l. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
aby mali i średni przedsiębiorcy, poważnie dotknięci kryzysem gospodarczym i społecznym, znaleźli środki niezbędne do kontynuowania swojej działalności w służbie społeczności, w których żyją.

2. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz  na adorację Najświętszego Sakramentu  w intencji przygotowania się do Misji parafialnych od 1 do 9 października  br. Adorację  zakończymy Apelem Maryjnym o godz. 21.00.

3. W sobotę, 13 sierpnia, zapraszam nabożeństwo fatimskie po Mszy św. o godz. 18.00. ( proszę o przyniesienie świec na procesję fatimską oraz  4 panów do niesienia feretronu figury Matki Bożej Fatimskiej).

4. W tym tygodniu przypadaja wspomnienia:

- poniedziałek, 8 sierpnia - Święty Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel zakonu dominikańskiego;

- wtorek, 9 sierpnia – Święta Teresa Benedykta od Krzyża (1891- 1942 ), dziewica i męczennica, patronka Europy zamordowana w Auschwitz;

- środa, 10 sierpnia – Święty Wawrzyniec (III w.), patrona naszej diecezji

- czwartek, 11 sierpnia – Święta Klara (1194-1253), dziewica, założycielka zgromadzenia klarysek.

5. W przyszłą niedzielę , 2 w miesiącu,  zapraszam do modlitwy w intencji wykańczania wnętrza kościoła oraz w intencji ofiarodawców. Kolekta z tej niedzieli inwestycyjna jest na spłatę posadzki w kościele. Za wszelkie ofiary oraz wpłaty na konto składam serdeczne Bóg zapłać.

6. Zapraszam w tym miesiącu do kościoła parafii Bożego Ciała na koncerty  organowe o godz. 19.00. Dzisiaj na organach zagra Krzysztof Karcz i zaśpiewa sopranistka Małgorzata Racławska.

7.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.

8.Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów oraz są wyłożone na ławce przy ambonie.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
aby mali i średni przedsiębiorcy, poważnie dotknięci kryzysem gospodarczym i społecznym, znaleźli środki niezbędne do kontynuowania swojej działalności w służbie społeczności, w których żyją.

2.Dzisiaj z Chojnic wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę,  do której dołączają się pielgrzymi również z naszej parafii.  Pielgrzymujących wspierajmy naszą modlitwą.

3.W poniedziałek  - 1 sierpnia przypada 78.rocz. wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy w modlitwie o bohaterach naszej Ojczyzny.

4.Tym tygodniu przypadają wspomnienia :

w poniedziałek przypada wspomnienie Św. Alfonsa Marii Liguriego,

w czwartek – Św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów,

W sobotę  przypada  święto Przemienienia Pańskiego.

5.W tym tygodniu przypada :

–  pierwszy czwartek miesiąca modlić  się  będziemy o dobre i liczne powołania do stanu kapłańskiego, misyjnego i zakonnego.   (W tym dniu pamiętajmy w naszych modlitwach o naszym parafianinie Bartłomieju,  który rozpoczął swoją formację zakonną w zgromadzeniu  Salwatorianów)

pierwszy piątek miesiąca zapraszam do adoracji  Najświętszego Sakramentu od Koronki do Miłosierdzia Bożego (godz. 15.00)  do Mszy św. wieczornej o godz. 18.00. Podczas  adoracji od godz. 17.oo okazja do spowiedzi św.

- w I piątek odwiedzę również chorych w godzinach od 10 do 14 tej.

-  pierwsza sobotę miesiąca modlić się będziemy  do Niepokalanego  Serca NMP w intencji wszystkich rodzin. O godz. 15.00 zapraszam na kolejną akcję „Promieni Miłosierdzia” przy dworcu kolejowym w intencji podróżujących.

6.W miesiącu sierpniu zachęcam do abstynencji od alkoholu.  Módlmy  się  w tej intencji za przyczyną św. Maksymiliana Marii Kolbego – Patrona Ruchu Trzeźwości w Polsce: Święty Maksymilianie, który tyle razy przypominałeś, że szatan przy pomocy alkoholu zabiera Chrystusowi wiele dusz nieśmiertelnych, miej nas w swojej opiece. Poświęcając się dla drugie go człowieka, pokazałeś jak wielką wartość ma życie ludzkie. Ciebie więc Kościół w Polsce chce uznawać za Patrona Trzeźwości. Wyjednaj, prosimy, moc naszemu katolickiemu narodowi, który Maryi Jasnogórskiej uroczyście ślubował walkę z pijaństwem. Pomóż nam skutecznie zachęcać bliźnich do życia w trzeźwości. Amen.

7.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.

8.Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów oraz są wyłożone na ławce przy ambonie.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: w intencji osób starszych, które są korzeniami i pamięcią narodu, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością.

2.Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ustanowiony przez papieża Franciszek w bliskości wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa, których wspomnienie przypada we wtorek. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy wielu łask oraz pociechy z dzieci i wnuków.

3.Dzisiaj rozpoczynamy także XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Dzisiaj też po  Mszach św. pobłogosławimy kierowców, samochody i inne pojazdy. Przy wyjściu kościoła zbierane są  ofiary  na zakup pojazdów na misje dla Misyjnej działalności Miva 1 gr od przejechanego km.

4.W każdej parafii  odbywają się  co  1o lat  Misje Parafialne,  których celem jest odnowa życia duchowego,  jako wspólnoty  rodziny parafialnej. Misje odbędą się w naszej parafii od  soboty  ( 1 października)  do  niedzieli  (9 października). Na czas duchowego przygotowania się do misji zapraszam w każdą środę na adorację Najświętszego Sakramentu po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 do  Apelu Maryjnego o godz. 21.00.

5. Codziennie zapraszam również  o godz. 15 na  Koronką do Miłosierdzia Bożego z adoracją Najświętszego Sakramentu.

6.W tym tygodniu obchodzimy wspomnienia:

- w poniedziałek święto św. Jakuba Apostoła;

- we wtorek świętych Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej;

- w piątek świętych Marii, Marty i Łazarza

7.Jutro przypada święto św. Jakuba Apostoła, który wraz ze św. Krzysztofem jest patronem kierowców, przewodników, podróżujących i pielgrzymów. Z racji sumy odpustowej w parafii św. Jakuba msza św. w naszym kościele będzie rano o godz. 9.00.

8.Przypominam,  że w czasie wakacyjnym we wtorki i czwartki Msze św. są odprawiane  rano o godz. 9.00. Rodziny,  które zamówiły w te dni Msze wieczorem proszę o przyjście rano lub ustalenie zmiany terminu na wieczór.

9.Parafia nasza wraz z parafia św. Jakuba organizuje pielgrzymkę do sanktuariów Dolnego Śląska w dniach  od 26 września do 1 października 2022 r. w cenie od osoby  2059 zl. Zainteresowanych proszę o zgłaszanie się po każdej Mszy św.( Bliższe wiadomości na stronie parafialnej).

10.Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów oraz są wyłożone na ławce przy ambonie.

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: w intencji osób starszych, które są korzeniami i pamięcią narodu, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością.

2.W najbliższy piątek przypada 22 dzień miesiąca lipca. Zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity po Mszy św. o godz. 18.00.

3.Każda parafia w naszej Diecezji  co  1o lat  przeżywa Misje Parafialne,  których celem jest odnowa życia duchowego,  jako wspólnoty  rodziny parafialnej we wszystkich grupach stanowych od dzieci przez młodzież do dorosłych ,  starszych  i seniorów.  Misje odbędą się w naszej parafii od  soboty  ( 1 października)  do  niedzieli  (9 października),  które poprowadzi  znany już nam z rekolekcji parafialnych ojciec Tyberiusz – Franciszkanin. Ponieważ jest to czas szczególnego zaangażowania i przeżycia odnowy  życia religijnego,  które na wskutek pandemii   bardzo podupadło i uległo wielkiemu z oziębieniu. Dlatego ośmielam się bardzo gorąco z całego serca zaprosić  całą parafię – wszystkich wierzących  do modlitwy o dobre  przygotowanie się i głębokie  ich przeżycie poprzez  cotygodniową  adoracja Najświętszego Sakramentu  1 raz w tygodniu w każdą środę bezpośrednio po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00  do  godz. 21.00,  którą zakończymy Apelem Jasnogórskim.

4.W środę, 20 lipca obchodzić będziemy uroczystość Św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej – patronki naszego miasta. Msza św. w intencji miasta i wszystkich mieszkańców Tucholi zostanie odprawiona w kościele Św. Jakuba Ap. o godz. 16.00. Po Mszy św. odbędą się dalsze uroczystości przy pomniku Św. Małgorzaty.

5.W niedzielę 24 lipca przypada dzień modlitw w intencji kierowców, przewodników, podróżujących.  Po każdej Mszy św. i odbędzie się błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów.

6.W tym tygodniu  w piątek przypada święto św. Mari Magdaleny, a w sobotę święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy.

7.Przypominam,  że w czasie wakacyjnym we wtorki i czwartki Msze św. są odprawiane  rano o godz. 9.00. Rodziny,  które zamówiły w te dni Msze wieczorem proszę o przyjście rano lub ustalenie zmiany terminu na wieczór.

