trzech Króli. Wyruszymy sprzed kościoła św. Bartłomieja wspólnie śpiewając kolędy na Plac Wolności. Tam odegrane zostaną Jasełka Uliczne. Nastąpi ogłoszenie wyników konkursów, zaprezentowanie wygranych prac i tekstów nowych zwrotek kolędy „Oj Maluśki, Maluśki”,. Wspólne zabawy poprowadzi wodzirej Marceli Matecki z Torunia. Będzie też możliwość poczęstowania się grochówką i gorącą herbatą, które będą przygotowane dla wszystkich chętnych. Parafia nasza Opatrzności Bożej ubiera się w kolorze zielonym. Zachęcamy też dzieci do przebrania się za królów, rycerzy, księżniczki itp. które ubarwią nasz wspólny pochód i świętowanie. Serdecznie zapraszamy! Podczas Orszaku odbędzie się zbiórka do puszek na rozwój scholi działających przy tucholskich parafiach.

9.W sobotę o godz. 15.00 zapraszam na kolejną akcję Promieni Miłosierdzia. Spotykamy się przy szopce bożonarodzeniowej ustawionej na ul. Pocztowej, obok budynku Starostwa Powiatowego. Modlić się będziemy w intencji naszych rodzin.

10.Odwiedziny  duszpasterskie z racji świąt  Bożego  Narodzenia,  zwane  też  kolędą rozpoczniemy  po Nowym  Roku ,  a  więc  od  środy 2  stycznia roku  2019.

11.Kolędy w dni powszednie od godz. 16, oo /  soboty i niedziele  od  godz.  15,oo (Szczegółowy plan kolęd został wywieszony w  przedsionku  oraz na tablicy  ogłoszeń).

12.Wszystkim parafianom i gościom życzę pięknego i błogosławionego czasu Narodzenia Pańskiego. Pamiętajmy w tym tygodniu o naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie.

13.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam nowy numer Pielgrzyma oraz dla dzieci Mały Pielgrzym oraz inne czasopisma o treści misyjnej i młodzieżowej

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

 

 

Plan kolęd  2019 (duszpasterskie odwiedziny w parafii)

2 stycznia środa

ul. ks. St.  Kujota i  ul. J. Pruszcza

3 stycznia     czwartek

ul. Sokolnicz i ul.  Hallera

4 stycznia     piątek

ul. Kniejowa (numery parzyste)

5 stycznia    sobota

Nad Brdą

6 stycznia    niedziela

Trzech Króli

ul. Borowiacka i  ul. Parkowa

7 stycznia     poniedziałek

ul. Sambora

8 stycznia      wtorek

ul. Kniejowa  (numery nieparzyste)

9 stycznia      środa

ul. Sarnia

10 stycznia    czwartek

ul. Jastrzębia i  ul. Orla  

11 stycznia    piątek

ul. Wrzosowa  (numery parzyste)

12 stycznia    sobota

ul. Myśliwska i ul. Św. Huberta   )

13 stycznia    niedziela

ul. Bractwa Kurkowego

14 stycznia    poniedziałek

ul. Żwirowa i  ul. Tucholczyka

15 stycznia    wtorek

ul. Wrzosowa (nieparzyste)

16 stycznia    środa

Biała cegielnia i ul. Świecka (lewa strona) do p. Figel

17  stycznia   czwartek

Kolęda dekanalna księży

ul. Przemysłowa

18 stycznia    piątek

Świt i Żółwiniec, Międzylesie oraz  ul. Transportowa

i  ul. Usługowa

19 stycznia    sobota

Dom komunalny, ul. Krucza i ul. Świecka ( pr. strona)

20 stycznia    niedziela

al. 700lecia

21 stycznia    poniedziałek

ul. Gajowa i ul. Hejnałowa

22  stycznia    wtorek

ul. Woj. Polskiego

23 stycznia     środa

ul. Przemysłowa i ul. Łowiecka

24 stycznia     czwartek

Osada leśna oraz domy przed i za  Brdą

25 stycznia    piątek

26  stycznia  sobota

ul. Wydmowa, ul. Pokoju Toruńskiego  i Piszczek

ul. Obrońców Polskości

27 stycznia    niedziela

ul. Strzelecka

1.Dzisiaj przeżywamy  I dzień Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny. Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o do małego kościoła. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas następnej Mszy św. w ciągu dnia.

