1.Dzisiejsza, ostatnia niedziela kończącego się 2013 roku, jest świętem Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to bardzo stosowny moment, aby baczniej spojrzeć na nasze rodziny. Wpatrując się w ikonę Świętej Rodziny, łatwiej zrozumiemy nasze powołanie do życia w rodzinie. Dlatego też ta Rodzina może być dla nas przykładem i wzorem, z którego mamy czerpać inspiracje do pokonywania codziennych trudności.
2.W nadchodzącym miesiącu styczniu łączyć się będziemy z Papieżem w modlitwie: Aby był promowany autentyczny rozwój gospodarczy, szanujący godność wszystkich ludzi i wszystkich ludów.
1.We wtorek, 31 grudnia – przypada ostatni dzień 2013 roku.
Na Mszy św. z nabożeństwem dziękczynnym o godz. 16,oo  pragniemy:
– podziękować Panu Bogu za wszelkie dobro otrzymane w mijającym roku, a nade wszystko za dar szczęśliwej budowy kościoła
– przeprosić za nasze słabości,
– prosić o Boże błogosławieństwo na cały nadchodzący rok 2014,  a przede wszystkim o dar zdrowia i dalszą szczęśliwą budowę naszej świątyni.

2.W środę, 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2014. Tego dnia w szczególny sposób będziemy modlili się o pokój na świecie. Msze Święte tego dnia o godz. 10,oo.  oraz   11,3o.
3.W nadchodzącym tygodniu przypada:
•  pierwszy czwartek miesiąca – dzień, w którym się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne oraz potrzebne łaski dla kleryków z Tucholi i naszej parafii
•  pierwszy piątek miesiąca – modlitwa  wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata. Chorych i starszych w miesiącu styczniu odwiedzamy w ramach kolędy.
•  pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi Panny,  a za Jej przyczyną w intencji wszystkich rodzin naszej parafii.
4. Od 2 stycznia w naszej parafii rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie zwane  kolędą:
•  w dni powszednie od godz. 16 tej  do godz. 20 tej ( z wyjątkiem środy  od  godz. 17,oo),   ponieważ  o godz. 16,oo  będzie zawsze  nowenna do M. B. N. Pomocy.
•  w sobotę i w niedzielę od godz. 15 tej  do  20 tej ( msza św. w sobotę o godz. 17,oo. )

Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia.
5.Ofiary kolędowe w tym roku przeznaczone są w całości na budowę kościoła.
6.W gablocie oraz na stronie internetowej parafii  przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy, abyśmy mogli zaplanować już wcześniej spotkanie kolędowe.
7.W poniedziałek (6 stycznia) uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Msze św. odprawione będą jak w niedzielę. Podczas każdej Mszy św. błogosławieństwo kredy. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie.
8.W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. wieczornej w środę o godz. 16,oo  i  w sobotę  o godz. 17,oo. W pozostałe dni tygodnia proszę wszystkie osoby,  które zamawiały intencje na Msze św. wieczorną, aby przyszły rano na Mszę o godz. 8,3o.
9.Stając na progu Nowego Roku, życzę - wszystkim mieszkańcom Tucholi i okolic, a szczególnie parafianom - zdrowia błogosławieństwa, obfitości łask od Pana i opieki Jego Najświętszej Matki. Abyśmy w tym Nowym Roku doczekali się realizacji wszystkich planów i zamierzeń, aby każda rodzina mogła godnie żyć, aby nie brakowało pracy i chleba na każdy dzień.  Szczęść Boże.
10.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem.  Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii.