1.Wspominamy dziś św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Po Mszach Świętych błogosławieństwo pojazdów przed kościołem. Przed kościołem odbywa się zbiórka w ramach ogólnopolskiej akcji „1 grosz za 1 km bezpiecznie przejechany”. Jest to akcja pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu, potocznie zwana „MIVA Polska”. Wspierajmy modlitwą wszystkich kierowców i podróżnych.

2.Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Dzień ten ustanowił papież Franciszek na czwartą niedzielę lipca, w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa .Zachęcam do modlitwy w intencji tych osób. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wielu łask oraz pociechy z dzieci i wnuków.

3.Dzisiaj obchodzimy w Kościele w Polsce dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Polsce i Europie. Modlimy się za poszkodowanych. Trwa także zbiórka ofiar do puszek, które zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska. Warto pamiętać, że cztery lata temu wiele rodzin z naszej diecezji doświadczyło podobnej tragedii z powodu nawałnicy, a potem także pomocy ludzi dobrej woli. Również w naszej parafii z tej racji w przyszłą niedzielę zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na poszkodowanych przez powódź w kraju i zagranicą

4.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

w poniedziałek wspomnienie Świętych Joachima i Anny,

w czwartek - Św. Marty, w sobotę - Św. Ignacego.

5.Zbliża się miesiąc sierpień, który zapisał się w polskiej historii jako czas przełomowych wydarzeń – Cudu nad Wisłą w 1920 roku, Powstania Warszawskiego w 1944 roku i podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Zachęcam w sierpniu do modlitwy za Ojczyznę i zachowania trzeźwości.

6.Parafia nasza  z parafią św. Jakuba organizuje w dniach: 7 – 12 września br. pielgrzymkę do Krakowa – Budapesztu i zakola Dunaju. Szczegóły program w gablocie oraz na parafialnej stronie internetowej. Można też zabrać ze sobą wyłożony program  pielgrzymki na stoliku pod chórem.

7.W przyszłą niedzielę zapraszam po Mszy św. o godz.  11,30 na konieczne spotkanie wszystkich uczestników  pielgrzymki,  która miała odbyć się do Czarnogóry w minionym roku.

8.W tym tygodniu wyjątkowo we wtorek, czwartek i piątek  Msza św. będzie odprawiona rano  o  godz.  8.00  !!!

9.Ksiądz Biskup Diecezjany skierował do diecezjan apel następującej treści: „W związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa, zachęcamy do podejmowania akcji szczepień. Pomimo, że nie są one co do zasady obowiązkiem moralnym, jednak należy na nie spojrzeć w świetle piątego przykazania Bożego i w duchu odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. Przykład w tej kwestii dał nam również papież Franciszek”.

10.Na stoliku pod chórem leżą czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać do domu, jako lekturę na wolny czas.

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W lipcu łączymy się z Papieżem we współnej modlitwie w intencji: abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni.

2.W związku z  przypadającym  XXII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa,  który będziemy obchodzić od 18 do 25 lipca pod hasłem „W drogę do Źródła Życia”  przy wyjściu z kościoła odbędzie się zbiórka do puszek w ramach ogólnopolskiej akcji „1 grosz za 1 km bezpiecznie przejechany”. Jest to akcja pomocy polskim misjonarzom   -  zwana „MIVA Polska” -  w zakupie środków transportu. Przed kościołem po każdej Mszy św. odbędzie się poświęcenie pojazdów.

3.Przyszła niedziela, 25 lipca br., będzie obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Polsce i Europie.

4.Papież Franciszek niedzielę 25 lipca, ustanowił „Pierwszym światowym dniem dziadków i osób starszych”. Pamiętajmy w tym dniu  o modlitwie w intencji tych osób.

5.Serdecznie dziękuję za modlitwę w minioną niedzielę w intencji wykańczania naszego kościoła oraz kolekta inwestycyjną,  która łącznie z przelewami na konto bankowe wyniosła 4 326 zł i 51 euro. Za wszystko składam wszystkim serdeczne Bóg zapłać.

6.We wtorek, 20 lipca zgodnie z dekretem Księdza Biskupa Diecezjalnego z dnia 3 sierpnia 2010 r., w Tucholi obchodzimy uroczystość św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej - patronki naszego miasta. Uroczysta Msza św. w intencji naszego miasta i mieszkańców zostanie odprawiona o godz. 16.00 w kościele Bożego Ciała. Po Mszy św. manifestacja przy pomniku patronki Tucholi św. Małgorzaty z aktem poświęcenia „Chleba św. Małgorzaty”.

7.W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą odprawimy po Mszy św. o godz. 18.00.

8.Również w przyszłą niedzielę, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy.  Parafia św. Jakuba Ap. obchodzić będzie swój odpust parafialny. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12.00.

9.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

w czwartek 22 lipcaśw. Maria Magdalena, nazywana Apostołką Apostołów, zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu, jedna z kobiet towarzyszących Jezusowi i apostołom, uwolniona przez Pana z mocy złych duchów;

w piątek 23 lipca – św. Brygida (1303-1373), zakonnica, patronka Europy;

w sobotę 24 lipca – św. Kinga (1234-1292), dziewica, córka króla węgierskiego Beli IV, żona księcia Władysława Wstydliwego.

10.Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie,  m. in. najnowszy numer W Rodzinie i Pielgrzym,  które przy wyjściu z kościoła można zabrać do domu, jako lekturę na wolny czas.

11.Są jeszcze do odebrania zdjęcia z I Komunii św. Serdecznie proszę o ich odbieranie po Mszy św. w biurze parafialnym  w godzinach urzędowania.

12.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W dzisiejszą 2 niedzielę miesiąca składam serdeczne  podziękowanie za wspólną modlitwę w intencji wykańczania naszej świątyni,  ofiarodawców. Serdeczne „Bóg zapłać ”również za ofiary złożone dzisiaj na tacę oraz osobiste składane w biurze i na konto parafialne  na miarę możliwości każdej rodziny.

2.XXVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej organizowany każdego roku przez Parafię Opatrzności Bożej w Tucholi – Rudzkim Moście oraz Tucholski Ośrodek Kultury mający odbyć się w dniach 9  do 11 lipca  br. również w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w naszym  kraju został odwołany.

3.Ale już dzisiaj zapraszam na Koncert  „Polskie szlagiery”,  który odbędzie się w naszym amfiteatrze 14 sierpnia  o  godz.  19.30,  na  którym wystąpią   Hanna Carmen,  Paweł Gołecki i Krzysztof  Koniarek  z zespołami (więcej informacji  na plakatach).

4.Witam,  a zarazem  pozdrawiam serdecznie wszystkich gości wczasowiczów,  którzy wypoczywają na terenie naszej  parafii. Zapraszam do wspólnoty modlitewnej podczas Eucharystii w dni powszednie we wtorki i czwartki rano o godz. 9.00  pozostałe powszednie o godz. 18.00,  natomiast w niedzielę o  godz. 8.00 ;  10.00  i  11. 30.

5.W okresie wakacyjnym, urlopów i  odpoczynku niech Msza św. stanie się źródłem, z którego możemy zaczerpnąć siły i przyjąć wszelkie dary i łaski dla nas przygotowane.

6.We wtorek –13 dzień lipca  -  o godzinie 18.00  zapraszam na Mszę świętą i nabożeństwo fatimskie. Proszę o przyniesienie świec  na procesję fatimską (w tym dniu nie będzie wyjątkowo Mszy św. rannej  o godz. 9.00,  która  będzie odprawiona wyjątkowo w poniedziałek)

7.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą odprawimy po Mszy św. o godz. 18.00.

8.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
Poniedziałek – Św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
Wtorek – Św. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników
Środa – Św. Henryka, cesarza
Czwartek – Św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Piątek – Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

9.Na stoliku pod chórem leżą czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać do domu, jako lekturę na wolny czas.

10.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

 

 

 

 

1.Parafia nasza obchodzi dzisiaj doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Dziękuję ks. dr Radosławowi  Karczewskiemu prowadzący Dom Rekolekcyjny w Bysławku za odprawienie sumie odpustowej i wygłoszone słowo Boże. Dziękuję kapłanom naszego dekanatu tucholskiego wraz z ks. Dziekanem. Dziękuję za przygotowanie oprawy muzycznej  p. organiście  Tomaszowi. Dziękuję za przyozdobienie ołtarza oraz wystroju całej świątyni. Dziękuję  całej naszej rodzinie parafialnej oraz  przybyłym gościom  i wczasowiczom wypoczywającym w Borach Tucholskich.

2.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.

3.W tym tygodniu przypadają wspomnienia: we wtorek - bł. Marię Ledóchowską i w czwartek - św. Jana z Dukli.

4.W przyszłą niedzielę , 2 w miesiącu,  zapraszam do modlitwy w intencji wykańczania wnętrza kościoła oraz w intencji ofiarodawców. Kolekta przeznaczona będzie na położenie posadzki w prezbiterium  wraz ze stopniami. Za wszelkie ofiary oraz wpłaty na konto składam serdeczne Bóg zapłać.

