1.W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rodzice i wychowawcy pomagali nowym pokoleniom wzrastać, mając prawe sumienie i zgodnie z nim żyjąc.
2.Dzisiejsza liturgia słowa prowadzi nasze myśli do spotkania z Panem, który jako gospodarz otwiera drzwi domu dla przybyszów. Prorok Izajasz przypomina o tym, że Bóg zna nasze życie, czyny i zamysły dobre i złe wybory oraz naszą historię. Autor Listu do Hebrajczyków upomina, abyśmy nie upadali na duchu. Mamy trwać w zaufaniu Bogu mimo trudności, trosk i zwątpień. Wytrwałość bowiem kształtuje serce. Wypełnia je obecnością Boga. On prowadzi przez codzienność, gdzie nasze słabości zderzają się z Jego świętością. Mówiąc poetycko: gdzie wiara się z nami zderza.
W tej wierze wołamy słowami: „Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?”,  a On odpowiada zawsze to samo: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli . Owo móc wejść to stan przyjaźni z Bogiem, to trud życia duchowego, sakramenty święte i Dekalog. Dążenie do zbawienia to praca całego życia.
Nie uda się nam Pana oszukać. Nie wejdziemy na ucztę oknem, przez piwnicę „po znajomości”. Wejdziemy tylko jako naśladowcy Chrystusa, pamiętając o Jego słowach: „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”.
Czy brama Nieba będzie dla nas otwarta? Nie wiem. Wierzę, że tak. Modlę się, abym był godny Jego gościny.

3.Jutro Uroczystość  Matki Boskiej Częstochowskiej. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Błogosławiony Jan Paweł II w słowach: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Podczas  Mszy św. odnowimy Jasnogórskie Śluby Narodu.
4.Jutro również odpust Matki Bożej Częstochowskiej w Małym Mędromierzu. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17.00.  Z tej racji w naszym kościele zapraszam na Mszę św. o godz. 16,oo.
5.W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.
6.W czwartek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego Świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosić go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym narodzie.
7.Kończą się wakacje. Pragniemy Panu Bogu podziękować za czas wypoczynku i prosić o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży. W niedzielę 1 września na Mszy św. o godz. 11,3o ,  która będzie zarazem Mszą św.  na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego,  pobłogosławimy tornistry i przybory szkolne dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole.
8.Po wakacyjnej przerwie  Mszę św. o godz.  11, 3o będzie Mszą św. szkolną dla dzieci.
9.W przyszłą niedzielę, 1 września przypada kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczysta Msza św. przy pomniku w lesie Rudzkiego Mostu (miejsce straceń) zostanie odprawiona o godz. 16,oo. ,  której będzie przewodniczył ks. kanonik Wincenty Pytlik  z Pelplina.
10.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
•  27 VIII – Święta Monika, matka Świętego Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie (wspomnienie obowiązkowe);
•  28 VIII – Święty Augustyn (354-430), syn Świętej Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągłe aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).
11.W przyszłą niedzielę, 1 września wyruszy z parafii  św. Bartłomieja  piesza pielgrzymka do Bysławka na odpust Matki Bożej Pocieszenia. Wymarsz pielgrzymów nastąpi o godzinie 7.00, z placu przy kościele. O godzinie 11.30, w kościele św. Wawrzyńca w Bysławku, odprawiona zostanie suma odpustowa.  Powrót pielgrzymów do Tucholi, podstawionym autobusem i na własny koszt, nastąpi o godzinie 13.30.
12.Serdecznie pozdrawiamy i witamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i gości, którzy na miejsce swego wakacyjnego wypoczynku  wybrali Bory Tucholskie. Życzymy dobrego pobytu, a naszym Drogim Parafianom udającym się na wakacje życzymy pełnego odpoczynku i szczęśliwego powrotu do domu.
13.Przy wyjściu u ministrantów można nabyć aktualną prasę religijną.
14.Wszystkim tym, którzy w tym  tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold = proboszcz parafii.