1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby dzieła wolontariatu i zajmujące się promocją człowieka, znalazły osoby pragnące angażować się na rzecz dobra wspólnego oraz aby szukały wciąż nowych dróg współpracy na poziomie międzynarodowym.

2.Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (...)” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Stąd wyjątkowo, różowy kolor szat liturgicznych.

3.W dzisiejszą 2 niedzielę  miesiąca,  dziękuję za wspólną modlitwę w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Dziękuje za dzisiejszą kolektę inwestycyjną na spłatę  posadzki granitowej w prezbiterium oraz wykonaną elewację tynkową ściany frontowej oraz tylnej kościoła.  Składam  serdeczne „Bóg zapłać” za wszystkie  składane ofiary oraz przelewy na konto naszej parafii.

4.Serdecznie zapraszam codziennie od poniedziałku do piątku na Roraty w małym kościele o godz. 17.00. Zapraszam nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0 ,  I ,  II  oraz III (dzieci przynoszą z sobą lampiony).  Zapraszam też młodzież  do bierzmowania klas VIII  i  starszą.

5.W środę  o godz. 17.00 Mszą św. z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

6.W każdą środę zapraszam  też na  adorację Najświętszego Sakramentu od godz.  20.15 do godz. 21.00, do Apelu Maryjnego. Podczas adoracji okazja do spowiedzi św.

7.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

wtorek – Św. Łucji, dziewicy i męczennicy.
środa – Św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

8.Pojutrze, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1081) Módlmy się za wszystkie ofiary tego czasu oraz o pokój dla naszej ojczyzny.

9.Spowiedź święta dla całej naszej parafialnej wspólnoty będzie w poniedziałek, 19 grudnia  od 16.00-18.00 ( z przerwą półgodzinną o godz. 17.00).  Zachęcam do wcześniejszego skorzystania z sakramentu pojednania przed każdą Mszą św. w niedziele.

10. Z racji pomocy w spowiedzi w innych parafiach od przyszłej soboty Msze św.  będą godz.. 18.00.

11.W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną przed Bożym Narodzeniem   w środę 21 grudnia w godzinach przedpołudniowych.

12.Jak co roku po Mszach Świętych nabyć świece Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po 10 zł, a także w zakrystii lub w biurze parafialnym można się zaopatrzyć w wigilijne opłatki i kalendarze na rok 2022 w cenie 10 zł i 15 zł.

13.Przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu. Nowe do nabycia u ministrantów.

14.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Niepokalanej na każdy dzień.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

l. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
aby dzieła wolontariatu i zajmujące się promocją człowieka, znalazły osoby pragnące angażować się na rzecz dobra wspólnego oraz aby szukały wciąż nowych dróg współpracy na poziomie międzynarodowym.

2. W dzisiejszą niedzielę przypada też XXIII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

3. Wszystkich parafian zachęcamy do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszej parafii codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00 (we wtorek wyjątkowo z racji św. Mikołaja zapraszam dzieci na godz. 15.30  -  po Koronce do Miłosierdzia Bożego.) Dzieci, do klas trzecich szkoły podstawowej włącznie, uczestniczą w roratach z lampionami w każdy poniedziałek i  wtorek.

4. W środę  o godz. 17.00 Mszą św. z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W każdą środę zapraszam na  adorację Najświętszego Sakramentu od godz.  20.15 do godz. 21.00,  do Apelu Maryjnego.

5. W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Tego dnia przypada 10. rocznica ingresu Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny do Bazyliki katedralnej. Ogarnijmy modlitwami naszego Księdza Biskupa wypraszając Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej na długie lata posługi pasterskiej dla Kościoła pelplińskiego.

6. W przyszłą niedzielę , 2 w miesiącu,  zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców.  Kolekta inwestycyjna z tej niedzieli przeznaczona będzie na spłacanie wykonanej ostatnio elewacji frontowej i tylnej ściany kościoła. Za wszelkie ofiary indywidualne od rodzin oraz wpłaty na konto składam serdeczne Bóg zapłać.

7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • Środa, 7 grudniaśw. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku.
  • Piątek, 9 grudniaśw. Jan Diego (1474-1548), Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest.

8. W Biurze Parafialnym po Mszy św.  od wtorku  do  piątku można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

9.Po każdej Mszy św.  można nabywać opłatek wigilijny  oraz świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy” w cenie 10 zł.  Są też kalendarze katolickie na nowy 20223 r.

10.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych oraz opieki Niepokalanej.

ks. Wiesław Herold  -  proboszcz parafii

1.W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby dzieci, które cierpią, te, które żyją na ulicy, ofiary wojen, sieroty, miały dostęp do edukacji i mogły na nowo zaznać uczucia ze strony rodziny.

2.Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Od poniedziałku do piątku będą odprawiane Msze św. roratnie o godz. 17.00,  na które  nade wszystko zapraszam wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0  do  III oraz młodzież  do bierzmowania. Dzieci, do klas trzecich szkoły podstawowej włącznie, uczestniczą w roratach z lampionami w każdy poniedziałek i wtorek .

3.W  środę, 30 listopada przypada święto  św. Andrzej Apostoła,  który  był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa,  bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”.

4.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

w I piątek miesiąca  Msza św. do Serca Pana Jezusa wynagradzająca za grzechy nasze  i całego świata na zakończenie  adoracji  Najświętszego Sakramentu,  którą  rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia  o godz. 15.00.  Na zakończenie adoracji od 16.30  spowiedź pierwszopiątkowa  dla dzieci i młodzieży do bierzmowania. Chorych odwiedzę z posługą sakramentalną w godzinach od 10 do 14.

w I sobotę  miesiąca zapraszam do wspólnej modlitwy  w intencji wszystkich rodzin. W tej intencji odmówimy o godz. 16.30 wspólny Różaniec,  na który zapraszam wszystkie Róże Różańcowe. O  godz. 15.00 zapraszam  z racji  I soboty miesiąca na ,,Promienie  Miłosierdzia”  - tym razem na Placu Wolności, przy figurze Matki Bożej Królowej Polski, gdzie  modlić się będziemy w intencji naszych rodzin.

5.W przyszłą niedzielę z racji „ Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” odbędzie się zbiórka , jako pomoc Kościołowi na Wschodzie. Kolekta w tym dniu przeznaczona będzie na Stolicę Apostolską.

6.W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30 spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej.

7.Spotkania obowiązujące do Bierzmowania odbywają się w 1  oraz  ostatnią sobotę miesiąca o godz.  17.00. W 1 sobotę zapraszam młodzież klasy  VIII. W ostatnią sobotę młodzież szkół ponadpodstawowych.

8.Po każdej Mszy św. można  nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i „W  rodzinie”  oraz kalendarze na  2023 r.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.Wyrażam swoją wdzięczność goszczącemu dzisiaj w naszej parafii Tucholskiemu Chórowi   CAMERATA,  którego założycielem i dyrygentem jest p. Marzenna Tyrańska. Dziękujemy za piękną oprawę Mszy św. oraz koncert w dzisiejszą  niedzielę,  która jest jedyną w roku z racji bliskości dnia św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej, świętych kantorów, organistów, scholii i chórów. Przyjmijcie nasze życzenia wszelkich łask Bożych za przyczyną Waszej patronki św. Cecylii. Niech śpiew napełnia Wasze serca nigdy nie gasnącym entuzjazmem, a  piękno wykonywanej muzyki będzie źródłem prawdziwej radości. Te same życzenia kieruję pod adresem p. Tomasza  -  naszego organisty oraz p. Marzeny prowadzącej naszą scholę parafialną VOX  CORDIS.

2.W dzisiejszą niedzielę - uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z racji święta patronalnego Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży -  po raz pierwszy odbędzie się Dekanalny Dzień Młodzieży. Początek – konferencja i adoracja – o godz. 17.00 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, a o godz. 18.00 Msza św. Spotkanie jest obowiązkowe dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

3.We  wtorek przypada 22 dzień miesiąca. Jak co miesiąc - po Mszy św. o godz. 17.00  - zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity

4.Serdecznie dziękuję za modlitwy w zeszłą niedzielę w intencji wykańczania wnętrza naszego kościoła oraz za kolektę inwestycyjną, która łącznie z przelewami bankowymi na ten cel wyniosła 4 770 zł i 5 euro.