5.Od tego tygodnia  - tak jak w zeszłym roku - w okresie wakacyjnym Msze św. w dni powszednie będą w poniedziałki  i czwartki rano o godz. 9.00 (z tej racji proszę o wcześniejsze ustalenie innego terminu,  jeśli nie odpowiada rano  !!!)

6.W biurze parafialnym są jeszcze do odebrania zdjęcia z uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

7.Parafia nasza organizuje pielgrzymkę do Czarnogóry i Medjugorie od 6 do 15 września.  Zainteresowanych  serdecznie proszę o wstępne wpisywanie się na listę uczestników po każdej Mszy św. w dni powszednie  oraz niedziele  i  święta.

8.U ministrantów przed kościołem można nabyć nowy numer „Pielgrzyma”   i  „W rodzinie”. Starsze czasopisma można wziąć ze stolika pod chórem.

9.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W tym tygodniu z racji przygotowań do położenia nowej pasadzki w dużym  kościele  wszystkie  Msze św. nabożeństwa  czerwcowe  będą odprawiane w małym kościele o godz. 17.00.

2.Kończy się czerwiec – miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa czerwcowe codziennie  o godz. 17.00.

3.W tym tygodniu przeżywać będziemy Dni Eucharystyczne:

I czwartek miesiąca modlić się będziemy o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne

I piątek miesiąca modlić się będziemy  o wynagrodzenie za grzechy nasze i całego świata

I sobota  miesiąca ,  jak każdego miesiąca odbędzie się adoracja Najświętszego Sakrament od godz. 15.00 (rozpoczęcie Koronką do Miłosierdzia Bożego)  do godz. 18.oo (rozpoczęcie Mszą św. do Niepokalanego Serca Niepokalanej. Podczas  adoracji okazja do spowiedzi św.  przed   Uroczystością  odpustową w naszej parafii,  która przypada  zawsze w  1 niedzielę lipca  -  w tym roku  4 lipca.

4.Z tej racji  za tydzień,  w pierwszą niedzielę lipca,  4  lipca,  parafia nasza obchodzić będzie doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Msza święta odpustowa  będzie o  godzinie  11,3o,  której będzie przewodniczył ks. dr   Radosław Karczewski prowadzący Dom Rekolekcyjny w Bysławku. Serdecznie zapraszam naszą scholę  parafialną, dzieci komunije oraz dzieci sypiące kwiatki. Zapraszam wszystkich parafian i gości przebywających na wakacjach. Z racji sumy odpustowej o godz. 11,30  nie będzie mszy św. o godz. 10,00. (Dla tych co nie mogą być na mszy odpustowej będzie  Msza św. rano o godz. 8,oo).

5.W środę zapraszam  na Nowennę ze Mszą św. o godz.  17.00

6.W I piątek  zapraszam  na Mszę św. o godz. 17.00  z litanią do Serca Pana Jezusa.

7.Chorych z posługą Sakramentalną odwiedzę wyjątkowo tydzień później,  tj. w piątek  9 lipca.

8.Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów od 26 czerwca do 31 sierpnia br. kościół może być zapełniony w 75% pełnego obłożenia. Do limitu osób w budynkach i innych obiektach kultu religijnego nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

9.Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br.  zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane w związku z pandemią Covid-19.

10.W tym tygodniu  wspominamy :
Poniedziałek – Św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Wtorek – Św. Apostołów Piotra i Pawła
Sobota – Św. Tomasza Apostoła

11.Proszę o odbieranie   Albumów  I  Komunii św.  oraz  zdjęć  dodatkowych  zamówionych  indywidualnie   z  I Komunii  św.  po Koronce Miłosierdzia  Bożego  o  godz.  15.00.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.Dziękuje serdecznie za modlitwę w zeszłą niedzielę w intencji szczęśliwego wykańczania naszej świątyni,  a zarazem dziękuję za kolektę inwestycyjną na zakupiony  granit  oraz położenie go w prezbiterium wraz ze stopniami.  Prace rozpoczniemy po odpuście, tj. p 1 niedzieli lipca, która w tym roku przypada 4 lipca. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 11.30,  na którą już dzisiaj zapraszam całą parafię.

2.Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na remont Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie

3.We wtorek przypada 22 dzień miesiąca. W tym dniu,  jak co miesiąc, serdecznie zapraszam wszystkich  czcicieli św. Rity na nabożeństwo wypraszania szczególnej pomocy i wstawiennictwa  za  Jej  przyczyną :  patronki od spraw trudnych,  często wręcz beznadziejnych dla człowieka. Nabożeństw jak zawsze rozpoczniemy poświęceniem róż św. Rity, a zakończymy błogosławieństwem  lourdzkim.  Tego dniu po raz pierwszy gościć będziemy pierwszych pielgrzymów,  którzy  w swoich intencjach łączyć się będą z nami na Nabożeństwie do św. Rity.

4.W środę zapraszam  o godz. 18.00 oraz na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podczas której modlić się będziemy za naszych ojców z racji przypadającego  „Dnia Ojca”.

5.Na nabożeństwo czerwcowe  do Najświętszego Serca Pana Jezusa zapraszam  w połączeniu ze Mszą św. o godz. 18.00.

6.W czwartek obchodzimy uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Msze święte według porządku powszedniego.

7.W piątek zakończenie roku szkolnego. Zapraszamy o godz.  18.00 na Mszę Świętą dziękczynną za naukę,  którą przekazali nam wychowawcy i  nauczyciele  naszej szkoły nr 5.  Zapraszam  na Mszę św. wszystkich uczniów,  nauczycieli oraz rodziców.

8.W tym tygodniu ,  w poniedziałek  21  czerwca,  przypada wspomnienie św. Alojzy Gonzaga.

9.Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów od 26 czerwca do 31 sierpnia br. kościół może być zapełniony w 75% pełnego obłożenia. Do limitu osób w budynkach i innych obiektach kultu religijnego nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

10.Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br.  zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane w związku z pandemią Covid-19.

11.Przypominamy jednak nadal  o obowiązujących przepisach sanitarnych, o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i zasłanianiu maseczką nosa i ust.

12.Ponieważ nadal panuje epidemia i są chorzy dotknięci korona wirusem oraz chorujący na wszystkie inne ciężkie choroby i z tej racji leczący się w domach i szpitalach,  że dla nich nadal będzie transmitowana Msza św. i nabożeństwa w naszej parafii oraz  przez cały czas codziennie zapraszam na wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00.

13.Są jeszcze wolne miejsca na  pielgrzymkę  "Świętokrzyskie sacrum",  którą nasza parafia organizuje  w dniach  od 28 czerwca  do  2 lipca  2021 r. Bliższe dane są w  gablotce przed kościołem  oraz na stronie internetowej parafii.

14.Jest do nabycia nowy numer ,, W RODZINIE”  oraz  PIELGRZYM.

15.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: za ludzi młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu  wspólnoty chrześcijańskiej, aby wzrastali w miłości, z wielkodusznością, wiernością i cierpliwością.

2.Zapraszam na nabożeństwa czerwcowe po Mszy św. o godz. 18.00.

3.Dziękuję  dzisiaj -  2 niedziela  miesiąca -  za wspólną modlitwę w intencji budowy kościoła oraz ofiarodawców i darczyńców. Kolekta przeznaczona jest  na położenie posadzki granitowej w prezbiterium  wraz ze  stopniami . Wstępna wycena jest na ok. 100 tys. Serdecznie proszę wszystkie rodziny o pomoc w tej inwestycji na miarę swoich możliwości.

4.Za tydzień kolekta przeznaczona będzie na remont Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie

5.W środę zapraszam  o godz. 18.00 oraz na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, połączoną z nabożeństwem czerwcowym

6.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
Poniedziałek – Bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika
Czwartek – Św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika

7.W sobotę, 19 czerwca na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszam młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

8.W sobotę odbędzie się w Pelplinie kolejna edycja Przystani – Warsztatów dla duszy, pod hasłem „Przystań w drodze” nawiązującym do Świętego Roku Jakubowego oraz 30-rocznicy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę.Do udziału zapraszam m. in. młodzież,  która  w ostatnim czasie otrzymała sakrament Bierzmowania. Więcej informacji  na plakacie  w gablocie.

9.Parafia nasza organizuje pielgrzymkę  "Świętokrzyskie sacrum" w dniach  od 28 czerwca  do  2 lipca  2021 r. Są jeszcze wolne miejsca. Z uwagi na krótki termin do realizacji wyjazdu prosimy zainteresowanych o dokonanie zgłoszenia do dnia 19 czerwca 2021 r. Bliższe dane w ogłoszeniach  w gablotce przed kościołem  oraz na stronie internetowej parafii.

10.W związku ze zmianą obostrzeń związanych  z pandemią w kościele od dzisiejszej niedzieli może być zajętych 50% miejsc, nie wliczając do limitu osób w pełni zaszczepionych przeciw wirusowi. Przypomina się zarazem o obowiązujących przepisach sanitarnych,  tj. o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i zasłanianiu maseczką nosa i ust.

11.Zapraszam   do lektury Pielgrzyma i  Małego Pielgrzyma oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zabrać ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…