1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wszyscy ludzie prowadzący badania naukowe stawiali sobie za cel  służenie integralnemu dobru człowieka.

2. Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ma ona charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny. W okresie Wielkiego Postu katechumeni przygotowują się do przyjęcia sakramentu chrztu świętego. Natomiast my przez pokutę, uczestnictwo w Eucharystii, nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach przygotowujemy się do odnowienia obietnic chrztu świętego w Wigilię Paschalną. Charakter pasyjny tego okresu uwypuklają ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej i gorzkich żali, odprawiane od początku tego okresu.

3. Dziś kończą się rozpoczęte w Środę Popielcową kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, ale czas pokuty Kościoła trwa nadal. Przypomnijmy sobie w tym miejscu przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:

  • w Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;
  • Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia;
  • dla słusznej przyczyny proboszcz parafii  może dyspensować od obowiązku zachowania pokuty lub wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne. Władze kościelne nie zwykły udzielać dyspensy na Środę Popielcową i Wielki Piątek.

4. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą odprawimy po Mszy św. o godz. 17.00.

5. W okresie Wielkiego Postu serdecznie zapraszam na nabożeństwa:

  1. a. Drogi Krzyżowej w piątek  (wspólnej)  dla dzieci, młodzieży i dorosłych o godz.17.00.
  2. b. Gorzkie Żale w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godz.16.00

6. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przystąpienie tego dnia do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego). Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych.

7. Już na początku Wielkiego Postu postanówmy sobie, że nie upłynie on bez rekolekcji, które przeżywać będziemy od niedzieli, 22 marca do środy 25 marca. Już teraz ustawmy tak swoje zajęcia, byśmy nie musieli później usprawiedliwiać się przed własnym sumieniem tak śmiesznie i dziecinnie, że „zabrakło nam czasu”.

8. Dzisiaj po Gorzkich Żalach ok. godz. 16.40 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, rozpocznie się kurs przedmałżeński dla tych wszystkich, którzy tego kursu nie ukończyli w ramach katechizacji szkolnej.

9. W przyszłą niedzielę, 1 marca w „Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami” przewidziana jest zbiórka do puszek, jako pomoc misjonarzom. Kolekta zaś przeznaczona będzie na potrzeby diecezji.

10. Młodzież męską zachęcamy do przeżycia Dni Skupienia w murach Seminarium Duchownego w Pelplinie, które dobędą się od 6 do 8 marca br. Jest to okazja do przeżycia i poznania codziennego życia kleryków. Szczegóły w gablocie.

11. Wielkopostne wezwanie do nawrócenia skierowane jest do wszystkich. Wzorem poprzednich lat, w okresie Wielkiego Postu CARITAS Diecezji Pelplińskiej pragnie przeprowadzić akcję pod hasłem: Wiara i miłosierdzie. W okresie kiedy Kościół wzywa do modlitwy, postu i jałmużny proponujemy rezygnację z pewnych przyjemności i w ten sposób zaoszczędzony pieniążek wrzucić do skarbonki CARITAS. Skarbonka Caritas ma uczyć dzieci i młodzież jak też całe rodziny, że większa radość jest w dawaniu niż w braniu. Nasze oszczędności ze skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę – ( w czasie święcenia pokarmów).

12. Przed kościołem u ministrantów można nabyć ostatni numer „Pielgrzyma”,  w którym znajdziemy  refleksje wielkopostne oraz inne ciekawe artykuły. Jest tez pięknie wydany „Mały Pielgrzym” dla dzieci oraz inne czasopisma chrześcijańskie.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii