1.W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rodzice i wychowawcy pomagali nowym pokoleniom wzrastać, mając prawe sumienie i zgodnie z nim żyjąc.
2.Dzisiejszą liturgię można nazwać zobrazowaniem życia wiary oczekującej na ojczyznę niebieską. Ewangelia również wzywa do oczekiwania: "Wy też bądźcie gotowi"; gotowi w wierze i nadziei oczekiwać Pańskiego dnia, miasta niebieskiego. Urywek rozpoczyna się obietnicą wyrażającą serdeczność więcej niż ojcowską: "Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo". Uczniowie Jezusa, chociaż nieliczni i zagubieni wśród niewiernego świata, nie powinni się obawiać: Ojciec ustanowił ich dziedzicami Królestwa, na Nim opiera się ich pewność, ze kiedyś je osiągną. Powinni jednak, jak Abraham, wyrzec się zabezpieczenia ziemskiego i obrać życie w ubóstwie, w oderwaniu, wyrzeczeniu się, dążąc do prawdziwego skarbu, który jest nie na ziemi, lecz w niebie. A więc, precz zbytnie troski i utrapienia z powodu rzeczy doczesnych. Oczekujemy wiecznych mając "przepasane biodra i zapalone pochodnie..."; będąc "podobnymi do ludzi, oczekujących swego Pana... aby Mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze". Kolejna przypowieść - o rządcy wiernym, zaznacza zaś poważną odpowiedzialność tych wszystkich, na których spoczywa obowiązek troszczenia się o braci. Biada, jeśli oni oczekując na Pana, który "ociąga się z powrotem", chcieliby wykorzystać swoje stanowisko na szkodę tych, co zostali powierzeni ich trosce. To, że oczekiwanie się przedłuża, nie może usprawiedliwić żadnego niedbalstwa lub niewstrzemięźliwości.
3.Dzisiaj w drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do wspólnej  modlitwy do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji szczęśliwej budowy kościoła i ofiarodawców. Składam serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone dziś na tacę na budowę naszej świątyni.
4.W myśl słów i posłuszeństwa wezwaniu Matki Bożej: „ Chcę was prosić, byście tu przyszli sześć razy z rzędu, trzynastego każdego miesiąca ” zapraszam we wtorek, 13 sierpnia na nabożeństwo fatimskie i procesję światła  w połączeniu ze Mszą św. o godz. 21,oo. ( nie będzie Mszy św. zatem o godz. 18,oo ).
5.W  czwartek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Na liturgię w tym dniu przynosimy do kościoła bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Poświęcenie to będzie miało miejsce podczas każdej Mszy świętej. Msze św. w naszej świątyni odprawimy o godz. 8,oo. ,  10,oo.  i  11,3o.
6.W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.
7.W tym tygodniu przypadają też wspomnienia:
• 14 VIII – Święty Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia (wspomnienie obowiązkowe);
• 17 VIII – Święty Jacek Odrowąż (1200-1257), polski dominikanin, który poświęcił się misjom; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej (wspomnienie obowiązkowe).
8.W sierpniu pamiętajmy szczególnie o modlitwie w intencji trzeźwości naszego Narodu. Wiele zależy od nas samych. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa! Maryi - Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
9.Serdecznie pozdrawiamy i witamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i gości, którzy na miejsce swego wakacyjnego wypoczynku  wybrali Bory Tucholskie. Życzymy dobrego pobytu, a naszym Drogim Parafianom udającym się na wakacje życzymy pełnego odpoczynku i szczęśliwego powrotu do domu.
10.Przy wyjściu u ministrantów można nabyć aktualną prasę religijną.
11.Wszystkim tym, którzy w tym  tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.