1.Zakończyliśmy kolędę wśród parafian. Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyjęli nas w swoich mieszkaniach, dziękujemy za wspólną modlitwę, za wszelkie słowa życzliwości  oraz za złożone ofiary, które są przeznaczone na  posadzkę w kościele. W intencji wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę oraz wszystkich chorych i starszych wiekiem  zostanie odprawiona Msza św. w piątek w Światowym Dniu Chorych 11 lutego, o godz. 17.00. Na tej Mszy św, udzielę również Sakramentu Chorych. Z tej racji proszę serdecznie o pomoc w przywiezieniu chorych do kościoła.

2.Dzisiaj, podczas Mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się poświęcenie świec dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

3.W środę zapraszam na nowennę do M. N. Pomocy po Mszy św. o godz. 17.00.

4.W czwartek przypada wspomnienie św. Scholastyki

5.W przyszłą niedzielę, 2 niedzielę  miesiąca,  zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców.  Kolekta jest przeznaczona na posadzkę w kiściele. Za wszystkie  składane ofiary oraz przelewy na konto parafialne składam  serdeczne „Bóg zapłać”.

6.Młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania zapraszam na Mszę św. i i spotkanie formacyjne po zakończonych feriach zimowych w województwie Pomorskim z racji młodzieży, która uczęszcza do szkół ponadpodstawowych w Chojnicach.

7.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

8.U ministrantów i przy ambonie jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem. Zachęcam serdecznie do czytania prasy katolickiej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Kończy się czas odwiedzin duszpasterskich zwana kolędą. Wszystkim jestem  wdzięczni za gościnność i serdeczną  rozmowę. Bóg zapłać za życzliwe przyjęcie, a także za złożone ofiary kolędowe które w całości przeznaczone są na posadzkę w kościele.

3.W środę 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu przynosimy ze sobą gromnice, które będziemy błogosławić podczas każdej Mszy św. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na zakony klauzurowe.

4.Również w środę 2 lutego zapraszam po Mszy św o godz. 17.45 na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Andrzeja Jurkiewicza jednego z  najznakomitszych polskich tenorów, znany na scenach operowych i operetkowych całego świata, który tym razem wystąpi wraz z żoną Joanną,  których już wcześniej u nas gościliśmy.

5.Natomiast za tydzień w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30 poświęcenie świec dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

6.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne - I czwartek,  I  piątek  i  I  sobota miesiąca.                                                                                 

7.W I czwartek miesiąca 3 lutego  modlić się będziemy za powołanych i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Na zakończenie  Mszy św. błogosławieństwo św. Błażeja dla osób chorujących na gardło.

8.W  I piątek miesiąca zapraszam do małego kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu,  którą rozpoczniemy, jak zawsze, Koronką do Bożego Miłosierdzia a zakończymy Mszą św. do Serca Pana Jezusa o godz. 17.oo.  W tym dniu odwiedzę chorych w godzinach od 10  do  14. Natomiast spowiedź św. od godz. 16.30.

9.Starosta Tucholski informuje, że na rok 2022 otrzymał dotację na odnowienie gruntów leśnych zniszczonych w nawałnicy w 2017 r. Właściciele, którzy nie otrzymali jeszcze środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z odnowieniem lasu, proszeni są o zgłoszenie się do Starostwa Powiatowego w Tucholi, pokój nr 1 w Wydziale Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody w celu zgłoszenia gotowości wykonania odnowienia w roku bieżącym lub dostarczenie wszelkich posiadanych dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych kosztów odnowienia.

10.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

11.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

l. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy jako Niedzielę Słowa Bożego. To okazja do odkrycia znaczenia Słowa Bożego w wierze i życiu codziennym.

2. W tym tygodniu przypadają  wspomnienia:

- w poniedziałek św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła;

- we wtorek święto Nawrócenia Św. Pawła;

- w środę świętych Tymoteusza i Tytusa;

- w piątek św. Tomasza z Akwinu

3. W środę zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 9.00.

4. W czwartek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

5. W sobotę, 29 stycznia, nasze miasto obchodzić będzie 102. rocznicę odzyskania przez Tucholę niepodległości. Tego dnia w kościele  św. Bartłomieja o godz. 10.00 zostanie odprawiona Uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji mieszkańców Gminy Tuchola przy udziale pocztów sztandarowych. Po Mszy św. przejście i Manifestacja pod Pomnikiem Mauzoleum Ofiar Faszyzmu przy ul. Chopina i składanie wiązanek kwiatów.

