LISTA LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ  BORY TUCHOLSKIE 2018

W niedzielę 8 lipca 2018 roku w Amfiteatrze Leśnym w Rudzkim Moście odbył się Koncert Galowy 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej „Bory Tucholskie 2018”. Organizatorami wydarzenia byli: Parafia p.w. Opatrzności Bożej w Rudzkim Moście oraz Tucholski Ośrodek Kultury. Podczas wydarzenia ogłoszono wyniki przeglądu, który odbył się 7 lipca 2018 roku w sali widowiskowej TOK. Po koncercie laureatów wystąpiła Gwiazda Wieczoru – Renata Zarębska.
Poniżej protokół z przesłuchań:

Komisja w składzie:
– Ludmiła Małecka – aktorka scen muzycznych, nauczyciel muzyki;
– ks. dr Łukasz Kątny – muzykolog, wykładowca muzyki i emisji głosu w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie , dyrektor referatu muzycznego diecezji pelplińskiej;
– RomanFieberg – główny specjalista ds. muzyki, pedagog – Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy;
przesłuchała łącznie 30 prezentacji.
Po wspólnej konsultacji komisja przyznała następujące miejsca, nagrody oraz Puchary w poszczególnych kategoriach:

W kategorii dziecięcej:
I msc. – Lena Balcerowska z Parafii p.w. Opatrzności Bożej w Rudzkim Moście;
II msc. – Kacper Biernacki z Parafii p.w. św. Wawrzyńca w Sochaczewie;
II msc. Wiktoria Grylewicz z Domu Strażaka i Kultury w Orchowie;
III msc. – Martyna Walichnowska z Domu Strażaka i Kultury w Orchowie.
Wyróżnienie:
– Lilianna Małek z Domu Strażaka i Kultury w Orchowie;
– Małgorzata Drzewicka z WDK w Silnie;
– Lena Grzonkowska z WDK w Silnie.

W kategorii młodzieżowej:
I msc. – Michał Kamiński z Lipna, obecnie uczeń I LO w Toruniu;
II msc. – Martyna Narloch z Tucholskiego Ośrodka Kultury;
III msc. – Maja Królak z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strzelnie.
Wyróżnienie:
– Paweł Lewandowski z Kowalewa Pomorskiego;
– Maria Galinska z Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legbądzie.

W kategorii dorosłych:
Jury przyznało WYRÓŻNIENIE soliście – Patrykowi Singerowi z Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legbądzie.

W kategorii zespoły:
Jury przyznało I msc. Zespołowi NO NAME z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łasinie.

Puchar Przejściowy Festiwalu – Grand Prix 2018 po raz trzeci z rzędu zdobyła Monika Przybysz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie.

Ogólna ocena i opinia Festiwalu:
Jury podkreśla wyrównany poziom prezentowanych piosenek. Docenia duże zaangażowanie uczestników i pracę w przygotowaniu repertuaru.
Jury dziękuje uczestnikom, rodzicom i instruktorom muzycznym.
Po raz pierwszy w historii Festiwalu Jury przyznało trzeci raz z rzędu Puchar Grand Prix tej samej osobie – Monice Przybysz.
Zgodnie z regulaminem Puchar staje się własnością laureatki.
Szczególne podziękowania kieruje do organizatorów Festiwalu – ks. Wiesława Herolda – Proboszcza Parafii p.w. Opatrzności Bożej w Rudzkim Moście oraz Tucholskiego Ośrodka Kultury.

XXIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej Bory Tucholskie '2018

„Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”

H o n o r o w y     p a t r o n a t

 • Jego  Ekscelencja  Biskup Pelpliński -  Ryszard  Kasyna
 • Poseł do Parlamentu Europejskiego - Tadeusz Zwiefka
 • Senator  RP  -   Andrzej Kobiak
 • Burmistrz Tucholi - Tadeusz Kowalski
 • Kawaler Orderu Uśmiechu - Halina Janowska - Giłka

Organizator Festiwalu

Parafia Opatrzności Bożej w Tucholi - Rudzki Most (por. www.festiwal.tuchola.pl)
oraz Tucholski Ośrodek Kultury.

Czas i miejsce Festiwalu

Festiwal odbędzie się w dniach  6 -  8  lipca 2018 r. (piątek, sobota i niedziela)
Koncert niedzielny w amfiteatrze leśnym
przy ul. Jana Pawła II w Tucholi (osiedle Rudzki Most).

Przesłuchania uczestników odbędą się w Tucholskim Ośrodku Kultury,  Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola

Biuro Festiwalu

Tucholski Ośrodek Kultury 89-500 Tuchola, Plac Zamkowy  8

tel./ fax.. 052 / 334 33 88) oraz pocztą e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Cel Festiwalu

Festiwal jest popularyzacją piosenki religijnej oraz wartości chrześcijańskich,  a nade wszystko przesłaniem miłości Boga i człowieka. Charakterystyczną rzeczą jest to że na festiwalu pomimo konkursowych zmagań panuje zawsze atmosfera wielkiej życzliwości, wzajemnej współpracy i wspólnoty wszystkich biorących udział w tym wydarzeniu. To dobry znak, że w dzisiejszych czasach kiedy co chwila pojawia się jakiś nowy gatunek muzyki. Zawsze jednak jest miejsce na ten szczególny rodzaj - muzykę religijną. Jest ona przecież czymś więcej niż tylko samym śpiewem - jest modlitwą i wyrażaniem uczuć religijnych.

XXIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej odbędzie się pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Będzie wydarzeniem, które jednocześnie połączy muzykę i śpiew z doznaniami duchowymi wyrażonymi w piosence i pieśni.

W słowach przesłania „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” chodzi przede wszystkim o odkrycie Osoby Ducha Świętego, Jego obecności w naszym życiu i o otwarcie się na Jego działanie.

Tegoroczny Festiwal z pewnością przyczyni się do upowszechniania dorobku w zakresie współczesnej muzyki religijnej, promocji kultury chrześcijańskiej, popularyzacji pieśni religijnej, integracji środowiska katolickiego oraz popularyzacji wartościowych treści muzyki i sacrum zawartych w pieśniach i piosenkach religijnych. Stanie okazją do upamiętnienia i uczczenia wydarzeń związanych z setną rocznicą, a w ten sposób utrwalenia ducha polskiej niepodległości.

W tym roku odbędą się pierwsze warsztaty festiwalowe przy Tucholskim Ośrodku Kultury w piątek 6 lipca br. od godz. 16.00

Program warsztatów:

A)      pierwszy dzień 06.07.2018 :

 • 16:00 - spotkanie z ks. Wiesławem Heroldem, Ludmiłą Małecką, Romanem Fibergiem, Arturem Grudzińskim
 • 16:30 praca nad emisją (rozśpiewanie, ćwiczenia dykcyjne)
 • 17:30 praca indywidualna (w trzech grupach - Miłka , Romek, Artur)
 • zajęcia warsztatowe
 • nauka hymnu festiwalowego oraz powstałego świeżo na warsztatach fragmentu gospel

B)      dzień drugi 07.07.2018 :

- przesłuchania konkursowe XXIV. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej Bory Tucholskie 2018

Uwaga:

Zainteresowani warsztatami proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału do 18 czerwca br.(z racji pierwszych warsztatów wieczorny posiłek i nocleg zapewnia organizator).

Przesłuchania odbędą się tradycyjnie w 2 sobotę lipca, tj. 07. 07. 2018 r. w Tucholskim Ośrodku Kultury (TOK) Tucholski Ośrodek Kultury Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola tel./fax 52 334 3388

Zgłoszenia na XXIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej 2018 (nie warsztaty) należy przesyłać do 27 czerwca 2018 r. do Tucholskiego Ośrodka Kulury: Tucholski Ośrodek Kultury Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Parafii Opatrzności Bożej: 89-500 Tuchola, ul. Jana Pawła II  nr 1; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na rozpoczęcie tegorocznych przesłuchań Festiwalowych zapraszamy wszystkich uczestników oraz osoby towarzyszące na Mszę św. o godz. 12.00  w myśl tegorocznego zawołania „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” w intencji wszystkich biorących udział w przesłuchaniach,  a nade wszystko moc darów Ducha Świętego. (Kościół Bożego Ciała w Tucholi, ul. Świecka 24  – duży za Rynkiem).

Zapraszamy wszystkich do  stolicy Borów Tucholskich naszym staropolskim zawołaniem:  "Przyjeżdżajcie, las Was powita,  a ludzie ugoszczą".

 

Warunki uczestnictwa

W Festiwalu mogą wziąć udział soliści lub zespoły działające przy parafii, w szkole, przedszkolu, świetlicy osiedlowej, Domu Kultury, placówce KO oraz innych grupach środowiskowych.
Uczestnicy Festiwalu biorą udział w kategoriach :

- Soliści
- Duety i zespoły (w tym schole parafialne)

oraz grupach wiekowych :

- dzieci (przedszkolaki, szkoła podstawowa)
- młodzież (gimnazjum i szkoły średnie)
- dorośli (studenci i pracujący)
- dopuszcza się we wszystkich kategoriach grupy polskojęzyczne z zagranicy

1. Udział w tegorocznym Festiwalu prosimy zgłaszać w Biurze Festiwalowym (Parafia lub Dom Kultury) do  27 czerwca br. pocztą, faksem lub mailem.

2.  Zgłoszenie powinno zawierać : informację o składzie zespołu (nazwa, kategoria, grupa) lub solista (dane osobowe), tytuły 2 zgłoszonych utworów z załączoną płytą CD lub kasetą magnetofonową (wystarczy nagranie amatorskie) oraz tekstem piosenek lub wiersza (w przypadku poezji śpiewanej).

3.  Utwory własne powinny posiadać zapis nutowy piosenek (prymka) z podpisanym tekstem (czarnym kolorem dla potrzeb ksero).

4. Próby akustyczne przewidziane są w sobotę od godz. 9.30 do godz. 11.45. Dni festiwalowe rozpoczyna  Msza św. w sobotę, 7 lipca,  o godz. 12. 00 w kościele Bożego Ciała (ul. Świecka 24),  na którą  zapraszam wszystkich uczestników z opiekunami oraz gośćmi  (proszę z serca naprawdę wszystkich).  Przesłuchania  rozpoczną się w sobotę od godz. 13.00 w Tucholskim Ośrodku Kultury (TOK), Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola; Próby akustyczne przed Koncertem Galowym w niedzielę od godz. 13.30 do godz. 14.45 – scena amfiteatru w Tucholi – Rudzkim Moście.

5. Koncert Galowy połączony z uroczystym wręczeniem pucharów wraz z główną nagrodą i Pucharem Grand Prix 2018  oraz nagród tegorocznym laureatom Festiwalowym 2018 odbędzie się w niedzielę dn. 8 lipca br. o godz. 16.00 na scenie Amfiteatru Leśnego w Tucholi – Rudzkim Moście.

Na zakończenie, jako gwiazda wieczoru wystąpi Renata Zarębska) - polska aktorka, kaskaderka i artystka kabaretowa

6. Organizatorzy zapewniają pełne nagłośnienie według zgłoszonych potrzeb natury technicznej oraz wyżywienie (w sobotę obiadokolację oraz w niedzielę ciepły posiłek w godzinach popołudniowych w punkcie gastronomicznym amfiteatru leśnego w Tucholi - Rudzkim Moście).  Dojazd na własny koszt. Noclegi z częściową dopłatą (ok.25 zł).

7. Wszyscy, którzy zgłaszają swoją obecność do przesłuchań Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej  biorą udział w przesłuchaniach (nie ma zatem tzw. zakwalifikowania się i jego potwierdzania na piśmie).

8. Prosimy o przygotowanie - wg zał. oryginalnej wersji w wykonaniu autora i solisty Zbigniewa Wodeckiego --  hymnu festiwalowego do wspólnego śpiewu.

Prosimy i nauczenie się hymnu na pamięć, ponieważ wszyscy w tym roku odśpiewamy go, jako nasz dar dla jego kompozytora – Zbigniewa Wodeckiego.

9. Występy ocenia profesjonalne Jury, które przyzna nagrody w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych. Przewidziane są pamiątkowe Dyplomy oraz Puchary.

10. Decyzje Jury są ostateczne.

11. Przesłuchania oraz koncert laureatów jedynie za zgodą Organizatora Festiwalu mogą być:
- transmitowane przez rozgłośnie radiowe i TV
- rejestrowane, nagrywane i filmowane, a następnie rozpowszechniane przez rozgłośnie radiowe i TV   lub film
- fotografowane dla celów prasowych i archiwalnych
- publikowanie nowych - nagrodzonych - utworów.

ORGANIZATORZY

Program  XXIV.  Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej

A/  dzień  pierwszy  6 lipca 2018 r.  (piątek)

I  warsztaty festiwalowe  (Tucholski Ośrodek Kultury)

 • 16:00 - spotkanie z ks. Wiesławem Heroldem, Ludmiłą Małecką, Romanem Fibergiem, Arturem Grudzińskim
 • 16:30 praca nad emisją (rozśpiewanie, ćwiczenia dykcyjne)
 • 17:30 praca indywidualna (w trzech grupach - Miłka , Romek, Artur)
 • zajęcia warsztatowe
 • nauka hymnu festiwalowego oraz powstałego świeżo na warsztatach fragmentu gospel
PROGRAM  SZCZEGÓŁOWY  WARSZTATÓW

1. ROZGRZEWKA APARATU MOWY

 1. Ćwiczenia rozciągające wszystkie mięśnie odpowiedzialne za poprawną pracę aparatu mowy - szczęka, język, wargi,
 2. Seria ćwiczeń artykulacyjnych.
 3. Artykulacja ( wytwarzanie głosek - cechy fonetyczne głosek )
 4. Dykcja ( ćwiczenia na tekście )
 5. Akcent wyrazowy ( polega na wyróżnieniu jednej sylaby w wyrazie kilku sylabowym
 6. Akcent logiczny w zdaniu (zrozumienie tekstu przez słuchacz - hierarchia ważności słów )

II.  ĆWICZENIA ODDECHOWO-ARTYKULACYJNE

1. Ćwiczenia fizyczne całego ciała.

2.   Seria ćwiczeń wyzwalająca poprawny oddech PRZEPONOWO-ŻEBROWY pozwalająca
uzmysłowić istnienie i funkcjonowanie przepony i całego układu oddechowego.

III. ĆWICZENIA EMISJI GŁOSU

 1. Połączenie ćwiczeń artykulacyjnych, oddechowych i wokalnych.
 2. Ćwiczenia mające na celu poszerzenie skali głosu.
 3. Wprawki wokalne ulepszające brzmienie głosu w niewygodnych rejestrach.

IV. PLASTYKA RUCHU

1. Światło 2. Kolor 3. Indywidualność ( 4 żywioły ) 4. Akceptacja samego siebie 5. Świadomość ciała

V. PRACA NA KONKRETNYCH PIOSENKACH

 1. Publiczny występ.
 2. Praca z mikrofonem.
 3. Uwagi na temat wizerunku scenicznego i zachowania przed publicznością.
  1. Łączenie wizualnej części wykonania z atmosfera wykonania utworu. ( OKO i UCHO ) Ciało i kostium gra rolę pośrednika pomiędzy dźwiękiem a myślą aby wyrazić siebie.
  2. Dobór repertuaru.
  3. Próba poszukiwań odpowiedniej interpretacji piosenki religijnej.
  4. Wyrażanie swojej osobowości przez piosenkę.
  5. Frazowanie - odcinki, frazy, które dzieli oddech
 • logiczne lub emocjonalne uzasadnienie całości pauzy
 • „ ważność słowa" (jedno ważniejsze od drugiego)
 • emocje !

Ekspresja Sceniczna

B/  dzień  drugi  7 lipca 2018 r.  (sobota) Tucholski Ośrodek Kultury

Przesłuchania konkursowe  XXIV.  Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej

 • godz. 9.00 - 11.45 - Biuro Festiwalowe (sprawy organizacyjne) w Tucholskim Ośrodku Kultury (TOK) Tucholski Ośrodek Kultury, Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola tel./fax 52 334 3388
 • godz. 9.00 - 11.45 - próby akustyczne w Tucholskim Ośrodku Kultury

 • godz. 12.00 - Msza św. na rozpoczęcie Festiwalu w parafii św. Jakuba (ul. Chojnicka 28 – 500 m o TOK)
 • godz. 13.30 - przesłuchania festiwalowe w Tucholskim Ośrodku Kultury (TOK)

 

8 lipca 2018 r. (niedziela)

