1. W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rolnicy indywidualni otrzymywali należyte wynagrodzenie  za swoją cenną pracę.

2. Dzisiejszą niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Są to dni modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do instytutów świeckich.

3. Dzisiejszą niedzielą łączymy się również z Ukrainą, która potrzebuje nie tylko wsparcia modlitwą, ale również i naszą ofiarą. Dlatego po Mszy św. można złożyć ofiarę, którą pragniemy jako dar naszego serca przekazać ks. Janowi Wójcikowi (proboszczowi z parafii św. Anny i Mikołaja w Rohatynie na Ukrainie), którego dzisiaj gościmy w naszej parafii.

4. W środę nowenna do M. N. Pomocy o godz. 18.00.

5. W najbliższy piątek zapraszam  młodzież do Sakramentu Bierzmowania na Mszę św. o godz. 18.00.

6. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej zapraszam obowiązkowo we wszystkie piątki na godz. 16.00 do kościoła.

7. W sobotę przypada  uroczystość ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Tego dnia przypadają również imieniny papieża Franciszka.

8. Parafia Bożego Ciała  organizuje Pieszą Pielgrzymkę do Wiela w dniach 6-7 maja (piątek, sobota). Szczegółowy program wywieszony jest w gablotce przed kościołem. Chętnych prosimy o zapisy w biurze parafialnym lub przy parafii Bożego Ciała.

9. Młodzież,  która pragnie wyjechać  na Lednicę, 4 czerwca br. proszę o zapisywanie się  w biurze parafialnym do 27 maja.. Koszt pełnego pakietu wraz z przejazdem 45zł.

10. Natomiast na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa w dniach od 28-31 lipca br. proszę o zgłoszenia  w biurze parafialnym  do dnia 7 maja. .Koszt pełnego pakietu pielgrzyma, wraz z kosztem przejazdu wynosi 460zł.

11. Pragnę serdecznie podziękować za wspólną modlitwę do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz  w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców budowy kościoła. Dziękuję też za złożoną ofiarę 3450 zł  budowę kościoła.

12. Zapraszam do czytania prasy katolickiej: "Pielgrzyma",  Małego Pielgrzyma”, „Radio Maryja”,  „Wzrastania” , „Naszej Pani” i innych czasopism religijnych,  które można kupić u ministrantów przed kościołem.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

1. W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby rolnicy indywidualni otrzymywali należyte wynagrodzenie za swoją cenną pracę.

2. Dzisiaj o godz. 17,30  – w sobotni wieczór – rozpoczęliśmy w naszym dekanacie tucholskim (w kościele Bożego Ciała) peregrynacja figury św. Michała Archanioła, która potrwa do jutra (niedzieli) do godz. 18.00. Zachęcam wszystkich naszych parafian do przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia. Plan nawiedzenia wywieszony jest w gablocie przed kościołem i na parafialnej stronie internetowej. Już dzisiaj zapraszam parafian naszej parafii na nocne czuwanie,  które dla parafii Opatrzności Bożej przypada w nocy od godz. 04.00  do  05.00.

3. Dzisiejszą niedzielą inaugurujemy w Polsce Tydzień Biblijny. Zachęcamy zatem, aby w tym tygodniu więcej czasu poświęcić na indywidualną lekturę Pisma Świętego.

