1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ludność obszarów objętych wojnami i konfliktami mogła zacząć budować pokojową przyszłość.
2.Serdecznie dziękuję wszystkim za modlitwę, za przyczyną św. Faustyny do Bożego miłosierdzia, w intencji szczęśliwej budowy kościoła  oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców. Dziękuję też za wszelkie ofiary złożone na budowę kościoła, a nade wszystko za kolektę z ubiegłej niedzieli 3.150 zł.

3.W minioną Środę Popielcową rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Dla naszego życia duchowego to czas szczególnie ważny. Przeżyjmy tegoroczny Wielki Post w duchu umartwień, dobrowolnych ofiar, większej gorliwości w okazywaniu miłości Panu Bogu i bliźniemu  oraz biorąc udział w  nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
4.Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 17,oo.
5.Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16,oo.
6.Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.
7.W czasie Wielkiego Postu  niesiemy pomoc nie tylko pełniąc dobre uczynki,  ale również  podzielmy się swoją ofiarą z bardziej potrzebującymi. Dlatego, jak co roku – w przyszłą  niedzielę - otrzymać możemy przy wyjściu skarbonki CARITAS z napisem „Jałmużna postna” na rodzinną ofiarę wielkopostną. Niech to będzie wielkopostny dar serca całej rodziny. Uzbierane w ten sposób ofiary dzieci z poszczególnych rodzin przyniosą do kościoła w Wielką Sobotę podczas świecenia pokarmów wielkanocnych.
8.Dzisiaj w katedrze pelplińskiej na Mszy św. o godz. 10,oo. ksiądz Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigel udzieli posługi lektoratu i akolitatu klerykom Seminarium Duchownego  - m.in. akolicie naszej parafii klerykowi Pawłowi.
9.Dzisiejsza Ewangelia zawiera niesamowitą historię  – Jezus zostaje poddany kuszeniu przez diabła. Kuszenie jest bardzo konkretnie, realne i bezczelnie. Ten ewangeliczny opis winien być nam bliski, bo jesteśmy poddawani próbie na każdym kroku. Głód, bogactwo innych, pycha, pragnienie posiadania, zazdrość, wywyższanie się – to codzienne pokusy, które nas atakują z zewnątrz i od środka. Stąd tylko krok, aby oddać pokłon diabłu. Często wobec pokus tego świata jesteśmy bezsilni i mówimy: „Nie dajemy już rady”. Jezus jako człowiek, też pewnie mógłby tak powiedzieć i … ulec. On jednak pokazuje nam, jak dać odpór konkretnemu złu i pokusie. Najlepszym sposobem jest być blisko Pana Boga, żyć Bożym słowem – a nie jest to łatwe! A kto powiedział, że droga do doskonałości jest „łatwa, lekka i przyjemna”? Pan Jezus jako człowiek pokazuje, że życie słowem
Bożym pomaga, karmienie się Eucharystią wzmacnia ducha, a ufność Bogu – udoskonala w życiu.
Nigdy nie było i nie będzie łatwo w życiu, bo szatan nie odpuści. Czy pamiętamy ostatnie zdanie z dzisiejszej Ewangelii? „Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu. A więc trzeba liczyć się z tym, że zły znowu zaatakuje i wiemy, że w przypadku Pana Jezusa tak było. Może nawet zaatakuje ze zdwojoną siłą. Ale jak pisze św. Paweł – jeśli Bóg jest z nami, któż przeciwko nam? Z Bożą pomocą – dzięki spowiedzi, komunii św., modlitwom mamy szansę wygrać kolejny raz i jeszcze raz, i jeszcze raz. Zwycięstwo przyjdzie, bo przyjść musi – tym zwycięstwem jest pusty grób i zmartwychwstały Chrystus.
10.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17,oo.
11.W tym tygodniu, w piątek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu.
