1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Składam  też serdeczne „Bóg zapłać” za naszą wspólna modlitwę w intencji budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców, jak równie za kolektę i wszystkie ofiary indywidualnie  oraz przelewy na konto parafialne, których suma wyniosła 4 290 zl.

3.Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

4.W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po  Mszy św. o godz. 9.00.

5.W piątek przypada Dzień Babci,  a w sobotę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o wszystkich żyjących oraz  zmarłych w naszej modlitwie.

6.W sobotę  przypada 22 dzień miesiąca poświęcony jest św. Ricie. Zapraszam na nabożeństwo św. Rity po Mszy św. o godz. 17.00,  które rozpoczniemy poświęceniem róż św. Rity i zakończymy błogosławieństwem lourdskim.

7.W tym tygodniu przypadają wspomnienia :

 • poniedziałek przypada wspomnienie Św. Antoniego
 • w środę – Św. Józefa Sebastiana Pelczara
 • w piątek – Św. Agnieszki

8.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

9.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Serdecznie dziękuję za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać za kolektę inwestycyjną na zakupienie granitu na posadzkę do kościoła. Dziękuję też za spotkania kolędowe składając ofiary  podczas kolędy i wpłacane na konto naszej parafii .

3.Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w kościele są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.

4.Na tablicach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej parafii ( www.parafiarudzkimost.pl )przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy.

5.W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).

6.Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet tak jak wszystkie nabożeństwa z dużego i małego kościoła.

7.Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły w liturgii Kościoła, ale kolędy śpiewać będziemy do 2 lutego, które zakończymy koncertem kolęd i pastorałek tego dnia w Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu solistów Teatru w Łodzi.

8.Kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie WSD w Pelplinie.

9.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

10.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 • W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.
 • Serdecznie dziękuję za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać za kolektę inwestycyjną na zakupienie granitu na posadzkę do kościoła. Dziękuję też za spotkania kolędowe składając ofiary  podczas kolędy i wpłacane na konto naszej parafii .
 • Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w kościele są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.
 • Na tablicach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej parafii ( www.parafiarudzkimost.pl )przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy.
 • W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).
 • Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet tak jak wszystkie nabożeństwa z dużego i małego kościoła.
 • Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły w liturgii Kościoła, ale kolędy śpiewać będziemy do 2 lutego, które zakończymy koncertem kolęd i pastorałek tego dnia w Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu solistów Teatru w Łodzi.
 • Kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie WSD w Pelplinie.
 • Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.
 • Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

1.Przeżywamy piękny czas świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam do podtrzymania  tradycji śpiewu kolęd w naszych domach.

2.W  czwartek  Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana w tradycji Kościoła świętem Trzech Króli. Msze św. w tym dniu  będą odprawione jak w każdą niedzielę,  tj. o godz. 8.00;  10.00  i  11.30. Podczas każdej Mszy św. odbędzie się obrzęd błogosławieństwa kredy.

3.Zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw napiszemy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara  C + M + B oraz bieżący rok  2021, co tłumaczymy również jako prośbę, Christus Mansionem Benedicat, (Niech Chrystus mieszkanie błogosławi ). Taki napis na  drzwiach  naszych domów i mieszkań jest świadectwem  wyznawanej  wiary  jako praktykujących chrześcijan.

4.Kolekta  z uroczystości Trzech Króli przeznaczona jest na misje katolickie.

5.W to święto dzieci zapraszam , jak w niedzielę,  na spotkanie przy żłóbku o godz.. 11.30.

6.W  I piątek miesiąca  zapraszam  na  Msza św. z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i litanią do NSJ o godz. 9.00 w małym kościele.

7.Jak w każdy  I  piątek miesiąca zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu w małym kościele. Tym razem z racji kolęd adoracja rozpoczniemy  zaraz po Mszy św. o godz. 9.30,  a zakończymy koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Na zakończenie  adoracji od 14.30 okazja do spowiedzi św.

8.Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet.

9.W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Niedzielę Chrztu Chrystusa. która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Choć nie będzie już żłóbka,  ale kolędy będziemy jeszcze  śpiewać do 2 lutego – święta Ofiarowania Pana Jezusa.

10.Jest to zarazem 2 niedziela miesiąca, w którą zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców.  Kolekta będzie  przeznaczona na spłatę wykonanej posadzki granitowej w prezbiterium oraz na  zakupiony granitu  na położenie  posadzki już na cały  kościół.  W najbliższych dniach płyty zostaną  przywiezione do kościoła.  Dnia 31 grudnia zeszłego roku  parafia wpłaciła 50 tys  zł,  aby jeszcze po starej cenie dokonać przedpłaty  na materiał. Są to pożyczone pieniądze,  które trzeba w najbliższym czasie spłacić. Rozpoczyna się czas odwiedzin duszpasterskich – kolędy. Jak do tej pory udawało się nam przeprowadzać różne inwestycje. Proszę więc i tym razem każdą  rodzinę,  na miarę swoich możliwości, o złożenie swojej „cegiełki” na posadzkę czy to podczas  kolędy,  czy w biurze lub na konto parafialne.  Za  każdą złożoną cegiełkę już dzisiaj składam serdeczne „Bóg  zapłać”.

11.Rozpoczynam dzisiaj w naszej parafii czas  kolęd. Zachęcamy do wspólnej modlitwy i przyjęcia błogosławieństwa. W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).

12.Osoby,  które miały zamówione Msze św. od poniedziałku do piątku na godz. 17.00  będą zatem o godz. 9.00  lub po wcześniejszej  rozmowie przeniesione na inny termin.

13.W najbliższą środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łączności ze Mszą św.  będzie o godz. 12.00.

14.Za tydzień będziemy obchodzić niedzielę Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Choć nie będzie już żłóbka,  ale kolędy możemy jeszcze  śpiewać do 2 lutego – święta Ofiarowania Pana Jezusa.

15.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

16.Zapraszam do czytania pism katolickich takich jak „Pielgrzym”, czy „W rodzinie”, które są wyłożone na stoliku pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.Dzisiaj przeżywamy  I dzień Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny. Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o do dużego  kościoła. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas następnej Mszy św. w ciągu dnia.

2.W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w niedzielę 26 grudnia jest zarazem Niedzielą Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. W koś­ciołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby szkolnictwa katolickiego. Tradycyjnie tego dnia przed kościołami całej Polski składamy ofiary do puszek na potrzeby szkolnictwa katolickiego, a nade wszystko na Katolicki Uniwersyte­t Lubelski. Msze św. będą tak jak w niedzielę: o godz. 8,00;  10,00  oraz 11,30 (spotkanie dzieci przy żłóbku w dużym kościele).

3.W poniedziałek, 27 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. W tym dniu  modlimy się w intencji dzieci nienarodzonych.

4.W piatek,  31 grudnia,  w ostatni dzień roku kalendarzowego, tzw. Sylwester,  zapraszam na nabożeństwo dziękczynne – przebłagalne połączone  z  Mszą św.  o godz. 16,oo.

5.Po świętach Msze św.  ponownie w porządku zimowym o godz. 17.00.

6,.Od  Nowego  Roku  planujemy wizyty kolędowe wśród parafian. W dni powszednie rozpoczynać będziemy o godz. 16.00, w soboty i w niedzielę od godz. 15.00. W tym czasie w dni powszednie nie będzie Mszy św. wieczornych  (oprócz soboty). Rodziny, w których będzie kwarantanna z racji koronawirusa serdecznie proszę o wcześniejsze zgłoszenie,  że w tej rodzinie wyjątkowo kolędy nie będzie. Oczywiście w dniu kolędy można tej informacji udzielić wcześniej ministrantowi, który pójdzie bezpośrednio przed księdzem. W najbliższą niedzielę zostanie podany szczegółowy plan kolęd

7..Jest do nabycia nowy „Pielgrzym” i  „W rodzinie” na ławce przy ambonie, natomiast przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu do poczytania w wolnej chwili.

8.Wszystkim parafianom i gościom, którzy przybyli do naszej świątyni  składam  z głębi serca płynące życzenia.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.To już ostatnie dni naszego oczekiwania na Narodzenie Pańskie. Roraty do czwartku z racji spowiedzi w dekanacie o godz. 18.00.

2.Zapraszam na Roraty codziennie od poniedziałku do czwartku o godz. 18.00 (dzieci przynoszą lampiony).

3.W tym tygodniu w środę przypada 22 dzień miesiąca,  który w nasze parafii poświęcony jest św. Ricie. Zapraszam na nabożeństwo św. Rity po Mszy św. o godz. 18.00,  które rozpoczniemy poświęceniem róż św. Rity

4.W biurze parafialnym można jeszcze do wtorku włącznie zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną w czwartek, 23 grudnia  br.

5.W biurze parafialnym lub po Mszy św. można nabyć opłatek wigilijny o świece wigilijne Caritas.

6.W piątek przypada wigilia Bożego Narodzenia. Nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Pamiętajmy o tradycji chrześcijańskiej w wigilię,  aby rozpocząć od:

- przeczytać Ewangelię  św. Łk. 2.1-14

- złożyć wspólne życzenia przez głowę rodziny

- podzielić się opłatkiem

- spożyć wieczerzę wigilijną przy świecy ”Caritas”.

O północy zapraszam na Pasterkę. Pamiętajmy o maseczkach i o obostrzeniach sanitarnych!

7.W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu” (nawet za pośrednictwem radia lub telewizji).

8.W sobotę obchodzimy I  Święto Narodzenia Pańskiego. Rano nie będzie mszy św. o godz. 800 z racji Pasterki. Msze św. będą o godz.  10.00  oraz o godz. 11.30 (dzieci przywitają dzieciątko Jezus w żłóbku przynosząc swoje prezenty -     koperty uczynków Adwentowych). Ofiary złożone przy żłóbku przeznaczone są na misje katolickie.

9.II Dzień Świąt Bożego Narodzenia Msze św. jak  w niedzielę, która jest również Niedzielą Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. (Tego dnia odbywa się zbiórka do puszek na KUL).

