1.Wyrażam swoją wdzięczność goszczącemu dzisiaj w naszej parafii Tucholskiemu Chórowi   CAMERATA,  którego założycielem i dyrygentem jest p. Marzenna Tyrańska. Dziękujemy za piękną oprawę Mszy św. oraz koncert w dzisiejszą  niedzielę,  która jest jedyną w roku z racji bliskości dnia św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej, świętych kantorów, organistów, scholii i chórów. Przyjmijcie nasze życzenia wszelkich łask Bożych za przyczyną Waszej patronki św. Cecylii. Niech śpiew napełnia Wasze serca nigdy nie gasnącym entuzjazmem, a  piękno wykonywanej muzyki będzie źródłem prawdziwej radości. Te same życzenia kieruję pod adresem p. Tomasza  -  naszego organisty oraz p. Marzeny prowadzącej naszą scholę parafialną VOX  CORDIS.

2.W dzisiejszą niedzielę - uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z racji święta patronalnego Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży -  po raz pierwszy odbędzie się Dekanalny Dzień Młodzieży. Początek – konferencja i adoracja – o godz. 17.00 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, a o godz. 18.00 Msza św. Spotkanie jest obowiązkowe dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

3.We  wtorek przypada 22 dzień miesiąca. Jak co miesiąc - po Mszy św. o godz. 17.00  - zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity

4.Serdecznie dziękuję za modlitwy w zeszłą niedzielę w intencji wykańczania wnętrza naszego kościoła oraz za kolektę inwestycyjną, która łącznie z przelewami bankowymi na ten cel wyniosła 4 770 zł i 5 euro.

5. W zeszłą niedziele zapowiedziana była  zbiórka na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z przeznaczeniem na Ukrainę, która z racji kolekty inwestycyjnej w naszej parafii została przełożona na dzisiejszą niedzielę, za którą składam serdeczne Bóg zapłać.

6.Z nowym rokiem kościelnym powstaje w naszej parafii krąg Domowego Kościoła  oraz formacja męska  Rycerzy Kolumba. Zainteresowane małżeństwa  oraz panów proszę o  zgłaszanie się po każdej Mszy św.  Pierwsze spotkanie  odbędzie się za tydzień,  w sobotę tj. 26 listopada,  po Mszy św. o godz. 17.00 w plebanii.

7.Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w Adwentowych Dniach Skupienia pt. „W poszukiwaniu skarbu”, które odbędą się w dniach od 25 do 27 listopada w Pelplinie. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych mężczyzn w rozeznaniu drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny. Uczestnicy są proszeni o zabranie ze sobą Pisma Świętego. Spotkanie rozpoczyna się w piątek, 25 listopada o godz. 18.00. Recepcja na furcie WSD będzie czynna od godz. 16.00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie  seminariumpelplin.pl

8.W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

9.Wszystkim obchodzącym w tym tygodniu jubileusze  ślubne, urodziny i imieniny składam serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego.

10.Zaprasza, do czytania prasy katolickiej. Na stoliku Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie”  są do nabycia u ministrantów oraz wyłożone na ławie przy ambonie. Pod chórem znajdują się starsze czasopisma, które można zabrać gratisowo do domu  przy wyjściu z kościoła.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W dzisiejszą niedziele dziękuję serdecznie za  modlitwę w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców.   Serdeczne Bóg zapłać za  złożoną kolektę inwestycyjną oraz za  ofiary indywidualne składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca, jak  i wpłaty na konto parafialne.

2.  Dziś także z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, aby zauważyć cierpiących z powodu braku podstawowych środków do życia. Dzisiaj te wszystkie osoby ogarniamy modlitwą.

2. Dziś również w drugą niedzielę listopada od 2009 roku obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przed kościołami zbierame są dzisiaj ofiary na rzecz Kościoła Prześladowanego w Ukrainie.

3. We wtorek 15 listopada nasza parafia Opatrzności Bożej  w Rudzkim Moście połączy się  „Mostem modlitewnym”  z Seminarium Duchownym  w Pelplinie. Od godz. 15.00 (Koronka do miłosierdzia Bożego) do 21.00 (Apel Maryjny) będziemy modlić się w intencji powołań kapłańskich oraz w intencji księży biskupów,  profesorów i kleryków Seminarium.    

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 17.00.

