1.W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby biskupi, kapłani i wszyscy słudzy Ewangelii dawali odważnie świadectwo wierności ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Panu.
2.Dzisiaj przypada 94 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W intencji naszej Ojczyzny modlimy się podczas każdej Mszy św. Dobro naszej Ojczyzny powierzajmy wstawiennictwu Maryi, Królowej Polski, także w naszych osobistych modlitwach. Msza św. w intencji naszej ojczyzny w kościele Boże-go Ciała zostanie odprawiona o godz. 12,oo.
3.Dzisiaj także przypada IV DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM, który przeżywamy pod hasłem „Pokój dla Egiptu”. Dzisiejsza zbiórka do puszek przeznaczona jest na pomoc dla chrześcijan w Egipcie, którzy cierpią głód, choroby, którzy zostali pozbawieni swoich domów czy też na różny sposób są prześladowani lub dyskryminowani. Zbiórkę dzisiejszą polecamy waszej ofiarności a za ofiary składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
4.Liturgia dzisiejszych czytań koncentruje naszą uwagę na pobożności. Pobożność w dzisiejszych czasach nie jest popularna. Nie popłaca już tak jak kiedyś. Może to i dobrze, bo chyba nie o taką religijność Panu Bogu chodziło. O jaką więc? Aby się o niej dowiedzieć, wystarczy zapoznać się z dzisiejszą Ewangelią. Istnieje bowiem pobożność fałszywa, która jest nią tylko z nazwy, i istnieje także prawdziwa. Aby nauczyć się je rozróżniać, trzeba spojrzeć na obie oczyma Jezusa.
Z jednej strony Chrystus ukazuje nam tych, którzy w oczach ludzkich uchodzili za pobożnych. A więc faryzeuszów, oddających się długim modlitwom, i boga-czy, którzy wiele wrzucali do świątynnej skarbony. Z drugiej strony ubogą wdowę, na którą nikt nie zwracał specjalnej uwagi. Faryzeusze i bogacze popisywali się swą pobożnością dla zyskania uznania w oczach ludzkich. Pobożność ta niewiele ich kosztowała. Owszem, była dla nich źródłem wielu korzyści, jednak przed tego rodzaju pseudopobożnością Chrystus ostrzega.
Zupełnie inna była pobożność ubogiej wdowy. Wrzucając do skarbony zaledwie dwa pieniążki, nie mogła nikomu zaimponować, nikomu tylko samemu Bogu.
Nie to było jednak jej celem. Ona po prostu pokazała swym czynem, że całko-wicie zdaje się na Niego. I nie zrobiła tego na pokaz. Chrystus, który zdecydował się na krzyż, doskonale rozumiał tę kobietę. I On, dobrowolnie idąc na śmierć, zaufał swemu Ojcu bez reszty, zupełnie zdając się na Niego.
Zaufać w ten sposób Bogu, w pewnym sensie wbrew samemu sobie i okolicznościom, to właściwy ideał pobożności, na który wskazuje Jezus.
5.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• w poniedziałek, 12 listopada – święty Jozafat, działający na początku XVII wieku apostoł jedności Kościoła na polskich kresach wschodnich;
• we wtorek, 13 listopada – święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, pierwsi męczennicy polscy z początku XI wieku, których krew przyczyniła się do rozkwitu chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie;
• w piątek, 16 listopada – Najświętsza Maryja Panna Ostrobramska, patronka najważniejszego sanktuarium maryjnego na Litwie, także bardzo bliskiego Polakom;
• w sobotę, 17 listopada – święta Elżbieta Węgierska. Po śmierci męża została tercjarką franciszkańską i poświęciła się bez reszty ubogim i zaniedbanym.
6.W dzisiejszą  2 – gą niedzielę miesiąca modlimy się o szczęśliwą budowę kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców do Bożego miłosierdzia za przyczyną św. Faustyny. Również kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na budowę kościoła, jak zawsze na miarę możliwości każdej rodziny,  za którą składam serdeczne Bóg zapłać.
7.Rozprowadzamy dzisiaj najnowszy nr PIELGRZYMA, który poświęcony jest głównie nowemu Biskupowi Pelplińskiemu Ks. dr. Ryszardowi Kasynie. Znajdziemy także artykuł związany z świętem Niepodległości Polski oraz „O prześladowaniu chrześcijan w Europie”. Zachęcam do czytania Pism katolickich,  które można nabywać u ministrantów przed kościołem.  Są jeszcze Kalendarze na 2013 rok ze zdjęciami naszego seminarium  w Pelplinie w cenie 5 zł.
8.Stowarzyszenie  „Via natura” zaprasza wszystkie Panie na konferencję dar-mową w sobotę 17 listopada o godz. 11,oo.  do Tucholskiego Ośrodka Kultury, której tematem jest: „Zdrowie psychiczne współczesnych kobiet”. Więcej in-formacji na plakacie w gablotce parafialnej.
9.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdro-wia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże.