1.W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rodzice i wychowawcy pomagali nowym pokoleniom wzrastać, mając prawe sumienie i zgodnie z nim żyjąc.
2.W dzisiejszej Ewangelii wyjaśnia nam Jezus, że nie przyszedł dać pokój, lecz rozłam. Twierdzenie na pierwszy widok wstrząsające, ale nie przekreśla tego, co powiedział gdzie indziej, lecz raczej wyjaśnia, że pokój wewnętrzny, znak zgody między człowiekiem a Bogiem, a zatem znak przylgnięcia do Jego woli, nie uwalnia od walki, od wojny przeciw wszystkiemu, co we własnym wnętrzu - jak namiętności, pokusy, grzechy - lub we własnym środowisku sprzeciwia się woli Boga, zagraża wierze, przeszkadza służbie Panu. Albowiem chrześcijanin, nawet najspokojniejszy, powinien stać się mężnym i nieustraszonym zapaśnikiem, nie lękającym się ani ryzyka, ani prześladowań, za przykładem Jeremiasza, a jeszcze więcej Chrystusa, który walczył przeciwko grzechowi aż do wylania krwi i do hańby krzyża. Lecz aby ta walka była słuszna i święta, nie powinien wchodzić w grę żaden czynnik lub cel ludzki, osobisty. Powinien do niej pobudzać jedynie ten ogień miłości, jaki Jezus przyszedł rozniecić na ziemi w tym jedynie celu, aby zapłonął wszędzie na chwałę Ojca i zbawienie ludzi. Dzięki temu ogniowi miłości Jezus pragnął gorąco przejść przez chrzest krwi w swojej męce dzięki temu ogniowi miłości chrześcijanin powinien być gotowy opierać się nawet najdroższej osobie i rozłączyć się z nią, jeśli ona przeszkadza mu wyznawać wiarę, wypełnić powołanie, wykonać wolę Boga.
3.W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.
4.W sobotę, 24 sierpnia przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Z tej racji przypada uroczystość odpustowa w parafii św. Bartłomieja. Suma odpustowa zostanie odprawiona w  przyszłą niedzielę, 25 sierpnia o godz. 12.00.
5.W  tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• 20 VIII – Święty Bernard (1090-1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”,
• 21 VIII – Święty Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię Święta; nazwano go „papieżem dzieci” .
6.Dziękuję serdecznie za wspólna modlitwę w minioną niedzielę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji szczęśliwej budowy kościoła i ofiarodawców. Składam też serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę na budowę naszej świątyni  3 150 zł.
7.Serdecznie pozdrawiamy i witamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i gości, którzy na miejsce swego wakacyjnego wypoczynku  wybrali Bory Tucholskie. Życzymy dobrego pobytu, a naszym Drogim Parafianom udającym się na wakacje życzymy pełnego odpoczynku i szczęśliwego powrotu do domu.
8.Przy wyjściu u ministrantów można nabyć aktualną prasę religijną.
9.Wszystkim tym, którzy w tym  tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.