5. W piątek, 18 listopada i w sobotę, 19 listopada zapraszamy młodzież klas ósmych, rozpoczynających przygotowanie do przyjęcia sakramentu Bierzmowania na zajęcia rekolekcyjne. Zajęcia odbywać się będą w Auli Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej ul. Świecka 91. Początek w piątek o godz. 17.00 do godz. 19.00. W sobotę godz. 9.00 do 14.30. Prosimy o przyniesienie z sobą wypełnionej zgody na czas trwania rekolekcji.

6. Nauka dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej odbędzie się w niedzielę  (20 października)   po Mszy św. o godz. 11.30.

7. Spotkanie formacyjne obowiązkowe dla młodzieży do Bierzmowania odbędzie się we wtorek  ( 15 października )  po Mszy św. o godz. 17.00.

8. W najbliższą niedzielę, 20 listopada, przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Tego dnia obchodzimy święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po raz pierwszy też tego dnia odbędzie się Dekanalny Dzień Młodzieży. Początek – konferencja i adoracja – o godz. 17.00 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, a o godz. 18.00 Msza św. Spotkanie jest obowiązkowe dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

9. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

- czwartek, 17 listopada – Święta Elżbieta Węgierska

- piątek, 18 listopada – Błogosławiona Karolina Kózkówna

10. Serdecznie zapraszam na Mszę św. w najbliższą niedzielę,  tj. 20 listopada  o godz. 10.00,  na której wystąpi gościnnie Tucholski Chór  CAMERATA . Po Mszy św. usłyszymy kilka specjalnie przygotowanych utworów.

11. W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

12. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

13. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Do 8 listopada można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za dusze  zmarłych.

2. W środę, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem. Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. oo godz. 17.00

3.W każdą środę w naszej parafii od godz. 20.15  do  21.00 jest adoracja Najświętszego  Sakramentu  z okazją do spowiedzi św.

4. W piątek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości. Zapraszam  tego dnia  na Mszę św. w intencji Ojczyzny o  godz. 11.00 do kościoła p.w. Bożego Ciała . Po Mszy św. nastąpi przemarsz pod Pomnik Mauzoleum,  gdzie nastąpią dalsze uroczystości patriotyczne. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.

5. W  przyszłą niedzielę , 2 w miesiącu,  zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców.   Serdeczne Bóg zapłać za  kolektę inwestycyjną z tej niedzieli oraz za  ofiary indywidualne składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca i wpłaty na konto parafialne.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

- czwartek, 10 listopada – Święty Leon Wielki

- piątek, 11 listopada – Święty Marcin z Tours

- sobota, 12 listopada – Święty Jozafat Kuncewicz .

7.  W piątek, 11 listopada br. biskup pelpliński Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

8. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

9. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.We wtorek, 1 listopada przypada  uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w porządku niedzielnym, tj o godz. 8.00,   10.00  oraz Msza św. o godz. 11.30,  która będzie odprawiona w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na Cmentarzu Komunalnym u nas w Rudzkim Moście, po której wyruszy procesja na cmentarz komunalny,  gdzie odbędzie się nabożeństwo za zmarłych spoczywających na cmentarzu z liturgią słowa Bożego.

2.W środę, 2 listopada, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. wspólna za zmarłych,  będzie odprawiona o godz. 17.00.  Druga Msza św. o godz. 16.00  będzie w intencji  + ks. kanonika Kazimierza Janiszewskiego oraz  +  ks. prałata Jana Lichosyta.

3.Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania zapraszam w śeodę  -  2  listopada,  na Mszę św. o godz. 17.00 (po Mszy przejdziemy na cmentarz).

4.W każdą środę w naszej parafii od godz. 20.15  do  21.00 jest adoracja Najświętszego  Sakramentu  z okazją do spowiedzi św.

5.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

 • pierwszy czwartek miesiąca dzień modlitw o nowe powołania  kapłańskie,  misyjne oraz zakonne – sióstr i braci zakonnych.
 • pierwszy piątek miesiąca  to dzień wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata
 • w pierwszy piątek odwiedzę chorych z posługą sakramentalną od godz. 10 tej  do 14 tej

 • w pierwszą sobotę miesiąca modlić się będziemy do Serca Niepokalanej w intencji rodzin naszej parafii na Mszy św. p godz. 17.00. W tym dniu zapraszam  na „Promienie Miłosierdzia” o godz. 15.00 na  cmentarz parafialny w Tucholi - modlić się będziemy w intencji zmarłych.

6.Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na tzw. wypominki jednorazowe   oraz  na Mszę zbiorową za zmarłych. Wypisane kartki wraz z ofiarą proszę  wkładać do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym  kościele.

7.ZDROWAŚKI  ROCZNE można odnawiać i zamawiać w Biurze Parafialnym.

8.W związku z przejściem na czas zimowy Msze św. i nabożeństwa będą o godz. 17,oo. Biuro parafialne jest czynne bez zmian w dni powszednie od wtorku do piątku  zawsze po Mszy św.

9.Zachęcam do lektury dwutygodnika „Pielgrzyma” oraz „W Rodzinie” i innych czasopism misyjnych. W  biurze parafialnym można nabywać kalendarze na rok 2023 .

10.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze składam  serdeczne życzenia: zdrowia oraz wiele łask Bożych . „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 • W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie:
  aby Kościół, wierny Ewangelii i odważny w jej głoszeniu, był miejscem solidarności, braterstwa i otwartości, doświadczając coraz bardziej synodalności.
 • Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Misyjny. W dzisiejszą niedzielę  odbywa się też zbiórka na Misje.
 • Dzisiaj o godz. 16:00 w hali widowiskowo-sportowej OSiR odbędzie się „Bal Wszystkich Świętych”. Serdecznie zapraszamy.
 • Różaniec wspólny  w naszym kościele odmawiany jest codziennie, przez cały październik o godz. 17, 30 (przed Mszą św).
 • W odmawianiu Różańca przewodzą w poszczególne dni tygodnia grupy stanowe: w poniedziałek i wtorek dzieci do I Komunii św., w środę Róża Fatimska,  w czwartek Róża św. Rity,  w piątek Róża św. Faustyny oraz w sobotę młodzież do Bierzmowania.
 • W każdą środę zapraszam w naszym kościele na adorację Najświętszego  Sakramentu w małym kościele od godz. 20.15 do 21.00 (do Apelu Maryjnego). W tym czasie dodatkowa możliwość skorzystania ze spowiedzi.
 • W piątek przypada święto św. Szymona i Judy Tadeusz, Apostołów.
 • Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, która przypada  za tydzień we  wtorek. Porządek Mszy świętych jak w niedziele. Po Mszy świętej o godz. 11.30   procesja na cmentarz komunalny.
 • Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na tzw. wypominki jednorazowe   oraz  na Mszę zbiorową za zmarłych. Wypisane kartki wraz z ofiarą proszę  wkładać do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym  kościele. Bardzo proszę  o czytelne wypisywanie kartek.
 • Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma  „W Rodzinie”  i „Pielgrzym”, które można zabrać do domu przy wyjściu z kościoła jako lekturę na wolny czas. Nowe numery można kupić u ministrantów lub  z ławki przy ambonie.
 • Wszystkim jubilatom obchodzącym Jubileusze swoich ślubów oraz solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam serdeczne życzenia  błogosławieństwa Bożego „Szczęść Boże".
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii
 • Dziś przypada kolejny Dzień Papieski. Modlitwą i ofiarami do puszek wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Głównym jej zadaniem jest promocja nauczania Jana Pawła II oraz wspieranie edukacji dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Dziękujemy za każdy gest życzliwości i wsparcie tej inicjatywy, dziękujemy za wszystkie ofiary złożone do puszek na ten cel.
 • Serdecznie dziękuję   za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców.  Serdeczne Bóg zapłać za złożoną dzisiaj kolektę inwestycyjną,  ofiary od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca oraz przelewy  na konto parafialne
 • W najbliższą sobotę przypada 22 dzień miesiąca. Jak co miesiąc zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity po Mszy św. o godz. 18.00.
 • W tym miesiącu rozpocznie  swoją działalność Dom Dziennej Opieki przy naszej parafii w  Rudzkim Moście. Cały czas można  zgłaszać  osoby starsze,  samotnych lub potrzebujących opieki w ciągu dnia.  We wtorek 16 października  o godz.  11. 00 będą kolejne zapisy w dużym kościele do Domu Opieki.
 • W tym tygodniu przypadają  wspomnienia: w poniedziałek – Św. Ignacego Antiocheńskiego, we wtorek – Św. Łukasza, w środę Bł. Jerzego Popiełuszki, w czwartek – Św. Jana Kantego, w sobotę – Św. Jana Pawła II – głównego patrona naszego województwa.
 • W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Misyjny, z tej racji kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Misje katolickie.
 • Burmistrz Tucholi, Tucholski Ośrodek Kultury i parafie Tucholskie zapraszają w niedzielę 23.10.2022 r. na godz. 16.00 do hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi  na wyjątkowy „Rodzinny bal świętych". W programie wiele gier, zabaw, konkursów. Prosimy szczególnie dzieci o przedstawianie postaci świętych.
 • Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na tzw. wypominki jednorazowe   oraz  na Mszę zbiorową za zmarłych. Wypisane kartki wraz z ofiarą proszę  wkładać do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym  kościele. Bardzo proszę  o czytelne wypisywanie kartek.
 • Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma  „W Rodzinie”  i „Pielgrzym”, które można zabrać do domu przy wyjściu z kościoła jako lekturę na wolny czas. Nowe numery można kupić u ministrantów lub  z ławki przy ambonie.
 • Wszystkim jubilatom obchodzącym Jubileusze swoich ślubów oraz solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam serdeczne życzenia  błogosławieństwa Bożego „Szczęść Boże".
ks. Wiesław Herold  - proboszcz parafii

