1. W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rolnicy indywidualni otrzymywali należyte wynagrodzenie za swoją cenną pracę.

2. Dzisiaj o godz. 17,30  – w sobotni wieczór – rozpoczęliśmy w naszym dekanacie tucholskim (w kościele Bożego Ciała) peregrynacja figury św. Michała Archanioła, która potrwa do jutra (niedzieli) do godz. 18.00. Zachęcam wszystkich naszych parafian do przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia. Plan nawiedzenia wywieszony jest w gablocie przed kościołem i na parafialnej stronie internetowej. Już dzisiaj zapraszam parafian naszej parafii na nocne czuwanie,  które dla parafii Opatrzności Bożej przypada w nocy od godz. 04.00  do  05.00.

3. Dzisiejszą niedzielą inaugurujemy w Polsce Tydzień Biblijny. Zachęcamy zatem, aby w tym tygodniu więcej czasu poświęcić na indywidualną lekturę Pisma Świętego.

4. W dzisiejszą Niedzielę Biblijną odczytany opis cudownego połowu stawia przed rozważnym czytelnikiem pod znakiem zapytania roztropność Piotra apostoła! Bo pomyślmy: zamiast nie odstępować od Zmartwychwstałego, pierwszy papież zajął się liczeniem ryb?
Zachowanie Piotra może dziwić, a nawet zaskakiwać! Oto widzi przed sobą zmartwychwstałego Pana Jezusa i zamiast wykorzystać każdą chwilę na rozmowę – zajmuje się przebieraniem trofeów połowu w obślizgłych łuskach! Jan relacjonuje: „Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości, sieć się nie rozerwała”.
Tajemnica sprowadza się do jednej z żydowskich metod interpretacji Biblii, z którą warto zapoznać się w Niedzielę Biblijną. Otóż każdej literze alfabetu hebrajskiego odpowiada umowna stała liczba. Suma liczb odpowiadających literom w poszczególnych wyrazach czy całych zdaniach może mieć znaczenie symboliczne. Przy posługiwaniu się tą numeryczną metodą staje się jasne, że jeśli dodać liczby odpowiadające poszczególnym literom określenia „synowie Boga” (hebr. bne ha-Elohim), wówczas suma wynosi dokładnie sto pięćdziesiąt trzy. Stąd symboliczne znaczenie cudownego połowu: Piotr „łowić” będzie spośród ludzi synów Bożych. A ci, zgromadzeni razem, w jednej sieci, zapełniają łódź Kościoła.
Do łodzi tej w 966 roku dołączył Mieszko I wraz ze swymi dworzanami. Niczym z ryb pławiących się w morzu pogańskich wierzeń, nasi przodkowie stali się synami Bożymi. I na szczęście po 1050 latach sieć łącząca Polaków ze stolicą Piotrową się nie rozerwała.

5. Dzisiejsza niedziela jest Niedzielą Biblijną,  którą rozpoczynamy obchody VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Celem Tygodnia Biblijnego, jest świętowanie obecności Pisma Świętego we wspólnocie parafialnej i wzbudzanie większego zainteresowania jego lekturą.

6. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.  18,oo.

7. W czwartek przypada 1050 rocznica chrztu Polski. Ofiarujmy w intencji naszej Ojczyzny nasz codzienny różaniec, a po Mszy św. odmówmy w tej intencji koronkę do Miłosierdzia Bożego.

8. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Do nabycia kolejny numer „Pielgrzyma”, „Radio Maryja”,  „Wzrastania” , „List Naszej Pani” oraz inne czasopisma o treści misyjnej.

9. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.