W sobotę 1 lipca 2023 r. w sali widowiskowej Tucholskiego Ośrodka Kultury odbyły się przesłuchania XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej „Bory Tucholskie 2023”. Komisja w składzie: Ludmiła Małecka – aktorka scen muzycznych, nauczycielka muzyki; ks. Zbigniew Gełdon – wicedyrektor Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”, założyciel i prowadzący zespół wokalny „Na Cały Głos” w Pelplinie i Roman Fieberg – muzyk w Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, przesłuchała łącznie 22 prezentacje – solistów, duety oraz zespoły. Laureaci zaprezentują się na Koncercie Galowym, który odbędzie się w niedzielę 2 lipca 2023 r. o godz. 17:00 w Amfiteatrze Leśnym w Rudzkim Moście.

Lista osób zaproszonych do Koncertu Galowego w dniu 02.07.2023 roku:

1. Amelia i Ewa Spica – Tuchola
  2. Lena Grzonkowska – Szkoła Podstawowa w Ostrowitem
  3. Mateusz Borowski – Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Chemicy Dużej oraz Szkoła Podstawowa w Wichowie
  4. Zespół „OTO ONI” – Tuchola
  5. Zuzanna Stosik – Szkoła Postawowa w Żalnie
  6. Michał Kamiński – Parafia bł. Michała Kozala BM w Lipnie
  7. Wiktoria Kraska – Urząd Gminy w Orchowie
  8. Barbara Smółka – Dom Kultury w Powidzu
  9. Emilia Urban – Tucholski Ośrodek Kultury
  10. Emilia Pilińska – Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Świeciu
  11. Schola „VOX CORDIS” – Parafia p.w. Opatrzności Bożej Tuchola – Rudzki Most