1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby mądrość i doświadczenie osób w podeszłym wieku były uznawane w Kościele i w społeczeństwie.
2.Składam serdeczne podziękowanie za modlitwę w intencji budowy naszej świątyni oraz w intencji ofiarodawców w minioną niedzielę oraz złożoną kolektę 3850  zł.
3.Ewangelia dzisiejszej niedzieli uwrażliwia nas na moc grzechu. Mędrzec Syracydes stwierdził krótko, że Bóg „nikomu nie zezwolił grzeszyć”. Dlaczego? Ponieważ grzech jest największym nieszczęściem człowieka. Pozbawia radości życia i je niszczy. Grzech – to iluzja, która szybko rozczarowuje. Jest obietnicą szczęścia bez pokrycia.
Mędrzec mówi, że Bóg daje nam możliwość wyboru – gdyż szanuje naszą wolność, pozwala dokonywać osobistych decyzji, nie zmusza do wyboru dobra Nie jesteśmy aktorami, odgrywającymi rolę w napisanym przez Boga scenariuszu życia, ale jego twórcami. Pan czuje się jednak za nas odpowiedzialny. Dlatego nie milczy. Wie, co jest dla nas dobre, uprzedza, że niektóre wybory prowadzą donikąd. Ostrzega przed grzechem i jego konsekwencjami. Przez Syracydesa mówi: „Przed ludźmi życie i śmierć, co ci się podoba, to będzie ci dane”. Bóg ustanowił przykazania, kierując się miłością do nas, a nie chęcią utrudniania nam życia. Dekalog wyznacza bezpieczną drogę do szczęścia.
Chrystus stanowczo zabrania nieprawości. Gdyby w grzechu znajdowało się prawdziwe dobro człowieka, Jezus byłby pierwszy, który nakazałby nam grzeszyć. Stanowczo jednak sprzeciwia się złu. Jak dobry Ojciec i serdeczny Przyjaciel mówi: „Nie wchodź w to lub tamto, bo wyrządzisz sobie krzywdę. Zobacz, wielu na tym straciło, nie powtarzaj ich błędów”. Okażmy Mu posłuszeństwo. Zawierzmy. Nikt nie zmarnował swego życia dlatego, że zaufał Chrystusowi i wiernie szedł drogą Bożych przykazań. Wszyscy, którzy Mu uwierzyli, wygrali szczęśliwe życie. I jeszcze więcej: szczęśliwą wieczność.

4.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17,oo .
5.W sobotę, 22 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Katedry Świętego Piotra, Apostoła. Święto to jest z jednej strony aktem wdzięczności Rzymian za to, że św. Piotr wyróżnił ich miasto tak chlubnie, z drugiej zaś strony jest okazją dla wiernych Kościoła okazania następcom św. Piotra wyrazów szacunku i hołdu. Tron, na którym zasiadał św. Piotr, obecny stale w kościele, gdzie papież odprawia nabożeństwa i sprawuje liturgię dnia, jest nieustannym świadectwem, że biskupi rzymscy mają tę samą władzę nad Kościołem Chrystusa, jaką miał Piotr, że następcami Piotra. W tym dniu  pamiętajmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku.
6.Chętnych małżonków zapraszam na  SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE.  Rekolekcje te poświęcone są pielęgnacji więzi małżeńskiej. Mogą w nich uczestniczyć zarówno małżeństwa zgodne jak i przeżywające trudności. Spotkania Małżeńskie odbędą się w Pelplinie w dniach 28 lutego - 2 marca 2014r. Dane adresowe konieczne do zgłoszenia znajdują się na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej:  www.rodzinydiecezjipelplinskiej.pl
7.W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, tj. 9 marca 2014 r. rozpocznie się w parafii p.w. św. Jakuba Ap. kurs przedmałżeński dla tych wszystkich, którzy tego kursu  nie ukończyli w ramach katechizacji szkolnej. Początek po Mszy św. o godz. 17.00 w kościele św. Jakuba Ap. przy ul. Chojnickiej.
8.Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza na adorację "Dla Ciebie",  która odbędzie się w niedzielę 23 lutego o godzinie 17 w kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Tucholi.
9.Zapraszam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem. Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.
10.Wszystkim tym, którzy w tym tygodniu obchodzą
imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże”.

ks. Wiesław  Herold - proboszcz parafii