Parafia pw: Opatrzności Bożej w Tucholi – Rudzkim Moście
Dnia 19 maja 2021 r. o godz. 18.00
FORMULARZ MSZY ŚWIĘTEJ
MSZA PRZY UDZIELANIU BIERZMOWANIA – SZATY LITURGICZNE KOLOR CZERWONY (Mszał Rzymski 70”-73”)
» Śpiew: Ingres: „Pieśń?” „Kto się w opiekę …” (aż do przejścia na miejsce przewodniczenia śpiew !!) Na wejście przygotować klęcznik dla Księdza Biskupa • Prośba rodziców skierowana do Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu Bierzmowania • Słowo Księdza Proboszcza Jeśli są pamiątki do poświęcenia tzn. krzyżyki to w tym miejscu przewidziane jest ich poświęcenie – proszę wcześniej poinformować Ksiądz Biskup ubiera się w zakrystii, podobnie zdejmuje szaty po Mszy św. w zakrystii. W czasie ubierania szat organista może coś śpiewać albo zagrać, aby nie było ciszy w kościele…
OBRZĘDY WSTĘPNE » Śpiew - Introit: „Pieśń?” • Znak krzyża • Akt pokuty • Gloria / „Chwała na wysokości Bogu” (intonuje Organista) – poza okresem Wielkiego Postu • Kolekta (Mszał Rzymski s. 70-71”)
LITURGIA SŁOWA Czytania dowolne wybiera Ksiądz Proboszcz z Obrzędów Bierzmowania. Nie ma potrzeby konsultowania wyboru z Księdzem Biskupem. Chyba, że w dniu bierzmowania wypada Uroczystość, w takiej sytuacji proszę o kontakt.
• I czytanie s. 74 Dz 1, 3 – 8 Czytanie z Dziejów Apostolskich. Jezus po swojej męce dał swoim Apostołom wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku nakazał im, aby nie odchodzili z Jerozolimy, ale oczekiwali obietnicy Ojca. Mówił: „Słyszeliście o niej ode Mnie, Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym”. Zapytywali Go zebrani: „Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?” Odpowiedział im: „Nie wasza to rzecz znać czas i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”. Oto słowo Boże.
Psalm responsoryjny 1 s. 75 Ps 104 (103) i nn Refren: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię. lub: Alleluja. 1 Błogosław, duszo moja, Pana, * Refren. 27 Wszystko to czeka na Ciebie, * Refren. 30 Stwarzasz je napełniając swym Duchem * Refren. 30 Póki mego życia, chcę śpiewać dla Pana, * Refren.
• Aklamacja: Alleluja nr 3 s. 90 Aklamacja: (Alleluja, alleluja, alleluja). Przyjdź, Duchu Święty, Aklamacja: (Alleluja, alleluja, alleluja). Ewangelia nr 3 s. 90 Mt 25, 14 - 30 Proszę wyznaczyć kogoś do przeczytania Ewangelii, może ją przeczytać sam Ksiądz Proboszcz EWANGELIA 3 Mt 25,14-30 Słowa Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus opowiedział swoim uczniom taką przypowieść: „Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego Pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: «Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem». Rzekł mu pan: «Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię; wejdź do radości twego pana». Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: «Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem». Rzekł mu pan: «Dobrze, sługo dobry i wierny. Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię; wejdź do radości twego pana». Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: «Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność». Odrzekł mu pan jego: «Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze Bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nie użytecznego wyrzućcie na zewnątrz w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów»”. Oto słowo Pańskie. OBRZĘD SAKRAMENTU BIERZMOWANIA
• Dialog Księdza Biskupa z Księdzem Proboszczem – Obrzędy Bierzmowania s. 27 1. Przybądź, Stwórco, Duchu Boży,
a) Modlitwa i włożenie rąk Na początek bierzmowania przy Księdzu Biskupie mikrofon bezprzewodowy. Bierzmowani podchodzą w JEDNYM rzędzie! Dodatkowo proszę wcześniej wyznaczyć dwóch ministrantów, którzy będą wręczać pamiątkowe obrazki bierzmowanym w momencie kiedy już będą odchodzić od ks. Biskupa po otrzymaniu sakramentu.
Jeśli Księża podają imiona patrona z bierzmowania, proszę aby robić to w ten sposób, że jeden ksiądz odczytuje imię a drugi wcześniej, stojąc z tej samej strony podaje mu kartkę od młodzieży. b) Namaszczenie Krzyżmem św. (postawa stojąca) (można śpiewać pieśń po kilku osobach), np. Przyjdź Duchu Święty ja pragnę … Świadkowie bierzmowanych nie kładą swojej ręki na ramieniu kandydata do bierzmowania w czasie bierzmowania, tylko podchodząc do Biskupa stoją za bierzmowanym w „bezpiecznej” odległości … Po bierzmowaniu Ksiądz Biskup podchodzi do ministrantów, którzy stoją w prezbiterium przy kredensie i myje ręce, (dodatkowo proszę przygotować przekrojoną cytrynę– NIE PRZYGOTOWYWAĆ CHLEBA i SOLI bezpośrednio potem Ksiądz Biskup udaje się do ołtarza skąd rozpoczyna modlitwę wiernych. • W nawie głównej ustawia się młodzież do modlitwy powszechnej oraz do darów i udaje się do ambony i stolika • Modlitwa powszechna • Procesja z darami - dary ołtarza (hostia, komunikanty, woda i wino) oraz chleb, winogrona i ofiara na katedrę (będą złożone na oddzielnym stoliku przy ołtarzu)javascript:; mogą być dary takie jak: chleb, owoce, miód, ryby itp. Na dodatkowe dary (chleb, owoce itp.) proszę przygotować miejsce przed ołtarzem, tak aby nie stawiać ich na ołtarzu tylko przed albo obok niego.
LITURGIA EUCHARYSTYCZNA
» Śpiew – Przygotowanie darów: „Pieśń?” „Jeden chleb …”
• Modlitwa nad darami (Mszał Rzymski s. 71”) (w związku z pandemią koronawirusa - Komunia pod jedną postacią). Przypominam, że wierni mają dowolność w sposobie przyjmowania komunii świętej, dlatego takową możliwość proszę stworzyć – podając komunikat wiernym przed Komunią Świętą, który kapłan i w jaki sposób będzie udzielał Komunii. Przy tabernakulum proszę także umieścić płyn do odkażania.
» Śpiew – Komunia: „Pieśń?” Eucharystyczna (na czas komunikowania) » Śpiew – Dziękczynienie: „Pieśń?” „Niech będzie chwala…:
PO KOMUNII ŚW.
• Modlitwa mszalna (Mszał Rzymski s. 72”)• Podziękowanie przez młodzież za udzielenie Sakramentu Bierzmowania • Podziękowanie przez Księdza Proboszcza • Błogosławieństwo (Mszał Rzymski s. 73”) ZAKOŃCZENIE • Wyjście krótką drogą do zakrystii i zdjęcie szat liturgicznych w zakrystii: „Pieśń?” (tylko 1 zw.) • Uroczyste wyjście główną nawą do plebanii. » Śpiew – Regres: „Pieśń?” Barka 1 zwrotka W czasie liturgii bierzmowania należy zachować przepisy prawa państwowego
|
|
|