1. Przeżywamy dziś 26. Niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą miesiąca września. Liturgia zwraca naszą uwagę na sposób myślenia i postępowania. Warto, byśmy w tym rozpoczynającym się tygodniu poświęcili trochę czasu na refleksję nad tym, jaka wygląda zgodność pomiędzy tym, w co wierzymy, a tym, jak postępujemy. Jest to szczególnie istotne, jeśli uświadomimy sobie, że naszym postępowaniem mamy dawać świadectwo naszej wiary. A zatem: jakie jest to moje świadectwo?

2. Jak uchronić przed rozczarowaniem? Gdy udajemy się na zakupy, mamy konkretny cel. Pragniemy kupić określony towar. W sklepie spotykamy nie tylko rzeczy, lecz również… sprzedawcę lub kasjerkę czy kasjera. Tu obowiązuje relacja: klient–sprzedawca. Klient płaci i chce otrzymać dokładnie to, czego szuka. Często mówi się: „Płacę i wymagam”.
Często tę „handlową” relację przenosimy do naszego życia codziennego. Pomagam komuś i spodziewam się wdzięczności. Czynię dobro i wymagam dobra. I tu przychodzi rozczarowanie. Często nikt nie podziękuje, często nie doceni. Bo nasze międzyludzkie relacje, to nie relacje handlowe.
Wzór naszych międzyludzkich relacji pokazał nam Jezus. On nieustannie „inwestuje” w każdego z nas, a co otrzymuje w zamian? Często obojętność, brak wdzięczności, chłód serca. Ważny element relacji Jezusa do nas to bezinteresowność. Chrystus nie uprawia z nami „handlu”, daje nam wszystko –własne życie. I nie czeka na podziękowanie, na owoce. Daje nam czas, czeka…
A czekając, Jezus zanurza wszystko w swoim miłosierdziu. Ono jest kluczem do serca człowieka. Nasz rozum również rozpoznaje ten obszar miłości Chrystusa. W dzisiejszej Ewangelii Jezus używa czasownika: „opamiętał się”, czyli przypomniał sobie. „Później jednak opamiętał się i poszedł” (Mt 21,30). Drugi syn z przypowieści przypomniał sobie o miłosiernej miłości ojca i poszedł spełnić jego wolę.
Jezus uczy nas dwóch ważnych cech relacji międzyludzkich. To bezinteresowność i miłosierdzie. Jedno i drugie chroni nas przed rozczarowaniem i zgorzknieniem.

3. Za kilka dni, w najbliższą środę, rozpocznie się miesiąc październik. Jest on w naszej polskiej tradycji poświęcony odmawianiu różańca świętego. Również nasz rodak papież Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem. Nabożeństwo różańcowe, wspólne dla wszystkich, będzie odprawiane w naszym kościele  o godz. 18,oo.

4. W czwartek, 2 października, wspominamy świętych Aniołów Stróżów. Ma ono nam przypominać, że każdy z nas ma swojego anioła stróża, którego zadaniem jest strzeżenie nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca, czyli dzień szczególnie poświęcony dziękczynieniu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwie o nowe powołanie do życia konsekrowanego .

5. W pierwszy piątek miesiąca Msza św. Ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie o godz.18.00. Spowiedź św.  Przed Mszą od godz.. 17,3o.

6. W pierwszą sobotę miesiąca, 4 października, wspominamy św. Franciszka z Asyżu, założyciela franciszkanów, który przez swoje życie zgodne z wymogami Ewangelii przyczynił się do odnowy całego ówczesnego Kościoła. Tego dnia zapraszam do modlitwa w intencji wszystkich rodzin.

7. Chorych z miesięczną posługą sakramentalną odwiedzę w piątek, 3 października od godz. 10  do 14 tej.

8. Zapraszam chętnych chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami i służyć przy Ołtarzu Pana Jezusa. Zapisać się można po każdej Mszy św.  Zapraszam też  dziewczynki i chłopców zapraszam do śpiewania w naszym zespole ANIOŁKI.  Zapisy również po każdej Mszy św.

9. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • 30 IX – Święty Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.
  • 1 X – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.
  • 4 X – Święty Franciszek z Asyżu (1182-1226), ojciec wielkiej rodziny franciszkańskiej, stygmatyk, którego duchowość wywiera olbrzymi wpływ na życie wierzących i Kościoła po dzień dzisiejszy.
  • 5 X – Święta Faustyna Kowalska (1905-1938), dziewica, siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia; Błogosławiony Jan Paweł II zwykł ją nazywać „iskrą Bożego Miłosierdzia”, która wyszła z Polski.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

1. Dziękuję  wszystkim za wspólną modlitwę do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców w minioną 2 niedzielę miesiąca. Dziękuję też za kolektę 3. 150 zł na budowę kościoła.

2. Przeżywamy dziś 25. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem w naszej ojczyźnie obchodzona jako Dzień Środków Społecznego Przekazu.

3. Niech ten dzień będzie dla nas nie tylko okazją do modlitwy za środki społecznego przekazu, takich jak prasa, radio, telewizja, Internet itp. Podejmijmy także w naszych rodzinach refleksję na temat, jak korzystamy z tych środków, jakie możliwości posiadają, ale też jakie niosą zagrożenia i jak możemy się przed nimi ustrzec.

4. Liturgia dzisiejszej niedzieli natomiast zachęca nas do refleksji nad naszą życiową postawą. „Dzielące nas mury można pokonać tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi, aby słuchać siebie nawzajem i uczyć się jedni od drugich” (papież Franciszek).
Słuchając przypowieści o robotnikach w winnicy, możemy odnieść wrażenie niesprawiedliwości, której dopuścił się jej właściciel. Najmując robotników o różnej porze, powinien zróżnicować ich zarobki. Tak jednak nie czyni. Umawia się według własnego uznania, płacąc wszystkim jednakowo. Zróżnicowanie zarobków to kryterium ludzkiej ekonomii. Ale ta przypowieść odnosi się do tego, co duchowe.
Winnicą jest królestwo niebieskie, w którym naczelną zasadą jest miłosierdzie. Bóg czeka na człowieka o każdej porze. Na każdym etapie życia możemy nająć się do pracy w królestwie Bożym. Ilu grzeszników nawróciło się w połowie swojego życia i stało się świętymi? Pamiętamy o dobrym łotrze z Golgoty, który po wyrażeniu skruchy, otrzymał przebaczenie i zapewnienie, że jeszcze tego samego dnia będzie w raju. Dzisiejsza przypowieść jest przestrogą dla tzw. wiernych Jezusowi. Nie bądźcie zazdrośni. Cieszcie się z każdego nawróconego grzesznika, nawet gdy czyni to w ostatniej chwili swego życia.
W tegorocznym orędziu papieża na dzień środków społecznego komunikowania

czytamy: „Trzeba umieć się włączyć w dialog z mężczyznami i kobietami naszych czasów, aby zrozumieć ich oczekiwania, wątpliwości, nadzieje i dać im Ewangelię […]. Wyzwanie to wymaga głębi, wrażliwości na życie, wrażliwości duchowej. […] Także w kontekście komunikacji potrzebny jest Kościół, który potrafi nieść ciepło, aby rozpalać serce”.

5. Dzisiaj przypada odpust ku czci św. Mateusza w Zdrojach. Suma Odpustowa zostanie odprawiona o godz. 11.30.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • 23 IX – św. Ojciec Pio (1887-1968), prezbiter, kapucyn, jeden z najbardziej znanych współczesnych świętych; naznaczony stygmatami włączającymi go również fizycznie w przeżywanie Męki Pańskiej, stał się wielkim duszpasterzem, spędzając długie godziny w konfesjonale; Eucharystię celebrował zawsze z wielkim namaszczeniem i bywało, że trwała ona długie godziny; nie rozstawał się również nigdy z różańcem
  • 25 IX – bł. Władysław z Gielniowa (1440-1505), prezbiter, należał do zakonu braci mniejszych zwanych bernardynami; miał szczególne nabożeństwo do Męki Pański, jak też wsławił się niezwykłą czcią Najświętszego Imienia Jezus, które brał za osnowę swoich kazań;
  • 27 IX – św. Wincenty a Paulo (1581-1660), prezbiter, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które oddają się różnorakiej posłudze chorym, ubogim i opuszczonym.

7. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

8. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

1. Dzisiaj, w 2 niedzielę miesiąca, dziękuję  wszystkim za wspólną modlitwę do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców, Dziękuję też za wszelkie ofiary dzisiaj i w ostatnim tygodniu składane na budowę kościoła na miarę swoich  możliwości.

2. Dzisiaj w kościele obchodzimy  Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Dzisiejsze święto ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz Konstantyn ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

3. Na kanwie dzisiejszych czytań biblijnych możemy powiedzieć,  że prawdziwa miłość jest zawsze wypróbowana cierpieniem.

Pewien student zapytał mnie: Czy krzyż był celem przyjścia Chrystusa na świat? Nieco zaskoczony odpowiedziałem: Nie celem, lecz konieczną drogą do celu! Swoim krzyżem Chrystus wyjednał nam przebaczenie grzechów. Skłonił ku nam Miłosierdzie Boże. Otworzył nam wrota życia wiecznego. Jeśli możemy wołać do Boga „Abba – Ojcze!”, to krzyż Chrystusowy to sprawił.

Gdy Jezus stawia przed nami krzyż naznaczony cierpieniem, to znaczy, że chce od nas daru. Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, rozwijając tę myśl, powiedziała, że Jezus chce, abyśmy się uśmiechnęli do krzyża. Żebrze o naszą miłość wypróbowaną cierpieniem, aby móc nam powiedzieć: „Oto zostaliście ze mną w chwilach próby”. Dziś wielu ludzi szuka Chrystusa bez krzyża i znajduje krzyż bez Chrystusa. Wtedy cierpienie wydaje się czymś bezsensownym i ze wszech miar tragicznym.
Gdy Jezus stawia przed nami krzyż cierpienia, pomaga nam odrywać się od ziemi.

Pomaga wyżej sięgać wzrokiem i pamiętać o tym, że ziemia jest tylko miejscem przejściowego pobytu. Cierpienie złączone z Jego cierpieniem podnosi nas na Boże wyżyny. Oswobadza z egoizmu i czyni większymi duchem.
Krzyż jest znakiem rozpoznawczym chrześcijanina. Dlatego świat propagujący pogaństwo i ateizm z taką gwałtownością go zwalcza. Kto pragnie, aby wywyższono Syna Człowieczego, kto pragnie wykazać, że idzie za Chrystusem, aby mieć życie wieczne, musi wziąć swój krzyż. Wziąć go pod swój dach, na swoje ramiona. Wziąć w swoje serce i swoje życie. To jest dopiero prawdziwe podwyższenie krzyża, bo dokonane w człowieku i przez człowieka.

4. Jutro natomiast – 15 września – obchodzić będziemy w kościele wspomnienie Matki Bożej Bolesnej,  która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Jutro wyjatkowo zapraszam na Mszę św. Rano o godz. 8, 3o.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W najbliższy czwartek, 18 września, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży.

7. W przyszłą niedzielę, w 3 niedzielę września, rozpoczynamy Tydzień Wychowania, a zarazem  kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.

8. Również w przyszłą niedzielę, 21 września, parafia w Zdrojach obchodzić będzie swój doroczny odpust ku czci św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Suma odpustowa zostanie tam odprawiona o godz. 11.30.

9. Nauki dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej odbywać  się będą od niedzieli, 28 września o godz. 11,3o.

10. I Komunia święta w naszej parafii odbędzie się w niedzielę Trójcy Święte, 31 maja 2015 r., tj. przed Bożym Ciałem.

11. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • 16 IX – św. Św. Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku; obaj opowiadali się za ponownym przyjęciem do Kościoła tych chrześcijan, którzy w czasie prześladowań wyrzekli się wiary,
  • 20 IX – św. Św. Andrzej Kim Taegon (†1839), prezbiter koreański, który zginął podczas prześladowań chrześcijan; Paweł Chong Hasang, kleryk koreański, i Towarzysze, którzy ponieśli śmierć męczeńską.

12. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

1. Dziś przeżywamy 23. Niedzielę w ciągu roku. Liturgia tego dnia przypomina nam o praktyce braterskiego upomnienia, które jednak ma wypływać z miłości do drugiego człowieka i opierać się na przestrzeganiu podanych przez Pana Jezusa zasad. Jak ważna jest dla Boga nasza jedność, mówi nam dziś sam Jezus, obiecując, że gdzie dwóch lub trzech jest zebranych w Jego imię, tam On sam jest pośród nich (Ewangelia). Najmniejszą jednością w Bogu jest dwoje zjednoczonych w Jego imię. W tych „dwojgu” widzimy jedność małżonków, którzy przez sakrament małżeństwa zaprosili do siebie Chrystusa jako świadka i gwaranta ich ludzkiej miłości. Miłość Jezusa to fundament, na którym pragną budować.
Modlitwa jest niezastąpiona w budowaniu relacji z Bogiem. Modlimy się na różne sposoby. Wspaniałym darem, dla wielu jeszcze nieodkrytym, jest modlitwa małżeńska. To zaplanowany i oczekiwany czas w ciągu dnia, gdy mąż i żona razem stają wobec Chrystusa i samych siebie, aby powierzać Mu codzienność, wielbić, dziękować, przepraszać, prosić, czasami pojednać się czy po prostu pomilczeć. Jeśli małżonkowie mają odwagę spotykać się codziennie na wspólnej modlitwie, to szybko zauważą, jak bardzo rośnie ich jedność i miłość. Jak promieniują nią na dzieci, przyjaciół i znajomych. Jak w Boży sposób potrafią rozwiązywać trudne sytuacje i konflikty czy z łagodnością i dobrocią napominać błądzących.
Wystarczy zacząć od prostego pragnienia bycia razem z Jezusem na modlitwie i wspólnie odmówionego „Ojcze nasz”, aby, słuchając własnego serca, pójść za jego wołaniem.

2. W najbliższy poniedziałek, 8 września, celebrujemy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, zwane popularnie w Polsce świętem „Matki Bożej Siewnej”, gdyż dopiero po tym święcie obsiewano pola, mieszając ziarno przeznaczone do siewu z tym wyłuskanym z kłosów poświęconych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia. Także w piątek, 12 września, w liturgii wspominamy Jej Najświętsze Imię. Wspomnienie to możemy określić jako „imieniny” Matki Bożej. Ma ono nam przypomnieć o wszystkich łaskach, jakie otrzymujemy od Boga, wzywając wstawiennictwa Tej najlepszej z matek i posługując się Jej imieniem.

3. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

4. Za nami pierwszy tydzień zajęć szkolnych. Starajmy się zwracać uwagę na to, czym zajmują się nasze dzieci, jakie są ich postępy w nauce, już od początku roku poświęcając im czas, razem z nimi odkrywając to, o czym się uczą. Nie wystarczy wysyłać dzieci na coraz to nowe zajęcia dodatkowe, one potrzebują przede wszystkim naszego zainteresowania i przykładu, zwłaszcza w tym, co dotyczy rzetelności w wypełnianiu powierzonych nam zadań, do których należy obecność na Mszy św. W niedzielę i  święta.

5. „ Chcę was prosić, byście tu przyszli sześć razy z rzędu, trzynastego każdego miesiąca ”, posłuszni wezwaniu Matki Bożej, zapraszamy w sobotę, 13 września na nabożeństwo fatimskie, które odprawimy po Mszy św. O godz. 18.oo.

6. W przyszłą niedzielę, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Pamiętajmy, że krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie! Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. W tym dniu odpust w Cekcynie. Suma zostanie odprawiona o godz. 12.00.

7. W przyszłą niedzielę, 14 września, zapraszam do wspólnej modlitwy o szczęśliwą budowę kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również nasza miesięczna kolekta specjalna, przeznaczona będzie na budowę kościoła. Polecamy ten cel modlitwom i ofiarności na miarę naszych możliwości.

8. W tym tygodniu 13 września  przypada też wspomnienie  św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup i doktor Kościoła, zaliczany jest do ojców Kościoła z IV wieku; ze względu na zdolności oratorskie i pojednawcze nadano mu przydomek „Chryzostom, czyli Złotousty”; pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką (wspomnienie obowiązkowe).

9. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

1. Kończą się wakacje. Pragniemy Panu Bogu podziękować za czas wypoczynku i prosić o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży. Jutro rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Msza św. dla dzieci i młodzieży oraz ich wychowawców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły z poświęceniem tornistrów, zeszytów i przyborów szkolnych będzie jutro, tj. 1 września o godz. 8,oo. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich, którym leży na sercu wychowanie młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim. Niech nie zabraknie na niej przede wszystkim rodziców i dziadków dzieci szkolnych.

2.Dziś przypada 22. Niedziela w ciągu roku i jest to zarazem ostatnia niedziela miesiąca sierpnia, z czym wiąże się również koniec wakacji. Liturgia dzisiejszej niedzieli zwraca naszą uwagę na oddanie się Bogu także poprzez poświęcenie Mu tego wszystkiego, czym zajmujemy się na co dzień. Żydom współczesnym Jezusowi, ich przodkom i pokoleniom żyjącym później, nie było łatwo uwierzyć w cierpiącego Mesjasza. Choć Księga Izajasza nie pozostawia złudzeń co do ziemskiego losu Chrystusa: „Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i opluciem” (Iż 50,6). Ludziom jednak marzył się król, który wyzwoli Izraela spod panowania Rzymian i nakarmi społeczeństwo łaskawym chlebem.
Podobnie jak większość Żydów myślał Piotr, który upomniał Jezusa w cztery oczy, aby nie opowiadał apostołom o cierpieniu i odrzuceniu, o śmierci i zmartwychwstaniu. Prawdy te były zgorszeniem dla Żydów i głupstwem dla pogan. Jezus jednak każe Piotrowi wyzwolić się z myślenia czysto ludzkiego i zacząć myśleć po Bożemu. Uświadamia go, że uczeń powinien iść za swoim Panem i Go naśladować. Nie może być zawadą i szatanem zasłaniającym Boga.
Dzisiejszy człowiek przywykł do widoku krzyża. Stał się on przedmiotem użytkowym, ozdobnym. Do życia religijnego wkradła się zasada, która przekształca katolików w „wierzących niepraktykujących” i promuje wiarę bez uczynków.
Każdy, kto zdecyduje się naśladować Chrystusa, otrzyma niejako w pakiecie krzyż cierpienia. Dopiero wówczas dokonuje się w człowieku przemiana, która nadaje życiu nową, Bożą jakość.

3. Jutro też  1 dzień września  -  rocznica wybuchu II wojny światowej. Pielęgnujmy pamięć o wszystkich ofiarach wojny, troszcząc się o ich groby, modląc się za tych, co zginęli nade wszystko na terenie naszej parafii w lesie Rudzkiego Mostu.

4. Uroczysta Msza św. Przy pomniku w lesie Rudzkiego Mostu (miejsce straceń) zostanie odprawiona w niedzielę, 7 września o godz. 16.00.Mszy św. Będzie przewodniczył ks. Infułat Stanisław Grunt.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W czwartek, 4 września parafia w Gostycynie obchodzić będzie odpust ku czci św. Rozalii. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 16.00.

7. W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:

  • pierwszy czwartek miesiąca – modlić się będziemy w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego oraz umocnienie w zrodzonych powołaniach
  • pierwszy piątek miesiąca – nasze modlitwy i Komunię świętą ofiarujmy jako wynagrodzenie za grzechy nasze  i całego świata. Okazja do spowiedzi ierwszo piątkowej, a zarazem odpustowej od godz.17,3o
  • pierwsza sobota miesiąca - módlmy się za przyczyną serca Niepokalanej w intencji rodzin naszej parafii,  a nade wszystko  za te rodziny,  które potrzebują  szczególnego wsparcia i pocieszenia.
  • Również w sobotę w godzinach od 10  do ok.14 odwiedzę chorych  z posługą sakramentalną.

8. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • 1 IX – św. Bronisława (ok. 1200-1259), dziewica; jej krewnymi byli m.in. św. Jacek Odrowąż i bł. Czesław; żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, które to doprowadziło ją na szczyty kontemplacji; na wszelkie dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga,
  • 3 IX – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła; od jego imienia pochodzi nazwa śpiewu liturgicznego określanego jako „śpiew gregoriański”; od tego papieża pochodzi też zwyczaj odprawia 30 Mszy św. Za zmarłych zwanych „gregorianką”.

9. Po wakacyjnej przerwie, wznawiamy od przyszłej niedzieli, 7 września Mszę św. szkolną o  godz.  11,3o,  na którą zapraszam nade wszystko dzieci  młodsze,  tj.  do  III  klasy włącznie.

10. W przyszłą niedzielę, 7 września odpust Narodzenia NMP w Pruszczu Bagienicy. Suma zostanie odprawiona o godz. 12.00.

11. Odpowiadając na apel Konferencji Episkopatu Polski i zachętę Księdza Biskupa Diecezjalnego, dzisiaj przed kościołami naszej Diecezji przeprowadzana jest zbiórka do puszek, jako nasze materialne wsparcie dla chrześcijan cierpiących w Iraku.

12. W dniu: 11.09.2014r., w godzinach od 10.00 do 16.00, przy Urzędzie Miasta w Tucholi, Plac Zamkowy 1, będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych w cytomammobusie Centrum Onkologii w Bydgoszczy; obowiązują kryteria wiekowe:

  • mammografia: w wieku 50-69 lat, raz na 2 lata,
  • cytologia: w wieku 25-59 lat, raz na 3 lata.
  • rejestracja na badania: w Centrum Onkologii w Bydgoszczy : tel. (52) 374 37 61 lub (52) 374 32 37.

13. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

1. Przed nami ostatni tydzień miesiąca trzeźwości, a zarazem dla niektórych ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy.

2. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby uchodźcy, zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu przemocy, znaleźli wielkoduszną gościnę, i by ich prawa były chronione.

3. Serdecznie witamy i pozdrawiamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i gości, którzy gdańskie wybrzeże wybrali na miejsce swego wakacyjnego wypoczynku. Życzymy dobrego pobytu, a naszym Drogim Parafianom wyjeżdżającym na wakacje życzymy udanego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu czasu wakacji.

4. W nadchodzący wtorek, 26 sierpnia, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – imieniny naszej Królowej. Pamiętajmy, aby w tym dniu szczególnie dziękować Bogu za dar tej najlepszej z Matek. Msza św. w naszym kościele będzie o godz. 18.00. Podczas Mszy św. odnowimy Jasnogórskie Śluby Narodu.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W piątek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. To wspomnienie ukazuje nam, do czego może prowadzić wierność prawdzie. Jan jako poprzednik Chrystusa nigdy nie odstąpił od wzywania do przemiany życia, nawet jeśli w ostateczności właśnie przez to stracił swoje życie. Niech to wspomnienie stanie się dla nas okazją do refleksji nad tym, na ile my jesteśmy gotowi unikać wygodnego kompromisu, gdy chodzi o prawdę i życiową wierność chrześcijańskiej hierarchii wartości.

7. W przyszłą niedzielę, 31 sierpnia już po raz jedenasty, wyruszy z parafii św. Bartłomieja piesza pielgrzymka do Bysławka na odpust Matki Bożej Pocieszenia. Trasa pielgrzymki długości 15 km, tak jak każdego roku, przebiega drogami leśnymi przez Świt i Piłę Młyn. Droga ta zapewnia pielgrzymom bezpieczeństwo i bezpośredni kontakt z przyrodą. Wymarsz pielgrzymów nastąpi o godzinie 7.00, z placu przy kościele. O godzinie 12.00, w kościele św. Wawrzyńca w Bysławku, odprawiona zostanie suma odpustowa. Powrót pielgrzymów do Tucholi, podstawionym autobusem i na własny koszt, nastąpi o godzinie 14.00. Pielgrzymka jest rodzajem „rekolekcji w drodze” dla osób pragnących przeżyć głębiej spotkanie z Bogiem i z ludźmi. Serdecznie zapraszam i zachęcam do wzięcia w niej udziału.

8. W tym tygodniu obchody również wspomnienia:

  • 27 VIII – św. Monikę, matkę świętego Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie; może być wzorem i wspomożycielką matek, które są bezradne wobec swoich dzieci wybierających niewłaściwe drogi w życiu
  • 28 VIII – św. Augustyna (354-430), syna św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągłe aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła

9. ZACHĘTA BISKUPA PELPLIŃSKIEGO DO MODLITWY O  POKÓJ  NA  ŚWIECIE

Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (por. J 20, 21)

Drodzy Duszpasterze i Drodzy Diecezjanie!

Obserwując doniesienia o sytuacji za naszą wschodnią granicą, śledząc informacje z wielu miejsc na świecie, gdzie przelewana jest ludzka krew, także na  Ziemi naszego Pana, w Syrii, w Iraku i w wielu innych miejscach, mamy prawo odczuwać w sercu głęboką troskę o najbliższą przyszłość.

Zachęceni słowami  Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa powinniśmy czuć się wezwani do konkretnych działań, aby wygasły ogniska konfliktów na świecie.

Stąd kieruję gorącą zachętę, abyśmy w parafiach, domach zakonnych oraz indywidualnie podjęli modlitwę o pokój.

Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, który błaga Polaków o gest solidarności, proszę, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, był Dniem modlitwy za  Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

Zachęcam do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie, aby znaleziono pokojowe rozwiązania i

zwyciężyła sprawiedliwość na Ukrainie. Proszę także o podjęcie praktyk pokutnych, np. postu i jałmużny w tych intencjach.

Odpowiadając na apel Konferencji Episkopatu Polski proszę, aby  31 sierpnia br. przeprowadzić zbiórkę do puszek – będzie to nasze materialne wsparcie dla chrześcijan cierpiących w Iraku. Wierzę, że  zjednoczenie się chrześcijan na modlitwie przyspieszy upragniony dar pokoju. Pan nam to obiecał w słowach: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie” (Mt 18,19).

 

Pozostaję z błogosławieństwem

Wasz biskup

+ Ryszard Kasyna

Pelplin, 20 sierpnia 2014 r.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

12.Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym na nich w naszych okolicach życzymy, aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a także odnajdywania Bożych śladów w miejscach wypoczynku.

1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby uchodźcy, zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu przemocy, znaleźli wielkoduszną gościnę, i by ich prawa były chronione.

2. Przeżywamy sierpieńmiesiąc trzeźwości. Podejmując wyrzeczenie picia napojów alkoholowych, chcemy przeprosić Boga za ogromne cierpienia, jakie niesie naszej Ojczyźnie nieuporządkowanie w tym względzie, a także chcemy ćwiczyć naszą wolę, by była coraz silniejsza i bardziej konsekwentna.

3. Serdecznie witamy i pozdrawiamy w naszej parafii wszystkich wczasowiczów i gości, którzy gdańskie wybrzeże wybrali na miejsce swego wakacyjnego wypoczynku. Życzymy dobrego pobytu, a naszym Drogim Parafianom wyjeżdżającym na wakacje życzymy udanego wypoczynku i szczęśliwego powrotu do domu. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu czasu wakacji.

4. Serdecznie dziękuję za modlitwy o szczęśliwą budowę kościoła w zeszłą niedzielę oraz w intencji wszystkich ofiarodawców, jak również za tacę na budowę kościoła na 3180 zl.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W piątek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz Naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

7. W sobotę, 23 sierpnia, będziemy obchodzili Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011, i to w Warszawie. W naszym narodzie możemy się doliczyć całych zastępów rodaków prześladowanych przez systemy polityczne minionych dziesięcioleci. Wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę swojego życia. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tak zwanej poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać! Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

8. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

  • 20 VIII – św. Bernard (1090-1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk,
  • 21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne,

9. W przyszłą niedzielę, 24 sierpnia w kalendarzu kościelnym przypada  uroczystość  św. Bartłomieja. Z tej racji przypada odpust w parafii św. Bartłomieja. Na suma odpustowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny, zostanie odprawiona o godz. 11.30 tego dnia zaprasza ks. proboszcz G. Kielas.

10.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o treści misyjnej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

12. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym na nich w naszych okolicach życzymy, aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a także odnajdywania Bożych śladów w miejscach wypoczynku.

Więcej artykułów…