1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wszyscy ludzie mieli pełny dostęp do wody i do zasobów potrzebnych do życia codziennego.
2.Liturgia słowa Bożego dzisiejszej niedzieli wprowadza nas w czterdziestodniowy czas łaski. Pan Bóg, za pośrednictwem Kościoła, ofiarowuje nam szczególny czas 40 dni dla odnowy naszego życia duchowego i przygotowania się do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy.
• Przykład Chrystusa. Zanim Pan Jezus wezwał swoich słuchaczy do nawrócenia i wiary w Dobrą Nowinę o zbawieniu, modlił się i pościł przez 40 dni. Przywołane przez św. Marka dobrowolne, długotrwałe osamotnienie Chrystusa w ekstremalnie trudnych warunkach, a zarazem Jego zwycięska walka z atakami szatana jest dla nas wzorem, jak winniśmy przygotowywać się do podjęcia ważnych decyzji, koniecznych działań i trudnych wyborów.
• Wezwanie Jezusa. Jesteśmy tylko słabymi ludźmi podatnymi na przeróżne ograniczenia i uwodzenia ze strony kłamcy, który nie omieszkał kusić nawet samego Boga-Człowieka. Chrystus, prowadząc nas na pustynię, pragnie, byśmy rozpoznali, ile w nas pychy oraz liczenia na samych siebie. Jezus chce, żebyśmy, oczyściwszy nasze dusze, nauczyli się wybierać wskazywaną przez Niego drogę – wyrzeczeń, umartwień, pokory, przezwyciężania złych skłonności, odrzucania łatwych pokus, byśmy, usuwając ludzką zarozumiałość, oziębłość i pychę, na nowo nawiązali przyjaźń i odnowili wspólnotę z Bogiem i drugim człowiekiem.
• Nasza odpowiedź. Dobrowolne ogołocenie się z wielu dozwolonych rzeczy otwiera nasze oczy i serca na prawdę, że Jezus jest bardzo blisko i dopomoże nam w chwilach pokus, trzeba tylko za psalmistą wołać: „Daj mi poznać drogi Twoje, Panie”.
3.W dzisiejszą niedzielę, u progu Wielkiego Postu,  wskazanym jest przytoczyć słowa Błogosławionego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi. Zwracam się do wszystkich wiernych […], by czas przygotowania do świąt wielkanocnych poświęcili modlitwie o pokój i spełnianiu czynów braterskiej solidarności wobec ludzi cierpiących”. Starajmy się, aby owoce duchowe promieniowały wokół tych,  z którymi spotykamy się na każdy dzień.
4.We właściwym przeżywaniu Wielkiego Postu niech pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek zapraszam na Drogę Krzyżową o godz. 17, oo, natomiast w niedzielę na Gorzkie Żale na godz. 16, oo. Po Drodze Krzyżowej  i  Gorzkich Żalach Msza św. recytowana. Za  udział  w tych nabożeństwach można uzyskać  odpust zupełny.
5.Rozpoczął się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Jedną z form jest praktyka tzw. kartek do spowiedzi, które można od środy odbierać w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. Pragnę przypomnieć, że biuro parafialne w okresie zimowym czynne jest o godzinę wcześnie,  tzn. we wszystkie środy i czwartki od godz. 16,oo  do  16,45 oraz w pozostałe dni powszednie (wtorek, piątek i sobotę)  bezpośrednio po Mszy św.
6.Wczoraj, w sobotę przed  I  niedzielą Wielkopostną, rozpoczęliśmy przy naszej parafii  Opatrzności Bożej  Kurs Przedmałżeński dla tych wszystkich, którzy go nie ukończyli w ramach katechizacji szkolnej.  Będzie on trwał do V Niedzieli Wielkopostnej  w każdą sobotę  o godz. 17,oo (rozpoczęcie Mszą świętą).
7.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.
8.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:
• pierwszy czwartek miesiąca – dzień, w którym adorujemy Najświętszy Sakrament i modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.
• pierwszy piątek – dzień wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata. Okazja do spowiedzi św. od godz. 16, oo. Do Komunii św. dzieci przystąpią podczas Mszy św. po Drodze Krzyżowej o godz. 17.00
• pierwsza sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi,  w którym modlimy się w intencji wszystkich rodzin
9.Wzorem poprzednich lat, w okresie Wielkiego Postu CARITAS Diecezji Pelplińskiej pragnie przeprowadzić akcję pod hasłem: „Pomagam starszym”. W okresie kiedy Kościół wzywa do modlitwy, postu i jałmużny proponujemy rezygnację z pewnych przyjemności i w ten sposób zaoszczędzony pieniążek wrzucić do skarbonki CARITAS – jako pomoc w leczeniu i rehabilitacji dzieci i dorosłych. Skarbonka Caritas ma uczyć dzieci i młodzież jak też całe rodziny, że większa radość jest w dawaniu niż w braniu. Nasze oszczędności ze skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę – ( w czasie święcenia pokarmów).
10.Chorych z posługą sakramentalną odwiedzę w sobotę miedzy godz. 10.oo  a  14,oo.
11.Zachęcam do lektury prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma, W  Rodzinie  oraz inne pisma o tematyce misyjnej i rodzinnej.
12.Wszystkim,  którzy  obchodzą  w  tym  tygodniu urodziny,  imieniny, oraz  jubileusze  małżeńskie  składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,   łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  "Szczęść  Boże"