1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: w intencji zakonnic i innych kobiet konsekrowanych, dziękując im za ich misję i odwagę, aby nadal odkrywały nowe odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów.

2.We wtorek przypada 22 dzień miesiąca,  który w naszej parafii  poświęcony jest św. Ricie. Zapraszam na nabożeństwo ku czci św. Rity po Mszy św. o godz. 17.00,  które rozpoczniemy poświęceniem róż św. Rity, a następnie zaniesiemy nasze wspólne modlitwy za Jej wstawiennictwem w naszych intencjach i zakończymy błogosławieństwem lourdzkim.

3.Również we wtorek 22 lutego przypada święto Katedry św. Piotra.

4.W środę jak zawsze zapraszam po Mszy Św.  o godz. 17.00 na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5.W przyszłą niedzielę, 27 lutego – w ostatnią niedzielę lutego rozpocznie się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.

6.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności . „Szczęść Boże”.

7.Zachęcamy doza kupienia  nowego numeru Pielgrzyma  i  W rodzinie. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem. Zachęcam serdecznie do czytania prasy katolickiej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.Dziś szósta niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Każda Msza Święta jest uwielbieniem Boga i uświęceniem człowieka. Niech usłyszane słowo Boże i udział w świętych obrzędach będą dla nas pomocą w chrześcijańskim przeżywaniu naszej codzienności.

2.Serdecznie dziękuję za dzisiejszą modlitwę w intencji wykańczania budowy  naszego kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać”  za kolektę inwestycyjną na położenie posadzki w naszej świątyni. Granit został już zakupiony na cały kościół. Przed nami zatem splata pożyczonych pieni ędzy na zakup i płyt granitowych i położenie posadzki,  którą w najbliższych dnia rozpoczniemy kłaść na posadzkę. Dziękuję za dzisiejszą kolektę inwestycyjną oraz wszelkie inne ofiary. Radość parafii byłaby jeszcze większa i milsza,  gdyby znaleźli się sponsorzy lub firmy, które moglyby wesprzeć parafie swoim sponsoringiem.

3.Jutro, w poniedziałek, 14 lutego, przypada liturgiczne święto Świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy. Święto Cyryla i Metodego jest Dniem Modlitwy za Narody Słowiańskie. Pamiętajmy, że Kościół jest jeden, choć od wieków gromadzi rozmaite narody, tradycje i obrządki. Jako chrześcijanie, jesteśmy budowniczymi jedności, choćby poprzez codziennie kierowaną do Pana Boga prośbę o pokój na świecie, ład moralny, o zgodę między narodami i swobodę głoszenia Chrystusowej Ewangelii.

4.Również 14 lutego św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.

5.W środę po wieczornej Mszy Świętej o godz. 17.00 zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Serdecznie zapraszam wszystkich parafian, zwłaszcza czcicieli Matki Najświętszej, która może wyprosić nam u Bożego tronu potrzebne łaski.

6.Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl). Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, codziennie wspiera niepełnosprawnych, chorych i ubogich, otacza opieką osoby dotknięte pandemią. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy.

7.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w miłości do Boga i ludzi.

8.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

Ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

1.Zakończyliśmy kolędę wśród parafian. Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyjęli nas w swoich mieszkaniach, dziękujemy za wspólną modlitwę, za wszelkie słowa życzliwości  oraz za złożone ofiary, które są przeznaczone na  posadzkę w kościele. W intencji wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę oraz wszystkich chorych i starszych wiekiem  zostanie odprawiona Msza św. w piątek w Światowym Dniu Chorych 11 lutego, o godz. 17.00. Na tej Mszy św, udzielę również Sakramentu Chorych. Z tej racji proszę serdecznie o pomoc w przywiezieniu chorych do kościoła.

2.Dzisiaj, podczas Mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się poświęcenie świec dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

3.W środę zapraszam na nowennę do M. N. Pomocy po Mszy św. o godz. 17.00.

