1. W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby małżonkowie, którzy się rozeszli, znaleźli zrozumienie i wsparcie we wspólnocie chrześcijańskiej.

2. Dzisiaj – w VI niedzielę zwykłą – rozpoczynamy w kościele 48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

3. W trzy dni poprzedzające Wielki Post zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu. Dzisiaj adoracja rozpocznie się po Mszy św. o godz. 11,30,  która zakończymy o godz. 15,oo Koronką do Miłosierdzia Bożego,  natomiast w poniedziałek i we wtorek rozpoczniemy o godz. 15.00  Koronką do Miłosierdzia Bożego,  zakończymy Mszą św. o godz. 17,oo.

4. W najbliższą środę,  zwaną też Środę Popielcową,  rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem.. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Wielki Post,  to  czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy,  który ma służyć naszemu nawróceniu oraz przygotowaniu do święta Wielkanocy. Msze Święte w tym dniu będą odprawione  o godz. 16,oo,  na którą zapraszam  nade wszystko dzieci i starszych  oraz  o godz. 17,oo  dla wszystkich.

5. Przypominamy, że w Środę Popielcową wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie jest możliwa w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

6. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie będziemy rozważać Drogę Krzyżową, a w niedzielę śpiewać Gorzkie Żale.

7. Droga Krzyżowa będzie odprawiana w piątki Wielkiego Postu wspólna dla dzieci, młodzieży i dorosłych o godz. 17.00, po tym nabożeństwie zostanie odprawiona Msza św. recytowana.

8. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, będą odprawiane w niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana.

9. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj.: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.

10,W przyszłą niedzielę, I niedzielę Wielkiego Postu rozpocznie się Kurs przedmałżeński dla dekanatu tucholskiego w parafii Bożego Ciała w Tucholi. Spotkania ok. 16.40 (po „Gorzkich Żalach”) w każdą niedzielę Wielkiego Postu na plebanii przy Świeckiej 24 w Tucholi. Pierwsze spotkanie w niedzielę 22 lutego. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy nie ukończyli kursu przedmałżeńskiego, a planują  zawarcie sakramentu małżeństwa.

11. Zapraszam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem. Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.

12. Wszystkim tym, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii