1.Kończą się wakacje. Pragniemy Panu Bogu podziękować za czas wypoczynku i prosić o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży.
2.W czwartek rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Rozpocznijmy ten czas z Bożym Błogosławieństwem. Wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli zapraszamy na Mszę świętą rozpoczynającą rok nauki szkolnej w I Piątek Miesiąca, 2 września o godz. 18,oo. Podczas tej Mszy św. poświęcimy tornistry (plecaki) i przybory szkolne  dzieci,  któ-re rozpoczynają swoją naukę w szkole.
3.Liturgia słowa Bożego dzisiejszej niedzieli zaprasza nas do pójścia Jego drogami.
Zapowiedzi Jezusa, „że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć, że będzie zabity”, przeciwstawia się Piotr: „Panie, niech Cię Bóg broni!”. To myślenie Piotra jest wynikiem ziemskiej zapobiegliwości, to myślenie na krótką metę w celu odniesienia doczesnego sukcesu. Jezus, zawsze do końca posłuszny woli Ojca, nie może i nie chce przyjąć takiego „roztropnego” rozwiązania. Ono bowiem nie ceni tego, co trudne, co łączy się z cierpieniem i krzyżem.
Nie ma Chrystusa bez krzyża i nie można bez krzyża służyć Chrystusowi. Stąd, pod adresem swoich uczniów skieruje On słowa: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Wzywając na drogę krzyża, Pan Jezus uczy zrozumienia jego sensu. Chrystus, umierając na krzyżu, zwyciężył grzech i po-konał śmierć, wprowadził pokój i jedność. W tajemnicy krzyża wszystkich nas pojednał z Bogiem i między sobą. Chrystusowy krzyż trzeba zawsze łączyć z chwałą, Jego śmierć ze zmartwychwstaniem, a Wielki Piątek z Wielkanocą. I to dopiero jest pełny symbol naszej wiary: krzyż z promieniami, który tak często spotykamy na cmentarnych nagrobkach.
Nie bójmy się zatem krzyża i tej drogi, którą on wyznacza. Na początku wiąże się to z cier-pieniem, ale zawsze jest ono tylko wstępem do zmartwychwstania. I nikt, kto wiernie szedł w życiu za Jezusem, nigdy tego nie żałował. Bowiem na końcu odłożono dla nas wieczną nagrodę.
4.W czwartek, 1 września,  przypada 72. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach.
5.W lesie Rudzkiego Mostu, jak  każdego roku,  uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w pierwszą niedzielę września,  tj.  4 września  o  godz. 16,o  przed pomnikiem.
6.W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
• pierwszy czwartek miesiąca, -   dzień wspomnienia ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

• pierwszy  piątek  miesiąca -  przyjmujemy Komunię Świętą wynagradzającą za grzechy nasze i innych ludzi. Okazja do sakramentu pokuty  od godz. 17,oo, szczególnie dla dzieci i młodzieży  odprawiających nabożeństwo dziewięciu pierw-szych piątków miesiąca,  a zarazem  spowiedź dla wszystkich dzieci i młodzieży na  rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego Mszą św. o godz.  18,oo.
• również w pierwszy  piątek  miesiąca  września wyjątkowo (ponieważ w sobotę o godz. 11,oo  w kościele św. Bartłomieja  jest 50 lecie kapłaństwa  Ks. Kanonika Jana Trzebiatowskiego) odwiedzę chorych  od  godz. 10,oo.  do  14,oo.
• w pierwszą sobotę miesiąca -  modlimy się do Serca Niepokalanej o potrzebne ła-ski dla wszystkich rodzin naszej parafii.
7.W sobotę, 3 września parafia w Gostycynie obchodzić będzie odpust ku czci św. Roza-lii. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 16.00.
8.W kalendarzu liturgicznym będziemy wspominać:
• w poniedziałek -  męczeństwo świętego Jana Chrzciciela,
• w czwartek -       bł. Bronisławę-dziewicę,
• w piątek - św. Grzegorza Wielkiego.
9.W przszłą niedzielę, 4 września wyruszy z parafii  św. Bartłomieja  piesza pielgrzym-ka do Bysławka na odpust Matki Bożej Pocieszenia. Wymarsz pielgrzymów nastąpi o godzinie 7.00, z placu przy kościele o godzinie 11.30, w kościele św. Wawrzyńca w Bysławku, odprawiona zostanie suma odpustowa. Powrót pielgrzymów do Tucholi, podstawio-nym autobusem i na własny koszt, nastąpi o godzinie 13.30.
10.    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej: Pielgrzyma,  Małego Pielgrzyma oraz innych czasopism o tematyce młodzieżowej i misyjnej.
11.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.