2.W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w środę  26 grudnia, przypada  święto św. Szczepana  - pierwszego męczennika. W koś­ciołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby szkolnictwa katolickiego. Tradycyjnie tego dnia przed kościołami całej Polski składamy ofiary do puszek na potrzeby szkolnictwa katolickiego, a nade wszystko na Katolicki Uniwersyte­t Lubelski. Msze św. zostaną odprawione tak, jak w niedzielę; o godz. 8,00;  10,00  oraz 11,30 (spotkanie dzieci przy żłóbku w dużym kościele).

3.W czwartek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów.

4.W piątek, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.

5.W niedzielę, 30 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.

6.W tym tygodniu – w poniedziałek – zakończymy rok kalendarzowy 2018, w którym przeżywaliśmy wielkie wydarzenia w kościele. Przeżywaliśmy nadzwyczajny Rok Ducha Świętego pod hasłem „Napełnieni  Duchem Świętym”

7.Na nabożeństwo przebłagalno – dziękczynne na zakończenie starego roku 2018 zapraszam na godz. 16.00 do małego kościoła, w którym  dziękować będziemy Opatrzności za odebrane łaski,  a zarazem przepraszać za nasze słabości i prosić Bożą Opatrzność o opiekę  na nowy nadchodzący rok 2019. Uczynimy to wszystko również za wstawiennictwem św. Rity,  której relikwie mamy w naszej parafii.

8.Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. będą ponownie o godz. 17,oo.

9.Odwiedziny duszpasterskie, kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku w środę -  2 stycznia 2019 r.

10.Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

11.Wszystkim parafianom i gościom, którzy przybyli do naszej świątyni w pragnę złożyć z głębi serca płynące życzenia:

Życzę Wszystkim zdrowych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech błogosławieństwo Bożej  Dzieciny
towarzyszy Wam przez całe życie,
a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe
życzenia spełniają się w każdym momencie.

Dużo radości w dniach Świąt Bożego Narodzenia

oraz szczęśliwego Nowego Roku 2019.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.

2.W poprzednią niedzielę Ksiądz Biskup Diecezjalny mianował w Pelplinie 60 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. W tym gronie są nasi parafianie:  Jerzy Jakubczak i Andrzej Grzempa.

3.Słowo Boże, które dziś słyszymy jest pochwała tego co małe.Pan Bóg często okazuje swą chwałę i realizuje swe zamiary przez to, co u ludzi jest słabe, bez znaczenia i niezdolne do wielkich czynów.
Wybrał „najmniejsze spośród plemion judzkich” (pierwsze czytanie), aby wydało Tego, którego władza rozciągnie się na całą ziemię. Mesjasz pochodzący z niewiele znaczącego plemienia obejmie władzę nad całą ziemią i przyniesie jej pokój i błogosławieństwo.
Jego moc płynie z tego, że spełnia wolę Bożą (drugie czytanie). Całkowicie zjednoczony z Bogiem, realizuje Jego plany zbawcze. Dzięki pokorze i posłuszeństwu dysponuje potęgą duchową, której nie złamią moce ludzkie.. Łaska i dobro ukazują się w pełnym blasku. Staje się jasne, że to Bóg działa dla dobra człowieka, współpracując z nim.
Trzeba zatem, byśmy jak Maryja byli napełnieni błogosławieństwem wiary (Ewangelia). Ona, pokorna Służebnica, niewiasta bez znaczenia i wpływów, uboga i cicha, swym zawierzeniem sprawiła, że Bóg objawił światu swe zbawienie. Dokonał przez Nią i w Niej „wielkich rzeczy”. Nadał zbawczą moc małości. Miłujmy zatem to, co małe i słabe, co w oczach ludzi wydaje się bezwartościowe i nieistotne. Pozwólmy Bogu objawiać w nas swą wielkość. Prośmy o serca wolne od pychy, gdyż ona zamyka drogę łasce.

4.W poniedziałek (24 grudnia), w Wigilię Bożego Narodzenia ze względu na uroczystości domowe Mszy św. o godz. 18.00 nie będzie. Zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych podczas wieczerzy wigilijnej.

5.Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki  -  Mszy Świętej o północy z poniedziałku 24 grudnia / na wtorek  25 grudnia w dużym kościele.

6.Przed pasterką zapraszam na nabożeństwo Adwentowe, które rozpoczniemy 10 minut przed północą.

7.W I dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas jednej z Mszy św. w pierwsze Święto Bożego Narodzenia. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

8.W środę, w drugi dzień świąt obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze święte według porządku niedzielnego. przed kościołem odbywać się będzie zbiórka do puszek na na szkolnictwo katolickie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

9.W czwartek przypada święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, a w piątek święto św. Młodzianków Męczenników.

10.W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny. Podczas Mszy świętych małżonkowie będą mieli możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Tego dnia, zapraszam też do kościoła Bozego Ciała o godz. 16.00 na „Koncert kolęd z Aniołami w tle” w wykonaniu chóru Camerata i zespołu Wiolinki pod dyrekcją Marzenny Tyrańskiej.

11.Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. w dni powszednie będą ponownie o godz. 17,oo.

12.Już dzisiaj zapraszamy serdecznie wszystkich na 2 Orszak Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia 2019 r. Rozpoczęcie Orszaku nastąpi o godzinie 13.00 przy kościele św. Bartłomieja Apostoła skąd wyruszymy wspólnie śpiewając kolędy na Plac Wolności. Tam odegrane zostaną Jasełka Uliczne. Nastąpi ogłoszenie wyników konkursów: Oblicze dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie i konkursu poetyckiego na napisanie kolejnej zwrotki kolędy „Oj Maluśki, Maluśki”, zaprezentowanie wygranych prac i tekstów nowych zwrotek kolędy. Wspólne zabawy poprowadzi wodzirej Marceli Matecki z Torunia. Będzie też możliwość poczęstowania się grochówką i gorącą herbatą, które będą przygotowane dla wszystkich chętnych. Parafia Opatrzności Bożej ubiera się w kolorze zielonym. Zachęcamy też dzieci do przebrania się za królów, rycerzy, księżniczki itp. które ubarwią nasz wspólny pochód i świętowanie. Serdecznie zapraszamy!

13.W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na ten i przyszły  rok 2019 oraz nabywać opłatek wigilijny.

14.Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku, tj. w środę  2 stycznia 2019 r.

15.Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. Dziś przypada połowa naszego adwentowego oczekiwania, dlatego ta niedziela nazywa się „niedzielą radości” i ma charakter szczególny, a szaty są koloru różowego. Kościół wzywa nas słowami  „Gaudete!”  tzn. Radujcie się!

2.W trzecią niedzielę Adwentu Kościół przypomina nam o miłości Pana Boga, który zesłał na ziemię swego Syna. Jest to powód do radości pośród trudów i zmagań.
Jednak w zestawieniu z nauką Świętego Jana Chrzciciela można na zapowiedź, na obecność radości spojrzeć nieco inaczej. Wielu rozmówców Świętego Jana pytało: „co mamy czynić?”. Odpowiedzi proroka nie były zaskakujące, można by nawet powiedzieć, że każdy sam sobie mógłby takiej odpowiedzi udzielić. No bo czy nie jest tak, że każdy w większości sytuacji doskonale wie, co powinien zrobić? Tylko po prostu nie chce nam się podjąć wysiłku.
Mało tego, doskonale wiemy, jakie wady mamy w sobie zwalczać: jeden powinien mniej narzekać, inny uczyć się pokory, zwalczać plotkowanie, być bardziej uczynnym, pilnować codziennej gimnastyki, sprzątać po sobie i tak dalej, i tak dalej.
Otrzymujemy dzisiaj wspaniały dar: niewyczerpaną motywację działania, pracy nad sobą. Nadchodzi Miłość, a zatem warto, a nawet trzeba, się przygotować.
Każdy, kto rozumie Adwent, każdy, kto traktuje swoje życie jak przygotowanie na najważniejsze spotkanie, nie tylko odpowie na pytanie, „co mam robić?”, ale każdego dnia popracuje nad wadami. Skutecznie. Co dzisiaj zmienię w sobie? Aby innym było łatwiej ze mną wytrzymać?

3.Pragnę dzisiaj serdecznie podziękować za modlitwy w intencji budowy naszego kościoła w zeszłą niedzielę oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców oraz za złożoną kolektę oraz ofiary od rodzin z ostatniego tygodnia miesiąca na sumę 4 680  zl .

4.Wszystkich parafian, a nade wszystko dzieci Komunijne i najmniejsze z  lampionami oraz młodzież do Bierzmowania zapraszam do  udziału w roratach, które są od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 ( w ostatnim tygodniu z racji spowiedzi w parafiach naszego dekanatu przesuwamy Msze wieczorne z  godz. 17.00  na godz. 18.00). Dzieci, jak zawsze zapraszam w poniedziałek, wtorek i czwartek,  a młodzież do Bierzmowania w środę i piątek.