Amfiteatr leśny  (osiedle Rudzki Most w Tucholi)

 • godz. 13.00 - 14.30 - obiad
 • godz. 13.00 - 14.45 - próby do koncertu galowego w amfiteatrze leśnym ( Rudzki Most)
 • godz. 15.00 - Msza św. na zakończenie Festiwalu w kościele Opatrzności Bożej w Tucholi - Rudzkim Moście
 • godz. 16.30 - ogłoszenie laureatów, wręczenie nagród oraz Koncert Galowy
 • ok. godz19.00 -  występ koncert Gwiazdy wieczoru Renaty Zarębskiej (polska aktorka, kaskaderka i artystka kabaretowa).

 

Do pobrania:

Karta zgłoszenia uczestnika

Warunki uczestnictwa

W Festiwalu mogą wziąć udział soliści lub zespoły działające przy parafii, w szkole, przedszkolu, świetlicy osiedlowej, Domu Kultury, placówce KO oraz innych grupach środowiskowych.
Uczestnicy Festiwalu biorą udział w kategoriach :

- Soliści
- Duety i zespoły (w tym schole parafialne)

oraz grupach wiekowych :

- dzieci (przedszkolaki, szkoła podstawowa)
- młodzież (gimnazjum i szkoły średnie)
- dorośli (studenci i pracujący)
- dopuszcza się we wszystkich kategoriach grupy polskojęzyczne z zagranicy

 1. 1. Udział w tegorocznym Festiwalu prosimy zgłaszać w Biurze Festiwalowym (Parafia lub Dom Kultury) do 27. czerwca  br. pocztą, faksem lub mailem.
 2. Zgłoszenie powinno zawierać : informację o składzie zespołu (nazwa, kategoria, grupa) lub solista (dane osobowe), tytuły 2 zgłoszonych utworów z załączoną płytą CD lub kasetą magnetofonową (wystarczy nagranie amatorskie) oraz tekstem piosenek lub wiersza (w przypadku poezji śpiewanej).
 3. Utwory własne powinny posiadać zapis nutowy piosenek (prymka) z podpisanym tekstem (czarnym kolorem dla potrzeb ksero).
 4. Próby akustyczne przewidziane są w sobotę od godz. 9.30 do godz. 11.45. Dni festiwalowe rozpoczyna  Msza św. w sobotę, 7 lipca,  o godz. 12. 00 w kościele św. Jakuba, na którą wyjątkowo zapraszam wszystkich uczestników z opiekunami oraz gośćmi.  Przesłuchania  rozpoczną się w sobotę od godz. 13.30 w Tucholskim Ośrodku Kultury (TOK), Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola;
 5. Próby akustyczne przed Koncertem Galowym w niedzielę od godz. 13.30 do godz. 14.45 – scena amfiteatru w Tucholi – Rudzkim Moście.
 6. 6. Koncert Galowy połączony z uroczystym wręczeniem pucharów wraz z główną nagrodą i Pucharem Grand Prix 2018  oraz nagród tegorocznym laureatom Festiwalowym 2018 odbędzie się w niedzielę dn. 8 lipca br. o godz. 16.30 na scenie Amfiteatru Leśnego w Tucholi – Rudzkim Moście.
 7. Na zakończenie, jako gwiazda wieczoru wystąpi Renata Zarębska) - polska aktorka, kaskaderka i artystka kabaretowa.
 8. Organizatorzy zapewniają pełne nagłośnienie według zgłoszonych potrzeb natury technicznej oraz wyżywienie (w sobotę obiadokolację oraz w niedzielę ciepły posiłek w godzinach popołudniowych w punkcie gastronomicznym amfiteatru leśnego w Tucholi - Rudzkim Moście).  Dojazd na własny koszt. Noclegi z częściową dopłatą (ok.25 zł).
 9. 9. Wszyscy, którzy zgłaszają swoją obecność do przesłuchań Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej  biorą udział w przesłuchaniach (nie ma zatem tzw. zakwalifikowania się i jego potwierdzania na piśmie).
 10. Prosimy o przygotowanie z pamięci - wg zał. oryginalnej wersji w wykonaniu autora i solisty Zbigniewa Wodeckiego --  hymnu festiwalowego do wspólnego śpiewu.
 11. Występy ocenia profesjonalne Jury, które przyzna nagrody w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych. Przewidziane są pamiątkowe Dyplomy oraz Puchary.
 12. 12. Decyzje Jury są ostateczne.
 13. Przesłuchania oraz koncert laureatów jedynie za zgodą Organizatora Festiwalu mogą być:
  - transmitowane przez rozgłośnie radiowe i TV
  - rejestrowane, nagrywane i filmowane, a następnie rozpowszechniane przez rozgłośnie radiowe i TV   lub film
  - fotografowane dla celów prasowych i archiwalnych
  - publikowanie nowych - nagrodzonych - utworów.

ORGANIZATORZY

 

Tuchola, miasto usytuowane w centrum Borów Tucholskich, szczycące się mianem stolicy Borów jest od wielu lat miejscem spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy zjeżdżają się z całej Polski, aby uczestniczyć w kolejnych edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Festiwalu, który z każdym rokiem gromadzi coraz więcej uczestników.
A zaczęło się niepozornie. Cicho i bez rozgłosu na małej scenie zbudowanej z surowych desek i ułożonych na wielkich białych pustakach. Na przysłowiowych deskach wystąpiło zaledwie kilkanaście zespołów, które zjechały się z najbliższych okolic. Wszyscy byliśmy zadowoleni, kiedy na zakończenie nie tylko śpiewaliśmy razem piosenki religijne, ale bawiliśmy się w rytmie piosenek p. Leonarda Luthera. To były najpiękniejsze dni - wspominają ten dzień pomysłodawca ks. Wiesław Herold oraz dyrektor Domu Kultury Renata Basta. To oni przy współpracy, również pracowników Domu Kultury, z Hanną Krueger, Mirosławą  Dąbrowską, Piotrem Talkowskim utworzyli pierwszy sztab festiwalowy. Pierwszy skład Jurorów tworzyli  Edward Bukowski,  ks. Paweł Rąbca  oraz  Marzena i Roman Tyrańscy. Wtedy nikt jeszcze nie myślał, że kiedyś powstanie w tym miejscu scena amfiteatru tonącego w świetle jupiterów i pięknej zieleni borowiackiej,  a  w Jury zasiądą muzycy i soliści Filharmonii,  czy opery Nova w Bydgoszczy (Janusz i Gabriela Witkowscy, Łukasz Michalski). W tym miejscu w sposób szczególny organizatorzy wyrażają swoją wdzięczność zmarłemu w 2008 r. muzykowi Edwardowi Bukowskiemu, który przewodniczył komisji Festiwalowej od pierwszych edycji i był prawie we wszystkich latach nie tylko przewodniczącym,  ale bratnią duszą,  który potrafił,  jeśli trzeba było, wyciszać i godzić członków Jury,  jak dobry ojciec względem dzieci. On odszedł,  Festiwal  doczekał się  swojego  Jubileuszu XV lecia. Szkoda,  że nie doczekał tego radosnego dnia.
Pierwsza edycja festiwalu miała bardziej charakter sondażowy niż konkursowy. Kolejne stały się konfrontacją konkursową i od razu zwróciły uwagę każdego z osobna i wszystkich razem, którym "śpiewne sacrum" i piosenka religijna nie pozostawały obce ani obojętne. Organizatorzy tak ułożyli jego założenia programowe i regulamin uczestnictwa , że do dzisiaj w swoich założeniach ramowych się nie zmienił. Biorą w nim wszyscy udział począwszy od dzieci, a skończywszy na dorosłych. Do cieszących się pełnym zdrowiem dołączyli od kilku lat niesprawni fizycznie z sierocińców i Domów Opieki Społecznej.

To wszystko sprawiło, że dzisiaj Tuchola - stolica Borów Tucholskich - stała się centrum Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej, do której zjeżdżają się na dwa dni, w drugą sobotę i drugą niedzielę lipca, uczestnicy z najbardziej odległych zakątków Polski
( niektórzy z nich przebywają ponad 700 km, aż z dalekiego Drochiczyna k/ Brańska, Wałbrzycha, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Szczecina, Helu i Gdańska).  

Tradycją festiwalową są też pozakonkursowe recitale i koncerty zaproszonych gwiazd wieczoru Koncertu Galowego nagrodzonych zespołów i solistów festiwalowych. Na scenie amfiteatru  leśnego w Tucholi - Rudzkim Moście wystąpili już : Leonard Luther, Gang Marcela, Querido Matias ( El profeta), Lora Szafran, Tercet Egzotyczny, Andrzej Rybiński,  Dwie Korony,  Piotr Szczepanik,  Wioletta Willas,  Zbigniew Wodecki, Adrianna Biedrzyńska, Renata Zarębska, Joanna Jeżewska i Paweł Dłużewski. A wszystko to zawdzięczamy profesjonalnej  konferansjerce,  którą prowadzą Hanna Krueger (TOK)  i  eurodeputowany  Tadeusz Zwiefka.
Uroda brzmienia i religijny wymiar muzyki i piosenki religijnej powodują, że do Tucholi zjeżdżają zespoły utytułowane laurami podobnych imprez organizowanych w kraju.
Rozrasta się też audytorium koncertów, przesłuchań i gali laureatów, którzy stają się zdobywcami nie tylko cennych nagród rzeczowych, ale przede wszystkim miłych pamiątek, które tworzą chociażby puchary: Grand Prix - nagroda główna Organizatora. A to,  że  za każdym rokiem wzrasta liczba nie tylko uczestników,  ale  przede wszystkim widzów jest możliwe dzięki wybudowanemu wielkiemu amfiteatrowi leśnemu z wielką sceną i widownią na prawie  2 tysiące miejsc siedzących (od czterech lat trwają jeszcze roboty wykończeniowe)
W roku 2004 - w X rocznicę edycji festiwalowej - powołano Nadzwyczajne Komitet Festiwalowy, który postanowił przyznać jako szczególne wyróżnienie nagrodę pieniężną  oraz  nadzwyczajną nagrodę Eurodeputowanego Tadeusza Zwiefki  wyjazd  do Europarlamentu w Brukseli .
Rok 2009 na długo zostanie w naszej pamięci z racji Jubileuszowego  XV. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej,  a zarazem wspomnieniem 10. rocznicy wizyty naszego Papieża Jana Pawła II  w Diecezji Pelplińskiej w Pelplinie. W rok 2009 r. zabrzmiał po raz pierwszy Hymn Festiwalowy do którego skomponował muzykę Zbigniew Wodecki - polski muzyk, multiinstrumentalista (grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie), kompozytor, aranżer, piosenkarz, aktor i prezenter telewizyjny, a nade wszystko przyjaciel widowni amfiteatru Tucholskiego z racji kolejnych edycji Festiwalu Religijnego w Tucholi.

XXIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej odbędzie się pod hasłem "Niech Zstąpi Duch Twój". Będzie wydarzeniem, które jednocześnie połączy muzykę i śpiew z doznaniami duchowymi wyrażonymi w piosence i pieśni.

W słowach przesłania „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” pragniemy przede wszystkim  odkryć moc Ducha Świętego, Jego obecności w naszym życiu oraz otwarcie się na Jego działanie.

Tegoroczny Festiwal z pewnością przyczyni się do upowszechniania dorobku w zakresie współczesnej muzyki religijnej, promocji kultury chrześcijańskiej, popularyzacji pieśni religijnej, integracji środowiska katolickiego oraz popularyzacji wartościowych treści muzyki i sacrum zawartych w pieśniach i piosenkach religijnych. Stanie okazją do upamiętnienia i uczczenia wydarzeń związanych z setną rocznicą, a w ten sposób utrwalenia ducha polskiej niepodległości.

Przesłuchania odbędą się tradycyjnie w 2 sobotę lipca, tj. 07. 07. 2018 r. w Tucholskim Ośrodku Kultury (TOK) Tucholski Ośrodek Kultury Plac Zamkowy 8, 89-500 Tuchola tel./fax 52 334 3388

Zapraszamy wszystkich,  którym bliska jest piosenka do stolicy Borów Tucholskich, naszym staroborowiackim zawołaniem "Przyjeżdżajcie, las Was powita,  a ludzie ugoszczą".

Organizatorzy Festiwalu                                                                                                Tucholski Ośrodek Kultur i Parafia Opatrzności Bożej

Więcej artykułów…