1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby dzieci, które zostały porzucone lub padły ofiarą przemocy w jakiejkolwiek formie, znalazły potrzebną im miłość i opiekę.
2.Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy czas Adwentu – okres przygotowania do Bożego Narodzenia. Zapraszam do uczestnictwa w roratach, które w naszym kościele będą codziennie  od poniedziałku do piątku o godz. 17, 00.  Jeśli jest to możliwe – te serdecznie zapraszam całymi rodzinami. Dzieci do klas drugich  włącznie zapraszam z zapalonymi lampionami, które niech będą znakiem naszego oczekiwania i wychodzenia na drogę, aż do spotkania w dzień Bożego Narodzenia.
3.Liturgia pierwszej niedzieli Adwentu wzywa nas do czuwania, do odrzucania uczynków ciemności, do zaparcia się siebie. Jednocześnie jednak daje nadzieję, że przyjście Pana przyniesie nam nie potępienie i karę, lecz radość, pokój i spełnienie wszystkich naszych tęsknot. Obyśmy uczestnicząc w tej Eucharystii zapragnęli iść z radością na spotkanie Pana drogą nawrócenia, ufni, że na jej końcu czeka nas szczęście, którego zapowiedzią jest Boże Narodzenie.
4.Warto postarać się o adwentowy wystrój mieszkań i domów, który codziennie będzie przypominał o czuwaniu. Istnieje piękny, rzadko już praktykowany zwyczaj zawieszania na drzwiach wieńców oznaczających gotowość na przyjęcie przychodzącego Pana. W mieszkaniach postawmy wieniec adwentowy z czterema świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu.
5.W przyszłą niedzielę (8 grudnia), II Niedzielę Adwentu przypada pierwsza rocznica ingresu Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny do Bazyliki katedralnej.
Ogarnijmy modlitwami naszego Księdza Biskupa wypraszając Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej na długie lata posługi pasterskiej dla Kościoła pelplińskiego.
6.Za tydzień – jak każdego roku – w drugą niedzielę Adwentu, będziemy obchodzić w Kościele w Polsce „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Na ten cel, ofiary będą zbierane za tydzień, przed kościołem.
7.W środę, 4 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Barbary, obchodzimy Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Przez jej wstawiennictwo podczas Eucharystii będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich naszych parafian zmagających się z tym problemem i poszukujących pracy – serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy podczas nowenny do M. B. N. Pomocy.
8.W piątek, 6 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja -  dzień,  w którym obdarujemy prezentami dzieci i bliskich.
9.W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
• pierwszy piątek miesiąca - zanosić będziemy nasze modlitwy do serca Pana Jezusa, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i całego świata. Tego dnia spowiedź święta od  g. 16, 3o.
• pierwsza sobota miesiąca – modlić się będziemy w intencjach każdej rodziny o potrzebne łaski
w sobotę odwiedzę też chorych z miesięczną posługą sakramentalną  w godzinach od 10  do  14 – tej.
10.W tym tygodniu przypadają też wspomnienia:
• 3 XII – Święty Franciszek Ksawery (1506-1552), prezbiter, jezuita, uważany za jednego z największych misjonarzy w dziejach Kościoła,
• 4 XII – Święta Barbara, dziewica i męczennica z przełomu III i IV wieku, szczególna patronka górników i hutników,
• 4 XII – Święty Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, szczególnie czczony w Kościele Wschodnim,
• 6 XII – Święty Mikołaj, biskup żyjący na przełomie III i IV wieku, który podbił serca wiernych w Mirze Licyjskiej nie tylko gorliwością duszpasterską, ale także troską o ich sprawy materialne,
•7 XII – Święty Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki Doktora Kościoła.
11.Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Uczestniczymy w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom przez nabywanie świec wigilijnych. Ofiarę za świece w cenie od 6 zł można składać u ministrantów  przy wyjściu  z kościoła. Ofiary ze sprzedaży świec są przeznaczone dla biednych rodzin, sierot, bezdomnych i samotnych.
12.W Przyszłą niedzielę przypada  2 niedziela miesiąca.  Z tej racji zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji  budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również za złożoną ofiarę  -  na  miarę możliwości każdej rodziny – składam serdeczne Bóg zapłać.
13.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.
14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.