1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby szczery dialog między ludźmi wyznającymi różne religie przyniósł owoce pokoju i sprawiedliwości.

2. Dzisiejszą niedzielą zaczynamy słuchać głosu Jezusa według ewangelisty św. Łukasza, który będzie nam towarzyszył przez cały zwykły okres liturgiczny. To właśnie dzisiaj  pisze Łukasz to swojego przyjaciela Teofila:  «Abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono» (Łk 1,4), Jeśli taki jest cel tego pisma, powinniśmy uświadomić sobie jaką wartość ma rozważanie Ewangelii Pana – tego żywego słowa, które jest wciąż nowe każdego dnia.
Pan Jezus przedstawia nam się dzisiaj jako Nauczyciel, który «nauczał w ich synagogach», Rozpoczyna jak każdy głosiciel: czyta tekst Pisma, lecz ono właśnie w tym momencie się wypełnia.  Spełniają się słowa proroka Izajasza, i nawet więcej: wszelkie słowo zapisane w Piśmie, wszystko to, co głosili prorocy uobecnia się i wypełnia w Jezusie. Nie jest obojętne wierzyć lub nie wierzyć w Jezusa Chrystusa, ponieważ to sam “Duch Pana” Go namaścił i posłał.
Przesłanie, które Bóg chce dać ludzkości w Słowie jest dobrą nowiną dla słabych, zapowiedzią wolności dla uwięzionych i prześladowanych, jest obietnicą zbawienia. Jest to przesłanie, które całą ludzkość napełnia nadzieją. A my synowie Boga w Chrystusie, w sakramencie chrztu zostaliśmy również namaszczeni i mamy udział w Jego misji: mamy nieść nadzieję całej ludzkości.
Rozważanie Ewangelii utwierdza nas w wierze, bo widzimy, że Jezus głosił inaczej: głosił z mocą. A to dlatego, że przede wszystkim głosił czynami, przykładem, świadectwem, aż do oddania życia. Tak samo mamy i my czynić. Nie możemy poprzestać na słowach: musimy naszym życiem okazać miłość do Boga i do braci. Mogą nam w tym pomóc Uczynki Miłosierdzia —jest ich siedem odnośnie do ducha i siedem co do ciała— które proponuje nam Kościół. Jak matka, która wskazuje drogę.

3. Dzisiejszą niedzielą kończymy w naszej parafii  odwiedziny duszpasterskie zwane kolędę. Jutro jeszcze dodatkowa kolęda w rodzinach  wcześniej zgłoszonych. Pragnę bardzo serdecznie podziękować za przyjmowanie nas w swoich domach z wizytą duszpasterską, za wspólną modlitwę, wymianę myśli oraz za składane ofiary, które przeznaczone są w całości na budowę naszego kościoła. Za wszystko składam z głębi serca płynące „Bóg zapłać”.

4. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. W piątek, 29 stycznia, nasze miasto obchodzić będzie 96. rocznicę odzyskania przez Tucholę niepodległości. W tym dniu zapraszam do kościoła Bożego Ciała o godz. 16.00, gdzie zostanie odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców Gminy Tuchola przy udziale pocztów sztandarowych. Po Mszy św. przemarsz pod pomnik Św. Małgorzaty i składanie wiązanek kwiatów.

6. W tym tygodniu przypadają też wspomnienia:

• 26 I – świętych Tymoteusza i Tytusa,
  • 27 I – bł. Jerzego Matulewicza,
  • 28 I – św. Tomasza z Akwinu.

7. Za tydzień –  2 lutego – w Uroczystość Ofiarowania Pańskiego pragnę serdecznie zaprosić wszystkich parafian do nowego kościoła na koncert Chóru CAMERATA pod dyrekcją Marzenny Tyrańskiej  " A SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO ..."  po Mszy św. o godz. 17.00.

8. Zapraszam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

9. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.

Związek  małżeński  zamierzają  zawrzeć :

1.  Karol, Piotr Kierzkowski zam. w Tucholi(Parafia Opatrzności Bożej)

Anna, Marta Kowalska zam. w Żalnie (Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żalnie)

Zapowiedź  Przedślubna I,   Tuchola,  dn. 24. 01. 2016 r.