1. Ewangelia dzisiejsza ukazuje nam Jezusa powołującego pierwszych uczniów, którzy uwierzyli słowu Świętego Jana Chrzciciela i chcieli bliżej Go poznać. Niech i w nas nie gaśnie chęć poznawania i zbliżania się do Jezusa: może warto zaangażować się w działalność grup i stowarzyszeń w naszej parafii, aby to pragnienie realizować.
 2. Dzisiaj, w 2 niedziela miesiąca,  dziękuję za wspólną modlitwę o szczęśliwe jej wykończenie oraz za wszystkich darczyńców i ofiarodawców. Kolekta z tej niedzieli oraz kolędowa jest przeznaczona na wstawienie witraży  w dolnej kondygnacji kościoła
 1. Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Za złożone ofiary na ten cel składamy serdeczne „Bóg Zapłać”,
 2. W środę, 17 stycznia, będziemy obchodzili po raz 27. Dzień Judaizmu. Pamiętajmy w modlitwach o naszych starszych braciach w wierze.
 3. Od czwartku, 18 stycznia, do czwartku, 25 stycznia, trwać będzie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. O jedność wśród swoich uczniów i wyznawców modlił się Jezus przed swoją męką i śmierci.
 4. Ofiary złożone przy Żłóbku są przeznaczone na misje katolickie.
 5. Trwają kolędowe spotkania rodzin naszej parafii. Dzisiaj zapraszam na wspólną kolędę w dużym kościele o godz. 16.00 oraz za tydzień również na godz. 16.00. Bóg zapłać za składane ofiary na zakup witraży podczas naszych spotkań kolędowych.
 6. Zapraszam do czytania pism katolickich takich jak „Pielgrzym”, czy „W rodzinie”, które są wyłożone na stoliku pod chórem.
 7. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże".
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii
 1. Dzisiejszą niedzielę obchodzimy w liturgii jako święto Chrztu Pańskiego. To okazja do wdzięczności wobec Boga oraz tych, którzy zatroszczyli się o nasze wychowanie w wierze, a także do refleksji nad zadaniami wynikającymi z przyjęcia sakramentu chrztu. Od jutra w liturgii rozpoczynamy okres zwykły.
 2. Dzisiejsze Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego, ale nie kończy wspólnego śpiewania kolęd. W naszej tradycji śpiewamy je do 2 lutego.
 3. Dzisiejsza zbiórka przed kościołem jest przeznaczona potrzeby w Ukrainie dla ks. Jana Wójcika z parafii św. Anny i Mikołaja w Rohatynie na zakup przyczepki transportowej,  ponieważ dotychczasowy bus zostal zabrany na wojnę. Dziękuję za składany wosk na przetapianie do puszek na wojnę.
 4. W przyszłą niedzielę przypada 2 niedziela miesiąca,  w której modlimy się o szczęśliwe jej wykończenie naszego kościoła oraz za wszystkich darczyńców i ofiarodawców. Kolekta z tej niedzieli oraz kolędowa jest przeznaczona na wstawienie witraży  w dolnej kondygnacji kościoła
 5. Natomiast za   2 tygodnie kolekta będzie przeznaczona na nasze Seminarium Duchowne w Pelplinie.
 6. W naszej parafii trwa czas kolędowy. Zapraszam w najbliższe  kolejne 2 niedziele wyznaczone ulice  do kościoła na godz. 16.00. W czasie tegorocznej zbiorowej kolędy zebrane ofiary kolędowe będą przeznaczone na wykonanie i wstawienie 10 dużych (4 częściowych ) witraży pierwszej kondygnacji po lewej i prawej stronie w kościele na sumę 120 tysięcy.
 7. Najbliższa sobota, 13 stycznia, to w naszej parafii Dzień Fatimski. Z tej racji po Mszy Świętej o godz. 17.00 zapraszam Różę Fatimską do odmówienia  różańca  fatimskiego.
 8. Ofiary złożone przy Żłóbku są przeznaczone na misje katolickie.
 9. Od 1 stycznia 2024 roku, każda para przygotowująca się do sakramentu małżeństwa musi odbyć weekend dla narzeczonych (jest to przygotowanie bezpośrednie do małżeństwa). Pary, które już zgłosiły termin ślubu na rok 2024, muszą przed spisaniem protokołu (3 miesiące przed zawarciem sakramentu małżeństwa) muszą  odbyć weekend dla narzeczonych.
 10. W najbliższą środę w naszej parafii odbędzie się spotkanie kolędowe księży naszego dekanatu Tucholskiego z Ks. Biskupem Diecezjalnym o godz. 16.00. Z tej racji Msza św. z Nowenną do M.B.N. Pomocy będzie wyjątkowo rano o godz. 9.00.
 11. Zapraszam do czytania pism katolickich takich jak „Pielgrzym”, czy „W rodzinie”, które są wyłożone na stoliku pod chórem.
 12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 1. Dzisiejsza, ostatnia niedziela 2023 roku kieruje nasz wzrok w stronę Świętej Rodziny z Nazaretu. Liturgia zaprasza nas nie tylko do zawierzenia naszych najbliższych Jezusowi, Matce Bożej i św. Józefowi, ale nade wszystko do kształtowania codziennego życia na wzór Świętej Rodziny. Przeżyjmy ten dzień, poświęcając więcej uwagi naszym najbliższym, aby świętowanie niedzieli było czasem prawdziwie dla Boga i rodziny.
 2. Z tej racji po południu o godz. 16.00 w łączności ze Mszą św. zapraszam na nabożeństwo dziękczynno-błagalne na zakończenie roku.
 3. Przeżywamy piękny czas świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam do podtrzymania tradycji śpiewu kolęd w naszych domach.
