1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby sport był okazją do braterskiego spotkania między narodami i przyczyniał się do sprawy pokoju na świecie.

2. Ewangelia dzisiejsza wskazuje nam drogę do Królestwa Bożego. „Nie wiem, skąd jesteście” (Ewangelia).Nieraz wydaje się nam, że to, co wartościowe i piękne, przyjdzie samo. Naiwnie marzymy o wygranej na loterii, nieoczekiwanym spadku, że los uśmiechnie się właśnie do nas i pozwoli nam „żyć długo i szczęśliwie”. Podobnie możemy myśleć o zbawieniu. Tymczasem tak nie jest. Szczęście, co prawda, jest na wyciągnięcie ręki, ale nie decyduje o nim ślepy traf lub czyjeś „widzimisię”. Trzeba je zdobywać, niekiedy wycierpieć, zawsze pokornie wypraszać u Boga. Leniwi, lekkomyślni, pragnący łatwego i bezproblemowego życia, gdzie sukces przychodzi bez najmniejszego wysiłku, będą zawiedzeni. Pan Bóg tych, którym sprzyja i traktuje jak swych przyjaciół, niekiedy doświadcza cierpieniem. Kształtuje ich, prowadzi ku sobie wśród doświadczeń, porażek, walk i trudów (II czytanie). Zawsze jednak daje nadzieję. Jest blisko. Pomaga przezwyciężać przeszkody.
Także dzisiejsza Ewangelia przynosi złą wiadomość dla „sympatyków” i „znajomych” Jezusa. Aby wejść do królestwa Bożego, zostać ocalonym od śmierci wiecznej, nie wystarczy Go lubić, kibicować Jego Ewangelii, przytakiwać Mu, zasiadając przy Jego stole. Trzeba się poważnie zaangażować. Podjąć trud zdobywania królestwa. „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi” – nakazuje Ten, który jest Drogą prowadzącą do Ojca.
Słowo Boże nie ukrywa, że Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi, a nie tylko jednego narodu (I czytanie). „Jego wierność trwa na wieki” (psalm). Trzeba zatem dołączyć do „ostatnich”, którzy staną się „pierwszymi”, gdyż byli zatroskani o własne zbawienie.

3. W środę z racji odpustu św. Bartłomieja  i sumy odpustowej o godz. 17.00  w naszym kościele Msza św. z nowenną  do M.N. Pomocy będzie wcześniej,  tj.  o godz. 16.00.

4. W piątek (26 sierpnia) przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Łącząc się duchowo z Jasną Górą powierzamy na Mszy św. o godz. 18.00 naszą parafialną wspólnotę Pani Jasnogórskiej.

5. W sobotę, 27 VIII, przypada wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna, której łzy, a nade wszystko gorliwa i wytrwała modlitwa oraz święte życie doprowadziły do nawrócenia męża i syna.

6. Zakończyła się I tura rekrutacji do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna przyjął dotychczas 15 kandydatów na I rok studiów. Wakacje są  dla wielu młodych ludzi czasem podejmowania ważnych decyzji, dlatego też Seminarium przeprowadza II turę naboru dla wszystkich, którzy chcą służyć Bogu i ludziom w Chrystusowym kapłaństwie. Do 6 września br. w Pelplinie przeprowadzane są wstępne rozmowy kwalifikacyjne dla zgłaszających  się w późniejszym terminie, na które należy się umówić wcześniej. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Wyższego Seminarium Duchownym w Pelplinie.

7. Polecam prasę katolicką. Dzisiaj nowy numer dwutygodnika „Pielgrzym”, „Mały Pielgrzym” oraz inne czasopisma o treści młodzieżowej i misyjnej.

8. Pozdrawiam wszystkich odpoczywających w Borach Tucholskich i życzę przyjemnego i  bezpiecznego wypoczynku. Życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa przekazuję solenizantom i jubilatom tygodnia, a nade wszystko jubilatom małżeńskim - „Szczęść Boże”.