10.Od  Nowego  Roku  planujemy wizyty kolędowe wśród parafian. W dni powszednie rozpoczynać będziemy o godz. 16.00, w soboty i w niedzielę od godz. 15.00. W tym czasie w dni powszednie nie będzie Mszy św. wieczornych  (oprócz soboty). Rodziny, w których będzie kwarantanna z racji koronawirusa serdecznie proszę o wcześniejsze zgłoszenie,  że w tej rodzinie wyjątkowo kolędy nie będzie. Oczywiście w dniu kolędy można tej informacji udzielić wcześniej ministrantowi, który pójdzie bezpośrednio przed księdzem.

11.Dziękuję wszystkim za modlitwę o szczęśliwą budowę kościoła, w intencji ofiarodawców i darczyńców oraz za kolektę inwestycyjną, ofiary indywidualne, a nade wszystko przelewy na konto parafialne. Razem zabraliśmy w zeszłym tygodniu 4187 zł i 8 Euro.

12.W tym tygodniu z racji pomocy w spowiedzi św. w innych parafiach Msze św. wieczorne będą o godz. 18.00.

Po świętach Msze św.  ponownie w porządku zimowym o godz. 17.00.

13.Jest do nabycia nowy „Pielgrzym” i  „W rodzinie” na ławce przy ambonie, natomiast przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu do poczytania w wolnej chwili.

14.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę na każdy dzień obfitości łask Bożych i opieki Niepokalanej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiana przez Słowo Boże i przez życie modlitwy.

2.Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (...)” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Stąd wyjątkowo, różowy kolor szat liturgicznych.

3.W dzisiejszą 2 niedzielę  miesiąca,  dziękuję za wspólną modlitwę w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Dziękuje za dzisiejszą kolektę inwestycyjną na spłatę  posadzki granitowej w prezbiterium. składam  Serdeczne „Bóg zapłać” za wszystkie  składane ofiary oraz przelewy na konto naszej parafii.

4.Serdecznie zapraszam codziennie od poniedziałku do piątku na Roraty w dużym kościele o godz. 17.00, z racji zachowania odpowiedniego dystansu między sobą. Zapraszam nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0 ,  I ,  II  oraz III (dzieci przynoszą z sobą lampiony).  Zapraszam też młodzież  do bierzmowania klas VII  i  VIII

5.Od dzisiejszej niedzieli do 18 grudnia przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. Są to dni modlitw za rodziny i za przygotowujących się do małżeństwa.

6.Jutro, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego czasu oraz o pokój dla naszej ojczyzny.

7.Spowiedź święta dla całej naszej parafialnej wspólnoty będzie w środę, 15 grudnia  od 16.00-18.00 ( z przerwą półgodzinną o godz. 17.00).  Zachęcam do wcześniejszego skorzystania z sakramentu pojednania przed każdą Mszą św. w niedziele.

8.Zapraszam na spotkanie opłatkowe Róże Różańcowe w sobotę, 18 grudnia zaraz po Mszy św. o godz. 17.00.

9.W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną przed Bożym Narodzeniem w czwartek, 23 grudnia w godzinach przedpołudniowych.

10.Jak co roku po Mszach Świętych nabyć świece Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po 8 zł, a także w zakrystii lub w biurze parafialnym można się zaopatrzyć w wigilijne opłatki i kalendarze na rok 2022.

11.Przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu do poczytania w wolnej chwili.

12.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Niepokalanej na każdy dzień.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem była ożywiana przez Słowo Boże i przez życie modlitwy.

2.Dziś, w II Niedzielę Adwentu, Kościół w Polsce obchodzi XXII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie (przed kościołem odbywa się dzisiaj zbiórka do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie).

3.Serdecznie zapraszam na Roraty od poniedziałku do piątku w dużym kościele o godz. 17.00, z racji zachowania odpowiedniego dystansu między sobą. Zapraszam nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0 ,  I ,  II  oraz III.  Zapraszam też młodzież  do bierzmowania klas VII  i  VIII (dzieci przynoszą z sobą lampiony).

4.Jutro, w poniedziałek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami

5.We wtorek  przypada wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła.

6.W środę obchodzimy w kościele  uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w naszej parafialnej wspólnocie ponowimy akty zawierzenia Narodu Polskiego i Kościoła w Polsce św. Józefowi na zakończenie roku pod jego patronatem.

7.W tę uroczystość przypada też  IX  rocznica ingresu Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny do Bazyliki katedralnej w Pelplinie.

8.W przyszłą niedzielę, 2 niedzielę  miesiąca,  zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców.  Kolekta jest przeznaczona na spłatę wykonanej posadzki granitowej w prezbiterium. Za wszystkie  składane ofiary oraz przelewy na konto parafialne składam  serdeczne „Bóg zapłać”.

9.Jak co roku po Mszach Świętych nabyć świece Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po 8 zł, a także w zakrystii lub w biurze parafialnym można się zaopatrzyć w wigilijne opłatki i kalendarze na rok 2022.

10.Przy wyjściu z kościoła na stoliku pod chórem są wyłożone czasopisma katolickie, które można zabrać do domu do poczytania w wolnej chwili.

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Niepokalanej na każdy dzień.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…