1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby bezrobotne znalazły wsparcie i zatrudnienie, którego potrzebują, by godnie żyć.

2. Rozpoczął się miesiąc czerwiec, w którym zapraszam każdego dnia o godz. 18,00 na nabożeństwo czerwcowe do adoracji Najświętszego Sakramentu i odmawiania litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

3. Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która przypada dokładnie w 50 dni po Zmartwychwstaniu, kończymy obchody okresu wielkanocnego. Liturgia tego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Zwróćmy na to uwagę w naszych wzajemnych relacjach zarówno z domownikami, jak i z tymi, z którymi się spotykamy w pracy, w szkole czy w innych miejscach.

4. Dzisiaj - na prośbę papieża Franciszka - przed kościołami we wszystkich parafiach odbywa się zbiórka do puszek na rzecz poszkodowanych przez powódź, jaka dotknęła Serbię, Bośnię i Hercegowinę.

5. Jutro, w poniedziałek, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.

6. W dzisiejszą niedzielę, 2 niedziela miesiąca, zapraszam do wspólnej modlitwy do miłosierdzia Bożego w intencji budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta - na miarę możliwości każdej rodziny – przeznaczona jest na budowę naszej świątyni.

7. W przyszłą sobotę, 14 czerwca o godz. 11,oo w bazylice katedralnej w Pelplinie ks. Biskup Sufragan Wiesław Śmigiel udzieli święceń Diakonatu klerykowi naszej parafii Pawłowi wraz z 11 kolegami kursowymi. Zapraszam do udziału w tej Uroczystości wszystkich parafian. Dla chętnych na wyjazd będzie podstawiony autokar. Z tej racji proszę o wcześniejsze zapisywanie się chętnych na listę, do środy , do Mszy św., czy będzie odpowiednia ilość na autokar ?

8. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

9. W tym tygodniu, w czwartek, 12 czerwca, po raz drugi w kalendarzu kościelnym będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

10. W tym tygodniu patronujĄ nam:

• 10 VI – bł. Bogumił, biskup poznański i gnieźnieński; był człowiekiem szlachetnym, co sprzyjało powoływaniu go do rozsądzania sporów czy też wypełniania delikatnych misji jednania poróżnionych stron ,

• 11 VI – św. Barnaba Apostoł, bliski współpracownik św. Pawła i towarzysz jego pierwszej podróży misyjnej,
  • 13 VI – św. Antoni z Padwy, franciszkański prezbiter i doktor Kościoła,
  • 14 VI – bł. Michał Kozal, biskup i męczennik obozu w Dachau, wyróżniał się tam duchem poświęcenia, pocieszając innych współwięźniów i dzieląc się i tak już głodowymi racjami żywności.

11. W piątek, 13 czerwca, zapraszam na nabożeństwo fatimskie połączone z procesją światła dookoła kościoła, które odprawimy bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.00.

12. ZAPROSZENIE BISKUPA PELPLIŃSKIEGO NA „PRZYSTAŃ – WARSZTATY DLA DUSZY”

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich diecezjan a zwłaszcza młode osoby oraz całe rodziny w  piątek, 20 czerwca, na wspólne przeżywanie  „Warsztatów dla duszy” pod nazwą „Przystań”. Otwartą dla wszystkich część „Przystani” rozpoczniemy Mszą Świętą w Bazylice katedralnej o godz. 16.00. Następnie przejdziemy na Przystań Króla Jana III Sobieskiego, gdzie odbędzie się program integracyjny, na który złożą się modlitwy, świadectwa wiary młodych, wiele radosnego śpiewu, a także niespodzianki. Spotkanie zakończy Koncert Uwielbienia Tańcem w wykonaniu zespołów Na cały Głos, Nieboskłonni oraz Quo vadis.

Serdecznie zapraszam i błogosławię wszystkim.

+ Wasz  Biskup Ryszard

13. Przed kościołem można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i „Małego Pielgrzyma” oraz „Gościa Niedzielnego”. Do „Małego Pielgrzyma” dołączona jest kolorowa opaska na rękę oraz książeczkę pamiątkową z kanonizacji Świętego Jana Pawła II za 5 zł.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.