1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy 2 tydzień Adwentu. Liturgia słowa Bożego wskazuje nam drogę, po której mamy kroczyć do spotkania ze  Zbawicielem.  Od starożytności wiele pracy kosztuje utrzymanie dróg, aby pewnie wiodły do celu. Naszym celem jest wieczna przyjaźń z Bogiem, aniołami i ludźmi, o czym przypomina każdy Adwent.
Jan Chrzciciel woła: drogi, po których Pan Bóg przychodzi do nas, wymagają remontu! One wymagają też naszego wysiłku współpracy z łaską. Wymagają bystrości spojrzenia, gdyż nocami grasują na nich bandy złych duchów. Czynią oni podkopy, wyrywają dziury i je maskują. Ich podkopy, dziury i maskowanie to nasze grzechy języka. Pierwszy – kłamstwo czyni największe spustoszenie, gdyż diabeł to ojciec kłamstwa .
My jednak wciąż kolaborujmy z Kłamcą, nie podejmujemy nawrócenia, bo łatwiej obmawiać, plotkować, rzucać oszczerstwa, wybierać „półprawdy” (jeśli jedna połowa jest prawdą, to czym jest ta druga?). Pozwalamy, aby diabeł zakładał nam kajdanki, gdy używamy złośliwej ironii, wypowiadamy słowa buntu, obelgi, zawiści, słowa pełne gniewu, zazdrości, pretensji... Wybierając grzechy języka, nie prostujemy dróg, którymi Pan Bóg pragnie dotrzeć do naszych serc, lecz je niszczymy.
Dlatego warto pamiętać o radach poety: „Niech ani jedno słowo nie będzie złe. Niech ani jedno słowo nie czai się do skoku. Niech ani jedno słowo nie nienawidzi. Niech nie krzywdzi. Niech nie zabija”. Pisząc dalej o słowie, które wypowiadamy, autor dodaje: „Niech wybacza. Niech leczy. Niech łagodzi. Niech zamyka człowiecze rany jak skrzydła ołtarza” (R. Brandstaetter).
Warto więc podjąć trud, aby nasze słowa oświetlały blaskiem prawdy każdą naszą drogę, aby były znakiem naszego nawracania się.

2. Dzisiejsza niedziela jest Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z tej racji przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na pomoc Kościołowi  na Wschodzie. „Bóg zapłać!” za złożoną ofiarę.

3. W poniedziałek przypada wspomnienie św. Ambrożego – patrona pszczelarzy.

4. We wtorek, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem rozpocznie się w całym Kościele nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia.  Mszę Świętą w naszym kościele o godz. 17.00, podczas której będziemy prosić Maryję o pomoc w walce o czystość serca oraz o pełnienie woli Bożej w życiu każdej rodziny i każdego z nas. W tym dniu zapraszam serdecznie godzinę wcześniej, tj. o 16,oo na „Godzinę Łaski” – nabożeństwo i adorację Najświętszego Sakramentu, która potrwa do godz. 17.00.

5. Natomiast w sobotę, 12 grudnia, z tej racji w Bazylice katedralnej w Pelplinie podczas Mszy św., o godz. 18.00, rozpocznie się diecezjalna peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża i ikony. Do naszego dekanatu tucholskiego te symbole przybędą 25 grudnia – w pierwsze Święto Bożego Narodzenia i będą wystawione  w kościele Bożego Ciała.

6. W środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

7. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, a nade wszystko dzieci komunijne i młodzież do Bierzmowania, które są odprawiane od poniedziałku do piątku o godz. 17.00.

8. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja ta związana jest z rozprowadzaniem świec, na których umieszczono symbol Caritas z odpowiednim napisem. Świece te można nabyć u ministrantów i w biurze parafialnym, w cenie minimalnej - 6 zł. za sztukę.

9. W ubiegłą niedzielę, w naszej diecezji, rozpoczął się tzw. „Most modlitewny”. Klerycy WSD w Pelplinie modlą się w intencji konkretnej parafii naszej diecezji, jej duszpasterzy i wiernych, prosząc zarazem, aby w tym samym dniu ta właśnie wspólnota parafialna w sposób szczególny otaczała modlitwą alumnów, wychowawców i wykładowców seminarium oraz sprawę powołań naszej diecezji.

10. W przyszłą niedzielę, 2 miesiąca,  zapraszam do wspólnej modlitwy o szczęśliwą budowę kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców naszej świątyni. Również kolekta z tej niedzieli przeznaczona będzie na budowę kościoła.

11. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.