12.W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Dzień modlitwy i solidarności z Misjonarzami. Rok Wiary to także czas, by zaangażować się w dzieło misyjne Kościoła. Obecnie w 98 krajach świata pracuje 2170 misjonarzy i misjonarek z Polski. W tym dniu odbędzie się zbiórka do puszek w ramach dorocznej akcji „Ad Gentes” na pomoc misjonarzom i misjonarkom z Polski.
13.W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11,3o odbędzie się spotkanie rodziców dzieci, które w tym roku mają przystąpić do I Komunii św.
14.W Biurze Parafialnym  można odbierać karteczki do spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej.
15.Przed kościołem u ministrantów można nabyć
ostatni numer „Pielgrzyma”,  w którym znajdziemy  refleksje wielkopostne oraz inne ciekawe artykuły. Jest tez pięknie wydany „Mały Pielgrzym” dla dzieci oraz inne czasopisma chrześcijańskie.
16.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ludność obszarów objętych wojnami i konfliktami mogła zacząć budować pokojową przyszłość.
2.W dzisiejszą niedzielę -  drugą w miesiącu – dziękuję wszystkim za modlitwę, za przyczyną św. Faustyny do Bożego miłosierdzia, w intencji szczęśliwej budowy kościoła  oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców. Składam też serdeczne Bóg zapłać za kolektę,  na miarę możliwości każdej rodziny,  na budowę świątyni.
3.W trzy dni poprzedzające Wielki Post w kościołach ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzisiaj adoracja rozpocznie się po Mszy św. o godz. 11,30 i będzie trwała do godz. 15,00 (godziny miłosierdzia) oraz  w poniedziałek i wtorek od godz. 15,00 (godziny miłosierdzia)  do Mszy św. o godz. 17,oo.
4.Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy też Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
5.W poniedziałek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Matka Boża objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i pielgrzymi z całego świata. W święto Matki Bożej z Lourdes przypada też  Światowego Dnia Chorych. Tego dnia zapraszam  wszystkich chorych i starszych na Mszę św. o godz. 17,oo. połączoną z nabożeństwem dla chorych. Serdecznie proszę o pomoc w przywiezieniu do kościoła  chorych, starszych wiekiem i niepełnosprawnych.
6.W najbliższą środę,  zwaną też Środę Popielcową,  rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem.. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Wielki Post,  to  czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy,  który ma służyć naszemu nawróceniu oraz przygotowaniu do święta Wielkanocy. Msze Święte w tym dniu będą odprawione  o godz. 16,oo,  na którą zapraszam  nade wszystko dzieci i starszych  oraz  o godz. 17,oo  dla wszystkich. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie jest możliwa w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
7.Od środy popielcowej rozpoczyna się też czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. I Synod Diecezji Pelplińskiej stwierdza, iż: Proboszczowie mają obowiązek rozeznawać fakt korzystania przez wiernych z sakramentu pojednania i komunii św. w okresie wielkanocnym. Jedną z form jest praktyka tzw. kartek do spowiedzi. Kartki do spowiedzi wielkanocnej można odbierać od czwartku, 14 lutego w Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania.
8.W czwartek, 14 lutego, przypada święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy.
9.We właściwym przeżywaniu Wielkiego Postu niech pomogą nam nabożeństwa wielkopostne:
• w każdy piątek zapraszam na Drogę Krzyżową o godz. 17, oo  oraz
• w niedzielę na Gorzkie Żale o godz. 16,oo.

• za  udział  w tych nabożeństwach można uzyskać  odpust zupełny.
10.W sobotę, 16 lutego Mszą św. o godz. 17.00 rozpocznie się w parafii  św. Bartłomieja, kurs przedmałżeński dla tych wszystkich, którzy tego kursu nie ukończyli w ramach katechizacji szkolnej. Po Mszy św. odbędzie się nauka.
