1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie:
aby parafie, stawiając w centrum komunię, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterstwa i otwartości wobec najbardziej potrzebujących.

2.W dzisiejszą niedzielę, po Mszy świętej o godzinie 11.30,  aż do Koronki  o godzinie 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu. Tak będzie też w poniedziałek i wtorek: od godz. 15.00 – 17.00. Okazja do spowiedzi w poniedziałek i wtorek od 16.30.  Jest to dawne 40 godzinne nabożeństwo przed Wielkim Postem

3.Dzisiaj rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa. W najbliższą środę rozpoczynamy czas Wielkiego Postu  Środę Popielcową. W tym dniu Msze święte o godz. 16.00  i   17.00. Przypominamy, że jako katolicy jesteśmy zobowiązani od 18 do 60 roku życia zachować post ścisły w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania potraw mięsnych oraz ograniczeniu posiłków – jeden do syta i dwukrotne posilenie się. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje od 14 roku do końca życia we wszystkie piątki roku. Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

4.Zapraszam  serdecznie w każdą środę od godz. 20.15   do 21.00 do małego kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu.  W tym czasie okazja do Spowiedzi.

5.W środę przypada 22 dzień miesiąca,  który w naszej parafii  poświęcony jest św. Ricie. Zapraszam na nabożeństwo ku czci św. Rity po Mszy św. o godz. 17.00. Po  poświęceniu róż św. Rity i nabożeństwie ku Jej czci i Maryi  Matki Niestającej Pomocy odbędzie się błogosławieństwo lourdzkie.

6.W piątki Wielkiego Postu  zapraszam wszystkich na wspólną Drogę Krzyżową o godz. 17.00,  której będą przewodniczyć grupy stanowe naszej parafii. W niedziele natomiast o godz. 16.00   Gorzkie Żale z rozważaniem pasyjnym.

7.W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszam dzieci do I Komunii św. wraz z rodzicami.

8.Młodzież z klas ponadpodstawowych, która drugi rok przygotowuje się do sakramentu bierzmowania zapraszam  w ostatnią sobotę miesiąca na Mszę św. o godz. 17.00  oraz spotkanie po Mszy św.

9.W niedzielę, 26 lutego po Mszy św. o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Jakuba Ap. w Tucholi rozpocznie się kurs przedmałżeński dla tych wszystkich, którzy tego kursu nie ukończyli w ramach katechizacji szkolnej.

10.W piątek, dn. 31 marca 2023 r.  Mszą świętą o godz. 20.00 w parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Organizatorzy przygotowali szlak św. Małgorzaty prowadzący z kościoła pw. Bożego Ciała przez kościoły pw. św. Bartłomieja Ap. i pw. Opatrzności Bożej do kościoła pw. św. Jakuba Ap, gdzie zakończy się indywidualną adoracją Najświętszego Sakramentu. Trasa liczy 27 km, prowadząc z Tucholi przez Rudzki Most, Płazowo, Szumiącą, Las Wandowo, Piłę  - Młyn, Świt, Żółwiniec, Przy Szosie Bydgoskiej do Tucholi. Pakiety, zawierające mapkę z rozważaniami można nabywać od 10 marca w biurach parafialnych tucholskich parafii w godzinach urzędowania oraz sklepie Hossana przy ul. Nowodworskiego 33 w Tucholi.

11.W poprzednią niedzielę ofiary zebrane na remont WSD w Pelplinie wyniosły 610 zł. Ofiary na rzecz poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji  981 zł. Bóg zapłać za składane ofiary.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności . „Szczęść Boże”.

12.Zachęcamy do nabycia  nowego numeru Pielgrzyma  i  W rodzinie. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem. Zachęcam serdecznie do czytania prasy katolickiej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii