1.Dzisiejsza, ostatnia niedziela kończącego się 2012 roku, jest świętem Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to bardzo stosowny moment, aby baczniej spojrzeć na nasze rodziny. Wpatrując się w ikonę Świętej Rodziny, łatwiej zrozumiemy nasze powołanie do życia w rodzinie. Ona jest wzorem dla naszych rodzin. Pamiętajmy, że zadaniem każdego chrześcijanina jest przede wszystkim troska o własne zbawienie. Dla wszystkich powołanych do życia małżeńskiego i rodzinnego ta troska wyraża się poprzez dobre i przykładne, godne życie w rodzinie i poprzez rodzinę. Prośmy Boga, aby w tych niełatwych czasach, przy tylu zagrożeniach i celowych atakach różnorakich wrogów nasze rodziny stawały się prawdziwym domowym Kościołem. Pamiętajmy, że kochające się i przykładnie żyjące polskie rodziny mają być solą dla ziemi w doczesnej pielgrzymce wiary. Zawierając autentyczną przyjaźń ze Świętą Rodziną, uczmy się sztuki budowania więzi opartych na prawdziwej miłości.
2.W nadchodzącym miesiącu styczniu łączyć się będziemy z Papieżem w modlitwie: Aby wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie, często dyskryminowane, były obdarzane przez Ducha Świętego mocą wierności i wytrwałości.
3W poniedziałek, 31 grudnia – ostatni dzień 2012 roku.
Na Mszy św. z nabożeństwem dziękczynnym o godz. 16,oo  pragniemy:
– podziękować Panu Bogu za wszelkie dobro otrzymane w mijającym roku, a nade wszystko za dar szczęśliwej budowy kościoła
– przeprosić za nasze słabości,
– prosić o Boże błogosławieństwo na cały nadchodzący rok 2013,  a przede wszystkim o dar zdrowia i dalszą szczęśliwą budowę naszej świątyni.

4.W nadchodzącym tygodniu przypada:
• pierwszy czwartek miesiąca – dzień, w którym adorujemy Najświętszy Sakrament i modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne;
• pierwszy piątek miesiąca – modlitwa  wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata. Chorych i starszych w miesiącu styczniu odwiedzamy w ramach kolędy.
• pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi Panny,  a za Jej przyczyną w intencji wszystkich rodzin naszej parafii.
5.W najbliższy wtorek, 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2013. Tego dnia w szczególny sposób będziemy modlili się o pokój na świecie. Msze Święte tego dnia o godz. 10,oo.  oraz   11,3o.
6.Od 2 stycznia w naszej parafii rozpoczniemy odwiedziny duszpasterskie zwane  kolędą:
• w dni powszednie od godz. 16 tej  do godz. 20 tej ( z wyjątkiem środy  od  godz. 17,oo),   ponieważ  o godz. 16,oo  będzie zawsze  nowenna do M. B. N. Pomocy)
• w sobotę i w niedzielę od godz. 15 tej  do  20 tej ( msza św. w sobotę o godz. 17,oo. )
• Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia.

7.Ofiary kolędowe w tym roku, tak samo jak w roku poprzednim,  są w całości przeznaczone na budowę kościoła.
8.W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. wieczornej w środę i sobotę. Bardzo proszę o zamawianie intencji mszalnych z okazji rocznic śmierci, urodzin, imienin czy wszelkich jubileuszy z pewnym wyprzedzeniem. Kalendarz na rok 2013 jest otwarty.
9.W przyszłą niedzielę (6 stycznia) uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Podczas każdej Mszy św. błogosławić będziemy kredę,  którą można będzie odebrać u ministrantów przy wyjściu z kościoła.
10.Stając na progu Nowego Roku, życzę - wszystkim mieszkańcom Tucholi i okolic, a szczególnie parafianom - zdrowia błogosławieństwa, obfitości łask od Pana i opieki Jego Najświętszej Matki. Abyśmy w tym Nowym Roku doczekali się realizacji wszystkich planów i zamierzeń, aby każda rodzina mogła godnie żyć, aby nie brakowało pracy i chleba na każdy dzień.  Szczęść Boże.
11.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem. Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.