1.W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby dzieci, które cierpią, te, które żyją na ulicy, ofiary wojen, sieroty, miały dostęp do edukacji i mogły na nowo zaznać uczucia ze strony rodziny.

2.Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Od poniedziałku do piątku będą odprawiane Msze św. roratnie o godz. 17.00,  na które  nade wszystko zapraszam wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy 0  do  III oraz młodzież  do bierzmowania. Dzieci, do klas trzecich szkoły podstawowej włącznie, uczestniczą w roratach z lampionami w każdy poniedziałek i wtorek .

3.W  środę, 30 listopada przypada święto  św. Andrzej Apostoła,  który  był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa,  bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”.

4.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

w I piątek miesiąca  Msza św. do Serca Pana Jezusa wynagradzająca za grzechy nasze  i całego świata na zakończenie  adoracji  Najświętszego Sakramentu,  którą  rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia  o godz. 15.00.  Na zakończenie adoracji od 16.30  spowiedź pierwszopiątkowa  dla dzieci i młodzieży do bierzmowania. Chorych odwiedzę z posługą sakramentalną w godzinach od 10 do 14.

w I sobotę  miesiąca zapraszam do wspólnej modlitwy  w intencji wszystkich rodzin. W tej intencji odmówimy o godz. 16.30 wspólny Różaniec,  na który zapraszam wszystkie Róże Różańcowe. O  godz. 15.00 zapraszam  z racji  I soboty miesiąca na ,,Promienie  Miłosierdzia”  - tym razem na Placu Wolności, przy figurze Matki Bożej Królowej Polski, gdzie  modlić się będziemy w intencji naszych rodzin.

5.W przyszłą niedzielę z racji „ Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie” odbędzie się zbiórka , jako pomoc Kościołowi na Wschodzie. Kolekta w tym dniu przeznaczona będzie na Stolicę Apostolską.

6.W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30 spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii świętej.

7.Spotkania obowiązujące do Bierzmowania odbywają się w 1  oraz  ostatnią sobotę miesiąca o godz.  17.00. W 1 sobotę zapraszam młodzież klasy  VIII. W ostatnią sobotę młodzież szkół ponadpodstawowych.

8.Po każdej Mszy św. można  nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i „W  rodzinie”  oraz kalendarze na  2023 r.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.Wyrażam swoją wdzięczność goszczącemu dzisiaj w naszej parafii Tucholskiemu Chórowi   CAMERATA,  którego założycielem i dyrygentem jest p. Marzenna Tyrańska. Dziękujemy za piękną oprawę Mszy św. oraz koncert w dzisiejszą  niedzielę,  która jest jedyną w roku z racji bliskości dnia św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej, świętych kantorów, organistów, scholii i chórów. Przyjmijcie nasze życzenia wszelkich łask Bożych za przyczyną Waszej patronki św. Cecylii. Niech śpiew napełnia Wasze serca nigdy nie gasnącym entuzjazmem, a  piękno wykonywanej muzyki będzie źródłem prawdziwej radości. Te same życzenia kieruję pod adresem p. Tomasza  -  naszego organisty oraz p. Marzeny prowadzącej naszą scholę parafialną VOX  CORDIS.

2.W dzisiejszą niedzielę - uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata z racji święta patronalnego Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży -  po raz pierwszy odbędzie się Dekanalny Dzień Młodzieży. Początek – konferencja i adoracja – o godz. 17.00 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, a o godz. 18.00 Msza św. Spotkanie jest obowiązkowe dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

3.We  wtorek przypada 22 dzień miesiąca. Jak co miesiąc - po Mszy św. o godz. 17.00  - zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity

4.Serdecznie dziękuję za modlitwy w zeszłą niedzielę w intencji wykańczania wnętrza naszego kościoła oraz za kolektę inwestycyjną, która łącznie z przelewami bankowymi na ten cel wyniosła 4 770 zł i 5 euro.

5. W zeszłą niedziele zapowiedziana była  zbiórka na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z przeznaczeniem na Ukrainę, która z racji kolekty inwestycyjnej w naszej parafii została przełożona na dzisiejszą niedzielę, za którą składam serdeczne Bóg zapłać.

6.Z nowym rokiem kościelnym powstaje w naszej parafii krąg Domowego Kościoła  oraz formacja męska  Rycerzy Kolumba. Zainteresowane małżeństwa  oraz panów proszę o  zgłaszanie się po każdej Mszy św.  Pierwsze spotkanie  odbędzie się za tydzień,  w sobotę tj. 26 listopada,  po Mszy św. o godz. 17.00 w plebanii.

7.Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w Adwentowych Dniach Skupienia pt. „W poszukiwaniu skarbu”, które odbędą się w dniach od 25 do 27 listopada w Pelplinie. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych mężczyzn w rozeznaniu drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny. Uczestnicy są proszeni o zabranie ze sobą Pisma Świętego. Spotkanie rozpoczyna się w piątek, 25 listopada o godz. 18.00. Recepcja na furcie WSD będzie czynna od godz. 16.00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie  seminariumpelplin.pl

8.W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

9.Wszystkim obchodzącym w tym tygodniu jubileusze  ślubne, urodziny i imieniny składam serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego.

10.Zaprasza, do czytania prasy katolickiej. Na stoliku Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie”  są do nabycia u ministrantów oraz wyłożone na ławie przy ambonie. Pod chórem znajdują się starsze czasopisma, które można zabrać gratisowo do domu  przy wyjściu z kościoła.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W dzisiejszą niedziele dziękuję serdecznie za  modlitwę w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców.   Serdeczne Bóg zapłać za  złożoną kolektę inwestycyjną oraz za  ofiary indywidualne składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca, jak  i wpłaty na konto parafialne.

2.  Dziś także z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. To szczególna okazja, aby zauważyć cierpiących z powodu braku podstawowych środków do życia. Dzisiaj te wszystkie osoby ogarniamy modlitwą.

2. Dziś również w drugą niedzielę listopada od 2009 roku obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przed kościołami zbierame są dzisiaj ofiary na rzecz Kościoła Prześladowanego w Ukrainie.

3. We wtorek 15 listopada nasza parafia Opatrzności Bożej  w Rudzkim Moście połączy się  „Mostem modlitewnym”  z Seminarium Duchownym  w Pelplinie. Od godz. 15.00 (Koronka do miłosierdzia Bożego) do 21.00 (Apel Maryjny) będziemy modlić się w intencji powołań kapłańskich oraz w intencji księży biskupów,  profesorów i kleryków Seminarium.    

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 17.00.

5. W piątek, 18 listopada i w sobotę, 19 listopada zapraszamy młodzież klas ósmych, rozpoczynających przygotowanie do przyjęcia sakramentu Bierzmowania na zajęcia rekolekcyjne. Zajęcia odbywać się będą w Auli Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej ul. Świecka 91. Początek w piątek o godz. 17.00 do godz. 19.00. W sobotę godz. 9.00 do 14.30. Prosimy o przyniesienie z sobą wypełnionej zgody na czas trwania rekolekcji.

6. Nauka dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej odbędzie się w niedzielę  (20 października)   po Mszy św. o godz. 11.30.

7. Spotkanie formacyjne obowiązkowe dla młodzieży do Bierzmowania odbędzie się we wtorek  ( 15 października )  po Mszy św. o godz. 17.00.

8. W najbliższą niedzielę, 20 listopada, przypada uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Tego dnia obchodzimy święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po raz pierwszy też tego dnia odbędzie się Dekanalny Dzień Młodzieży. Początek – konferencja i adoracja – o godz. 17.00 w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi, a o godz. 18.00 Msza św. Spotkanie jest obowiązkowe dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

9. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

- czwartek, 17 listopada – Święta Elżbieta Węgierska

- piątek, 18 listopada – Błogosławiona Karolina Kózkówna

10. Serdecznie zapraszam na Mszę św. w najbliższą niedzielę,  tj. 20 listopada  o godz. 10.00,  na której wystąpi gościnnie Tucholski Chór  CAMERATA . Po Mszy św. usłyszymy kilka specjalnie przygotowanych utworów.

11. W Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2023.

12. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

13. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Do 8 listopada można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za dusze  zmarłych.

2. W środę, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem. Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. oo godz. 17.00

3.W każdą środę w naszej parafii od godz. 20.15  do  21.00 jest adoracja Najświętszego  Sakramentu  z okazją do spowiedzi św.

4. W piątek, 11 listopada, przypada Święto Niepodległości. Zapraszam  tego dnia  na Mszę św. w intencji Ojczyzny o  godz. 11.00 do kościoła p.w. Bożego Ciała . Po Mszy św. nastąpi przemarsz pod Pomnik Mauzoleum,  gdzie nastąpią dalsze uroczystości patriotyczne. Niech zewnętrznym znakiem naszego świętowania będzie wywieszona flaga narodowa.

5. W  przyszłą niedzielę , 2 w miesiącu,  zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców.   Serdeczne Bóg zapłać za  kolektę inwestycyjną z tej niedzieli oraz za  ofiary indywidualne składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca i wpłaty na konto parafialne.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

- czwartek, 10 listopada – Święty Leon Wielki

- piątek, 11 listopada – Święty Marcin z Tours

- sobota, 12 listopada – Święty Jozafat Kuncewicz .

7.  W piątek, 11 listopada br. biskup pelpliński Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych

8. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

9. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.We wtorek, 1 listopada przypada  uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w porządku niedzielnym, tj o godz. 8.00,   10.00  oraz Msza św. o godz. 11.30,  która będzie odprawiona w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na Cmentarzu Komunalnym u nas w Rudzkim Moście, po której wyruszy procesja na cmentarz komunalny,  gdzie odbędzie się nabożeństwo za zmarłych spoczywających na cmentarzu z liturgią słowa Bożego.

2.W środę, 2 listopada, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. wspólna za zmarłych,  będzie odprawiona o godz. 17.00.  Druga Msza św. o godz. 16.00  będzie w intencji  + ks. kanonika Kazimierza Janiszewskiego oraz  +  ks. prałata Jana Lichosyta.

3.Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania zapraszam w śeodę  -  2  listopada,  na Mszę św. o godz. 17.00 (po Mszy przejdziemy na cmentarz).

4.W każdą środę w naszej parafii od godz. 20.15  do  21.00 jest adoracja Najświętszego  Sakramentu  z okazją do spowiedzi św.

5.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

 • pierwszy czwartek miesiąca dzień modlitw o nowe powołania  kapłańskie,  misyjne oraz zakonne – sióstr i braci zakonnych.
 • pierwszy piątek miesiąca  to dzień wynagrodzenia za grzechy nasze i całego świata
 • w pierwszy piątek odwiedzę chorych z posługą sakramentalną od godz. 10 tej  do 14 tej

 • w pierwszą sobotę miesiąca modlić się będziemy do Serca Niepokalanej w intencji rodzin naszej parafii na Mszy św. p godz. 17.00. W tym dniu zapraszam  na „Promienie Miłosierdzia” o godz. 15.00 na  cmentarz parafialny w Tucholi - modlić się będziemy w intencji zmarłych.

6.Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na tzw. wypominki jednorazowe   oraz  na Mszę zbiorową za zmarłych. Wypisane kartki wraz z ofiarą proszę  wkładać do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym  kościele.

7.ZDROWAŚKI  ROCZNE można odnawiać i zamawiać w Biurze Parafialnym.

8.W związku z przejściem na czas zimowy Msze św. i nabożeństwa będą o godz. 17,oo. Biuro parafialne jest czynne bez zmian w dni powszednie od wtorku do piątku  zawsze po Mszy św.

9.Zachęcam do lektury dwutygodnika „Pielgrzyma” oraz „W Rodzinie” i innych czasopism misyjnych. W  biurze parafialnym można nabywać kalendarze na rok 2023 .

