1. W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rodzice, przekazując dzieciom cenny dar wia­ry, byli autentycznymi ewangelizatorami.

2. Dzisiaj w drugą  niedzielę miesiąca serdecznie dziękuję za wspólną naszą modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji  szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Dziękuję też za złożoną ofiarę  -  na  miarę możliwości każdej rodziny – na budowę. Wszystkim za wszystko składam serdeczne Bóg zapłać.

3. Dziś przypada trzecia niedziela Adwentu, zwana niedzielą gaudete„Radujcie się” od pierwszych słów antyfony na wejście dzisiejszej Mszy Świętej, umieszczonej w mszale.

4. Dzisiejsza liturgia wzywa nas do radości i do ufności. Tym, którzy są ubodzy, których serce jest złamane i którzy są na różne sposoby zniewoleni, ukazywana jest dzisiaj dobra nowina o zbliżającym się wyzwoleniu i tryumfie miłosierdzia i sprawiedliwości. Kiedy jednak rozglądamy się wokół nas i może także kiedy spoglądamy na nasze własne życie, o wiele łatwiej dostrzegamy motywy do niepokoju i obaw. Wystarczy włączyć radio czy spojrzeć do Internetu, aby dowiedzieć się o wciąż nowych wydarzeniach naznaczonych nienawiścią i rozpaczą. Wystarczy rozejrzeć się dokoła, aby ujrzeć choroby, rozczarowanie, przerażenie i śmierć. To nie pokój, miłość i dobro, ale raczej ból, przemoc, kryzysy rodzinne, problemy finansowe i polityczne zawirowania zdają się dominować wokół nas. Zbliżające się Boże Narodzenie nie usuwa ze świata grzechu i cierpienia, ale mówi nam o tym, że zło nie jest ostatnim słowem historii. To w tym świecie Bóg staje się ciałem. Rodzi się w zwykłej rodzinie. W niej wzrasta, rozwija się, dojrzewa. Co więcej, staje się Dzieckiem, które może przeżyć tylko wtedy, gdy zostanie przyjęte, nakarmione i ubrane. Boże królestwo sprawiedliwości, radości i pokoju przychodzi do nas dokładnie w ten sam sposób. Boże królestwo wydaje się pozbawione znaczenia i słabe jak małe ziarno gorczycy czy odrobina zaczynu. Kiedy jednak przyjmiemy je do siebie i o nie się zatroszczymy, także ono będzie w nas wzrastać i na końcu przyniesie pokój, miłość, sprawiedliwość, wolność, dobro i radość, do której już dzisiaj wzywa nas liturgia.

5. Od środy, 17 grudnia, rozpoczniemy bardziej bezpośrednie przygotowanie do świętowania uroczystości Narodzenia Pańskiego. W tej drugiej części Adwentu liturgia kieruje nasz wzrok na wydarzenia zapowiadające narodzenie Chrystusa, by w ten sposób skupić naszą uwagę nie tylko na tym, co się już wydarzyło, ale też na tym, co ma się wydarzyć w naszym życiu.

6. Przez cały czas Adwentu zapraszam całe rodziny,  a nade wszystko dzieci od  O  do III klasy włącznie do udziału w roratach, które będą od poniedziałku, aż do świąt Bożego Narodzenia wyjątkowo o godz.  18,oo  z racji spowiedzi adwentowych w sąsiednich parafiach.

7. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Uczestniczymy w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom przez nabywanie świec wigilijnych. Ofiarę za świece w cenie od 6 zł można składać u ministrantów  przy wyjściu  z kościoła. Również w tej samej cenie od 6 zł można kupić kalendarz na 2015 r., jako ofiarę na nasze Seminarium Duchowne w Pelplinie.

8. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritasu. Miejmy serca wrażliwe i otwarte. Pięknym prezentem dla Nowonarodzonego niech będzie nasze otwarte serce przygotowane przez sakramentu spowiedzi adwentowej.

9. Spowiedź adwentowa w naszej parafii odbędzie się (z udziałem księży dekanatu tucholskiego) w środę, 17 grudnia  od godz. 16,oo  do  18,oo  z przerwą od godz. 17,oo do 17,30.

10. Chorych i osoby starsze, które miałbym odwiedzić z posługą sakramentalną przed Bożym Narodzeniem, proszę  zgłaszać w Biurze Parafialnym w tym tygodniu. Dzień odwiedzin podam w przyszła niedzielę.

11. W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2015, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

12. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania zapraszam na msze św. roratnie. Nie będzie natomiast naszych spotkań czwartkowych, aż do czasu zakończenia kolęd w styczniu 2015 r.

13. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.