11.Zapraszamy małżonków na SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE. Rekolekcje dla małżonków poświęcone są pielęgnacji więzi małżeńskiej. Mogą w nich uczestniczyć zarówno małżeństwa zgodne jak i przeżywające trudności we wzajemnej relacji. Spotkania odbędą się w Collegium Marianum w Pelplinie w dniach 22-24 lutego. Więcej informacji na stronie internetowej www.rodzinpelplin.pl. Informacje i zapisy (wieczorami): Iwona i Krzysztof Dolewa; tel. 58 683 80 01, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. www.spotkaniapelplin.pl.  (strony internetowe, e-mail i nr telefonu podane są w gablocie przed kościołem).
12.Przed kościołem u ministrantów można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i wznowiony miesięcznik „W rodzinie” oraz  inne czasopisma religijne o tematyce misyjnej i młodzieżowej.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ludność obszarów objętych wojnami i konfliktami mogła zacząć budować pokojową przyszłość.
2.W dzisiejszą niedzielę wspominamy też św. Błażeja,  w którym  udzielamy specjalnego błogosławieństwa, wypraszając wstawiennictwo świętego w sprawach chorób gardła. Błogosławieństwa błażejowego udzielamy po każdej Mszy świętej.
3.Ewangelia dzisiejsza ostrzega nas przed tym, abyśmy nie szufladkowali ludzi. Każdy niesie w sobie jakąś tajemnicę i misję, którą ma do spełnienia. Całą prawdę o człowieku zna tylko Bóg. My możemy jedynie coraz bardziej otwierać się na nią, a nade wszystko kochać wzajemnie miłością, jaką Jezus nam ukazał. On sam, wzrastając wśród mieszkańców Nazaretu, z pozoru niczym się nie wyróżniał. Wszyscy znali Go jako syna cieśli Józefa. Tak było do momentu, gdy rozpoczął publiczną działalność. Od tamtej pory występował jako prorok, nauczyciel, człowiek posłany przez Boga. Z taką sławą powrócił do rodzinnego Nazaretu, aby i tam głosić Ewangelię i uzdrawiać chorych. Spotkał się jednak z niedowierzaniem, a nawet agresją, gdy próbował wzbudzić wiarę w siebie. Dla mieszkańców Nazaretu nadal pozostawał nade wszystko synem Józefa. Czegóż wielkiego można się było po Nim spodziewać?
Jezus ciągle przychodzi do nas w naszych bliźnich. Czasem nawet z tak wielką misją jak przypominanie Kościołowi i światu prawdy o miłosierdziu Bożym. Zadanie to, jak wiemy, zlecił św. Faustynie. Jeśli ktoś sądzi jednak, że jej misja spotkała się z natychmiastowym przyjęciem i zrozumieniem, niech sięgnie po biografię Świętej. Wówczas przekona się o tym, ilu upokorzeń i trudności musiała doświadczyć i to również ze strony swych najbliższych. Czegóż wielkiego bowiem można się było spodziewać po prostej zakonnicy, która gotowała w kuchni i pracowała w ogrodzie?
A czy ja nie zamykam się na prawdę, tylko dlatego, że ten, kto ją głosi, nie liczy się w świecie, którym się otaczam?
4.W środę o godz. 17,oo  zapraszam  na  nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
5.W sobotę odbędzie się na Jasnej Górze pielgrzymka maturzystów diecezji pelplińskiej. Wezmą w niej udział także uczniowie naszych szkół wraz z duszpasterzami.
6.Za tydzień ostatnia niedziela przed Wielkim Postem,  a zarazem  2 miesiąca,  w którą modlić się będziemy o szczęśliwą budowę naszego kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Kolekta z tej niedzieli przeznaczona jest na budowę kościoła.
7.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• 5 II – Święta Agata, męczennica sycylijska z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół,
• 6 II – Święci Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu .
8.Przed kościołem u ministrantów można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i wznowiony miesięcznik „W rodzinie” oraz  inne czasopisma religijne o tematyce misyjnej i młodzieżowej.
9.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie, często dyskryminowane, były obdarzane przez Ducha Świętego mocą wierności i wytrwałości.
2.Słowo Boże dzisiejszej liturgii  przybliża nam wartość modlitwy. Gdy się modlimy, zwykle wypowiadamy słowa radości, czasem troski czy skargi. Chcemy, aby Bóg nas usłyszał, posłuchał. Mówimy do Pana ‒ a On?
Pierwsze czytanie ukazuje nam Izraelitów, którzy wsłuchani w treść Prawa Mojżeszowego padają na twarz przed Bogiem, gdyż w słowach księgi przytaczanej przez Ezdrasza doświadczają obecności Pana. Bóg wypełnił ich serca tak, że „cały lud płakał, gdy usłyszał te słowa Prawa”. Lecz nie były to łzy smutku czy cierpienia, ale radości z obecności Boga, bowiem usłyszeli słowa: „Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest ostoją waszą”. Widzimy, jak Bóg wlewa w serca Izraelitów pewność, że w ich życiu i w modlitwie On jest stale obecny i słucha, a odpowiadając przez Pisma, przynosi radość i pokrzepienie.
O takiej obecności Pana przypomina nam Ewangelia. Słowem Bożym jednak jest tu Jezus Chrystus – Słowo Wcielone, które „ubogim niesie dobrą nowinę, więźniom głosi wolność” .
Może dziś czujemy się ubodzy, uwięzieni czy uciśnieni i chcemy Bogu tak wiele powiedzieć. Ale najpierw musimy sami nauczyć się słuchać. Bóg bowiem tak jak my, ma wiele do powiedzenia. Ale to Jego słowa, a nie nasze, mają moc przemiany serc. I może się okazać, że chwila ciszy, zamkniętych ust i wsłuchania w Jego słowo ukaże prawdziwy sens naszego życia, cierpienia i radości. Wtedy będziemy mogli zawołać: „Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem” Obyśmy dzisiaj nauczyli się, że „bardziej należy słuchać Boga niż ludzi” .
3.Dzisiaj na Mszy o godz. 10,oo  zapraszam na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu  katolickiego chóru nauczycielskiego   " IMO  PECTORE".
4.W dzisiejszą niedzielę kończymy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii – kolędy. Serdecznie dziękuję za wspólną modlitwę, serdeczne przyjęcie oraz za podzielenie się codziennymi radościami i troskami. Serdecznie dziękuję za ofiary złożone w czasie odwiedzin kolędowych, które w całości są przeznaczone na budowę naszego kościoła.
5.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16,oo.
6.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• 28 I – Święty Tomasz z Akwinu (1225-1274), doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej; jego dzieła filozoficzne i teologiczne do dziś stanowią ważną inspirację dla nauczania Kościoła,
• 31 I – Święty Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży .
7.W tym tygodniu przypadają też:
• Pierwszy Piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz. 16,3o. Msza z udziałem dzieci o godz. 17,oo.
• Pierwsza Sobota modlimy się w intencji wszystkich rodzin parafii za przyczyna Serca Niepokalanej. Tego dnia odwiedzę tez chorych w godzinach od 10,oo.  do  14,oo.

8.Od piątku, 1 lutego,  wznawiamy Mszę św. wieczorną, którą odprawiać będziemy do odwołania o godz. 17.00.
9.W sobotę 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia. Jest to również dzień życia konsekrowanego. Pamiętajmy tego dnia o szczególnej modlitwie w intencji wszystkich sióstr, braci i kapłanów zakonnych. Msza tego dnia zostanie odprawiona o godz. 17.00. Kolekta zbierana tego dnia przeznaczona będzie na potrzeby klasztorów kontemplacyjnych. Dzieci,  które mają być przyjęte w tym roku do  I Komunii św. przyniosą swoje świece komunijne do poświecenia.
10.Przed kościołem u ministrantów można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i wznowiony miesięcznik „W rodzinie” oraz  inne czasopisma religijne o tematyce misyjnej i młodzieżowej.
11.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie, często dyskryminowane, były obdarzane przez Ducha Świętego mocą wierności i wytrwałości.
2.Minęło już dwadzieścia dni nowego roku. Trwa Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy w kościele nie tylko w niedzielę i święta ale także w miarę możliwości w dni powszednie. Można także zamówić mszę świętą na najbliższe dni, ponieważ są jeszcze wolne intencje mszalne. Msza św. i udział we mszy świętej to najlepsza modlitwa, ponieważ w Eucharystii najdoskonalej możemy zjednoczyć się z Jezusem Chrystusem przyjmując Go do swojego serca. W naszym kościele taką okazję mamy w każdą środę o godz. 16,oo.  oraz w  sobotę o godz. 17,oo  oraz  w niedzielę o godz. 8,oo,   10,oo.  i  11,3o.  
3.Liturgia słowa Bożego nawiązuje w swojej treści do trwającego Tygodnia o Jedność chrześcijan. O tym,  że jedność wypływa z miłości,  a miłość z ducha. Zwróćmy uwagę na jedność w każdym z nas, w rodzinie, w Ojczyźnie, w Kościele.
Pierwsze czytanie jest jednym z najpiękniejszych tekstów Starego Testamentu. Opisuje tęsknotę Boga za Jerozolimą symbolizującą człowieka. Pragnienie Boga, aby uczynić człowieka człowiekiem, ubrać go w diademy królewskie, wywyższyć, uczynić panem stworzenia, przebóstwić. I „ból Boga”, że tak nie jest, bo człowiek często nie dąży do jedności ze swoim Panem.
W drugim czytaniu św. Paweł przypomina nam, że istnieje pluralizm i wielorakość. Mówi, że można mieć zdania przeciwne, ale kiedy jeden Duch wszystko jednoczy, nie trzeba się obawiać schizmy i podziałów. Można w rodzinie codziennie się spierać, bo mamy często różne temperamenty. Jednak wieczorem trzeba uczynić rachunek sumienia i wypowiedzieć prawdę w miłości. Spojrzeć sobie w oczy, zejść do głębi duszy, do miłości, która jest z Ducha Świętego.
Dzisiejsza Ewangelia mówi o pierwszym znaku Jezusa w Kanie Galilejskiej. Chrystus przybył na gody weselne, aby pokazać, że do małżeństwa, do założenia rodziny i do zgodnego życia w jedności nie wystarczy ludzka miłość, ale jest potrzebna nowa miłość. Opisał ją św. Paweł w hymnie o miłości Apostoł bazował na Jezusowym nowym przykazaniu danym uczniom podczas ostatniej wieczerzy: „Jak Ja was umiłowałem, tak i wy macie miłować jeden drugiego” .
A jak On nas umiłował? Tak, że niczego nie szczędził dla nas, nawet swego życia.
4.Składam serdeczne podziękowanie za modlitwę w intencji budowy naszej świątyni oraz w intencji ofiarodawców w minioną niedzielę,  oraz złożoną kolektę. Zebraliśmy 4200  zł ( 2700 zł na kolektę i 1500 zł od indywidualnych ofiarodawców w biurze i wpłat na konto parafii ).
5.Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne.
6.Jutro, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a we wtorek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za Babcie i Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa  na środowej nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.  16,oo.
7.We wtorek, 22 stycznia przypada dzień modlitwy w intencji papieża Benedykta XVI i dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II z prośbą o Jego kanonizację.
8.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• 21 I – Święta Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku (wspomnienie obowiązkowe).
• 24 I – Święty Franciszek Salezy (1567-1622), biskup i doktor Kościoła, wybitny pisarz, patron dziennikarzy i prasy katolickiej (wspomnienie obowiązkowe);
• 26 I – Święci Tymoteusz i Tytus, uczniowie Świętego Pawła Apostoła; obaj byli biskupami i obaj ponieśli śmierć męczeńską za wiarę (wspomnienie obowiązkowe).
9.Trwa czas kolędowania.  Przed nami ostatni tydzień. W soboty i niedziele kolędujemy od godz. 15,oo, w pozostałe dni tygodnia od godz. 16,oo ( w środę z racji nowenny o godz. 17,oo). W gablocie oraz na stronie internetowej parafii przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy,  abyśmy mogli zaplanować już wcześniej spotkanie kolędowe. Ofiary kolędowe w tym roku przeznaczone są w całości na  budowę kościoła.
