1. W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby odpowiedzialność polityczna była przeżywana na wszystkich poziomach jako wzniosła forma miłosierdzia.

2. Dziś XVII niedziela w ciągu roku, a zarazem wspomnienie Śś. Joachima i Anny patronów babć, dziadków i ludzi w podeszłym wieku.

3. Dzisiaj również za wstawiennictwem św. Krzysztofa i św. Jakuba – patronów podróżujących i kierowców - ogarniamy modlitwą kierowców, przewodników, podróżujących i pielgrzymów. Błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów po każdej Mszy św. przed kościołem. MIVA Polska prowadzi z tej racji akcję św. Krzysztofa „Jeden grosz, za jeden kilometr przejechany bezpiecznie”. Zbiórka na ten cel odbędzie się po Mszy św.

4. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

5. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Na Mszy Św. wotywnej o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny modlić się będziemy w intencji rodzin naszej parafii.

6.  W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 29 VII – św. Marta, siostra Łazarza i Marii, znana z Ewangelii, patronka gospodyń domowych i hotelarzy,
  • 31 VII – św. Ignacy z Loyoli, prezbiter, założyciel zakonu jezuitów, z pochodzenia Hiszpan, który żył na przełomie XV i XVI wieku, patron rekolekcji i ćwiczeń duchownych,
  • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori, biskup i doktor Kościoła, założyciel Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, nazywanego też Zgromadzeniem Redemptorystów .

7. Przed nami sierpień, miesiąc pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a zarazem miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu, zarazem miesiąc trzeźwości. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie, abyśmy przeżyli go w trzeźwości.

8.  W piątek 31 lipca w kościele Bożego Ciała na Mszy św. o godz. 12.00 pożegnamy uczestników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Zapraszam  do wspólnej modlitwy.

9. Zapraszam serdecznie na V Festiwal Muzyki Organowej, który począwszy od dzisiaj, przez wszystkie niedziele wakacji, odbędzie się w kościele Bożego Ciała w Tucholi o godz. 19.00. Szczegółowe informacje zamieszczone są na plakacie w gablotce. Wstęp wolny.

10. Hufiec ZHP Tuchola i Tucholski Ośrodek Kultury zapraszają w piątek, 31 lipca na godz. 17.00 do Sali Kameralnej Tucholskiego Ośrodka Kultury, na otwarcie wystawy Wołyń 1943 Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie p.t. „Wołają z grobów, których nie ma”.

11. Na dzisiejszą niedzielę otrzymaliśmy też Apel Krajowego Duszpasterza Kierowców i MIVA Polska.

• Wypoczynek i czas urlopów jest często związany z przemieszczaniem się, z wyjazdami, z odwiedzinami naszych bliskich i rodzin, a to rodzi także pewne zagrożenia wynikające z podróżowania.     Dlatego   słyszymy     z     różnych     stron     nawoływanie     o     rozważną i bezpieczną jazdę. Nie jesteśmy bowiem tylko biernymi uczestnikami dróg. Na drodze i za kierownicą też jestem ipowinienem być chrześcijaninem. Modlitwa przed i po podróży pomaga o tym pamiętać. Apelujemy zatem do wszystkich kierowców: o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu - o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym! Otwórzmy więc drzwi Chrystusowi - także drzwi naszych pojazdów, aby w nich na stałe zapanowało Boże Prawo! Aby nasze poczynania w codziennej praktyce za kierownicą były zgodne z nauką Chrystusa. Wówczas też będziemy mogli liczyć na opiekę patrona kierowców św. Krzysztofa, dzięki której to opiece każda podróż będzie bezpieczna i cali wrócimy do domu, do naszych bliskich. Kierujmy się zawsze miłością na każdej drodze!
  • Do Apelu o bezpieczną i kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa, przyłącza się również  Policja, która  na  co  dzień czuwa  nad  porządkiem i bezpieczeństwem w  ruchu drogowym. Wykonując swoje obowiązki policjanci bardzo często mogą zaobserwować sytuacje, w której błąd kierowcy kosztuje życie. Strzeżmy się takich błędów!

12. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym życzę, aby wakacje, urlop, obojętnie gdzie spędzany, był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wieslaw Herold - proboszcz parafii