1.W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby tam, gdzie wpływ sekularyzacji jest silniejszy, wspólnoty chrześcijańskie potrafiły skutecznie prowadzić nową ewangelizację.
2.Trwa  miesiąc czerwiec poświęcony Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele nabożeństwa czerwcowe  są o godz. 18.oo.
3.Dzisiaj  II  niedziela miesiąca,  w którą modlimy się w intencji szczęśliwej budowy kościoła i w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na budowę kościoła, jak zawsze na miarę możliwości każdej rodziny.
4.Treścią dzisiejszych czytań są trzy wdowy opłakujące trzech synów. Ktoś kiedyś powiedział: Niczego w życiu nie „musisz”, oprócz jednego: „musisz” umrzeć. Czym dla mnie jest śmierć? W świecie, gdzie liczy się sukces, nie mówi się o takich porażkach jak… śmierć. Próbujemy zmieniać temat, a jednak on powraca.
Często spotykamy dwie skrajne postawy w odniesieniu do tematu śmierci. Pierwsza, to ucieczka: nie myśleć o tym, „przecież jestem młody, za oknem wiosna”. Druga postawa: nie boję się śmierci, „nie smuć się, to nic strasznego”. Tymczasem śmierć jest tajemnicą i wiemy o niej bardzo mało, z wyjątkiem tego, że dotyczy także nas.
Pewne światło daje nam dzisiejsza Ewangelia. Chrystus spotyka matkę opłakującą zmarłego syna. Po pierwsze: Jezus okazuje współczucie. Święty Łukasz pisze: „Pan użalił się nad nią” Po drugie: Chrystus nie stosuje „taniego” pocieszenia, a daje życie dziecku.
W obliczu tajemnicy śmierci Jezus pochyla się nad tymi, którzy opłakują zmarłych. Płacze z tymi, którzy płaczą. Lecz Chrystus nie zatrzymuje się na współczuciu. On przechodzi z nami przez nasze łzy i smutek. Jezus przechodzi także z nami przez naszą śmierć do Życia.
W dzisiejszym czytaniu z Pierwszej Księgi Królewskiej również spotykamy wdowę, która traci syna. On jednak powraca do życia dzięki modlitwie Eliasza. Obie kobiety przypominają inną wdowę, która patrzyła na śmierć Syna. To
Maryja stojąca pod krzyżem. Jej Syn, Jezus Chrystus, umarł i zmartwychwstał! To dzięki Jezusowi pochylamy się z pokorą nad tajemnicą śmierci, która dla nas jest przejściem do życia wiecznego.
5.W poniedziałek Ksiądz Biskup Ordynariusz udzieli naszej młodzieży,  wspólnie z młodzieżą wszystkich parafii tucholskich, sakramentu Bierzmowania o godz. 18,oo ( z tej racji nie będzie Mszy św. w naszej parafii o godz. 18,oo.  Msza św. będzie wyjątkowo rano o godz.  8,3o)
6.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.  w łączności z nabożeństwem czerwcowym.
7.W czwartek, 13 czerwca, zapraszam na nabożeństwo Fatimskie o godz. 21,oo,  które rozpoczniemy Mszą św. Po nabożeństwie zapraszam ze świecami na procesję z Figurą Fatimskiej Pani  wokół kościoła. (Nie będzie zatem w czwartek Mszy św. i nabożeństwa czerwcowego o godz. 18,oo).
8.Z inicjatywy metropolity warszawskiego księdza kardynała Kazimierza Nycza od 2008 roku dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odzyskania niepodległości narodu Polskiego,  czego  wdzięcznością jest budowana świątynia Opatrzności w Warszawie,  na którą w całej Polsce odbywa się zbiórka do puszek przed kościołem.  Również dzisiaj przed kościołem są  ministranci ze skarbonkami przed kościołem.
9.Dzisiaj na Mszy św. dzieci,  które w ubiegłym roku przyjęły  I  Komunię świętą oraz przystąpiły do  pierwszej spowiedzi św. podziękują Panu Bogu za dar pierwszej rocznicy oraz otrzymają pamiątkowe obrazki.
10.W przyszłą niedzielę 16 czerwca z racji wyjazdu dzieci I -  Komunijnych i naszej scholi „Aniołki” o godz. 12,oo wraz z opiekunami  do Malborka i Pelplina te dzieci przyjdą wyjątkowo na Mszę św. o godz. 10,oo.
11.Zachęcam do lektury prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma oraz inne pisma o tematyce misyjnej i rodzinnej.
12.Wszystkim,  którzy  obchodzą  w  tym  tygodniu urodziny,  imieniny, oraz  jubileusze  małżeńskie  składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,   łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  – "Szczęść  Boże"