1.Zapraszam w dzisiejszą  niedzielę,  3 września, z okazji 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Msza św. o godz. 16.00  przed pomnik  w lesie Rudzkiego Mostu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego dra Ryszarda Kasyny.

2.W poniedziałek, 4 września, początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. Przed szkołą zapraszam o godz. 8,00 na Msza św. dzieci  i  młodzież z rodzicami oraz nauczycieli  i wszystkich pracowników naszej Szkoły Podstawowej  nr 5.

3.W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca modlimy się o nowe i liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, aby nie zabrakło głosicieli słowa Bożego po mszy o godz. 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy o powołania i za powołanych do kapłaństwa i zakonu.

4.W środę zapraszam na Nowennę  do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 18.00  oraz adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 20.15   do  21.00 Apelem Maryjnym o godz. 21.00.

5.Dzisiaj o godz. 7.00 wyruszyła piesza pielgrzymka  parafii św. Bartłomieja do Bysławka na odpust Matki Bożej Pocieszenia suma odpustowa o godz. 12.00 i o 14.00 powrót podstawionym autokarem na własny koszt.

6.W przyszłą niedzielę ,  drugą miesiąca, modlić się będziemy o szczęśliwe wykańczanie naszej  świątyni. Przed nami witraże  bocznej nawy I kondygnacji. W tym dniu również kolekta inwestycyjna kolekta parafialna.  Proszę rodziny i osoby,  które zadeklarowały pomoc w zakupie witraży  o połowę wpłaty na zaliczkę,  która jest wymagana przez wykonawcę. Jestem bardzo wdzięczny sponsorom  największego witraża fontowej ściany kościoła,  który we wtorek już został zainstalowany.

7.Natomiast  tydzień później,  17  września, będzie  kolekta na  nasze seminarium Duchowne w Pelplinie.

8.Zapraszam na spotkanie organizacyjne młodzież z klasy 7 i 8 przed bierzmowaniem w sobotę 9 września o godz. 18.00 w kościele.

9.Spotkanie organizacyjne dla dzieci przygotowujące się do I Komunii św. wraz z ich rodzicami odbędzie się za tydzień  10  września po Mszy św. o godz. 11.30.

10.„Osoby, które planują zawrzeć małżeństwo sakramentalne w roku przyszłym, proszone są, aby do końca września zgłosiły się do biura parafialnego w godzinach urzędowania w celu omówienia przygotowania do ślubu. Zachęcam narzeczonych, żeby uczestniczyli w jesiennych terminach Weekendów dla narzeczonych oraz Spotkań dla narzeczonych, również jeżeli ślub jest zaplanowany na lato”.

11.W piątek 8 września w święto Narodzenia NMP błogosławieństwo ziarna siewnego i nasion na wszystkich Mszach św.

12.W sobotę 9 września po Mszy św. o godz. 18.00 zbiórka dla ministrantów. Zapraszam również nowe dzieci, które chciałyby dołączyć się do  grona ministrantów lub do scholii.

13.Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

14.Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

l. Dziś ostatnia niedziela wakacji. Dziękujemy Bogu za czas wakacji i urlopów, za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy w tym czasie, i za tych których spotkaliśmy na drodze wakacyjnej.

2.W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie pomógł młodym ludziom wyruszać w drogę i dawać świadectwo Ewangelii własnym życiem.

3. W poniedziałek, 4 września, początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. Przed szkołą zapraszam o godz. 8,00 na Msza św. dzieci  i  młodzież z rodzicami oraz nauczycieli  i wszystkich pracowników naszej Szkoły Podstawowej  nr 5.

4. Najmłodszych,  którzy rozpoczynają szkołę zapraszam z tornistrami i przyborami szkolnymi na Mszę św. w niedzielę  dla dzieci o godz. 11.30.

5. W środę zapraszam na Nowennę  do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 18.00  oraz adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 20.15   do  21.00 Apelem Maryjnym o godz. 21.00.

6. W najbliższą niedzielę 3 września zapraszam z okazji 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej przed pomnikiem w lesie Rudzkiego Mostu na Msza św. o godz. 16.00  pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego dra Ryszarda Kasyny.