6. W tym tygodniu,  w czwartek, kończymy czas kolędowania. Rodzinom, którzy nie mogli przyjąć w wyznaczonym terminie kolędy,  a pragną to uczynić, proszę o zgłoszenie,  abym mógł odwiedzić te rodziny dodatkowo  w piątek 28 stycznia  od godziny 16 tej.

7. Wszystkim przyjmującym kolędę serdecznie dziękuję, za wspólną modlitwę, rozmowę oraz za składane ofiary posadzkę granitową do naszego kościoła.

8. Od poniedziałku, 31 stycznia wznawiamy Mszę św. wieczorną o godz. 17.00.

9. Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

10. Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Składam  też serdeczne „Bóg zapłać” za naszą wspólna modlitwę w intencji budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców, jak równie za kolektę i wszystkie ofiary indywidualnie  oraz przelewy na konto parafialne, których suma wyniosła 4 290 zl.

3.Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

4.W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po  Mszy św. o godz. 9.00.

5.W piątek przypada Dzień Babci,  a w sobotę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o wszystkich żyjących oraz  zmarłych w naszej modlitwie.

6.W sobotę  przypada 22 dzień miesiąca poświęcony jest św. Ricie. Zapraszam na nabożeństwo św. Rity po Mszy św. o godz. 17.00,  które rozpoczniemy poświęceniem róż św. Rity i zakończymy błogosławieństwem lourdskim.

7.W tym tygodniu przypadają wspomnienia :

 • poniedziałek przypada wspomnienie Św. Antoniego
 • w środę – Św. Józefa Sebastiana Pelczara
 • w piątek – Św. Agnieszki

8.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

9.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Serdecznie dziękuję za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać za kolektę inwestycyjną na zakupienie granitu na posadzkę do kościoła. Dziękuję też za spotkania kolędowe składając ofiary  podczas kolędy i wpłacane na konto naszej parafii .

3.Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w kościele są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.

4.Na tablicach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej parafii ( www.parafiarudzkimost.pl )przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy.

5.W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).

6.Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet tak jak wszystkie nabożeństwa z dużego i małego kościoła.

7.Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły w liturgii Kościoła, ale kolędy śpiewać będziemy do 2 lutego, które zakończymy koncertem kolęd i pastorałek tego dnia w Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu solistów Teatru w Łodzi.

8.Kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie WSD w Pelplinie.

9.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

10.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 • W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.
 • Serdecznie dziękuję za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać za kolektę inwestycyjną na zakupienie granitu na posadzkę do kościoła. Dziękuję też za spotkania kolędowe składając ofiary  podczas kolędy i wpłacane na konto naszej parafii .
 • Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w kościele są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.
 • Na tablicach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej parafii ( www.parafiarudzkimost.pl )przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy.
 • W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).
 • Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet tak jak wszystkie nabożeństwa z dużego i małego kościoła.
 • Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły w liturgii Kościoła, ale kolędy śpiewać będziemy do 2 lutego, które zakończymy koncertem kolęd i pastorałek tego dnia w Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu solistów Teatru w Łodzi.
 • Kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie WSD w Pelplinie.
 • Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.
 • Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

1.Przeżywamy piękny czas świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam do podtrzymania  tradycji śpiewu kolęd w naszych domach.

2.W  czwartek  Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana w tradycji Kościoła świętem Trzech Króli. Msze św. w tym dniu  będą odprawione jak w każdą niedzielę,  tj. o godz. 8.00;  10.00  i  11.30. Podczas każdej Mszy św. odbędzie się obrzęd błogosławieństwa kredy.

3.Zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw napiszemy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara  C + M + B oraz bieżący rok  2021, co tłumaczymy również jako prośbę, Christus Mansionem Benedicat, (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi ). Taki napis na  drzwiach  naszych domów i mieszkań jest świadectwem  wyznawanej  wiary  jako praktykujących chrześcijan.

4.Kolekta  z uroczystości Trzech Króli przeznaczona jest na misje katolickie.

5.W to święto dzieci zapraszam , jak w niedzielę,  na spotkanie przy żłóbku o godz.. 11.30.

6.W  I piątek miesiąca  zapraszam  na  Msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i litanią do NSJ o godz. 9.00 w małym kościele.

