1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osobiste spotkanie z Jezusem wzbudzało w wielu młodych ludziach pragnienie ofiarowania Mu własnej egzystencji w kapłaństwie lub w życiu konsekrowanym.

2. W dzisiejszą 2 niedzielę miesiąca pragnę serdecznie podziękować  za naszą wspólną modlitwę do Miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję również za złożoną ofiarę  na budowę kościoła.

3. Wszystkim tym, którzy brali udział w oktawie Bożego Ciała pragnę serdecznie podziękować. Przede  wszystkim dzieciom komunijnym i dziewczynkom sypiącym kwiatki w procesji z Najświętszym Sakramentem oraz niosącym sztandary i baldachim.  Dziękuję p. katechetce oraz służbie ołtarza i p. organiście.

4. Dziś XI  niedziela w ciągu roku, która w liturgii słowa przybliżyła nam tajemnice królestwa Bożego, do którego  zostaliśmy włączeni przez sakrament chrztu, a dzisiaj naszym zadaniem jest troska o rozwój tego królestwa w nas i wokół nas. Na świat i na siebie trzeba czasem spojrzeć z perspektywy Pana Boga. Jest ona inna od naszej. Bóg dostrzega szanse i możliwości tam, gdzie ich nie widzimy. Prowadzi nas drogami życia, zdumiewając i zaskakując.
Prorok Ezechiel przekonuje o tym, że nikt nie może przeciwstawić się zamiarom Bożym. On zachwyca, okazując swą wszechmoc w słabości. Z tego, co małe, czyni wielkie. To, co wątłe, z Jego woli nabiera niezwyciężonej mocy. Pan sprawia, że z małej gałązki wyrasta „cedr wspaniały”. Niepozornym ludziom i wydarzeniom nadaje znaczenie. Bóg patrzy na rzeczywistość inaczej niż my – wypełniając swą wolę, posługuje się środkami, które wydają się najmniej przydatne. Awansuje to, co pokorne. Odrzuca tych, którzy widzą siebie na pierwszych miejscach. „Poniża drzewa wysokie, a wywyższa drzewo niskie” (I czytanie).
Nie lekceważmy rzeczy małych, codziennych lub pozornie bez znaczenia. Wydają się nam niepotrzebne i zbędne. Ale to z ziarenka gorczycy wyrasta wspaniały krzew (Ewangelia). Czyńmy starania, aby podobać się Chrystusowi (II czytanie), a On wyzwoli nas z ograniczeń i słabości. Królestwo niebieskie wzrasta w ludzkich sercach dzięki Bogu, a nie nam (Ewangelia). Nie wszystko zależy od nas. Jesteśmy zaproszeni do współpracy, współodpowiedzialności, ale inicjatywa należy do Niego. Trzeba zawierzyć i czekać. Nie ponaglać nerwowo, lecz zdać się na Tego, który daje wzrost. Szanujmy to, co małe i błahe, co wydaje się bez znaczenia. Bóg daje moc wzrastania ziarnu gorczycy. On również da moc naszemu wzrastaniu w dobru.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

1. a. 15 VI – bł. Jolanta, zakonnica, siostra św. Kingi. Żyła w XIII wieku. Była wzorową żoną i matką, a pod koniec życia zakonnicą klauzurową – klaryską, godną naśladowania w obecnym stuleciu ,
  2. b. 17 VI – św. Brat Albert Adam Chmielowski, artysta – malarz, uczestnik powstania styczniowego 1863 roku, a w końcu zakonnik, który oddał się posługiwaniu ubogim i z myślą o nich założył dwa zgromadzenia zakonne. Zmarł 25 XII 1916 roku w Krakowie.

7. W sobotę będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, wyznaczony przez ONZ w roku 2000 na dzień 20 czerwca. W swoich modlitwach pamiętajmy o tych wszystkich, którzy z obawy przed prześladowaniem ze względu na rasę, narodowość, religię lub poglądy polityczne opuścili kraj ojczysty, by szukać schronienia i pomocy na obcej ziemi.

8. Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli  i Wychowawców zaprasza Nauczycieli, Wychowawców, Pedagogów oraz Katechetów wszelkich typów szkół na: coroczne diecezjalne rekolekcje zamknięte w dniach 2 – 4 lipca w Wyższym  Seminarium Duchownym, które wygłosi ks. Marcin Kunda.  Początek rekolekcji 2 lipca o godz. 18-tej (zgłoszenia przyjmuje Ks. Dyrektor Administracyjny WSD Pelplin). Więcej informacji na tablicy ogłoszeń.

9. Dzisiaj, w niedzielę,  zapraszam na pielgrzymkę rowerową do sanktuarium Maryjnego do Bysławia wszystkie dzieci, które były przyjęte do I Komunii św. wraz z rodzinami oraz wszystkich chętnych z Tucholi i okolic. Wyjazd sprzed kościoła o godz. 15,oo.

10. Przed kościołem u ministrantów można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i wznowiony miesięcznik „W rodzinie” oraz  inne czasopisma religijne o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.