4.W czwartek przypada wspomnienie św. Scholastyki

5.W przyszłą niedzielę, 2 niedzielę  miesiąca,  zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców.  Kolekta jest przeznaczona na posadzkę w kiściele. Za wszystkie  składane ofiary oraz przelewy na konto parafialne składam  serdeczne „Bóg zapłać”.

6.Młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania zapraszam na Mszę św. i i spotkanie formacyjne po zakończonych feriach zimowych w województwie Pomorskim z racji młodzieży, która uczęszcza do szkół ponadpodstawowych w Chojnicach.

7.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

8.U ministrantów i przy ambonie jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem. Zachęcam serdecznie do czytania prasy katolickiej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Kończy się czas odwiedzin duszpasterskich zwana kolędą. Wszystkim jestem  wdzięczni za gościnność i serdeczną  rozmowę. Bóg zapłać za życzliwe przyjęcie, a także za złożone ofiary kolędowe które w całości przeznaczone są na posadzkę w kościele.

3.W środę 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu przynosimy ze sobą gromnice, które będziemy błogosławić podczas każdej Mszy św. Kolekta tego dnia przeznaczona jest na zakony klauzurowe.

4.Również w środę 2 lutego zapraszam po Mszy św o godz. 17.45 na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Andrzeja Jurkiewicza jednego z  najznakomitszych polskich tenorów, znany na scenach operowych i operetkowych całego świata, który tym razem wystąpi wraz z żoną Joanną,  których już wcześniej u nas gościliśmy.

5.Natomiast za tydzień w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30 poświęcenie świec dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej.

6.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne - I czwartek,  I  piątek  i  I  sobota miesiąca.                                                                                 

7.W I czwartek miesiąca 3 lutego  modlić się będziemy za powołanych i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Na zakończenie  Mszy św. błogosławieństwo św. Błażeja dla osób chorujących na gardło.

8.W  I piątek miesiąca zapraszam do małego kościoła na adorację Najświętszego Sakramentu,  którą rozpoczniemy, jak zawsze, Koronką do Bożego Miłosierdzia a zakończymy Mszą św. do Serca Pana Jezusa o godz. 17.oo.  W tym dniu odwiedzę chorych w godzinach od 10  do  14. Natomiast spowiedź św. od godz. 16.30.

9.Starosta Tucholski informuje, że na rok 2022 otrzymał dotację na odnowienie gruntów leśnych zniszczonych w nawałnicy w 2017 r. Właściciele, którzy nie otrzymali jeszcze środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z odnowieniem lasu, proszeni są o zgłoszenie się do Starostwa Powiatowego w Tucholi, pokój nr 1 w Wydziale Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Zasobami Przyrody w celu zgłoszenia gotowości wykonania odnowienia w roku bieżącym lub dostarczenie wszelkich posiadanych dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych kosztów odnowienia.

10.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

11.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

l. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy jako Niedzielę Słowa Bożego. To okazja do odkrycia znaczenia Słowa Bożego w wierze i życiu codziennym.

2. W tym tygodniu przypadają  wspomnienia:

- w poniedziałek św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła;

- we wtorek święto Nawrócenia Św. Pawła;

- w środę świętych Tymoteusza i Tytusa;

- w piątek św. Tomasza z Akwinu

3. W środę zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 9.00.

4. W czwartek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

5. W sobotę, 29 stycznia, nasze miasto obchodzić będzie 102. rocznicę odzyskania przez Tucholę niepodległości. Tego dnia w kościele  św. Bartłomieja o godz. 10.00 zostanie odprawiona Uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji mieszkańców Gminy Tuchola przy udziale pocztów sztandarowych. Po Mszy św. przejście i Manifestacja pod Pomnikiem Mauzoleum Ofiar Faszyzmu przy ul. Chopina i składanie wiązanek kwiatów.

6. W tym tygodniu,  w czwartek, kończymy czas kolędowania. Rodzinom, którzy nie mogli przyjąć w wyznaczonym terminie kolędy,  a pragną to uczynić, proszę o zgłoszenie,  abym mógł odwiedzić te rodziny dodatkowo  w piątek 28 stycznia  od godziny 16 tej.

7. Wszystkim przyjmującym kolędę serdecznie dziękuję, za wspólną modlitwę, rozmowę oraz za składane ofiary posadzkę granitową do naszego kościoła.

8. Od poniedziałku, 31 stycznia wznawiamy Mszę św. wieczorną o godz. 17.00.

9. Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

10. Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Składam  też serdeczne „Bóg zapłać” za naszą wspólna modlitwę w intencji budowy naszej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców, jak równie za kolektę i wszystkie ofiary indywidualnie  oraz przelewy na konto parafialne, których suma wyniosła 4 290 zl.

3.Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

4.W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po  Mszy św. o godz. 9.00.

5.W piątek przypada Dzień Babci,  a w sobotę Dzień Dziadka. Pamiętajmy o wszystkich żyjących oraz  zmarłych w naszej modlitwie.

6.W sobotę  przypada 22 dzień miesiąca poświęcony jest św. Ricie. Zapraszam na nabożeństwo św. Rity po Mszy św. o godz. 17.00,  które rozpoczniemy poświęceniem róż św. Rity i zakończymy błogosławieństwem lourdskim.

7.W tym tygodniu przypadają wspomnienia :

 • poniedziałek przypada wspomnienie Św. Antoniego
 • w środę – Św. Józefa Sebastiana Pelczara
 • w piątek – Św. Agnieszki

8.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

9.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.

2.Serdecznie dziękuję za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać za kolektę inwestycyjną na zakupienie granitu na posadzkę do kościoła. Dziękuję też za spotkania kolędowe składając ofiary  podczas kolędy i wpłacane na konto naszej parafii .

3.Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w kościele są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.

4.Na tablicach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej parafii ( www.parafiarudzkimost.pl )przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy.

5.W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).

6.Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet tak jak wszystkie nabożeństwa z dużego i małego kościoła.

7.Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły w liturgii Kościoła, ale kolędy śpiewać będziemy do 2 lutego, które zakończymy koncertem kolęd i pastorałek tego dnia w Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu solistów Teatru w Łodzi.

8.Kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie WSD w Pelplinie.

9.Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.

10.Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 • W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby wszystkie osoby, które doświadczają dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym, znalazły w społeczeństwach, w których żyją, uznanie własnych praw i godności, która rodzi się z bycia braćmi.
 • Serdecznie dziękuję za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne „Bóg zapłać za kolektę inwestycyjną na zakupienie granitu na posadzkę do kościoła. Dziękuję też za spotkania kolędowe składając ofiary  podczas kolędy i wpłacane na konto naszej parafii .
 • Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych, dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem koronawirusem. W czasie celebracji liturgicznych i poza nimi należy zachowywać zarządzenia władz kościelnych i państwowych. Wszyscy uczestnicy nabożeństw w kościele są zobowiązani do zasłaniania twarzy maseczką.
 • Na tablicach ogłoszeniowych oraz na stronie internetowej parafii ( www.parafiarudzkimost.pl )przedstawiony został porządek odwiedzin duszpasterskich – kolędy.
 • W czasie kolęd od poniedziałku do piątku Msze św. będą rano o godz. 9.00. Nie będzie  wieczornych Mszy św.  o godz. 17.00 ( z wyjątkiem soboty Mszy św. wigilijnej z niedzieli o godz. 17.00 wieczorem).
 • Zapraszam  codziennie na Koronkę do Miłosierdzia Bożego w małym kościele o godz. 15.00,  która na żywo jest transmitowana przez  Internet tak jak wszystkie nabożeństwa z dużego i małego kościoła.
 • Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły w liturgii Kościoła, ale kolędy śpiewać będziemy do 2 lutego, które zakończymy koncertem kolęd i pastorałek tego dnia w Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu solistów Teatru w Łodzi.
 • Kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie WSD w Pelplinie.
 • Jest do nabycia nowy numer „Pielgrzyma” i „W Rodzinie”. Starsze numery można gratisowo zabierać ze stolika pod chórem.
 • Solenizantom dzisiejszego dnia i całego najbliższego tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Niepokalanej.

Więcej artykułów…