1. Przed nami ostatni tydzień miesiąca trzeźwości, a zarazem dla niektórych ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy.

2. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby uchodźcy, zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu przemocy, znaleźli wielkoduszną gościnę, i by ich prawa były chronione.

3. Serdecznie witamy i pozdrawiamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i gości, którzy gdańskie wybrzeże wybrali na miejsce swego wakacyjnego wypoczynku. Życzymy dobrego pobytu, a naszym Drogim Parafianom wyjeżdżającym na wakacje życzymy udanego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu czasu wakacji.

4. W nadchodzący wtorek, 26 sierpnia, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – imieniny naszej Królowej. Pamiętajmy, aby w tym dniu szczególnie dziękować Bogu za dar tej najlepszej z Matek. Msza św. w naszym kościele będzie o godz. 18.00. Podczas Mszy św. odnowimy Jasnogórskie Śluby Narodu.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W piątek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. To wspomnienie ukazuje nam, do czego może prowadzić wierność prawdzie. Jan jako poprzednik Chrystusa nigdy nie odstąpił od wzywania do przemiany życia, nawet jeśli w ostateczności właśnie przez to stracił swoje życie. Niech to wspomnienie stanie się dla nas okazją do refleksji nad tym, na ile my jesteśmy gotowi unikać wygodnego kompromisu, gdy chodzi o prawdę i życiową wierność chrześcijańskiej hierarchii wartości.

7. W przyszłą niedzielę, 31 sierpnia już po raz jedenasty, wyruszy z parafii św. Bartłomieja piesza pielgrzymka do Bysławka na odpust Matki Bożej Pocieszenia. Trasa pielgrzymki długości 15 km, tak jak każdego roku, przebiega drogami leśnymi przez Świt i Piłę Młyn. Droga ta zapewnia pielgrzymom bezpieczeństwo i bezpośredni kontakt z przyrodą. Wymarsz pielgrzymów nastąpi o godzinie 7.00, z placu przy kościele. O godzinie 12.00, w kościele św. Wawrzyńca w Bysławku, odprawiona zostanie suma odpustowa. Powrót pielgrzymów do Tucholi, podstawionym autobusem i na własny koszt, nastąpi o godzinie 14.00. Pielgrzymka jest rodzajem „rekolekcji w drodze” dla osób pragnących przeżyć głębiej spotkanie z Bogiem i z ludźmi. Serdecznie zapraszam i zachęcam do wzięcia w niej udziału.

8. W tym tygodniu obchody również wspomnienia:

• 27 VIII – św. Monikę, matkę świętego Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie; może być wzorem i wspomożycielką matek, które są bezradne wobec swoich dzieci wybierających niewłaściwe drogi w życiu
  • 28 VIII – św. Augustyna (354-430), syna św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągłe aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła

9. ZACHĘTA BISKUPA PELPLIŃSKIEGO DO MODLITWY O  POKÓJ  NA  ŚWIECIE

Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (por. J 20, 21)

Drodzy Duszpasterze i Drodzy Diecezjanie!

Obserwując doniesienia o sytuacji za naszą wschodnią granicą, śledząc informacje z wielu miejsc na świecie, gdzie przelewana jest ludzka krew, także na  Ziemi naszego Pana, w Syrii, w Iraku i w wielu innych miejscach, mamy prawo odczuwać w sercu głęboką troskę o najbliższą przyszłość.

Zachęceni słowami  Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa powinniśmy czuć się wezwani do konkretnych działań, aby wygasły ogniska konfliktów na świecie.

Stąd kieruję gorącą zachętę, abyśmy w parafiach, domach zakonnych oraz indywidualnie podjęli modlitwę o pokój.

Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, który błaga Polaków o gest solidarności, proszę, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, był Dniem modlitwy za  Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Zachęcam do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie, aby znaleziono pokojowe rozwiązania i

zwyciężyła sprawiedliwość na Ukrainie. Proszę także o podjęcie praktyk pokutnych, np. postu i jałmużny w tych intencjach.

Odpowiadając na apel Konferencji Episkopatu Polski proszę, aby  31 sierpnia br. przeprowadzić zbiórkę do puszek – będzie to nasze materialne wsparcie dla chrześcijan cierpiących w Iraku. Wierzę, że  zjednoczenie się chrześcijan na modlitwie przyspieszy upragniony dar pokoju. Pan nam to obiecał w słowach: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie” (Mt 18,19).

Pozostaję z błogosławieństwem

Wasz biskup

+ Ryszard Kasyna

Pelplin, 20 sierpnia 2014 r.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

12.Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym na nich w naszych okolicach życzymy, aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a także odnajdywania Bożych śladów w miejscach wypoczynku.