1.W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w społeczeństwie były promowane inicjatywy chroniące i umacniające rolę rodziny.
2.Słowo Boże przypomina nam dzisiaj dwie zasadnicze prawdy. Pierwsza odsłania najgłębszą tajemnicę Boga. Św. Jan streścił ją, pisząc: „Bóg jest miłością”. Cała historia zbawienia, poczynając od dzieła stworzenia, jest historią uprzedzającej, cierpliwej i przebaczającej miłości Bożej. Nikt nie kocha człowieka tak mocno jak On. Dowiódł tego Jezus, oddając swe życie za zbawienie świata. Miłość jest darem niczym niezasłużonym. Nie „my umiłowaliśmy Boga, ale On sam nas umiłował i posłał Syna swojego”. (II czytanie). Jak przekonał się św. Piotr w domu Korneliusza, „Bóg nie ma względu na osoby”. Prawo do Jego miłości mają wszyscy ludzie, gdyż „w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie” (I czytanie).
Druga prawda uczy, że miłość Boża ma moc zobowiązującą. Obdarowani miłością mamy się nią dzielić z bliźnimi. Chrystus polecił nam: „Wytrwajcie w miłości mojej”. W jaki sposób? Zachowując przykazania (Ewangelia). Tak więc miłość to nie tylko deklaracje, uczucia lub pragnienia. Ona wyraża się zawsze w konkretnych słowach i czynach. Miłość można dostrzec zarówno w modlitewnym zjednoczeniu z Bogiem, jak i w codziennych postawach oraz wyborach. Ona ma moc przemieniającą, uszlachetnia nas, czyni przyjaciółmi Chrystusa, rodzi do nowego życia, radości i pokoju.
A zatem dziękujmy Bogu za dar Jego miłości, która opromienia nasze życie. I starajmy się naśladować Chrystusa, biegnąc ścieżką Jego przykazań.
3.Dzisiaj przypada 13-ty dzień miesiąca, dzień Matki Bożej Fatimskiej. O godz. 21,oo zapraszam na nabożeństwo i procesję fatimską. Proszę,  jak zawsze,  przynieść ze sobą świece.
4.Trwa miesiąc maj, czas poświęcony Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych sprawowanych codziennie o godzinie 18,oo.
5.Dzisiaj – w drugą niedzielę miesiącu – zapraszam do wspólnej modlitwy do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta tej niedzieli przeznaczona jest na budowę kościoła.
6.Od dziś do środy  przypadają tzw. dawniej Dni Krzyżowe. Modlić się będziemy o dobre urodzaje oraz za kraje głodujące.
7.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• w poniedziałek, 14 maja – święty Maciej, apostoł, wybrany do grona Dwunastu na miejsce Judasza. Jest on patronem między innymi budowniczych, kowali, cieśli, cukierników i rzeźników, także oręduje za małżeństwami pragnącymi potomstwa;
• w środę, 16 maja – święty Andrzej Bobola, kapłan i męczennik. Żył na przełomie XVI i XVII wieku, Zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz.
8.W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
9.Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego, którą odmawiać będziemy w łączności z nabożeństwem majowym.
10.Parafia Bożego Ciała w Tucholi zaprasza do udziału w pieszej pielgrzymce do kalwarii we Wielu w dniach 18 - 19 maja br. Zapisy osób chętnych w biurze parafialnym parafii Bozego Ciała w Tucholi.
11.Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żalnie organizuje PIELGRZYMKĘ w dniach  2- 4 lipiec 2012 r. Tykocin – Supraśl - Sokółka – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - Bł. Michał Sopoćko Białymstoku – Góra Grabarka oraz inne święte miejsca.  Opiekun – ks. Paweł Młyński – Żalno Tel. 501 380 025 i 52 334 16 78 koszt to kwota 490 zł.
12.Zapraszam do czytania pism katolickich: nowy numer dwutygodnika „W Rodzinie”, a dla dzieci jest „Mały Pielgrzym” oraz inne czasopisma religijne.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.