1.We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ludzie naszych czasów, często pogrążeni w zgiełku, odkryli na nowo wartość ciszy i potrafili słuchać głosu Boga i braci.
2.W dzisiejszej Ewangelii Jezus podczas biesiady mówi o zajmowaniu pierwszych i ostatnich miejsc przy stole. Nie jest to jednak tylko nauka reguł dobrego zachowania. Właściwe jej znaczenie ukazał Chrystus w słowach skierowanych do gospodarza uczty, gdy mówił mu o dobroczynności. W całym życiu i postępowaniu ucznia Jezusa powinna się przejawiać bezinteresowna miłość do Boga, ludzi i siebie. Istotę powyższej reguły przypieczętuje Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy w imię miłości będzie umywał uczniom nogi.
Stare porzekadło mówi, że mądrość i pokora przychodzą z wiekiem, a czasem wiek przychodzi sam, bez mądrości i bez pokory. Prośmy Boga, by w naszym życiu nie przybywało z wiekiem tylko siwych włosów na głowie, ale mądrości i pokory.  „Pokora to myślenie mniej o sobie, a nie myślenie gorzej o sobie” (Clive Staples Lewis). „Nie śmiem prosić Cię [Panie] o lepszą pamięć, ale proszę Cię o większą pokorę i mniej niezachwianą pewność, gdy moje wspomnienia wydają się sprzeczne z cudzymi. Użycz mi chwalebnego poczucia, że czasami mogę się mylić” (św. Tomasz z Akwinu).
3.W dzisiejszą,  pierwszą niedzielę września,  przed pomniku w lesie Rudzkiego Mostu (miejsce straceń) zostanie odprawiona o godz. 16,oo  Msza św. w intencji zamordowanych w sposób bestialski w lesie Rudzkiego Mostu w 1939 r., której  będzie przewodniczył  ks. kanonik Wincenty Pytlik  z Pelplina.
4.Dzisiaj (1 września) na Mszy św. o godz. 11,3o rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży naszej szkoły nr 5,  a zarazem  pobłogosławimy tornistry i przybory szkolne dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole.
5.Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym
miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców. Podczas sakramentalnego ślubowania małżonkowie zobowiązywali się do katolickiego wychowania potomstwa. Będziemy modlić się, aby wszyscy rodzice temu podołali.
6.Po wakacyjnej przerwie, od dzisiejszej niedzieli wznawiamy Mszę św. szkolną. Zapraszam dzieci na Mszę św. w każdą niedzielę  na godz. 11,3o
7.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy godz. 18,oo.
8.W środę, 4 września parafia w Gostycynie obchodzić będzie odpust ku czci św. Rozalii.
9.W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
•  pierwszy czwartek miesiąca – zapraszam ½ godziny przede Mszą na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu, ofiarując ją w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego oraz umocnienie w zrodzonych powołaniach
•  pierwszy piątek miesiąca – nasze modlitwy i Komunię świętą ofiarujmy jako wynagrodzenie za grzechy nasze  i całego świata. Okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej od godz.17,3o Do komunii św. pierwszopiątkowej dzieci przystąpią podczas Mszy św. o godz. 18.00.
•  pierwsza sobota miesiąca - módlmy się za przyczyną serca Niepokalanej w intencji rodzin naszej parafii,  a nade wszystko  za te rodziny,  które potrzebują  szczególnego wsparcia i pocieszenia.
Chorych  z posługą sakramentalną odwiedzę również w sobotę w godzinach od 10  do 14 tej.
10.W tym tygodniu  (3 IX)  przypada też wspomnienie Świętego  Grzegorza  Wielkiego – papieża, a zarazem  wybitnego teologa i reformatora Kościoła .
11.W przyszłą niedzielę, 8 września,  w parafii Narodzenia NMP w Pruszczu Bagienicy przypada uroczystość odpustowa. Suma zostanie odprawiona o godz. 12.00.
12.Za tydzień,  jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do wspólnej  modlitwy do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji szczęśliwej budowy kościoła i ofiarodawców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest na budowę kościoła.
13.Przy wyjściu u ministrantów można nabyć aktualną prasę religijną.
14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.