10.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze składam  serdeczne życzenia: zdrowia oraz wiele łask Bożych . „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 • W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie:
  aby Kościół, wierny Ewangelii i odważny w jej głoszeniu, był miejscem solidarności, braterstwa i otwartości, doświadczając coraz bardziej synodalności.
 • Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Misyjny. W dzisiejszą niedzielę  odbywa się też zbiórka na Misje.
 • Dzisiaj o godz. 16:00 w hali widowiskowo-sportowej OSiR odbędzie się „Bal Wszystkich Świętych”. Serdecznie zapraszamy.
 • Różaniec wspólny  w naszym kościele odmawiany jest codziennie, przez cały październik o godz. 17, 30 (przed Mszą św).
 • W odmawianiu Różańca przewodzą w poszczególne dni tygodnia grupy stanowe: w poniedziałek i wtorek dzieci do I Komunii św., w środę Róża Fatimska,  w czwartek Róża św. Rity,  w piątek Róża św. Faustyny oraz w sobotę młodzież do Bierzmowania.
 • W każdą środę zapraszam w naszym kościele na adorację Najświętszego  Sakramentu w małym kościele od godz. 20.15 do 21.00 (do Apelu Maryjnego). W tym czasie dodatkowa możliwość skorzystania ze spowiedzi.
 • W piątek przypada święto św. Szymona i Judy Tadeusz, Apostołów.
 • Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, która przypada  za tydzień we  wtorek. Porządek Mszy świętych jak w niedziele. Po Mszy świętej o godz. 11.30   procesja na cmentarz komunalny.
 • Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na tzw. wypominki jednorazowe   oraz  na Mszę zbiorową za zmarłych. Wypisane kartki wraz z ofiarą proszę  wkładać do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym  kościele. Bardzo proszę  o czytelne wypisywanie kartek.
 • Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma  „W Rodzinie”  i „Pielgrzym”, które można zabrać do domu przy wyjściu z kościoła jako lekturę na wolny czas. Nowe numery można kupić u ministrantów lub  z ławki przy ambonie.
 • Wszystkim jubilatom obchodzącym Jubileusze swoich ślubów oraz solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam serdeczne życzenia  błogosławieństwa Bożego „Szczęść Boże".
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii
 • Dziś przypada kolejny Dzień Papieski. Modlitwą i ofiarami do puszek wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Głównym jej zadaniem jest promocja nauczania Jana Pawła II oraz wspieranie edukacji dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Dziękujemy za każdy gest życzliwości i wsparcie tej inicjatywy, dziękujemy za wszystkie ofiary złożone do puszek na ten cel.
 • Serdecznie dziękuję   za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców.  Serdeczne Bóg zapłać za złożoną dzisiaj kolektę inwestycyjną,  ofiary od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca oraz przelewy  na konto parafialne
 • W najbliższą sobotę przypada 22 dzień miesiąca. Jak co miesiąc zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity po Mszy św. o godz. 18.00.
 • W tym miesiącu rozpocznie  swoją działalność Dom Dziennej Opieki przy naszej parafii w  Rudzkim Moście. Cały czas można  zgłaszać  osoby starsze,  samotnych lub potrzebujących opieki w ciągu dnia.  We wtorek 16 października  o godz.  11. 00 będą kolejne zapisy w dużym kościele do Domu Opieki.
 • W tym tygodniu przypadają  wspomnienia: w poniedziałek – Św. Ignacego Antiocheńskiego, we wtorek – Św. Łukasza, w środę Bł. Jerzego Popiełuszki, w czwartek – Św. Jana Kantego, w sobotę – Św. Jana Pawła II – głównego patrona naszego województwa.
 • W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Misyjny, z tej racji kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na Misje katolickie.
 • Burmistrz Tucholi, Tucholski Ośrodek Kultury i parafie Tucholskie zapraszają w niedzielę 23.10.2022 r. na godz. 16.00 do hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi  na wyjątkowy „Rodzinny bal świętych". W programie wiele gier, zabaw, konkursów. Prosimy szczególnie dzieci o przedstawianie postaci świętych.
 • Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki na tzw. wypominki jednorazowe   oraz  na Mszę zbiorową za zmarłych. Wypisane kartki wraz z ofiarą proszę  wkładać do skrzynki ustawionej przy chrzcielnicy w małym  kościele. Bardzo proszę  o czytelne wypisywanie kartek.
 • Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma  „W Rodzinie”  i „Pielgrzym”, które można zabrać do domu przy wyjściu z kościoła jako lekturę na wolny czas. Nowe numery można kupić u ministrantów lub  z ławki przy ambonie.
 • Wszystkim jubilatom obchodzącym Jubileusze swoich ślubów oraz solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam serdeczne życzenia  błogosławieństwa Bożego „Szczęść Boże".
ks. Wiesław Herold  - proboszcz parafii

Więcej artykułów…