5.Aby nadchodzące Święta przeżyć w stanie łaski uświęcającej, zapraszam do skorzystania z sakramentu pojednania. Spowiedź adwentowa w naszej parafii odbędzie się (z udziałem księży dekanatu tucholskiego) we wtorek, 18 grudnia, od godziny 16.00 do 18.00 (z przerwą od godz. 17.00 do 17.30).

6.W sobotę  przypada 22 dzień grudnia,  w którym zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświeceniem róż św. Rity o godz. 18.00 w dużym kościele.

7.Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” rozprowadzając świece na stół wigilijny w cenie minimalnej  od 8 zł. za sztukę.

8.W biurze parafialnym można zapisywać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną jeszcze przed świętami, tj. 20 grudnia.

9.W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2017, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

10.W najbliższych dniach zapraszam na opłatek wigilijny nasze grupy parafialne w następujących dniach:

  • · w środę po Mszy o godz. 18.00  ministranci
  • w czwartek po Mszy o godz. 18.00 schola  „ANIOŁKI”
  • w piątek  po Mszy św. o godz. 18 Róże Różańcowe

11.Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.

2.W dzisiejszą II Niedzielę Adwentu dobry i łaskawy Pan Bóg zaprasza mnie w czas Adwentu na duchową Drogę. Każda podróż to oczekiwanie. W Adwencie oczekuję narodzenia Jezusa. Lecz uczę się też oczekiwania powtórnego przyjścia Jezusa. „Nadchodzącego w obłoku z wielką mocą i chwałą”. Przez regularną modlitwę odnawiam moje życie duchowe. Dzięki Duchowi Świętemu odkrywam moją godność dziecka Bożego. W drodze Adwentu towarzyszy mi Maryja Niepokalana. Ona oczekuje narodzenia swego Syna, a jednocześnie wspiera mnie w moich walkach duchowych. Maryja swą czystością ochrania mnie jak płaszczem. Przy niej jestem bezpieczny. Maryja przypomina, że jest Matką moją i moich bliźnich. I uczy mnie ludzkiej wrażliwości. Co mogę zrobić? Mogę zacząć od modlitwy: za bezdomnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych. Modlitwa wstawiennicza przypomina mi, że droga Adwentu, którą rozpoczynam, jest wspólną drogą z moimi braćmi i siostrami.

3.W dzisiejszą - drugą niedzielę  miesiąca – dziękuję za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o potrzebne łaski na czas budowy  naszego kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też za dzisiejszą kolektę na budowę kościoła.

4.Dzisiaj przypada również dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z tej okazji przeprowadzamy przy wyjściu z kościoła zbiórkę ofiar do puszek.

5.Rozpoczęliśmy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, które odprawiane są od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Dzieci klasy III , II  i  I  do I Komunii św. zapraszam obowiązkowo z dzienniczkami w poniedziałek, wtorek i czwartek, natomiast młodzież do Bierzmowania  w środę i piątek. Dzieci zapraszam z lampionami.

6.W środę  Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy o godz. 1700.  Zachęcam do składania próśb i podziękowań do Matki Bożej.

7.Spowiedź Adwentowa w naszej parafii z udziałem księży spowiedników odbędzie się we wtorek (18 grudnia) od godziny 16.00 do 18.00 (z przerwą od godz. 17.00 do 17.30).

8.Z racji pomocy w słuchaniu spowiedzi w innych parafiach od soboty (15 grudnia)  Msze św. będą o godz. 18 – tej.

9.Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja ta związana jest z rozprowadzaniem świec), na których umieszczono symbol Caritas (ofiara od 8 zł). Świece te można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła i w biurze parafialnym.

10.W biurze parafialnym można nabyć opłatki wigilijne. W tym tygodniu jest kilka wolnych intencji mszalnych, zachęcamy do odwiedzin biura parafialnego.

11.W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną w środę (19 grudnia) od godziny 10.00 do 14.00.

12.Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej zaprasza małżonków na „Spotkania Małżeńskie”, poświęcone  pielęgnowaniu więzi małżeńskiej, które odbędą się w dniach 14-16 grudnia 2018 r. w Collegium Marianum w Pelplinie. Szczegóły znajdują się na plakacie w gablocie i stronie internetowej  Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Pelplińskiej.

13.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

Więcej artykułów…