1. Dzisiejsza  II Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego, które w Kościele Katolickim jest Świętem ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej. Święto to zostało ustanowione w wyniku objawień mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej (zm. 1938). Według nich sam Jezus Chrystus żądał ustanowienia tego święta i dał obietnice związane z nim. Poprzedza je nowenna do Miłosierdzia, począwszy od Wielkiego Piątku. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko. Przez wiele lat Kościół niechętnie odnosił się do tej inicjatywy, a nawet przez pewien czas zakazał propagowania kultu Bożego Miłosierdzia. Sytuacja zmieniła się dopiero za czasów pontyfikatu Jana Pawła II.

2. Liturgia słowa Bożego przybliża nam dzisiaj miłosierdzie jako coś co koniecznie jest w naszym codziennym życiu. Miłosierdzie Boże to nie tylko św. Faustyna Kowalska kanonizowana przez św. Jana Pawła II, to nie tylko znany powszechnie obraz Jezusa Miłosiernego, to nie tylko chętnie odmawiana koronka do Miłosierdzia Bożego, to nie tylko piękna idea. To również uczynki miłosierne i wyobraźnia miłosierdzia.
Boże Miłosierdzie ma się w nas realizować. Powinniśmy okazywać innym miłosierdzie, aby pomoc otrzymywali najbardziej potrzebujący. Nie jedynie wsparcie finansowe, ale także to natury duchowej. Wbrew powszechnej opinii, potrzebie materialnej zaradzić jest łatwiej. Gorzej jest z pomocą duchową. Tu potrzeba dobrego słowa, życzliwości, wyrozumiałości, czasu do poświęcenia dla bliźniego odczuwającego samotność z powodu choroby czy podeszłego wieku.
Zespoły charytatywne „Caritas” organizują pomoc materialną dla osób starszych, chorych, zniedołężniałych i innych oczekujących wsparcia. Pamiętając o różnorodności potrzeb doczesnych, nie zapominają również o potrzebach natury duchowej. Organizują chociażby pielgrzymki do sanktuariów maryjnych dla dzieci pochodzących z najbiedniejszych rodzin. Dla wielu z nich bywa to pierwszy wyjazd poza miejsce zamieszkania.
Pismo św. zapewnia nas o tym, że wspieranie potrzebujących owocuje miłosierdziem, które okazuje nam Pan Bóg. Jest bowiem napisane: „Szczęśliwi miłosierni, ponieważ oni dostąpią miłosierdzia”. Pogłębiajmy zatem naszą wiarę, byśmy nie byli niedowiarkami jak św. Tomasz

Apostoł, lecz ludźmi prawdziwie wierzącymi, czyniącymi miłosierdzie i oczekującymi miłosierdzia Pańskiego.

3. Wraz z całym Kościołem w Polsce rozpoczynamy 72. Tydzień Miłosierdzia (3-9 kwietnia). Doświadczając bowiem Miłosierdzia Bożego, powinniśmy sami być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na cele dobroczynne.

4. Świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego wykorzystajmy ten dzień również na modlitwę za nas samych i naszych bliskich. Dziś za odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego możemy także uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Są nimi: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub  za zmarłych.

5. Jutro – w poniedziałek 4 kwietnia – zapraszam w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która z racji święta Wielkanocy została przesunięta z 25 marca – na Mszę św. o godz. 18.00.

6. W sobotę, 9 kwietnia, o godz. 17.30 przybędzie do naszego miasta figura Św. Michała Archanioła z groty w Gargano. Peregrynacja potrwa do niedzieli, 10 kwietnia, do godz. 18.00. Zachęcam wszystkich naszych parafian do przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia. Plan nawiedzenia wywieszony jest w gablocie przed kościołem i na parafialnej stronie internetowej. W ramach przygotowania do peregrynacji odprawiać będziemy Nowennę do św. Michała Archanioła począwszy od 1 kwietnia w łączności z mszą świętą wieczorną. Już dzisiaj zapraszam parafian naszej parafii na nocne czuwanie,  które dla parafii Opatrzności Bożej przypada w nocy od godz. 04.00  do  05.00.

7. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy  po Mszy św. o godz. 18.00.

8. Za tydzień – w  2 niedzielę miesiąca – zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz wszystkich ofiarodawców i darczyńców jej budowy.

9. Również za tydzień, z racji III Niedzieli Wielkanocnej, obchodzić będziemy Ogólnopolską Niedzielą Biblijną.

10. Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. Pewłnej ochrony życia człowieka

Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Podpisali:

Abp Stanisław Gądecki      – Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski   – Metropolita Łódzki, Zastępca Przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński          – Sekretarz Generalny KEP

11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma, W  Rodzinie  oraz inne pisma o tematyce misyjnej i rodzinnej.

12. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie  składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,  wielu  łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii