1. Kończą się wakacje. Pragniemy Panu Bogu podziękować za czas wypoczynku i prosić o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży. Jutro rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Msza św. dla dzieci i młodzieży oraz ich wychowawców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły z poświęceniem tornistrów, zeszytów i przyborów szkolnych będzie jutro, tj. 1 września o godz. 8,oo. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich, którym leży na sercu wychowanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim. Niech nie zabraknie na niej przede wszystkim rodziców i dziadków dzieci szkolnych.

2.Dziś przypada 22. Niedziela w ciągu roku i jest to zarazem ostatnia niedziela miesiąca sierpnia, z czym wiąże się również koniec wakacji. Liturgia dzisiejszej niedzieli zwraca naszą uwagę na oddanie się Bogu także poprzez poświęcenie Mu tego wszystkiego, czym zajmujemy się na co dzień. Żydom współczesnym Jezusowi, ich przodkom i pokoleniom żyjącym później, nie było łatwo uwierzyć w cierpiącego Mesjasza. Choć Księga Izajasza nie pozostawia złudzeń co do ziemskiego losu Chrystusa: „Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem” (Iż 50,6). Ludziom jednak marzył się król, który wyzwoli Izraela spod panowania Rzymian i nakarmi społeczeństwo łaskawym chlebem.
Podobnie jak większość Żydów myślał Piotr, który upomniał Jezusa w cztery oczy, aby nie opowiadał apostołom o cierpieniu i odrzuceniu, o śmierci i zmartwychwstaniu. Prawdy te były zgorszeniem dla Żydów i głupstwem dla pogan. Jezus jednak każe Piotrowi wyzwolić się z myślenia czysto ludzkiego i zacząć myśleć po Bożemu. Uświadamia go, że uczeń powinien iść za swoim Panem i Go naśladować. Nie może być zawadą i szatanem zasłaniającym Boga.
Dzisiejszy człowiek przywykł do widoku krzyża. Stał się on przedmiotem użytkowym, ozdobnym. Do życia religijnego wkradła się zasada, która przekształca katolików w „wierzących niepraktykujących” i promuje wiarę bez uczynków.
Każdy, kto zdecyduje się naśladować Chrystusa, otrzyma niejako w pakiecie krzyż cierpienia. Dopiero wówczas dokonuje się w człowieku przemiana, która nadaje życiu nową, Bożą jakość.

3. Jutro też  1 dzień września  -  rocznica wybuchu II wojny światowej. Pielęgnujmy pamięć o wszystkich ofiarach wojny, troszcząc się o ich groby, modląc się za tych, co zginęli nade wszystko na terenie naszej parafii w lesie Rudzkiego Mostu.

4. Uroczysta Msza św. Przy pomniku w lesie Rudzkiego Mostu (miejsce straceń) zostanie odprawiona w niedzielę, 7 września o godz. 16.00.Mszy św. Będzie przewodniczył ks. Infułat Stanisław Grunt.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W czwartek, 4 września parafia w Gostycynie obchodzić będzie odpust ku czci św. Rozalii. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 16.00.

7. W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:

• pierwszy czwartek miesiąca – modlić się będziemy w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego oraz umocnienie w zrodzonych powołaniach
  • pierwszy piątek miesiąca – nasze modlitwy i Komunię świętą ofiarujmy jako wynagrodzenie za grzechy nasze  i całego świata. Okazja do spowiedzi ierwszo piątkowej, a zarazem odpustowej od godz.17,3o
  • pierwsza sobota miesiąca - módlmy się za przyczyną serca Niepokalanej w intencji rodzin naszej parafii,  a nade wszystko  za te rodziny,  które potrzebują  szczególnego wsparcia i pocieszenia.
  • Również w sobotę w godzinach od 10  do ok.14 odwiedzę chorych  z posługą sakramentalną.

8. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 1 IX – św. Bronisława (ok. 1200-1259), dziewica; jej krewnymi byli m.in. św. Jacek Odrowąż i bł. Czesław; żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, które to doprowadziło ją na szczyty kontemplacji; na wszelkie dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga,
  • 3 IX – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła; od jego imienia pochodzi nazwa śpiewu liturgicznego określanego jako „śpiew gregoriański”; od tego papieża pochodzi też zwyczaj odprawia 30 Mszy św. Za zmarłych zwanych „gregorianką”.

9. Po wakacyjnej przerwie, wznawiamy od przyszłej niedzieli, 7 września Mszę św. szkolną o  godz.  11,3o,  na którą zapraszam nade wszystko dzieci  młodsze,  tj.  do  III  klasy włącznie.

10. W przyszłą niedzielę, 7 września odpust Narodzenia NMP w Pruszczu Bagienicy. Suma zostanie odprawiona o godz. 12.00.

11. Odpowiadając na apel Konferencji Episkopatu Polski i zachętę Księdza Biskupa Diecezjalnego, dzisiaj przed kościołami naszej Diecezji przeprowadzana jest zbiórka do puszek, jako nasze materialne wsparcie dla chrześcijan cierpiących w Iraku.

12. W dniu: 11.09.2014r., w godzinach od 10.00 do 16.00, przy Urzędzie Miasta w Tucholi, Plac Zamkowy 1, będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych w cytomammobusie Centrum Onkologii w Bydgoszczy; obowiązują kryteria wiekowe:

• mammografia: w wieku 50-69 lat, raz na 2 lata,
  • cytologia: w wieku 25-59 lat, raz na 3 lata.
  • rejestracja na badania: w Centrum Onkologii w Bydgoszczy : tel. (52) 374 37 61 lub (52) 374 32 37.

13. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.