7. W tym tygodniu przypadają :

pierwszy piątek miesiąca zapraszam do adoracji  Najświętszego Sakramentu od Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 do Mszy św. wieczornej o godz. 18.00. Podczas  adoracji od godz. 17.3o okazja do spowiedzi św.

- w I piątek odwiedzę również chorych w godzinach od 10 do 14 tej.

-  pierwsza sobotę miesiąca modlić się będziemy  do Niepokalanego  Serca NMP w intencji wszystkich rodzin. O godz. 15.00 zapraszam na kolejną akcję „Promieni Miłosierdzia” przed pomnikiem pomordowanych w lesie Rudzkiego Mostu.

8. Po wakacyjnej przerwie od przyszłej niedzieli, 4 września, wznawiamy Mszę św. dla dzieci o godz. 11.30 .

9. Biuro Fides Tour posiada jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej  + Bieszczady w terminie: 02.10.2023 - 06.10.2023.  Chętnych zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek tj. 31 sierpnia 2023 w parafii św. Jakuba o godz. 17, 30,  Ponadto prosimy chętnych o kontakt telefoniczny jeszcze przed spotkaniem. Program pielgrzymki z nr telefonów do odebrania w biurze parafii.

10. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

11. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


 

  1. We wtorek przypada 22 dzień miesiąca. W tym dniu zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity po Mszy św.  o godz. 18.00
  2. W środę Msza św. z nowenną do M. N. Pomocy będzie wyjątkowo o godz. 18.00 również w małym kościele.
  3. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
  4. W sobotę, 26 sierpnia, nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy podczas Mszy Świętej o godz. 18.00.
  5. Dziękuję serdecznie za modlitwę w minioną niedzielę w intencji budowy kościoła oraz kolektę  inwestycyjna, która  łącznie z przelewami bankowymi na ten cel wyniosła 4 260 zł, 20 GBP i  25 EUR. Bóg zapłać za wszystkie składane ofiary.
  6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.
  7. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów oraz są wyłożone na ławce przy ołtarzu.
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W dzisiejszą 2 niedzielę miesiąca  dziękuję za współną modlitwę  o szczęśliwe wykańczanie naszej  świątyni. Przed nami witraże,  wielki witraż  frontowy w głównej nawie oraz witraże bocznej nawy I kondygnacji. Dziękuję też za kolekta inwestycyjną. Proszę rodziny i osoby,  które zadeklarowały pomoc w zakupie witraży  o połowę wpłaty na zaliczkę,  która jest wymagana przez wykonawcę.

2. We wtorek – 15 sierpnia – obchodzić będziemy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. z błogosławieństwem kłosów zbóż, ziół i kwiatów odbędą się wg porządku niedzielnego.

3. Śpiesząc na pomoc mieszkańcom Słowenii, którzy od kilku dni zmagają się ze skutkami powodzi, Kościół w Polsce ustanowił 15 sierpnia Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. Tego dnia zostaną zebrane ofiary do puszkę na rzecz poszkodowanych.


4. W  środę  o godz. 20.15  zapraszam na cotygodniową adorację Najświętszego Sakramentu  z okazją do spowiedzi.

5. Również w  środę 16 sierpnia przypada 103. rocznica Cudu nad Wisłą oraz święto Wojska Polskiego.

6. Z W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
Poniedziałek – Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Wtorek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Czwartek – Św. Jacka, prezbitera

7. Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże"

ks. Wiesław Herold  -  proboszcz parafii

1.  W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. W sierpniu  łączymy się z  pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Choć z różnych powodów nie udajemy się osobiście do naszego narodowego sanktuarium, dołączmy do wszystkich pielgrzymujących duchowo, wspierając ich pielgrzymi wysiłek i łącząc się z nimi modlitewnie.

3. W środę, 9 sierpnia, w liturgii wspominamy świętą Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein (1891-1942), współpatronkę Europy.

Również w środę  zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18, 00.

4. W piątek, 11 sierpnia przypada wspomnienie  św. Klary (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia Klaryskami

5. W przyszłą niedzielę ,  drugą miesiąca, modlić się będziemy o szczęśliwe wykańczanie naszej  świątyni. Przed nami witraże,  wielki witraż  frontowy w głównej nawie oraz witraże bocznej nawy I kondygnacji. W tym dniu również kolekta inwestycyjna kolekta parafialna.  Proszę rodziny i osoby,  które zadeklarowały pomoc w zakupie witraży  o połowę wpłaty na zaliczkę,  która jest wymagana przez wykonawcę.

6. W piątek 11 sierpnia o godz. 21.15 w Amfiteatrze Cekcyńskim odbędą się XXIII Nocne Misteria Nadjeziorne pt. „Żywot Adama”.

7. Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

1.W najbliższy wtorek przekroczymy progi sierpnia. To miesiąc,  w którym modlimy się  o trzeźwość naszego narodu. Może warto ofiarować Panu Bogu nasze wyrzeczenia w tej intencji! Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

2.We wtorek, 1 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.

3.Również 1 sierpnia mija 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Poległym za wolność ojczyzny winni jesteśmy przynajmniej naszą modlitewną pamięć.

4.Tego dnia rozpoczynają się również Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które będą trwały do niedzieli, 6 sierpnia.

5.W każdą środę miesiąca,  zapraszam  na  adorację Najświętszego Sakramentu w małym kościele  od godz. 20.15  do 21.00 (do Apelu Maryjnego). W tym czasie okazja do spowiedzi św.

6.W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu potęgi Bożej. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany

7.W tym tygodniu przypada przypadają Dni Eucharystyczne :

w I czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania kapłańskie,  zakonne  i  misyjne.

w I piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. .

w I sobotę modlimy się do Niepokalanego Serca Maryi w intencji wszystkich rodzin.

8.Chorych odwiedzę wyjątkowo  w  I sobotę  od godz. 10  do  ok. godz. 14.

9.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • Poniedziałek, 31 lipca – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów.
  • Wtorek, 1 sierpnia – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów.
  • Piątek, 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.

10.Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy Papież Franciszek w 2021 roku ustanawiał Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, miał na myśli nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Pamiętajmy zatem w tym czasie o wszystkich babciach, dziadkach, wdowach, wdowcach oraz imienniczkach i imiennikach Anny i Joachima.

2. Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa dzisiaj po Mszach św.  są święcone  pojazdy (samochody, motocykle, rowery, wózki). Przy okazji poświęcenia jest prowadzona akcja MIVA Polska: „jeden grosz za jeden szczęśliwie przejechany kilometr”. Ofiary złożone podczas poświęcenia są przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy.

3. Z racji św. św. Jakuba  we wtorek 25 lipca o godz. 17.00 w parafii św. Jakuba odbędzie odpust parafialny ku czci św. Jakuba .

4.Zapraszam codziennie o godz. 15.00 na Koronką do Bożego Miłosierdzia. W tym czasie zapraszam do codziennej adoracji  wystawionego  Najświętszego Sakramentu

5. Zapraszam  w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu  w każdą środę  od godz. 20.15 do apelu Maryjnego o godz. 21.00. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi św.

6.Składam dzisiaj serdeczne Bóg zapłać za modlitwę w zeszłą niedzielę o szczęśliwe  wykończenie  naszego kościoła  oraz za kolektę  inwestycyjną, która wynosiła 3.471 zł .

7..Są  jeszcze wolne miejsca w naszym Domu Dziennej Pomocy. Ponieważ jest wiele pytań na ten temat,  dlatego zapraszam do  przeczytania treści  naszego plakatu.

8.W okresie wakacyjnym Msze św. w dni powszednie będą 2 razy w tygodniu odprawiane rano, tj.  w  poniedziałki  i  czwartki o godz. 9.00 (z tej racji proszę o wcześniejsze ustalenie innego terminu,  jeśli nie odpowiada rano  !!!)

9. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

25 lipca (wt.) święto, ś. Jakuba Starszego Apostoła

26 lipca (śr.) wspomnienie, Śś. Joachima i Anny, rodziców NMP

29 lipca (sob.) wspomnienie, Śś. Marty, Marii i Łazarza

10. Jest do nabycia prasa katolicka: czasopismo „Pielgrzym”  oraz czasopismo „W Rodzinie

11. Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

12.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ka. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

Więcej artykułów…