7.Jak w każdy  I  piątek miesiąca zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu w małym kościele. Tym razem z racji kolęd adoracja rozpoczniemy  zaraz po Mszy św. o godz. 9.30,  a zakończymy koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Na zakończenie  adoracji od 14.30 okazja do spowiedzi św.

8.Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet.

9.W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Niedzielę Chrztu Chrystusa. która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Choć nie będzie już żłóbka,  ale kolędy będziemy jeszcze  śpiewać do 2 lutego – święta Ofiarowania Pana Jezusa.

10.Jest to zarazem 2 niedziela miesiąca, w którą zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców.  Kolekta będzie  przeznaczona na spłatę wykonanej posadzki granitowej w prezbiterium oraz na  zakupiony granitu  na położenie  posadzki już na cały  kościół.  W najbliższych dniach płyty zostaną  przywiezione do kościoła.  Dnia 31 grudnia zeszłego roku  parafia wpłaciła 50 tys  zł,  aby jeszcze po starej cenie dokonać przedpłaty  na materiał. Są to pożyczone pieniądze,  które trzeba w najbliższym czasie spłacić. Rozpoczyna się czas odwiedzin duszpasterskich – kolędy. Jak do tej pory udawało się nam przeprowadzać różne inwestycje. Proszę więc i tym razem każdą  rodzinę,  na miarę swoich możliwości, o złożenie swojej „cegiełki” na posadzkę czy to podczas  kolędy,  czy w biurze lub na konto parafialne.  Za  każdą złożoną cegiełkę już dzisiaj składam serdeczne „Bóg  zapłać”.

11.Rozpoczynam dzisiaj w naszej parafii czas  kolęd. Zachęcamy do wspólnej modlitwy i przyjęcia błogosławieństwa. W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).

12.Osoby,  które miały zamówione Msze św. od poniedziałku do piątku na godz. 17.00  będą zatem o godz. 9.00  lub po wcześniejszej  rozmowie przeniesione na inny termin.

13.W najbliższą środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łączności ze Mszą św.  będzie o godz. 12.00.

14.Za tydzień będziemy obchodzić niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Choć nie będzie już żłóbka,  ale kolędy możemy jeszcze  śpiewać do 2 lutego – święta Ofiarowania Pana Jezusa.

15.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

16.Zapraszam do czytania pism katolickich takich jak „Pielgrzym”, czy „W rodzinie”, które są wyłożone na stoliku pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.Dzisiaj przeżywamy  I dzień Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny. Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o do dużego  kościoła. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas następnej Mszy św. w ciągu dnia.

2.W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w niedzielę 26 grudnia jest zarazem Niedzielą Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. W koś­ciołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby szkolnictwa katolickiego. Tradycyjnie tego dnia przed kościołami całej Polski składamy ofiary do puszek na potrzeby szkolnictwa katolickiego, a nade wszystko na Katolicki Uniwersyte­t Lubelski. Msze św. będą tak jak w niedzielę: o godz. 8,00;  10,00  oraz 11,30 (spotkanie dzieci przy żłóbku w dużym kościele).

3.W poniedziałek, 27 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. W tym dniu  modlimy się w intencji dzieci nienarodzonych.

4.W piatek,  31 grudnia,  w ostatni dzień roku kalendarzowego, tzw. Sylwester,  zapraszam na nabożeństwo dziękczynne – przebłagalne połączone  z  Mszą św.  o godz. 16,oo.

5.Po świętach Msze św.  ponownie w porządku zimowym o godz. 17.00.

6,.Od  Nowego  Roku  planujemy wizyty kolędowe wśród parafian. W dni powszednie rozpoczynać będziemy o godz. 16.00, w soboty i w niedzielę od godz. 15.00. W tym czasie w dni powszednie nie będzie Mszy św. wieczornych  (oprócz soboty). Rodziny, w których będzie kwarantanna z racji koronawirusa serdecznie proszę o wcześniejsze zgłoszenie,  że w tej rodzinie wyjątkowo kolędy nie będzie. Oczywiście w dniu kolędy można tej informacji udzielić wcześniej ministrantowi, który pójdzie bezpośrednio przed księdzem. W najbliższą niedzielę zostanie podany szczegółowy plan kolęd

7..Jest do nabycia nowy „Pielgrzym” i  „W rodzinie” na ławce przy ambonie, natomiast przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu do poczytania w wolnej chwili.

8.Wszystkim parafianom i gościom, którzy przybyli do naszej świątyni  składam  z głębi serca płynące życzenia.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…