1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby w podeszłym wieku, zepchnięte na margines i samotne, znajdowały, również w wielkich miastach, okazje do spotkania i solidarność.

2. Dziś – dziesiąta niedziela w ciągu roku, a zarazem Dzień Dziękczynienia pod hasłem „Chrzest Darem miłosierdzia”, które nawiązuje do dwóch wielkich jubileuszy: 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia. Swoimi modlitwami i ofiarami wspieramy budowę świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Warszawie, wznoszonej jako wotum wdzięczności Polaków. Przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na budowę tej Świątyni w Warszawie.

3. Słowo Boże dzisiejszej niedzieli przedstawia nam Współczującego Boga. Wskrzeszenie z martwych młodzieńca z Nain jest dowodem na boskość Jezusa Chrystusa, ale oprócz tego ukazuje Jego ludzkie, pełne współczucia oblicze. Śmierć należy do tych wydarzeń, nad którymi człowiek nie ma władzy. Myśląc o postępie technologicznym, także w medycynie, wciąż uświadamiamy sobie kruchość życia ludzkiego. Owszem, możemy je nieco wydłużyć i potwierdzają to statystyki, ale nie możemy go zatrzymać. Motywem, dla którego Pan Jezus zdecydował się wskrzesić młodzieńca, było nie tyle zademonstrowanie swojej boskości, ile współczucie dla jego matki. Był to jedyny syn kobiety, która już wcześniej straciła męża. Widząc ją pełną bólu, idącą za martwym ciałem syna, ulitował się nad nią.
Jest to bardzo piękna scena, która ukazuje ludzkie oblicze Syna Bożego poruszonego widokiem cierpienia. Jezus, przychodząc na ziemię, zrealizował Boży plan odkupienia człowieka. Ale przyjmując ludzkie ciało, stał się jednocześnie naszym bratem, który potrafi kochać, współczuć i opatrywać rany ludzkich serc. Jako chrześcijanie jesteśmy zaproszeni nie tylko do wiary w boskość Syna Bożego, ale także do posługi miłosierdzia wobec braci cierpiących, których Opatrzność stawia na naszej drodze.
Spotkany przez nas człowiek jest wyzwaniem, które wyraża się najpełniej w przykazaniu miłości: „Kochaj bliźniego swego”. Niestety, dzisiejszy świat tak często o tym zapomina, traktując ludzi jedynie jako trybiki w wielkiej machinie pogoni za sukcesem materialnym, gdzie jedynym obowiązującym prawem staje się to, które wyznacza pieniądz i pogoń za władzą.

4. Trwa miesiąc czerwiec poświęcony Najświętszemu Serca Pana Jezusa. Zapraszam na nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 18.00. Po nabożeństwie Msza św. recytowana.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i  nabożeństwo czerwcowe o godz. 18.00.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 8 VI – św. Jadwiga, królowa znana z hojności dla ubogich, dzięki małżeństwu z Władysławem Jagiełłą przyczyniła się do nawrócenia Litwy. Własną biżuterię przeznaczyła na rozwój Akademii Krakowskiej (wspomnienie obowiązkowe):
  • 10 VI – bł. Bogumił, biskup. Żył w XII wieku. Po rezygnacji z arcybiskupstwa w Gnieźnie został pustelnikiem. Zasłynął z daru modlitwy i nauczania ubogiej ludności (wspomnienie obowiązkowe);
  • 11 VI – św. Barnaba, apostoł rodem z Cypru, bliski współpracownik św. Pawła i towarzysz jego pierwszej podróży misyjnej (wspomnienie obowiązkowe).

7. W przyszłą niedzielę,12 czerwca, w 2 niedzielę miesiąca, zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta z tego dnia będzie na budowę kościoła. Polecam ten cel modlitwom i ofiarności na miarę możliwości.

8. Pragniemy zorganizować przez kościół pielgrzymkę do Włoch z racji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia od 8 do 19 sierpnia. Program szczegółowy  jest na tablicy i  w gablocie parafialnej. Proszę o zgłaszanie się chętnych w najbliższym czasie w biurze parafialnym po każdej Mszy św. Na trasie pielgrzymki m.in. Rzym i przejście przez Drzwi Święte otwarte tylko w roku jubileuszowym; nawiedzenie grobów świętych patronów Roku Miłosierdzia: o. Leopolda Mandica (Padwa) i o. Pio (San Giovanni Rotondo); nawiedzenie relikwii św. Małgorzaty z Antiochii, patronki Tucholi; Bolsena i Orvieto, miejsca związane z ustanowieniem uroczystości Bożego Ciała oraz wypoczynek nad Adriatykiem.

9. Zgodnie z życzeniem J.E. Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny , odbędzie się formacyjne spotkanie wszystkich Róż Żywego Różańca dekanatu Tucholskiego, w kościele stacyjnym Miłosierdzia Bożego w Chojnicach — w sanktuarium bł. Ojca Danieła Brottier – Parafia Chrystusa Króla – w sobotę, 11 czerwca 2016 r. o godz. 11.00. Organizujemy wyjazd autokarem. Chętnych proszę o zapisy w Biurze Parafialnym bezpośrednio po Mszy św. Cena przejazdu 10 zł. Wyjazd o godz. 10.00, z placu przed kościołem.

10. Przed kościołem u ministrantów można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i wznowiony miesięcznik „W rodzinie” oraz  inne czasopisma religijne o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.