 1. Kończymy dzisiaj w parafii  Misje Święte,  które były od soboty  1 października do dzisiejszej niedzieli i zakończą się poświeceniem Krzyża Misyjnego przed kościołek i wyznaniem naszej wiary. Na to spotkanie o godz. 12.30 przy Krzyżu zapraszam bardzo serdecznie wszystkich parafian,  którzy byli już wcześniej  na Mszy św.  Pragnę w imieniu całej naszej wspólnoty parafialnej,  a nade wszystko tych,  którzy swój tak cenny czas poświęcili na uczestniczenie w świętych Misjach,  które przypadają  1 raz na 10 lat w każdej Polskiej parafii, Ojcu Tyberiuszowi,  który całe swoje serce włożył w przeprowadzenie i wygłoszenie nauk misyjnych,  które dokonały nie tylko pogłębiania, ale nade wszystko do rozbudzenia naszej wiary,  aby teraz emanować nową miłością do Boga i każdego,  którego spotkamy na naszej drodze życiowej. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za głębokiej treści nauki i pomnożenie naszej wiary i życia religijnego. Z naszej strony zapewniamy pamięć w modlitwach za Ciebie i Zakon   Franciszkański.
 2. Dzisiaj odbywa się liczenie parafian przychodzących do kościoła i przystępujących do Komunii Świętej.
 3. Zachęcamy do wypełnienia prośby Matki Bożej Fatimskiej i odmawiania codziennie różańca świętego. Różaniec dla dorosłych i młodzieży w naszym kościele odmawiany jest codziennie, przez cały październik o godz. 17.30.
 4. W czwartek, w 13. dzień miesiąca, ostatni w tym roku dzień fatimski. Zapraszam  na nabożeństwo fatimskie połączone z nabożeństwem różańcowym po Mszy św. o godz. 18.00. Proszę na procesję przynieść świece.
 5. W czwartek przypada liturgiczne wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, a w sobotę Św. Teresy od Jezusa.
 6. W piątek, 14 października, będziemy obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. Wyraźmy naszą wdzięczności wobec nauczycieli, wychowawców i katechetów za trud ich pracy i wysiłek włożony w wychowanie młodego pokolenia.
 7. W przyszłą niedzielę, z racji Misji w dzisiejszą  2 niedzielę miesiąca, modlitwy w intencji wykańczania naszej świątyni i kolekta inwestycyjna będzie w przyszłą niedzielę,  za tydzień.
 8. Również w przyszłą niedzielę w całej Polsce obchodzimy Dzień Papieski, z tej racji przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na wsparcie uzdolnionej młodzieży.
 9. Od października rozpoczął swoją działalność Dom Dziennej Opieki przy parafii Opatrzności Bożej w Tucholi – Rudzkim Moście. Jest to możliwość zgłoszenia osób starszych,  a nade wszystko samotnych lub nie mających opieki w ciągu dnia. Więcej informacji na plakacie w gablocie przed kościołem.
 10. Do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym kościele można składać karteczki z wypisanymi imionami naszych zmarłych na Mszy św. zbiorową, która  zostanie  odprawimy 2 listopada  o godz. 17.00 oraz karteczki z tzw. wypominkami jednorazowymi,  które to karteczki odczytywane będą po każdej Mszy św. przez cały tydzień od 3 listopada.

11. W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

 1. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie  „W Rodzinie”  i „Pielgrzym” ),  które można zabrać do domu przy wyjściu z kościoła jako lekturę na wolny czas. Nowe numer można kupić u ministrantów lub  z ławki przy ambonie.
 2. Wszystkim jubilatom obchodzącym Jubileusze swoich ślubów oraz solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam serdeczne życzenia Bożego  błogosławieństwa „Szczęść Boże". ks. Wiesław Herold - proboszcz proboszcz parafii
Więcej artykułów…