10.Serdecznie zapraszam za tydzień w niedzielę  (27 stycznia 2013 r.) wszystkich parafian oraz gości ferii zimowych na koncert kolęd i pastorałek,  który odbędzie się na Mszy św.  o godz.  10,oo  w wykonaniu  katolickiego chóru nauczycielskiego   " IMO  PECTORE".
11.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem. Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.
12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W obecnym miesiącu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ofiary katastrof naturalnych otrzymywały pomoc duchową i materialną, potrzebną do odbudowania życia.
2.Składam serdeczne Bóg zapłać za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny oraz ofiary złożone dziś na tacę, które przeznaczone są na budowę kościoła.
3.Przeżywana dziś w Kościele niedziela Chrztu Pańskiego kieruje naszą uwagę na Chrystusa rozpoczynającego publiczną działalność i dzieło zbawienia, w które zostaliśmy włączeni przez sakrament chrztu. Niech więc to święto będzie okazją do wspomnienia naszego chrztu świętego i wynikających z niego konsekwencji.
4.Dzisiejsza niedziela Chrztu Chrystusa kończy w Kościele liturgiczny czas Bożego Narodzenia. Od jutra rozpoczyna się czas w ciągu roku. Świąteczny wystrój i śpiew kolęd pozostanie jednak jeszcze do Święta Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego.
5.Liturgia słowa Bożego  wskazuje nam moc chrztu świętego. Jezus, od momentu przyjęcia chrztu nad Jordanem z rąk Jana Chrzciciela, namaszczony Duchem Świętym i mocą, przystąpił do pełnienia swej misji zbawczej. Wtedy też przez Boga obwieszczone zostało ludziom, iż Jezus jest umiłowanym Jego Synem, w Nim ma On upodobanie.
Głos, który rozległ się nad Jezusem, treścią tego, co obwieszczał, nawiązywał do proroctwa objawionego Ludowi Bożemu Starego Przymierza przez Boga za pośrednictwem Księgi Izajasza. Proroctwo to jest nam dziś przypomniane w pierwszym czytaniu. Ten fragment Księgi Izajasza, napisany w połowie VI w. przed Chr., objawił tożsamość Mesjasza oraz ujawnił czego i w jaki sposób miał On dokonać, czyli po czym można będzie Go rozpoznać. Z treści wspomnianej Księgi wynika, iż pełen Ducha Bożego Mesjasz miał być Sługą Bożym, przez Boga podtrzymywanym i wybranym. Kimś, w kim Bóg miał mieć upodobanie, tzn. kogo słowa i czyny Bóg miał w pełni aprobować, którego słowa i czyny miały być zgodne z Jego wolą.
Ułatwieniu rozpoznania w Jezusie z Nazaretu Mesjasza miało też pomóc to, co głosił o Nim św. Jan Chrzciciel: „ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów”
Na pewno szczególnym przedmiotem naszej medytacji powinniśmy uczynić dzisiaj także fakt objawienia się w czasie chrztu Jezusa z Nazaretu Trójcy Świętej.  Z podobnym objawieniem Trójjedynego Boga spotkaliśmy się wcześniej podczas Zwiastowania.
6.W piątek przypada 13-ty dzień miesiąca. Na godz. 17,oo.  zapraszamy na nabożeństwo fatimskie w połączeniu ze Mszą świętą.
7.Dzisiaj na Mszy św. o godz. 11,30 dzieci z naszej Szkoły  nr 5 przedstawią Jasełka. Za ich przygotowanie składam przede wszystkim małym aktorom oraz za ich przygotowanie p. katechetce Justynie  oraz  śpiew i aranżacje p. Marzenie.
8.W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. wieczornej o godz. 17,oo  we wszystkie środy i soboty oraz  po Mszach św. w niedzielę i święta.