 4. W poniedziałek, 1 stycznia, zapraszam na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św. będą odprawiane, jak w niedzielę o godz. 10.00 i 11.30. Nie będzie rannej Mszy św. o godz. 8.00.
 5. We wtorek przypada wspomnienie Świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu.
 6. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę, w łączności ze Mszą św. o godz. 17.00.
 7. W tym tygodniu przypada I czwartek , dzień poświęcony modlitwie w intencji nowych, licznych i świętych powołań do służby kapłańskiej i zakonnej.
 8. W I piątek miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do NSPJ. O godz. 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego w małym kościele, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu do wieczornej Mszy św. o godz. 17.00.
 9. Chorych odwiedzę w I piątek od godz. 10.00 do ok. godz. 14 .
 10. W sobotę, 6 stycznia obchodzić będziemy Uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. Trzech Króli. Msze św. odprawiane będą w porządku niedzielnym o godz. 8.00 ; 10.00 i 11.30. W czasie każdej Mszy św. błogosławieństwo kredy. O godz. 15:00 - Promienie Miłosierdzia przy szopce bożonarodzeniowej na ul. Pocztowej, obok starostwa.
 11. W przyszłą niedzielę 7 stycznia na Mszach świętych gościć będziemy ks proboszcza Jana Wójcika z Ukrainy, z Rozhatynia, z parafii pw. Św. Anny i Mikołaja. Po Mszy św. zebrane ofiary będą przekazane na zakup najpotrzebniejszych rzeczy w kraju trwającej wojny. Również , jak wcześniej zapowiadałem, będą zbierane końcówki świeczek na przetopienie.
 1. Kolędy, podobnie jak w zeszłym roku, będą zbiorowe w kościele przez 3 kolejne niedziele ( 7, 14 i 21 stycznia ) o godz. 16.00 w połączeniu ze Mszą św.
 1. W czasie tegorocznej zbiorowej kolędy zebrane ofiary kolędowe będą przeznaczone na wykonanie i wstawienie 10 dużych (4 częściowych ) witraży pierwszej kondygnacji po lewej i prawej stronie w kościele.
 2. Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.
 3. Zapraszam do czytania pism katolickich takich jak „Pielgrzym”, czy „W rodzinie”, które są wyłożone na stoliku pod chórem
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 1. To już ostatnie godziny oczekiwania na Narodzenie Pańskie. Dzisiaj w IV  Niedzielę  Adwentu  Msze św. jak każdą niedzielę  o godz. 8.00;  10.0   oraz dla dzieci szkolnych o godz. 11.30.
 2. Wieczorem zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Choć nie jest to piątek i nie ma postu zachowajmy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie z obowiązków, lecz z potrzeby serca i prastarej tradycji chrześcijańskiej. Jak zawsze rozpocznijmy od przeczytania Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa,  złóżmy sobie życzenia,  podzielmy się opłatkiem,  a po wieczerzy zobaczmy co jest pod choinką i zaśpiewajmy nasze piękne kolędy.
 3. O północy zapraszam na Pasterkę,  którą poprzedzimy przed godz. 24.00 ostatnim nabożeństwem adwentowym.
 4. W poniedziałek obchodzić będziemy  I  Święto Narodzenia Pańskiego. Rano nie będzie mszy św. o godz. 800 z racji Pasterki. Msze św. będą o godz.  10.00  oraz o godz. 11.30 (dzieci przywitają dzieciątko Jezus w żłóbku przynosząc swoje prezenty -  koperty uczynków Adwentowych). Ofiary złożone przy żłóbku przeznaczone są na misje katolickie. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Msze święte według porządku niedzielnego. W tym dnia zbiórka do puszek na szkolnictwo katolickie naszej diecezji i KUL. Ofiary złożone przy Żłóbku przeznaczone są na misje.
 5. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu” (nawet za pośrednictwem radia lub telewizji).
 6. Dzisiaj  po   Mszy św.  oraz w biurze parafialnym można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 10 zł  małe ,  Są też nowe kalendarze na rok 2024 w cenie 10 zł i 20 zł  oraz poświęcone  opłatki wigilijne.
 7. Po świętach Msze św.  ponownie w porządku zimowym o godz. 17.00.
 8. Kolęda  parafialna - nasze spotkanie rodzin z duszpasterzem odbędzie się  w naszej parafii po rozpoczęciu Nowego  Roku  2024.
 9. W sylwestra 31 grudnia zapraszam o godz. 16.00  na nabożeństwo dziękczynno - przebłagalne na zakończenie starego roku z dziękczynnym  Ciebie  Boga wysławiamy. Za uroczysty  śpiew lub modlitwę słowami tegoż hymnu na podziękowanie Bogu za dobrodziejstwa otrzymane w ciągu całego minionego roku można uzyskać odpust zupełny.
 10. W dniu  1 stycznia 2024 roku obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze jak w niedzielę   o   godz. 8. 00, 10.00 i 11.30.
 11. Jest do nabycia nowy „Pielgrzym” i  „W rodzinie” na ławce przy ambonie, natomiast przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu do poczytania w wolnej chwili.
 12. Wszystkim parafianom i gościom, którzy przybyli do naszej świątyni  pragnę złożyć z głębi serca płynące życzenia.
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Wszystkim parafianom i gościom, którzy przybyli do naszej świątyni  pragnę złożyć z głębi serca płynące życzenia:

