1. W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Abyśmy opiekowali się światem stworzonym, który otrzymaliśmy jako bezinteresowny dar, żeby go pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń.

2. Liturgia dzisiejszego słowa Bożego skłania nas do refleksji i odpowiedzenia sobie na pytanie: jak  ja dzisiaj przyjmuję Chrystusa do siebie?

Księża biskupi z zasady nie posyłają księży do pracy duszpasterskiej do ich rodzinnych parafii, gdyż – pomni na słowa Chrystusa, że „żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie” (Łk 4,24) – wiedzą, iż łączyłoby się to z wieloma trudnościami natury psychologicznej. O tych trudnościach mogliby dużo powiedzieć nauczyciele uczący dzieci w swych wiejskich środowiskach.
Święty Łukasz notuje wiele szczegółów z pobytu Pana Jezusa w Jego rodzinnym Nazarecie. Było to miasto, gdzie się wychował. Mówiono o Nim – Jezus z Nazaretu. Nie mógł więc w swej publicznej działalności pominąć tego miejsca. Niestety, miasto to, gdy objawił On swoje Boskie posłannictwo, wyrzuciło Go ze swego terenu. Rodacy wyprowadzili Go na stok góry, na której było zbudowane ich miasto, aby Go strącić. Lecz Jezus się oddalił. Nie potrafimy dziś dokładnie powiedzieć ani o sposobie wyzwolenia się Chrystusa z rąk rozwścieczonych mieszkańców galilejskiego Nazaretu, ani wskazać na dokładne miejsce tego zdarzenia. Pan Bóg z pewnością chce, abyśmy raczej badali przyczyny tak brutalnego wyrzucenia Chrystusa, niż jego okoliczności.
Pan Jezus jest wciąż wyganiany ze świata, który jest Jego własnością. Wyganiany jest z serc i umysłów ludzi przez obce chrześcijaństwu ideologie, które mienią się być najdoskonalszymi dla postępu i dobra ludzkości. Różne są tego przyczyny: brak wiary, uleganie grzesznym namiętnościom, pycha, zazdrość, szukanie życiowej łatwizny i przyjemności. Powrót Pana Jezusa może się dokonać jedynie dzięki naszemu nawróceniu.

3. We wtorek, 2 lutego,  obchodzić będziemy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej racji zapraszam wszystkich ze świecami na Mszę św. o godz. 17,oo, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. ze świecami komunijnymi do poświęcenia.  Tego dnia do puszek będą zbierane ofiary na wsparcie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych oraz klasztorów klauzurowych, gdzie przez cały czas zanoszone są modlitwy w  intencjach Kościoła.

4. W tym też dniu pragnę serdecznie zaprosić wszystkich parafian do nowego kościoła na koncert Chóru CAMERATA pod dyrekcją Marzenny Tyrańskiej  "A SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO ..."  po Mszy św. o godz. 17.00.

5. W środę, 3 lutego, z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła,  po nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy udzielę specjalnego błogosławieństwa za jego wstawiennictwem.

6. W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:

• pierwszy czwartek - modlić się będziemy o powołanie kapłańskie, misyjne i zakonne.
  • pierwszy piątek miesiąca – modlitwa do Serca Pana Jezusa w wynagrodzeniu za grzechy nasze i całego świata  (spowiedź święta od godz. 16,30). Chorych i starszych z posługą sakramentalną odwiedzę w pierwszy piątek miesiąca w godzinach od 10  do 14.
  • pierwsza sobota miesiąca – modlitwa do Serca Niepokalanej w intencji wszystkich rodzin.

7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 3 II – św. Błażej, biskup Sebasty w Armenii i męczennik z IV wieku,
  • 5 II – św. Agata, dziewica i męczennica z czasów cesarza Decjusza,
  • 6 II – święci męczennicy japońscy Paweł Miki i Towarzysze z XVI wieku.

8. W czwartek Mszą św. o godz. 17,oo wznawiamy spotkania młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania.

9. U ministrantów można zakupić nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże”.

Związek  małżeński  zamierzają  zawrzeć :

1.  Karol, Piotr Kierzkowski zam. w Tucholi(Parafia Opatrzności Bożej)

Anna, Marta Kowalska zam. w Żalnie (Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żalnie)

Zapowiedź  Przedślubna II,   Tuchola,  dn. 31. 01. 2016 r.