1.Obchodzimy dziś uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Jest on jedynym świętym oprócz Matki Bożej, którego narodzenie wspomina się w liturgii Kościoła. Wynika to z jego ogromnego znaczenia jako poprzednika Mesjasza.  Św. Jan Chrzciciel,  którego Kościół stawia nam dzisiaj za wzór do naśladowania, jest równocześnie przestrogą dla tych chrześcijan, którzy się lękają i są tchórzami, oraz tych, którzy sprzedają się i zdradzają Boga i wiarę. Jan nie był trzciną kołyszącą się na wszystkie możliwe strony, nie był tchórzem, który drży przed każdym, aby tylko zachować swoje ja i mieć święty spokój. Jan nie uląkł się śmierci, gdyż prawda i sprawiedliwość Boża były dla niego ważniejsze od życia. Żaden lęk przed władzą, żadne ludzkie względy nie przeszkodziły mu w powiedzeniu prawdy, której oczekiwał Ten, który sam jest Prawdą. Stracił życie, ale pozostał największym „między narodzonymi z niewiast”.
Człowiek staje się wielki przez swoją wiarę i własne przekonania, przez silną wolę, która nie zważa na żadne względy, gdyż przed oczyma zawsze ma Boga. Św. Jan Bosko często powtarzał swoim wychowankom: Niech Bóg kosztuje, ile chce, nigdy nie jest za drogi. Ileż to razy niespodziewanie doznajemy wsparcia, jeżeli zawierzamy Temu, u którego wszystko jest możliwe. Bo jak długo trwa wiara i tli się choćby iskierka dobrej woli, to nie ma spraw beznadziejnych.
Bądźmy zatem iskierką wśród świata i w trakcie, i po Euro 2012, to starczy, by rozpalić ogień Bożej miłości. Bądźmy tylko szczyptą soli, a to wystarczy, aby ocalić dobro w nas i w każdym człowieku. Bądźmy dobrym wiatrem, który niesie dobro i miłość dla każdego człowieka. Bądźmy nadzieją Kościoła i świata, bo idzie nowa wiosna Ewangelii, bo z nami jest oraz prowadzi nas bł. Jan Paweł II.
2.Dzisiaj o godz. 21.00 w pelplińskiej Bazylice katedralnej odbędzie się premiera oratorium „Nieszpory Świętojańskie – Parare vias Domini”. W pięknej scenerii świetlnej usłyszymy autorską kompozycję nieszporów o św. Janie Chrzcicielu w wykonaniu radiowego zespołu ewangelizacyjnego „Na cały Głos”. Koncert dedykujemy śp. Ks. Biskupowi Janowi Bernardowi Szladze. Tego dnia odbędzie się też premiera płyty CD z wypowiedziami Ks. Biskupa Szlagi zarejestrowanymi przez Radio Głos.
3.Przed nami ostatnie nabożeństwa czerwcowe, podczas których uwielbiamy Boże Serce. Weźmy w nich udział, potwierdzając w ten sposób naszą miłość do Boga i gotowość wynagradzania za grzechy nie tylko nasze, ale i całego świata. Nabożeństwa czerwcowe w dni powszednie – bezpośrednio po Mszy Świętej o godz. 18.00.
4.W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.
5.W czwartek  z racji odpustu parafialnego oraz  zakończenia roku szkolnego dla dzieci i młodzieży okazja do  spowiedzi świętej od godz. 17,oo.  do  17,45.
6.W najbliższą niedzielę,  tj.  w pierwszą niedzielę lipca Parafia nasza obchodzić będzie doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Na tę uroczystość zapraszam bardzo serdecznie wszystkich parafian i gości przebywających u nas na wakacjach na sumę odpustową  o  godzinie  11,3o,   którą odprawi Ksiądz Prałat Marian Szczepiński  kustosz  sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie. Na uroczysta sumę zapraszam wszystkie dzieci przyjęte do Komunii św. w tym roku i latach poprzednich  oraz dzieci do sypania kwiatków, które niech przyjdą na próbę w środę o godz. 16,oo.
7.W piątek obchodzić będziemy uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze Święte w tym dniu zostaną odprawione o godz.  8,oo  oraz  18,oo. Niech nasz liczny udział w piątkowej Eucharystii będzie okazją do wypraszania łask i darów potrzebnych następcy świętego Piotra na Stolicy Apostolskiej – papieżowi Benedyktowi XVI. Ofiara przeznaczona będzie tradycyjnie na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
8.W piątek dzieci i młodzież przeżywać będą zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Z tej okazji zapraszamy serdecznie do kościoła wraz z rodzicami i nauczycielami na Mszę Świętą o godzinie 8,oo.
9.W tym tygodniu wspominamy w kalendarzu liturgicznym w czwartek  świętego Ireneusz - apostoła Galii i biskupa Lyonu, gorliwego obrońcę wiary przed błędami gnostyków. Poniósł  on śmierć męczeńską pod koniec II wieku.
10.Tradycyjnie 31 lipca wyruszy z Bazyliki w Chojnicach Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Spotkania organizacyjne odbędą w salce katechetycznej przy Bazylice w dniach: 8, 15, 22 lub 29 lipca o godz. 14.45 oraz 30 lipca o godz. 19.30.  Osoby, które nie ukończyły 18 lat muszą mieć pisemną zgodę jednego z rodziców.
11.Składam dzisiaj również wszystkim serdeczne  Bóg zapłać za modlitwę do miłosierdzia Bożego w minioną niedzielę w intencji szczęśliwej budowy naszego kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również z serca dziękuję za złożoną na tace ofiarę na tacę na sumę 3850 zł ,  jak również za ofiary indywidualne składane w biurze i przelewane na nasze konto parafialne.
12.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja” i inne czasopisma misyjne.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”