1. Dzisiaj, w 2 niedzielę miesiąca, dziękuję  wszystkim za wspólną modlitwę do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców, Dziękuję też za wszelkie ofiary dzisiaj i w ostatnim tygodniu składane na budowę kościoła na miarę swoich  możliwości.

2. Dzisiaj w kościele obchodzimy  Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Dzisiejsze święto ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz Konstantyn ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

3. Na kanwie dzisiejszych czytań biblijnych możemy powiedzieć,  że prawdziwa miłość jest zawsze wypróbowana cierpieniem.

Pewien student zapytał mnie: Czy krzyż był celem przyjścia Chrystusa na świat? Nieco zaskoczony odpowiedziałem: Nie celem, lecz konieczną drogą do celu! Swoim krzyżem Chrystus wyjednał nam przebaczenie grzechów. Skłonił ku nam Miłosierdzie Boże. Otworzył nam wrota życia wiecznego. Jeśli możemy wołać do Boga „Abba – Ojcze!”, to krzyż Chrystusowy to sprawił.

Gdy Jezus stawia przed nami krzyż naznaczony cierpieniem, to znaczy, że chce od nas daru. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, rozwijając tę myśl, powiedziała, że Jezus chce, abyśmy się uśmiechnęli do krzyża. Żebrze o naszą miłość wypróbowaną cierpieniem, aby móc nam powiedzieć: „Oto zostaliście ze mną w chwilach próby”. Dziś wielu ludzi szuka Chrystusa bez krzyża i znajduje krzyż bez Chrystusa. Wtedy cierpienie wydaje się czymś bezsensownym i ze wszech miar tragicznym.
Gdy Jezus stawia przed nami krzyż cierpienia, pomaga nam odrywać się od ziemi.

Pomaga wyżej sięgać wzrokiem i pamiętać o tym, że ziemia jest tylko miejscem przejściowego pobytu. Cierpienie złączone z Jego cierpieniem podnosi nas na Boże wyżyny. Oswobadza z egoizmu i czyni większymi duchem.
Krzyż jest znakiem rozpoznawczym chrześcijanina. Dlatego świat propagujący pogaństwo i ateizm z taką gwałtownością go zwalcza. Kto pragnie, aby wywyższono Syna Człowieczego, kto pragnie wykazać, że idzie za Chrystusem, aby mieć życie wieczne, musi wziąć swój krzyż. Wziąć go pod swój dach, na swoje ramiona. Wziąć w swoje serce i swoje życie. To jest dopiero prawdziwe podwyższenie krzyża, bo dokonane w człowieku i przez człowieka.

4. Jutro natomiast – 15 września – obchodzić będziemy w kościele wspomnienie Matki Bożej Bolesnej,  która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Jutro wyjatkowo zapraszam na Mszę św. Rano o godz. 8, 3o.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W najbliższy czwartek, 18 września, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży.

7. W przyszłą niedzielę, w 3 niedzielę września, rozpoczynamy Tydzień Wychowania, a zarazem  kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.

8. Również w przyszłą niedzielę, 21 września, parafia w Zdrojach obchodzić będzie swój doroczny odpust ku czci św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Suma odpustowa zostanie tam odprawiona o godz. 11.30.

9. Nauki dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej odbywać  się będą od niedzieli, 28 września o godz. 11,3o.

10. I Komunia święta w naszej parafii odbędzie się w niedzielę Trójcy Święte, 31 maja 2015 r., tj. przed Bożym Ciałem.

11. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • 16 IX – św. Św. Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku; obaj opowiadali się za ponownym przyjęciem do Kościoła tych chrześcijan, którzy w czasie prześladowań wyrzekli się wiary,
  • 20 IX – św. Św. Andrzej Kim Taegon (†1839), prezbiter koreański, który zginął podczas prześladowań chrześcijan; Paweł Chong Hasang, kleryk koreański, i Towarzysze, którzy ponieśli śmierć męczeńską.

12. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.