5. W zeszłą niedziele zapowiedziana była  zbiórka na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z przeznaczeniem na Ukrainę, która z racji kolekty inwestycyjnej w naszej parafii została przełożona na dzisiejszą niedzielę, za którą składam serdeczne Bóg zapłać.

6.Z nowym rokiem kościelnym powstaje w naszej parafii krąg Domowego Kościoła  oraz formacja męska  Rycerzy Kolumba. Zainteresowane małżeństwa  oraz panów proszę o  zgłaszanie się po każdej Mszy św.  Pierwsze spotkanie  odbędzie się za tydzień,  w sobotę tj. 26 listopada,  po Mszy św. o godz. 17.00 w plebanii.

7.Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w Adwentowych Dniach Skupienia pt. „W poszukiwaniu skarbu”, które odbędą się w dniach od 25 do 27 listopada w Pelplinie. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych mężczyzn w rozeznaniu drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny. Uczestnicy są proszeni o zabranie ze sobą Pisma Świętego. Spotkanie rozpoczyna się w piątek, 25 listopada o godz. 18.00. Recepcja na furcie WSD będzie czynna od godz. 16.00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie  seminariumpelplin.pl

8.W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

9.Wszystkim obchodzącym w tym tygodniu jubileusze  ślubne, urodziny i imieniny składam serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego.

10.Zaprasza, do czytania prasy katolickiej. Na stoliku Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie”  są do nabycia u ministrantów oraz wyłożone na ławie przy ambonie. Pod chórem znajdują się starsze czasopisma, które można zabrać gratisowo do domu  przy wyjściu z kościoła.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W dzisiejszą niedziele dziękuję serdecznie za  modlitwę w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców.   Serdeczne Bóg zapłać za  złożoną kolektę inwestycyjną oraz za  ofiary indywidualne składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca, jak  i wpłaty na konto parafialne.

2.  Dziś także z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, aby zauważyć cierpiących z powodu braku podstawowych środków do życia. Dzisiaj te wszystkie osoby ogarniamy modlitwą.

2. Dziś również w drugą niedzielę listopada od 2009 roku obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przed kościołami zbierame są dzisiaj ofiary na rzecz Kościoła Prześladowanego w Ukrainie.

3. We wtorek 15 listopada nasza parafia Opatrzności Bożej  w Rudzkim Moście połączy się  „Mostem modlitewnym”  z Seminarium Duchownym  w Pelplinie. Od godz. 15.00 (Koronka do miłosierdzia Bożego) do 21.00 (Apel Maryjny) będziemy modlić się w intencji powołań kapłańskich oraz w intencji księży biskupów,  profesorów i kleryków Seminarium.    

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 17.00.

5. W piątek, 18 listopada i w sobotę, 19 listopada zapraszamy młodzież klas ósmych, rozpoczynających przygotowanie do przyjęcia sakramentu Bierzmowania na zajęcia rekolekcyjne. Zajęcia odbywać się będą w Auli Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej ul. Świecka 91. Początek w piątek o godz. 17.00 do godz. 19.00. W sobotę godz. 9.00 do 14.30. Prosimy o przyniesienie z sobą wypełnionej zgody na czas trwania rekolekcji.

6. Nauka dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej odbędzie się w niedzielę  (20 października)   po Mszy św. o godz. 11.30.

7. Spotkanie formacyjne obowiązkowe dla młodzieży do Bierzmowania odbędzie się we wtorek  ( 15 października )  po Mszy św. o godz. 17.00.

8. W najbliższą niedzielę, 20 listopada, przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Tego dnia obchodzimy święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po raz pierwszy też tego dnia odbędzie się Dekanalny Dzień Młodzieży. Początek – konferencja i adoracja – o godz. 17.00 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, a o godz. 18.00 Msza św. Spotkanie jest obowiązkowe dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

9. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

- czwartek, 17 listopada – Święta Elżbieta Węgierska

- piątek, 18 listopada – Błogosławiona Karolina Kózkówna

10. Serdecznie zapraszam na Mszę św. w najbliższą niedzielę,  tj. 20 listopada  o godz. 10.00,  na której wystąpi gościnnie Tucholski Chór  CAMERATA . Po Mszy św. usłyszymy kilka specjalnie przygotowanych utworów.

