1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby uchodźcy, zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu przemocy, znaleźli wielkoduszną gościnę, i by ich prawa były chronione.

2. Przeżywamy sierpieńmiesiąc trzeźwości. Podejmując wyrzeczenie picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.

3. Serdecznie witamy i pozdrawiamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i gości, którzy gdańskie wybrzeże wybrali na miejsce swego wakacyjnego wypoczynku. Życzymy dobrego pobytu, a naszym Drogim Parafianom wyjeżdżającym na wakacje życzymy udanego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu czasu wakacji.

4. Serdecznie dziękuję za modlitwy o szczęśliwą budowę kościoła w zeszłą niedzielę oraz w intencji wszystkich ofiarodawców, jak również za tacę na budowę kościoła na 3180 zl.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W piątek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz Naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

7. W sobotę, 23 sierpnia, będziemy obchodzili Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011, i to w Warszawie. W naszym narodzie możemy się doliczyć całych zastępów rodaków prześladowanych przez systemy polityczne minionych dziesięcioleci. Wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę swojego życia. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tak zwanej poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać! Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

8. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 20 VIII – św. Bernard (1090-1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk,
  • 21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne,

9. W przyszłą niedzielę, 24 sierpnia w kalendarzu kościelnym przypada  uroczystość  św. Bartłomieja. Z tej racji przypada odpust w parafii św. Bartłomieja. Na suma odpustowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny, zostanie odprawiona o godz. 11.30 tego dnia zaprasza ks. proboszcz G. Kielas.

10.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

12. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym na nich w naszych okolicach życzymy, aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a także odnajdywania Bożych śladów w miejscach wypoczynku.