8.Dziękuję  za kolekta inwestycyjna w ubiegłą niedzielę.  Łącznie z przelewami na ten cel na konto bankowe wyniosła 3 852 zł .   Bóg zapłać za składane ofiary w 2 niedzielę miesiąca.

9.Pragnę również podziękować już dzisiaj za przywrócenie  zbiórki  od rodzin, które odwiedzały przed 2 laty wyznaczone,  a zarazem zaufane osoby wolontariatu z naszej parafii,  którym za tak wielki trud z serca dziękuję.

10.Są jeszcze do odebrania albumy ze zdjęciami  z I Komunii św.

11. Parafia nasza wraz z parafia św. Jakuba organizuje pielgrzymkę do sanktuariów Dolnego Śląska w dniach  od 26 września do 1 października 2022 r. w cenie od osoby  2059 zl. Zainteresowanych proszę o zgłaszanie się po każdej Mszy św.

12.Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów oraz są wyłożone na ławce przy ambonie.

13.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.

ks. Wiesław Herold - proboszcz  parafii

 

 

1.W dzisiejszą 2 niedzielę miesiąca składam serdeczne  podziękowanie za wspólną modlitwę w intencji wykańczania naszej świątyni,  za ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać ”również za ofiary złożone dzisiaj na tacę oraz w ostatnim tygodniu miesiąca na miarę możliwości każdej rodziny.

2.W dzisiejszą  niedzielę, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, zapraszam do amfiteatru na koncert galowy XXVI. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej o godz. 17.00 ,  podczas którego odbędzie się wręczeniem pucharów i nagród wyróżnionym zespołom i solistom . Na zakończenie wystąpi Gwiazda Wieczoru –  zespół  MONTANA Country Band.

3.W środę , 13  lipca, zapraszam na Mszę świętą i nabożeństwo fatimskie o godzinie 18.00. Proszę o przyniesienie świec  na procesję fatimską.

4.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

- poniedziałek, 11 lipca – Święty Benedykt (480-547), opat, twórca reguły zakonnej benedyktynów, patron Europy;

- wtorek, 12 lipca – Święty Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (ok. 970-1009), biskup i męczennik, misjonarz na terenach Prus;

- środa, 13 lipca – Święci Pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt (I poł. XI w.), życie poświęcili pokucie i surowej ascezie;

- piątek, 15 lipca – Święty Bonawentura (1218-1274), franciszkanin, odnowiciel zakonu, później biskup, doktor Kościoła.

5.Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie ogłasza nabór na Rok Akademicki 2022/2023 dla młodzieży męskiej. Szczegóły na stronie internetowej WSD.

6.Od tego tygodnia  - tak jak w zeszłym roku - w okresie wakacyjnym Msze św. w dni powszednie będą we wtorki  i czwartki rano o godz. 9.00 (z tej racji proszę o wcześniejsze ustalenie innego terminu,  jeśli nie odpowiada rano  !!!)

7.W biurze parafialnym są jeszcze do odebrania zdjęcia z uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

8.Tradycyjne w okresie wakacyjnym wyruszają piesze pielgrzymki do Częstochowy na Jasną Górę. 31 lipca wyruszy pielgrzymka z Chojnic,  do której przyłącza się również nasza parafia.

9.U ministrantów przed kościołem można nabyć nowy numer „Pielgrzyma”   i  „W rodzinie”. Starsze czasopisma można wziąć gratisowo ze stolika pod chórem.

10.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ks, Wiesław Herold - proboszcz parafii


1.Parafia nasza obchodzi dzisiaj doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Dziękuję ks. Zbigniewowi Gełdon - wicedyrektor Katolickej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „RADIO GŁOS”. za odprawienie sumie odpustowej i wygłoszone słowo Boże. Dziękuję kapłanom naszego dekanatu tucholskiego wraz z ks. Dziekanem. Dziękuję za przygotowanie oprawy muzycznej  p. organiście  Tomaszowi oraz naszej scholi Vox Cordis, szafarzom nadzwyczajnym, paniom lektorkom oraz służbie liturgicznej ołtarza.  Dziękuję za przygotowanie  wystroju naszej świątyni. Dziękuję  całej naszej rodzinie parafialnej oraz  przybyłym gościom  i wczasowiczom wypoczywającym w Borach Tucholskich.

2.W tym tygodniu przypadają wspomnienia: w środę wspomnienie Bł. Marii Ledóchowskiej, w piątek Św. Jana Z Dukli, w czwartek natomiast  przypada  – I czwartek miesiąca, dzień modlitw o nowe i święte powołania do służby kapłańskiej i zakonnej.

3.W przyszłą niedzielę , 2 w miesiącu,  zapraszam do modlitwy w intencji wykańczania wnętrza kościoła oraz w intencji ofiarodawców. Kolekta przeznaczona jest na spłatę posadzki w kościele. Za wszelkie ofiary oraz wpłaty na konto składam serdeczne Bóg zapłać.

4.Również  za tydzień w niedzielę, 10 lipca  o godz. 17.00 ,  zapraszam po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, do amfiteatru na naszym osiedlu na koncert galowy XXVI.  Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej, podczas którego odbędzie się wręczeniem pucharów i nagród wyróżnionym zespołom i solistom . Na zakończenie wystąpi Gwiazda Wieczoru –  zespół  MONTANA Country Band.

5.Od  przyszłego tygodnia  - tak jak w zeszłym roku - w okresie wakacyjnym Msze św. w dni powszednie będą we wtorki  i czwartki rano o godz. 9.00 (z tej racji proszę o wcześniejsze ustalenie innego terminu,  jeśli nie odpowiada rano  !!!)

6.Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie ogłasza nabór na Rok Akademicki 2022/2023 dla młodzieży męskiej. Szczegóły na stronie internetowej WSD.

7.W biurze parafialnym są jeszcze do odebrania zdjęcia z uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

8.Tradycyjne w okresie wakacyjnym wyruszają piesze pielgrzymki do Częstochowy na Jasną Górę. 31 lipca wyruszy pielgrzymka z Chojnic,  do której przyłącza się również nasza parafia.

9.U ministrantów przed kościołem można nabyć nowy numer „Pielgrzyma”   i  „W rodzinie”. Starsze czasopisma można wziąć gratisowo ze stolika pod chórem.

10.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


1.Kończy się czerwiec – miesiąc szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Jezusa. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa czerwcowe codziennie  o godz. 18.00.

2.Za tydzień,  w najbliższą niedzielę,  parafia nasza obchodzić będzie doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Msza święta odpustowa  będzie odprawiona o godz.  11.3o,  której będzie przewodniczył ks. Zbigniew Gełdon - wicedyrektor Katolickej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „RADIO GŁOS”. Na Mszę św. zapraszam bardzo serdecznie wszystkich parafian,  ponieważ jest to największa uroczystość dla parafii, jak urodziny w rodzinie, na które zapraszam całą rodzinę parafialną Róże Różańcowe, szafarzy nadzwyczajnych, ministrantów, scholę  parafialną, dzieci przyjęte do I Komunii św. w tym roku i w zeszłym roku w strojach komunijnych. Zapraszam również wszystkich przebywających na wakacjach.

3.W uroczystość odpustową będzie jedna Msza św. – suma odpustowa o godz. 11.30 (Dla tych co nie mogą być na sumie odpustowej będzie  Msza św. rano o godz. 8,oo oraz wigilijna w sobotni wieczór o godz. 18.00)

4.W środę obchodzić będziemy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest na utrzymanie Stolicy Apostolskiej i dzieł wspieranych przez papieża.

5.W tym tygodniu przypada :

pierwszy piątek miesiąca zapraszam do adoracji  Najświętszego Sakramentu od Koronki do Miłosierdzia Bożego (godz. 15.00)  do Mszy św. wieczornej o godz. 18.00. Podczas  adoracji od godz. 17.oo okazja do spowiedzi św.  przed  odpustem parafialnym,  która przypada  w niedzielę za tydzień - 3 lipca.

- w I piątek odwiedzę również chorych w godzinach od 10 do 14 tej.

-  pierwsza sobotę miesiąca modlić się będziemy  do Niepokalanego  Serca NMP w intencji wszystkich rodzin. O godz. 15.00 zapraszam na kolejną akcję „Promieni Miłosierdzia” na plaży nad jeziorem Głęboczek.

6.Rozpoczął się czas wakacji dla dzieci i młodzieży. Pamiętajmy w tym czasie o Mszy świętej w niedzielę i święta.

7.Bóg zapłać za kolektę inwestycyjną w poprzednią niedzielę,  która  łącznie z wpłatami bankowymi wyniosła 3 245 zł. Wyrażam również swoją wdzięczność za wznowienie,  po dwuletniej przerwie, indywidualnej ofiary rodzinnej zbieranej w ostatnim tygodniu przez naszych parafian z Akcji Katolickiej.

8.Proszę o odbieranie   albumów ze zdjęciami  I  Komunii św.  po każdej Mszy św. w biurze parafialnym.

9.Zachęcam   do lektury nowego numeru Pielgrzyma i  Małego Pielgrzyma oraz innych czasopism o tematyce Misyjnej.

10.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam życzenia wielu łask Bożych,  a nade wszystko zdrowia.  Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…