11. W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

12. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

13. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Do 8 listopada można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za dusze  zmarłych.

2. W środę, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem. Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. oo godz. 17.00

3.W każdą środę w naszej parafii od godz. 20.15  do  21.00 jest adoracja Najświętszego  Sakramentu  z okazją do spowiedzi św.

4. W piątek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości. Zapraszam  tego dnia  na Mszę św. w intencji Ojczyzny o  godz. 11.00 do kościoła p.w. Bożego Ciała . Po Mszy św. nastąpi przemarsz pod Pomnik Mauzoleum,  gdzie nastąpią dalsze uroczystości patriotyczne. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.

5. W  przyszłą niedzielę , 2 w miesiącu,  zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców.   Serdeczne Bóg zapłać za  kolektę inwestycyjną z tej niedzieli oraz za  ofiary indywidualne składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca i wpłaty na konto parafialne.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

- czwartek, 10 listopada – Święty Leon Wielki

- piątek, 11 listopada – Święty Marcin z Tours

- sobota, 12 listopada – Święty Jozafat Kuncewicz .

7.  W piątek, 11 listopada br. biskup pelpliński Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

8. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

9. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.We wtorek, 1 listopada przypada  uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w porządku niedzielnym, tj o godz. 8.00,   10.00  oraz Msza św. o godz. 11.30,  która będzie odprawiona w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na Cmentarzu Komunalnym u nas w Rudzkim Moście, po której wyruszy procesja na cmentarz komunalny,  gdzie odbędzie się nabożeństwo za zmarłych spoczywających na cmentarzu z liturgią słowa Bożego.

2.W środę, 2 listopada, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. wspólna za zmarłych,  będzie odprawiona o godz. 17.00.  Druga Msza św. o godz. 16.00  będzie w intencji  + ks. kanonika Kazimierza Janiszewskiego oraz  +  ks. prałata Jana Lichosyta.

3.Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania zapraszam w śeodę  -  2  listopada,  na Mszę św. o godz. 17.00 (po Mszy przejdziemy na cmentarz).

4.W każdą środę w naszej parafii od godz. 20.15  do  21.00 jest adoracja Najświętszego  Sakramentu  z okazją do spowiedzi św.

5.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

  • pierwszy czwartek miesiąca dzień modlitw o nowe powołania  kapłańskie,  misyjne oraz zakonne – sióstr i braci zakonnych.
  • pierwszy piątek miesiąca  to dzień wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata
  • w pierwszy piątek odwiedzę chorych z posługą sakramentalną od godz. 10 tej  do 14 tej

  • w pierwszą sobotę miesiąca modlić się będziemy do Serca Niepokalanej w intencji rodzin naszej parafii na Mszy św. p godz. 17.00. W tym dniu zapraszam  na „Promienie Miłosierdzia” o godz. 15.00 na  cmentarz parafialny w Tucholi - modlić się będziemy w intencji zmarłych.

6.Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na tzw. wypominki jednorazowe   oraz  na Mszę zbiorową za zmarłych. Wypisane kartki wraz z ofiarą proszę  wkładać do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym  kościele.

7.ZDROWAŚKI  ROCZNE można odnawiać i zamawiać w Biurze Parafialnym.

8.W związku z przejściem na czas zimowy Msze św. i nabożeństwa będą o godz. 17,oo. Biuro parafialne jest czynne bez zmian w dni powszednie od wtorku do piątku  zawsze po Mszy św.

9.Zachęcam do lektury dwutygodnika „Pielgrzyma” oraz „W Rodzinie” i innych czasopism misyjnych. W  biurze parafialnym można nabywać kalendarze na rok 2023 .

10.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze składam  serdeczne życzenia: zdrowia oraz wiele łask Bożych . „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…