9.Trwają  odwiedziny  duszpasterska zwana „kolędą”. Plan kolęd na najbliższy tydzień jest podany w ogłoszeniach na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła i na zewnątrz. Również całościowy zamieszczony jest na parafialnej stronie internetowej „www.parafiafiarudzkimost.pl”.
10.Bardzo proszę o zamawianie intencji mszalnych z okazji rocznic śmierci, urodzin, imienin czy wszelkich jubileuszy z pewnym wyprzedzeniem.
11.Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na  nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.
12.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem.  Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie, często dyskryminowane, były obdarzane przez Ducha Świętego mocą wierności i wytrwałości.
2.Dziś przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w tradycji polskiej świętem Trzech Króli, kiedy to poświęca się kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ten znak (C + M + B 2013) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju, zwłaszcza w Roku Wiary.
Świętych Mędrców uważamy za ojców naszej wiary i śpiewamy na ich cześć najpiękniejsze kolędy.

3. Liturgia słowa Bożego dzisiejszej niedzieli może być przestrogą dla nietęskniących i nieszukających. Objawienie się Chrystusa Mędrcom ze Wschodu, którzy reprezentują świat pogański, uczy nas, że Bóg pozwala znaleźć się tym, którzy Go szukają. Co więcej: On sam niepokoi serce człowieka, pobudzając je do poszukiwań prawdy przez zwyczajne i nadzwyczajne znaki. Zapala Gwiazdę na horyzoncie człowieka spragnionego miłości i prawdy. Tęskniący za Nim nie zostaną zawiedzeni, nawet jeśli muszą udać się w daleką, trudną i niebezpieczną drogę. Mędrcy podjęli wyzwanie Gwiazdy. Ufnie ruszyli za jej nikłym blaskiem. W zamian za trudy wędrówki ujrzeli w Betlejem Dziecię, które stanowiło wypełnienie wszystkich proroctw Starego Testamentu. Znaleźli się w centrum dziejów świata.
Herod i mieszkańcy Jerozolimy nie przyszli do Chrystusa. Pomimo niewielkiej odległości między Jerozolimą a Betlejem. Żyli obok wydarzenia, które zmieniło bieg historii świata, chociaż dokonało się na marginesie ówczesnego życia religijnego i społecznego. Herod, dowiedziawszy się od Mędrców o narodzinach Mesjasza, chciał, aby, wracając, zrelacjonowali mu przebieg wypadków. Nie szukał. Nie tęsknił. Nie pragnął spotkania z Dziecięciem. Jego postawa jest dla
nas przestrogą. Można przejść obojętnie wobec tego, co najważniejsze, i zamknąć serce przed Bogiem. Zignorować Tego, który przychodzi, by zbawić. Uważnie wpatrujmy się w horyzont naszego życia, ufni, że i na nim zapłonie gwiazda. Odczytujmy Boże znaki w codziennych wydarzeniach naszego życia.
4.Dziś przypada Misyjny Dzień Dzieci. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki. Zebrane dzisiaj ofiary są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny.
5.W okresie kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko w dni powszednie po Mszy św. wieczornej.
6.U progu nowego roku kalendarzowego 2013 zapraszam  do wcześniejszego  zamawiania intencji mszalnych z okazji rocznic śmierci, urodzin, imienin czy wszelkich jubileuszy .

7.W okresie kolędowym zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16,oo.
8.Serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane w czasie kolęd,  które również w tym roku  są przeznaczone na budowę kościoła. Szczegółowy plan kolęd  został wywieszony w przedsionku  kościoła  i  w  gablotce  na  zewnątrz.
9.W przyszłą niedzielę  przypada święto Chrztu Pańskiego. Niedziela ta zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego.
10.Również w przyszłą niedzielę przypada  2  niedziela miesiąca. Zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji szczęśliwej budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Kolekta z tego dnia jest przeznaczona na budowę kościoła,  jak zawsze na miarę możliwości każdej rodziny.
11.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej u ministrantów przed kościołem. Polecam nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.
12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…