1.W dzisiejszą  niedzielę składam  serdeczne  Bóg zapłać za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również z serca dziękuję za dzisiejszą ofiarę na tacę oraz za wszelkie ofiary indywidualne składane w biurze i przelewane na nasze konto parafialne.
2.Zakończyliśmy biały tydzień oraz oktawę Bożego Ciała. Z tej racji pragnę gorąco podziękować wszystkim dzieciom Komunijnym z tego roku i lat poprzednich oraz dzieciom sypiącym kwiatki,  jak również parafianom  za wytrwałość w codziennym chodzeniu do kościoła. Wszystkim serdeczne Bóg zapłać z prośbą o dalszą obecność na nabożeństwach czerwcowych.
3.Trwa  miesiąc czerwiec, w którym czcimy Najświętsze Serce Jezusowe. Serdecznie zapraszam wszystkich  - na miarę możliwości czasowych – chociaż kilka razy w tygodniu na  nabożeństwo czerwcowe codziennie o godz. 18,oo.
4.W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierzący potrafili rozpoznawać w Eucharystii żywą obecność Zmartwychwstałego, który im towarzyszy w życiu codziennym.
5.Liturgia dzisiejszej niedzieli przedstawia nam przypowieść o ziarnku gorczycy. Dwie przypowieści – o nasieniu zboża i ziarenku gorczycy, o których mówi dzisiejsza Ewangelia, opisują pracę wielkiego Siewcy, Jezusa, oraz wszystkich pozostałych siewców: kaznodziejów, misjonarzy, nauczycieli, rodziców… sportowców. Przypowieści te są dla siewców zachętą do cierpliwości, a nawet można powiedzieć, że do anielskiej cierpliwości.
Jezus w swoim ziemskim życiu bardzo szybko napotkał na zniecierpliwienie człowieka. Pomimo tłumów, które Go słuchały i z Nim były, mimo cudów, które dokonywały się na ich oczach, ludzie czuli rozczarowanie, świat się nie zmieniał i ich życie także. Ale On siał… Któż mógł przypuszczać, że Ten Boży Kaznodzieja i Jego kilkunastu uczniów dadzą początek Kościołowi, że zmienią twarde zasady: oko za oko, ząb za ząb na: miłujcie waszych nieprzyjaciół, dobrze czyńcie
wszystkim. Prawo wzrastania i prawo wychowania to wielka tajemnica. Tutaj nie
powinno się zanadto śpieszyć, a ostatnie zdanie należy pozostawić Panu Żniwa. Tylko On Jeden może oszacować, jakie będą zbiory, gdy żniwo dojrzeje. Każdy misjonarz, proboszcz, rodzic, nauczyciel, działacz i sportowiec marzy o tym, aby jego żniwo zazieleniło się jak najszybciej. Bo któż z nas nie doświadczył zniechęcenia, nie widząc szybkich, dostrzegalnych gołym okiem efektów.
Tak bardzo chcielibyśmy ujrzeć owoc naszej pracy, tak pragnęlibyśmy, aby ziarno rzucone na stadiony Euro 2012 wydało owoc pięknego kibicowania.
6.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy  w połączeniu z nabożeństwem czerwcowym  o godz. 18,oo.
7.W przyszłą niedzielę, 24 czerwca, obchodzić będziemy uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Jest on jedynym świętym oprócz Matki Bożej, którego narodzenie wspomina się w liturgii Kościoła.
8.W czwartek,  21 czerwca,  przypada wspomnienie świętego  Alojzego Gonzaga -  jezuity, oddanego całym sercem posłudze chorym.
9.W sobotę przypada Dzień Ojca. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszych ojcach,  którym dziękujemy za dar życia i wszelkie dobro ojcowskie.
10.Starosta Tucholski zaprasza na imprezę w ramach projektu „Bory Tucholskie w labiryntach natury”. Już 24 czerwca (niedziela) ulicami Tucholi przejdzie Historyczny Pochód Borowiaków. Mieszkańcy przebiorą się za postacie związane z powiatem tucholskim. Będą bohaterzy z historii i legend. Na koniec odbędzie się festyn, w trakcie którego wystąpią m.in. bractwa rycerskie.
Pochód wyruszy o godz. 14.00 z siedziby tucholskiego starostwa. Przejdzie ulicami: Pocztową, Świecką, Nowodworskiego, Tylną, przez plac Wolności i następnie ulicami Szkolną i Ogrodową. Parada zakończy się w Parku Zamkowym. Na trasie – na rynku i przy wejściu do parku - będą lektorzy, którzy opowiedzą o każdej nadchodzącej postaci.
Około godz. 14.30 pierwsi uczestnicy korowodu dotrą do Parku Zamkowego. Gdy przybędą wszyscy, odbędzie się oficjalne rozpoczęcie festynu i Kiermaszu Borowiackiego. Festyn zakończy się około godz. 18.00.
11.Zachęcamy do kupowania i czytania pracy katolickiej. Przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma”, „W Rodzinie” oraz inne czasopisma młodzieżowe.
12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.Dzisiaj,  w niedzielę przed  Bożym  Ciałem,  obchodzimy w naszej parafii  Uroczystość  przyjęcia  dzieci do I Komunii Świętej .  Suma parafialna  w intencji dzieci Komunijnych o  godz.  10, oo.  Z tej racji nie  będzie  Mszy świętej o godz. 11,3o . Dzieci  przyjęte do I  Komunii św.  przyjdą po południu  o godz. 16, oo  na nabożeństwo  misyjne  wraz z rodzicami  chrzestnymi  oraz swoimi  bliskimi, na którym otrzymają  obrazki pamiątkowe;  po  nabożeństwie  poświęcenie medalików i innych  dewocjonaliów.   W czasie nabożeństwa  dzieci  komunijne  złożą  przysięgą  Komunijną.  Ofiarę z nabożeństwa misyjnego Parafia przesyła misjonarzom, jako dar serca dla dzieci, które będą przyjęte do I  Komunii św. na misjach. Symbolem łączności z biednymi dziećmi są rozdawane „chlebki misyjne”,  za które również serdecznie dziękuję.  Po nabożeństwie koncert zespołu parafialnego „Aniołki”, który działa od kilku miesięcy pod przewodnictwem p. Marzeny Matnia.
2.W dzisiejszą niedzielę  Kościół przypomina prawdę o Bogu jedynym w Trójcy Świętej ,  który stanowi serce naszej chrześcijańskiej wiary. Według wybitnego teologa, Karla Rahnera, jedną z cech życia Trójcy Świętej jest wzajemne potwierdzanie. Otóż jedna Osoba potwierdza dobroć i piękno dwu Innych oraz z pełną radością poświadcza Ich wzajemną miłość. Na Mszy św. jest podobnie – Bóg potwierdza swoją miłość wobec stworzenia („jesteś moim dzieckiem, które kocham”), człowiek zaś bóstwo i majestat Boga („jesteś moim Bogiem, którego wielbię”).
Kolejna cecha życia Trójcy Świętej to dziecięctwo. Karl Rahner stwierdza, że nigdzie nie ma „czystszej gry, nie ma tu nic koniecznego, wszystko jest chciane i z radością wyrażane”. Odnosi to do relacji Stwórcy względem stworzenia: również w tym odwołaniu nie ma w Bogu najmniejszego przymusu, tylko czysta chęć. Trójjedyny nie musi powoływać do życia żadnego stworzenia, aby móc „jeszcze bardziej” stać się Bogiem. Twórcze oraz podtrzymujące świat w istnieniu działanie Boga jest „dziecięcą grą”, bo odbywa się bez żadnej presji, w doskonałej wolności miłości. Odnosząc to do naszej ziemskiej liturgii: im więcej w niej dobrowolności, bezinteresownego
oddawania Bogu chwały i radości, tym jest piękniejsza.
Trzecia cecha życia Trójcy Świętej to królewskość. Oznacza ona, że życie Trójcy Świętej ma „sens najwyższy”, czyli nadaje znaczenie i pełny wymiar wszystkiemu, co dzieje się poza nim. Życie wewnątrztrynitarne zawiera w sobie sens wszystkiego, co Nią nie jest. A zatem my także żyjemy dzięki Trójcy Świętej oraz dla Niej samej.
3.W środę o godz. 18,oo nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
4.Dziewczynki do sypania kwiatów na Boże Ciało zapraszamy w poniedziałek o godz. 16.30 na plac przed kościołem .
5.W czwartek, 7 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Porządek Mszy św. w tym dniu jak zwykle w niedziele.  Msze św. w naszym kościele będą o godz. 8,oo  oraz  uroczysta suma parafialna o godz.  10,oo .(Nie będzie zatem  Mszy św. dla dzieci o godz. 11, 30  - jak w każdą niedzielę). W uroczystej procesji eucharystycznej przejdziemy ulicami naszego osiedla. Niech Chrystus ukryty pod postacią chleba w białej hostii błogosławi naszej Ojczyźnie i darzy ją pokojem. Udział w tej procesji niech będzie dla nas publicznym wyznaniem wiary. Procesja przejdzie następującą trasą: rozpocznie się wyjściem z kościoła do ul. J. Pruszcza (posesja pp. Klaisa i Jeneralskich) i  dalej  do  Al. 700 lecia (posesja p. Lorbieckich),  gdzie  będzie  druga stacja. Następnie  przejście do ul. Sambora,  którą przejdziemy do  trzeciej stacji  przy posesji p. Kozik. Ostatni odcinek procesji to przejście ul. Żwirową  do ul. Jana Pawła II,  gdzie będzie  czwarta stacja procesji Bożego Ciała przy posesji p. Berendt, od której  wrócimy  do Kościoła,  gdzie odśpiewamy  Te  Deum  (Ciebie  Boga  wysławiamy). W kościele  nastąpi  zakończenie  ostatnim błogosławieństwem.
6.Dzieci przychodzą do kościoła  obowiązkowo przez całą  oktawę,  tzw.  „Biały  Tydzień”  na Mszę św .  i  nabożeństwo czerwcowe  o  godz.  18, oo, a po Bożym Ciele  przez oktawę, aż do następnego piątku,  tj. Uroczystości Serca Pana Jezusa również na procesję dookoła kościoła.
7.W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierzący potrafili rozpoznawać w Eucharystii żywą obecność Zmartwychwstałego, który im towarzyszy w życiu codziennym.
8.Nabożeństwa czerwcowe  w dni powszednie o godz. 18,oo w łączności ze Mszą św. wieczorną.
9.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• we wtorek, 5 czerwca – święty Bonifacy, biskup i męczennik, niestrudzony apostoł Germanii. Prośmy go, by umacniał wiarę naszych zachodnich sąsiadów
• w piątek, 8 czerwca – święta Jadwiga Królowa, szczególnie wrażliwa na los ubogich, odnowicielka Akademii Krakowskiej.
10.Z inicjatywy metropolity warszawskiego pierwsza niedziela czerwca jest obchodzona jako dzień dziękczynienia. Z tej racji przed kościołami w naszym kraju odbywa się zbiórka  do puszek na budowę kościoła Opatrzności Bożej w Warszawie, jako wotum za odzyskaną niepodległość narodu polskiego. Ponieważ dzisiaj jest u nas I Komunia św.  dlatego zbiórka do puszek przed kościołem na ten cel będzie w naszej parafii  w przyszłą niedzielę.
11.W przyszłą niedzielę zapraszam wszystkie dzieci Komunijne z rodzinami oraz wszystkich chętnych na naszą doroczną pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Maryjnego w Bysławku. Wyjazd z parkingu przy kościele o godz. 15,oo.
12.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja” i inne czasopisma misyjne.
13.Wszystkim,  którzy obchodzą w tym tygodniu urodziny, imieniny oraz inne   rocznice rodzinne oraz jubileusze małżeńskie składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


1.Dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy liturgiczny okres wielkanocny.
Od jutra, w liturgii wracamy do tak zwanego okresu zwykłego, który potrwa do Adwentu. Przypominamy w związku z tym, że w przyszłą niedzielę – Niedzielę Trójcy Świętej – kończy się czas wielkanocnej Komunii świętej.
2.W uroczystość Pięćdziesiątnicy spotykamy w Ewangelii dwie spośród pięciu obietnic Ducha Świętego, jakie Jezus złożył w ostatni wieczór swego ziemskiego życia w czasie mów wygłoszonych w Wieczerniku. Jednym z określeń Ducha jest „Duch Prawdy” powtórzone w dzisiejszym urywku dwukrotnie i wyjaśnione w następujący sposób: „On doprowadzi was do całej prawdy”. W języku Starego Testamentu „prawda” oznacza ona wierność, miłość Boga, Jego przymierze, Jego zbawienie. W takim znaczeniu powinniśmy rozumieć funkcję Ducha Świętego jako „Ducha Prawdy”. „Prawdą” Jezusa jest Jego słowo, Jego Ewangelia, Jego dzieło zbawienia, Jego osoba. Rola Ducha Świętego w Kościele polega zatem na wyjaśnieniu w pełni objawienia Jezusa i uczynieniu go skutecznym. Chrystus bowiem mówi: „Z mojego weźmie i wam objawi”.
3.Jutro, w poniedziałek, 28 maja, w drugi dzień święta Zesłania Ducha Świętego, obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Wszystkich zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św., aby wspólnie dziękować za Boże błogosławieństwo i otrzymane łaski przez naszą Parafię, a także by prosić Matkę Kościoła o wstawiennictwo, pomoc i wsparcie dla wszystkich, którzy tego potrzebują.
4.W związku z rozpoczynającym się w piątek miesiącem czerwcem, w naszym kościele odprawiać będziemy tradycyjne nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa  o godz. 18.00.
5.W tym tygodniu przypadają dni Eucharystyczne:
• w pierwszy piątek miesiąca, 1 czerwca, na  Mszy św. o godz. 18.00  wynagradzać będziemy Boskiemu Sercu za grzechy nasze i całego świata.
• w pierwszą sobotę miesiąca, 2 czerwca, na Mszy św. wieczornej modlić się będziemy do Niepokalanego Serca  Maryi Panny w intencji wszystkich rodzin naszej parafii. W tym dnia  odwiedzę  też chorych w godzinach między 10,oo. a  14,oo.
6.W czwartek, 31 maja, odbędzie się wyprawa pieszo - rowerowa po hasłem "Na rowerze i na pieszo borowiackie szlaki cieszą". Start i zakończenie przy Amfiteatrze Leśnym w Rudzkim Moście. Uczestnicy wyprawy będą mogli zdobyć cenne nagrody, których fundatorem jest Burmistrz Tucholi.
7.W piątek będziemy obchodzić „Dzień Dziecka”. Z tej okazji wszystkim dzieciom życzymy samych radości w ich życiu.
8.W tym tygodniu wspominamy:
• w poniedziałek - Święto NMP, Matki Kościoła
• we wtorek - św. Urszulę Ledóchowską, dziewicę
• w czwartek - Święto Nawiedzenia NMP
• w piątek - św. Justyna, męczennika
9.W przyszłą niedzielę  przypada  Uroczystość  Trójcy  Świętej, którą  kończymy czas  spowiedzi   i  Komunii  świętej  Wielkanocnej. Zapewne są wśród nas i tacy, którzy jeszcze nie dopełnili swojego obowiązku chrześcijańskiego.  Karteczki do Spowiedzi Wielkanocnej można odbierać jeszcze w biurze parafialnym.
10.Uroczystość Trójcy Świętej,  to również Dzień Przyjęcia I Komunii Świętej dla dzieci w naszej parafii na Mszy św. o godz.  10,oo.  Z tej  racji nie będzie Mszy św. dla dzieci o godz.  11, 3o.  
Dla tych co nie mogą wziąć udziału na Mszy św.o  godz.  10, oo  będzie  Msza św. o  godz.  8,oo. Po południu – o godz. 16,oo. - zapraszam Dzieci Komunijne oraz wszystkich ich gości na nabożeństwo misyjne połączone z koncertem piosenki religijnej i rozdaniem obrazków.

11.Z inicjatywy metropolity warszawskiego pierwsza niedziela czerwca jest obchodzona jako Dzień Dziękczynienia. Chcemy przez to uczyć się postawy wdzięczności dla Opatrzności Bożej za troskliwą opiekę nad nami. Przy tej okazji możemy wesprzeć budowę Świątyni Opatrzności w Warszawie.
12.Również w przyszłą niedzielę, 3 czerwca, ks. proboszcz parafii Bożego Ciała zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpocznie się o 15.00 na Placu Zamkowym a zakończy Festynem Rodzinnym nad Jeziorem Głęboczek. Jest to odpowiedź na apel Benedykta XVI, by łączyć się tego dnia z uczestnikami Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie i dać wyraz swojego poparcia dla wartości życia i rodziny. Można przynieść ze sobą transparenty promujące rodzinę i życie. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy całe rodziny: dzieci z rodzicami i dziadkami! Spotkajmy się razem i włączmy w ogólnoświatowy ruch obrony życia i rodziny!
13.Dziewczynki do sypania kwiatków w Boże Ciało zapraszam na próbę we wtorek o godz. 16, 3o  oraz  w środę i czwartek  o  godz. 15, 3o.
14.Zapraszam do nabywania i czytania prasy katolickiej,  którą można nabywać przy wyjściu z kościoła u ministrantów.
15.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


1.W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Aby w społeczeństwie były promowane inicjatywy chroniące i umacniające rolę rodziny.
2.Dopełnieniem tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa jest Jego wniebowstąpienie, a więc powrót do Ojca. Jezus odchodzi, zostawiając jednak obietnicę ciągłej obecności wśród nas w mocy Ducha Świętego. Czym jest dzisiaj dla nas tajemnica Wniebowstąpienia? Jak przeżywa ją chrześcijanin XXI w.?
Wniebowstąpienie Pana Jezusa miało miejsce 40 dni po Jego Zmartwychwstaniu. Wiemy, że zanim wstąpił do nieba, przekazał uczniom ostatnie polecenie. Zobowiązał ich, aby wyruszyli we wszystkie strony świata i głosili ludziom Dobrą Nowinę o zbawieniu – Ewangelię! Ów nakaz misyjny wiązał się również z udzielaniem Chrztu św., a więc włączaniem kolejnych osób do wspólnoty nowego Ludu Bożego.
Ostatnie słowa Jezusa, zawarte w Ewangelii wg św. Mateusza, bywają tłumaczone także: „Idźcie i czyńcie innych świadkami”; wobec tego nie tyle należy nauczać, ale czynić świadkami! A to potrafi jedynie ten, który jest świadom swojej wiary, który sam jest świadkiem. Chrystus nie posyła nas, żebyśmy jedynie o Nim mówili, ale byśmy swoim życiem pokazywali, że w codziennych wyborach kierujemy się Jego nauką.
3.Trwa miesiąc maj, czas poświęcony Matce Najświętszej. Polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy weźmy udział w nabożeństwach majowych sprawowanych codziennie w łączności ze Mszą świętą wieczorną o godzinie 18,00.
4.Przez kolejne majowe dni razem z Maryją modlitewnie oczekujemy na Zesłanie Ducha Świętego w Dzień Zielonych Świąt. Z codzienną Eucharystią i majowym nabożeństwem łączymy także nowennę do Ducha Świętego. Włączmy się licznie w tę modlitwę, wiedząc, jak bardzo jest nam potrzebne Jego światło i pociecha.
5.W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą odprawimy w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 18.00.
6.W czwartek, 24 maja, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. Od kilku lat, z woli papieża, jest to Dzień Powszechnej Modlitwy za Kościół w Chinach. Pamiętajmy w modlitwie o żyjących tam chrześcijanach, którzy nie mogą otwarcie wyznawać swojej wiary.
7.W sobotę przypada Dzień Matki. Z tej okazji w czasie nabożeństwa majowego i wieczornej Eucharystii wszystkie drogie Mamy będziemy polecać opiece naszej wspólnej Matki – Maryi.
8.W przyszłą niedzielę, 27 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.
9.W tym tygodniu , w sobotę 26 maja, przypada wspomnienie świętego Filipa  Nereusza - wychowawcy młodzieży i opiekuna chorych. Prośmy go, aby nas uwrażliwiał na potrzeby bliźnich; uczmy się też od niego nieść ludziom radość i piękno.
10.Składam z serca płynące Bóg zapłać za modlitwy  w intencji budowy kościoła oraz  za modlitwę w intencji wszystkich ofiarodawców  w minioną niedzielę,  jak również za ofiary złożone na tacę oraz ofiary indywidualne w biurze parafialnym i  na nasze konto parafialne na łączną sumę 3 700 zł.
11.Polecam wszystkim prasę katolicką: nowy numer dwutygodnika „W Rodzinie”, a dla dzieci jest „Mały Pielgrzym” oraz inne czasopisma religijne.
12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w społeczeństwie były promowane inicjatywy chroniące i umacniające rolę rodziny.
2.Słowo Boże przypomina nam dzisiaj dwie zasadnicze prawdy. Pierwsza odsłania najgłębszą tajemnicę Boga. Św. Jan streścił ją, pisząc: „Bóg jest miłością”. Cała historia zbawienia, poczynając od dzieła stworzenia, jest historią uprzedzającej, cierpliwej i przebaczającej miłości Bożej. Nikt nie kocha człowieka tak mocno jak On. Dowiódł tego Jezus, oddając swe życie za zbawienie świata. Miłość jest darem niczym niezasłużonym. Nie „my umiłowaliśmy Boga, ale On sam nas umiłował i posłał Syna swojego”. (II czytanie). Jak przekonał się św. Piotr w domu Korneliusza, „Bóg nie ma względu na osoby”. Prawo do Jego miłości mają wszyscy ludzie, gdyż „w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie” (I czytanie).
Druga prawda uczy, że miłość Boża ma moc zobowiązującą. Obdarowani miłością mamy się nią dzielić z bliźnimi. Chrystus polecił nam: „Wytrwajcie w miłości mojej”. W jaki sposób? Zachowując przykazania (Ewangelia). Tak więc miłość to nie tylko deklaracje, uczucia lub pragnienia. Ona wyraża się zawsze w konkretnych słowach i czynach. Miłość można dostrzec zarówno w modlitewnym zjednoczeniu z Bogiem, jak i w codziennych postawach oraz wyborach. Ona ma moc przemieniającą, uszlachetnia nas, czyni przyjaciółmi Chrystusa, rodzi do nowego życia, radości i pokoju.
A zatem dziękujmy Bogu za dar Jego miłości, która opromienia nasze życie. I starajmy się naśladować Chrystusa, biegnąc ścieżką Jego przykazań.
3.Dzisiaj przypada 13-ty dzień miesiąca, dzień Matki Bożej Fatimskiej. O godz. 21,oo zapraszam na nabożeństwo i procesję fatimską. Proszę,  jak zawsze,  przynieść ze sobą świece.
4.Trwa miesiąc maj, czas poświęcony Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych sprawowanych codziennie o godzinie 18,oo.
5.Dzisiaj – w drugą niedzielę miesiącu – zapraszam do wspólnej modlitwy do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta tej niedzieli przeznaczona jest na budowę kościoła.
6.Od dziś do środy  przypadają tzw. dawniej Dni Krzyżowe. Modlić się będziemy o dobre urodzaje oraz za kraje głodujące.
7.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• w poniedziałek, 14 maja – święty Maciej, apostoł, wybrany do grona Dwunastu na miejsce Judasza. Jest on patronem między innymi budowniczych, kowali, cieśli, cukierników i rzeźników, także oręduje za małżeństwami pragnącymi potomstwa;
• w środę, 16 maja – święty Andrzej Bobola, kapłan i męczennik. Żył na przełomie XVI i XVII wieku, Zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz.
8.W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
9.Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego, którą odmawiać będziemy w łączności z nabożeństwem majowym.
10.Parafia Bożego Ciała w Tucholi zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do kalwarii we Wielu w dniach 18 - 19 maja br. Zapisy osób chętnych w biurze parafialnym parafii Bozego Ciała w Tucholi.
11.Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żalnie organizuje PIELGRZYMKĘ w dniach  2- 4 lipiec 2012 r. Tykocin – Supraśl - Sokółka – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Bł. Michał Sopoćko Białymstoku – Góra Grabarka oraz inne święte miejsca.  Opiekun – ks. Paweł Młyński – Żalno Tel. 501 380 025 i 52 334 16 78 koszt to kwota 490 zł.
12.Zapraszam do czytania pism katolickich: nowy numer dwutygodnika „W Rodzinie”, a dla dzieci jest „Mały Pielgrzym” oraz inne czasopisma religijne.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w społeczeństwie były promowane inicjatywy chroniące i umacniające rolę rodziny.
2.Liturgia słowa Bożego dzisiejszej niedzieli przedstawia nam symbolikę krzewu winnego. Winny krzew to roślina doskonale znana słuchaczom Jezusa mieszkającym w Palestynie. Wiedzieli, jak wielkich wymaga ona starań, aby mogła przynieść owoc. Mieli także świadomość, że nie wszystkie jej gałązki owocują i że te, które rozwijają się właściwie, potrzebują ze strony rolnika ciągłego przycinania i oczyszczania. Jezus nawiązuje do wiedzy i doświadczenia swoich słuchaczy. Porównuje Boga Ojca do rolnika, podkreślając w ten sposób Jego nieustanną troskę o nasz rozwój. Z kolei, przez porównanie siebie samego do krzewu, a swoich słuchaczy do gałązek, ukazuje nam, że jedność z Nim jest niezbędnym warunkiem prawidłowego wzrostu, bez którego nasze życie nie osiągnie swojego celu.
Środkiem oczyszczenia jest nauka Jezusa. Jeśli trwamy w jedności z Nim, słuchając Jego słów, modląc się do Niego i żyjąc zgodnie z Jego nauczaniem, stopniowo przemieniamy się na Jego wzór. Gałązka, którą jesteśmy, rozrasta się i staje się coraz bardziej integralną częścią winnego krzewu. Wypełnia nas Boży Duch, a nasze myśli, uczucia, dążenia i czyny coraz bardziej upodabniają się do tych, które charakteryzowały Jezusa.
Nauczanie Chrystusa nie wyraża się w mnogości zaleceń, wskazówek, norm i przykazań, ale w wezwaniu do życia Jego życiem, czyli Syna Bożego. Przykazaniem Boga jest wiara w Jezusa i miłość według miary Jego miłości. Jeśli staramy się żyć Duchem Jezusa, tak jak On walczymy o uczciwość, sprawiedliwość, pokój i dobro. A wtedy Bóg spełnia wszystkie nasze prośby.
3.We wtorek (8 maja) przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Msze św. w tym dniu zostanie odprawiona o godz. 18,oo.
4.Tego dnia również  parafia w Wielkim Mędromierzu obchodzić będzie odpust parafialny ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17.00.
5.W środę, zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.
6.Trwa miesiąc maj, czas poświęcony Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych sprawowanych codziennie o godzinie 18,oo.
7.W przyszłą niedzielę przypada 13-ty dzień miesiąca, dzień Matki Bożej Fatimskiej. Na godz. 21,oo zapraszam na nabożeństwo i procesję fatimską. Proszę,  jak zawsze,  przynieść ze sobą świece.
8.W przyszłą niedzielę – drugą w miesiącu – zapraszam do wspólnej modlitwy do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta tej niedzieli przeznaczona jest na budowę kościoła.
9.Polecam wszystkim parafianom prasę katolicką: nowy numer dwutygodnika „W Rodzinie”, a dla dzieci jest „Mały Pielgrzym” oraz inne czasopisma religijne.
10.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W środę 25 kwietnia w Kociewskim Centrum Zdrowia (szpitalu św. Jana) w Starogardzie Gdańskim zmarł pierwszy biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel zachęca diecezjan do żarliwej modlitwy za śp. bp Szlagę – „Za Jego wierne i przykładne pasterzowanie niech Dobry Bóg da Mu życie wieczne”.
2.W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wielu młodych ludzi potrafiło odpowiedzieć na powołanie Chrystusa i naśladować Go w kapłaństwie i w życiu zakonnym.
3.Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa. Pamiętajmy o modlitwie w tej intencji, aby nie zabrakło tych, którzy będą błogosławić i uświęcać Lud Boży.
4.Również dzisiaj kościół przeżywa niedzielę Dobrego Pasterza.  Liturgia Słowa ukazuje nam dzisiaj Jezusa, Dobrego Pasterza, który w przeciwieństwie do wielu przywódców na tym świecie szuka dobra „owiec”, a nie swego własnego (Ewangelia). Toteż jedynie Chrystus ma prawo nazywać się „pasterzem”. Wszyscy inni, w większym lub mniejszym stopniu, są najemnikami. Dlatego nie ma innego „imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (czyt. I). Ilustracją tej prawdy jest uzdrowienie chromego w imię Jezusa. Podobnie jak Chrystus uzdrowił chorego przez zaangażowanie Piotra, tak i dzisiaj uwalnia świat od zła przez zaangażowanie tych, którzy są dziećmi Bożymi. Bo właśnie dzięki ofierze życia Dobrego Pasterza stajemy się dziećmi Bożymi (czyt. II). To Boże dziecięctwo nie może być porównywane do zwykłej adopcji. Ludzka adopcja, nawet jeśli ożywiana jest wielką miłością, zawsze pozostaje czymś zewnętrznym. Więzy, które łączą rodziców z adoptowanymi dziećmi, wynikają z zewnętrznej umowy. Bóg natomiast przemienia nas od wewnątrz poprzez łaskę uświęcającą, poprzez dary Ducha Świętego, czyniąc nas w ten sposób swoimi dziećmi. Przeżywanie daru dziecięctwa Bożego jest jednak na tym świecie tymczasowe i niepełne. Jego pełne przeżywanie nastąpi w dniu powtórnego przyjścia naszego Pana. Wtedy to „będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest”. Tymczasem trzeba nam żyć w radości posiadania daru dziecięctwa, a nierzadko
w doświadczaniu dźwigania krzyża, lecz nade wszystko winniśmy pytać, czyimi jesteśmy dziećmi.
5.We wtorek rozpoczynamy miesiąc nabożeństw majowych, na które zapraszam codziennie o godz. 18, oo.
6.W środę,  2 maja,  po raz kolejny obchodzić będziemy  w całej Polsce Święto Flagi. Również i w Tucholi w parafii Bożego Ciała  tego dnia zostanie odprawiona Msza św. o  godz.  16,oo  za Ojczyznę,  a po Mszy św. przejście  ze  100 m  flagą Polski na pl. Wolności,  gdzie odbędą się dalsze uroczystości patriotyczno – artystyczne.
7.W środę, zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. o godz. 18, oo.
8.W czwartek, 3 maja, Uroczystość NMP Królowej Polski. Tego dnia Msze jak w każdą niedzielę. Po każdej Mszy św. odnowiony będzie  Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.
9.Również  3  maja  o godz. 12.00 w kościele  św. Jakuba  zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Po Mszy św. nastąpi przemarsz pod Pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej na Placu Wolności, gdzie nastąpi złożenie wiązanek kwiatów.
10.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne.
• Pierwszy Czwartek to jednocześnie uroczystość MNP Królowej Polski, dlatego w intencji kapłanów będziemy się modlić podczas każdej Mszy świętej.
• Pierwszy Piątek. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 17,3o. Nauku dla dzieci przygotowujących się do I Komunii  od godz. 16,oo.
• Pierwsza Sobota. Odwiedziny u chorych od godz. 10,oo. do 14,oo
11.W tym tygodniu wspominamy:
• w środę - św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
• w czwartek - NMP Królowej Polski
• w piątek - św. Floriana, męczennika
12.Jak zawsze zachęcam do czytania katolickiej prasy katolickiej: "Pielgrzyma",  Małego Pielgrzyma”, „Radio Maryja”,  „Wzrastania” , „Naszej Pani” i innych czasopism religijnych.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…