1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby na całym świecie migranci byli przyj-mowani,  zwłaszcza przez wspólnoty chrześcijańskie, z wielkodusznością i autentyczną miłością.
2.Dzisiejszą niedzielą rozpoczęliśmy czas Adwentu – okres przygotowania do Bożego Narodzenia.
W czasie Adwentu wszystkich zachęcam do uczestnictwa w Roratach, które odprawiać będziemy od poniedziałku do piątku o godz. 17,oo.  Dzieci do klas drugich szkoły podstawowej włącznie, uczestniczą w roratach z lampionami.
3.Liturgia słowa Bożego dzisiejszej niedzieli rozpoczyna naszą adwentową medytację nad słowem „NADZIEJA”, która rozpięła się wielobarwnym łukiem pomiędzy Wcieleniem i Paruzją, czyli pomiędzy pierwszym i ostatnim przyjściem Jezusa na ziemię. Adwent jest czasem, kiedy ta nadzieja staje się świętem.
Przez proroka Jeremiasza Bóg przypomina, że zawsze dotrzymuje słowa: „Oto nadchodzą dni, kiedy wypełnię pomyślną zapowiedź, jaką obwieściłem” (I czytanie). Człowiek może z całą zuchwałością żywić nadzieję wobec każdej obietnicy Bożej na to, że w odpowiednim czasie zostanie wypełniona.
Język dzisiejszej Ewangelii Łukaszowej wydaje się ukazywać obietnicę powtórnego przyjścia jako straszną, „zagrażającą ziemi”, a nie pomyślną. Czy istotnie tak jest? Należy pamiętać, że zapowiedź ta jest wyrażona w języku apokaliptycznym, który posiada wymowę symboliczną, a nie dosłowną. Obecne są w proroctwie żywioły: ziemia, morze i ciała niebieskie, które zostaną poruszone, a wręcz wstrząśnięte przyjściem Jezusa. Te symboliczne ekspresje są sposobem wyrażenia prawdy, że Bóg jest jedynym Panem, a Syn Boży jest jedyną Potęgą wszechświata i przyjdzie, aby uczynić „nowe niebo i nową ziemię”,  przynosząc człowiekowi ostateczne wyzwolenie.
Człowiek żyjący nadzieją na spełnienie się Bożych obietnic wzrasta w miłości Boga i człowieka, żyje siłą światła ukrytego w nadziei i swoim postępowaniem stara się podobać Bogu przez zaufanie każdemu Jego słowu, do czego zachęca w Liście do Tesaloniczan św. Paweł (II czyta-nie).
4.W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17,oo.
5.W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
• pierwszy czwartek miesiąca (6 grudnia) pamiętajmy w naszych modlitwach o powołania kapłańskie, zakonnych oraz misyjnych,
• pierwszy piątek miesiąca (7 grudnia) ,modlitwy nasze zanosić będziemy do serca Pana Je-zusa, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i całego świata. Tego dnia spowiedź święta od
godz. 16,oo.  Również w pierwszy piątek  miesiąca  –  z racji ingresu Biskupa Diecezjalne-go w Pelplinie - odwiedzę chorych w godzinach  od  10tej   do  14-tej.

6.Za tydzień – jak każdego roku – w drugą niedzielę Adwentu, będziemy obchodzić w Kościele w Polsce „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”. Na ten cel, ofiary będą zbierane za tydzień, przed kościołem.
7.W tym tygodniu przypadają też wspomnienia:
• 3 XII – Świętego Franciszka  Ksawerego
• 4 XII – Świętej Barbary - patronki górników i hutników
• 7 XII – Świętego Ambrożego
8. W czwartek, 6 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Mikołaja -  dzień,  w którym obdarujemy prezentami dzieci i bliskich.
9. W sobotę (8 grudnia) obchodzić będziemy  uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to dzień ingresu naszego Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny do Bazyliki katedralnej. O godz. 11.00 uroczyste przejście z Wyższego Seminarium Duchownego do Bazyliki katedralnej i Msza św. z udziałem Nuncjusza Apostolskiego Celestino Migliore, Arcybiskupów i Biskupów oraz Księży zaproszonych na uroczystości. Ogarnijmy modlitwami naszego Księdza Biskupa wypraszając Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej na długie lata posługi pasterskiej dla Kościoła pelplińskiego. Do udziału w uroczystościach wszystkich serdecznie zapraszam.
10.W sobotę, 8 grudnia, przypada też uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msza Święta o godz. 17, oo.  Postarajmy się uczestniczyć tego dnia we Mszy Świętej i zachowajmy jego świąteczny charakter.
11.Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Uczestniczymy w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom przez nabywanie świec wigilijnych. Świece można nabyć u ministrantów w cenie 6 złotych. Ofiary ze sprzedaży świec są przeznaczone dla biednych rodzin, sierot, bezdomnych i samotnych.
12.Nasz Parafialny Zespół Caritas, jak co roku,  organizuje zbiórkę żywności i innych darów dla najbardziej potrzebujących. Dary można składać w biurze parafialnym oraz przy chrzcielnicy.
13.W Przyszłą niedzielę przypada  2 niedziela miesiąca.  Z tej racji zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji  budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców.  Wszystkich Parafian, jak zawsze w miarę możliwości, zachęcam do szczególnej ofiarności. Z serca dziękuję wszystkim rodzinom,  które w minionym tygodniu dołożyły swoją belkę na dach kościoła składając na ten cel ofiarę w biurze parafialnym.
14.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma z minionej niedzieli, a dla dzieci jest Mały Pielgrzym z dodatkiem w postaci lampionu na Roraty. Polecam też kalendarze ścienne na nowy rok w cenie 5 złotych.
15.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.