Bóg kocha każdego z nas. Bardzo pragnie zamieszkać mocą Bożej Dzieciny w sercu każdego z nas.

Jesteście dla Niego Ważni i Ukochani. Ta właśnie świadomość niech jeszcze bardziej otwiera Was na Jego zaproszenie do bliskości.

Niech to przebywanie w Jego obecności dodaje sił do codziennych zmagań,  które wnoszą wojny na wschodzie i Ziemi  Świętej

Niech  Miłość Bożej Dzieciny umacnia Waszą codzienną nadzieję na lepsze jutro w jak najszybszym zakończeniu tak trudnych czasów. Niech Nowonarodzony dotyka swoją miłością wszystkich starszych i chorych.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Gościom  i Wam Drodzy Parafianie.

Boże  Narodzenie  -  Tuchola (Rudzki Most) 2023

Ks. Wiesław Herold – proboszcz parafii

1. Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (...)” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Stąd wyjątkowo, różowy kolor szat liturgicznych.

2. Serdecznie zapraszam całe rodziny, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0 ,  I ,  II  oraz III z lampiony oraz Zapraszam też młodzież  do bierzmowania klas VIII  i  starszą od poniedziałku do piątku na Roraty w małym kościele o godz. 18.00.

3. W środę  o godz. 18.00 nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W każdą środę zapraszam też na  adorację Najświętszego Sakramentu od godz.  20.15 do godz. 21.00.

5. W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną przed Bożym Narodzeniem w środę 20 grudnia w godzinach przedpołudniowych.

6. Jak co roku po Mszach Świętych nabyć świece Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po 10 zł małe oraz duże po 20 zł; podobnie kalendarze duże i małe. Są też wigilijne opłatki i kalendarze na rok 2024 w cenie 10 zł i 20 zł.

7. Już w przyszłą niedzielę wigilia Bożego Narodzenia ze szczególnie przeżywanym wieczorem. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Wigilijną wieczerzę rozpocznijmy wspólną modlitwą, odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20), przełamaniem się opłatkiem, śpiewajmy kolędy i pastorałki. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Nie zapomnijmy w tym dniu o zmarłych, którzy nie zasiądą z nami przy stole, zanieśmy znicz na ich groby

.8. W wigilię święta Bożego Narodzenia zapraszam o godz. 24.00 na Pasterkę, przed którą odbędzie się nabożeństwo adwentowe.

9. W pierwsze Święto Bożego Narodzenia nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Następne Msze św. będą o godz. 10,oo oraz 11,3o - spotkanie na Mszy św. z dziećmi oraz powitanie żłóbka.10. W drugie święto Bożego Narodzenia Msze św. będą o godz. 8,oo ,

10,oo oraz o 11, 3o spotkanie z dziećmi na Mszy św. i nabożeństwie przy żłóbku. W tym dniu przed kościołem zbiórka na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

11. Serdecznie dziękuję za modlitwę w minioną II niedzielę miesiąca w intencji wykańczaniu budowy naszej świątyni i wszystkie osobiste ofiary składane w biurze parafialnym. Kolekta inwestycyjna wyniosła 3.831 zł.

12. Kolędy, jak każdego roku rozpoczniemy po Nowym Roku 2024

13. Przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu. Nowe do nabycia u ministrantów.

14. Wszystkim, którzy obchodzą w tym tygodniu urodziny, imieniny oraz inne rocznice rodzinne oraz jubileusze małżeńskie składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (...)” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Stąd wyjątkowo, różowy kolor szat liturgicznych.

2. Serdecznie zapraszam całe rodziny, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0 ,  I ,  II  oraz III z lampiony oraz Zapraszam też młodzież  do bierzmowania klas VIII  i  starszą od poniedziałku do piątku na Roraty w małym kościele o godz. 18.00.

3. W środę  o godz. 18.00 nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W każdą środę zapraszam też na  adorację Najświętszego Sakramentu od godz.  20.15 do godz. 21.00.

5. W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną przed Bożym Narodzeniem w środę 20 grudnia w godzinach przedpołudniowych.

6. Jak co roku po Mszach Świętych nabyć świece Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po 10 zł małe oraz duże po 20 zł; podobnie kalendarze duże i małe. Są też wigilijne opłatki i kalendarze na rok 2024 w cenie 10 zł i 20 zł.

7. Już w przyszłą niedzielę wigilia Bożego Narodzenia ze szczególnie przeżywanym wieczorem. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Wigilijną wieczerzę rozpocznijmy wspólną modlitwą, odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20), przełamaniem się opłatkiem, śpiewajmy kolędy i pastorałki. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Nie zapomnijmy w tym dniu o zmarłych, którzy nie zasiądą z nami przy stole, zanieśmy znicz na ich groby.

8. W wigilię święta Bożego Narodzenia zapraszam o godz. 24.00 na Pasterkę, przed którą odbędzie się nabożeństwo adwentowe.

9. W pierwsze Święto Bożego Narodzenia nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Następne Msze św. będą o godz. 10,oo oraz 11,3o - spotkanie na Mszy św. z dziećmi oraz powitanie żłóbka.

10. W drugie święto Bożego Narodzenia Msze św. będą o godz. 8,oo , 10,oo oraz o 11, 3o spotkanie z dziećmi na Mszy św. i nabożeństwie przy żłóbku. W tym dniu przed kościołem zbiórka na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

11. Serdecznie dziękuję za modlitwę w minioną II niedzielę miesiąca w intencji wykańczaniu budowy naszej świątyni i wszystkie osobiste ofiary składane w biurze parafialnym. Kolekta inwestycyjna wyniosła 3.831 zł.

12. Kolędy, jak każdego roku rozpoczniemy po Nowym Roku 2024

13. Przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu. Nowe do nabycia u ministrantów.

14. Wszystkim, którzy obchodzą w tym tygodniu urodziny, imieniny oraz inne rocznice rodzinne oraz jubileusze małżeńskie składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

 1. W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby osoby z niepełnosprawnościami były w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje promowały programy integracyjne, które zwiększyłyby ich aktywne uczestnictwo.
 2. Dzisiaj w  2 niedzielę miesiąca  dziękuję za wspólną modlitwę  o szczęśliwe wykańczanie naszej  świątyni. Dziękuję też za dzisiejszą kolektę inwestycyjną oraz wszelkie rodzinne ofiary z ostatniego tygodnia miesiąca i wpłaty na konto parafialne.
 3. Za tydzień natomiast kolekta z niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie Stolicy Apostolskiej i dzieł wspieranych przez papieża.
 4. Dzisiaj przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek jako pomoc Kościołowi na Wschodzie.
 5. Serdecznie zapr4aszam na  Roraty od poniedziałku do piątku. Msze św. roratnie z racji rozpoczynających się spowiedzi adwentowych będą od jutra – poniedziałku ,  aż do świąt  o   godz. 18.00.  Zapraszam wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0  do  III  codziennie z lampionami, a obowiązkowo  w każdy poniedziałek i wtorek ,  natomiast młodzież do Bierzmowania przynajmniej  2 razy w tygodniu  w czwartki i piątki.
 6. Spowiedź adwentowa w naszej parafii będzie w piątek, 15 grudnia  od godz. 16.00  do  18.00 (z przerwą od 17.00  do  17.30)
 7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia: w środę – Św. Łucji, w czwartek – Św. Jana od Krzyża.
 8. Po Mszach świętych  można zgłaszać dodatkowych chorych, których księża odwiedzą z posługa sakramentalną w środę  20 grudnia.
 9. Po każdej mszy można nabywać  opłatki na stół wigilijny oraz  zaopatrzyć się w świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy” . Za świece większe ofiara 20zł,  a za mniejsze 10zł. Są również małe i duże kalendarze na eok 2924 po 10 zł  i  20 zł.

10. Zachęcam do lektury dwutygodnika „Pielgrzyma” oraz „W Rodzinie” i innych czasopism misyjnych. W  biurze parafialnym można nabywać kalendarze na rok 2024 .

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze składam  serdeczne życzenia: zdrowia oraz wiele łask Bożych . „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…