4. W dzisiejszą Niedzielę Biblijną odczytany opis cudownego połowu stawia przed rozważnym czytelnikiem pod znakiem zapytania roztropność Piotra apostoła! Bo pomyślmy: zamiast nie odstępować od Zmartwychwstałego, pierwszy papież zajął się liczeniem ryb?
Zachowanie Piotra może dziwić, a nawet zaskakiwać! Oto widzi przed sobą zmartwychwstałego Pana Jezusa i zamiast wykorzystać każdą chwilę na rozmowę – zajmuje się przebieraniem trofeów połowu w obślizgłych łuskach! Jan relacjonuje: „Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości, sieć się nie rozerwała”.
Tajemnica sprowadza się do jednej z żydowskich metod interpretacji Biblii, z którą warto zapoznać się w Niedzielę Biblijną. Otóż każdej literze alfabetu hebrajskiego odpowiada umowna stała liczba. Suma liczb odpowiadających literom w poszczególnych wyrazach czy całych zdaniach może mieć znaczenie symboliczne. Przy posługiwaniu się tą numeryczną metodą staje się jasne, że jeśli dodać liczby odpowiadające poszczególnym literom określenia „synowie Boga” (hebr. bne ha-Elohim), wówczas suma wynosi dokładnie sto pięćdziesiąt trzy. Stąd symboliczne znaczenie cudownego połowu: Piotr „łowić” będzie spośród ludzi synów Bożych. A ci, zgromadzeni razem, w jednej sieci, zapełniają łódź Kościoła.
Do łodzi tej w 966 roku dołączył Mieszko I wraz ze swymi dworzanami. Niczym z ryb pławiących się w morzu pogańskich wierzeń, nasi przodkowie stali się synami Bożymi. I na szczęście po 1050 latach sieć łącząca Polaków ze stolicą Piotrową się nie rozerwała.

5. Dzisiejsza niedziela jest Niedzielą Biblijną,  którą rozpoczynamy obchody VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. Celem Tygodnia Biblijnego, jest świętowanie obecności Pisma Świętego we wspólnocie parafialnej i wzbudzanie większego zainteresowania jego lekturą.

6. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.  18,oo.

7. W czwartek przypada 1050 rocznica chrztu Polski. Ofiarujmy w intencji naszej Ojczyzny nasz codzienny różaniec, a po Mszy św. odmówmy w tej intencji koronkę do Miłosierdzia Bożego.

8. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Do nabycia kolejny numer „Pielgrzyma”, „Radio Maryja”,  „Wzrastania” , „List Naszej Pani” oraz inne czasopisma o treści misyjnej.

9. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Dzisiejsza  II Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego, które w Kościele Katolickim jest Świętem ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej. Święto to zostało ustanowione w wyniku objawień mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej (zm. 1938). Według nich sam Jezus Chrystus żądał ustanowienia tego święta i dał obietnice związane z nim. Poprzedza je nowenna do Miłosierdzia, począwszy od Wielkiego Piątku. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko. Przez wiele lat Kościół niechętnie odnosił się do tej inicjatywy, a nawet przez pewien czas zakazał propagowania kultu Bożego Miłosierdzia. Sytuacja zmieniła się dopiero za czasów pontyfikatu Jana Pawła II.

2. Liturgia słowa Bożego przybliża nam dzisiaj miłosierdzie jako coś co koniecznie jest w naszym codziennym życiu. Miłosierdzie Boże to nie tylko św. Faustyna Kowalska kanonizowana przez św. Jana Pawła II, to nie tylko znany powszechnie obraz Jezusa Miłosiernego, to nie tylko chętnie odmawiana koronka do Miłosierdzia Bożego, to nie tylko piękna idea. To również uczynki miłosierne i wyobraźnia miłosierdzia.
Boże Miłosierdzie ma się w nas realizować. Powinniśmy okazywać innym miłosierdzie, aby pomoc otrzymywali najbardziej potrzebujący. Nie jedynie wsparcie finansowe, ale także to natury duchowej. Wbrew powszechnej opinii, potrzebie materialnej zaradzić jest łatwiej. Gorzej jest z pomocą duchową. Tu potrzeba dobrego słowa, życzliwości, wyrozumiałości, czasu do poświęcenia dla bliźniego odczuwającego samotność z powodu choroby czy podeszłego wieku.
Zespoły charytatywne „Caritas” organizują pomoc materialną dla osób starszych, chorych, zniedołężniałych i innych oczekujących wsparcia. Pamiętając o różnorodności potrzeb doczesnych, nie zapominają również o potrzebach natury duchowej. Organizują chociażby pielgrzymki do sanktuariów maryjnych dla dzieci pochodzących z najbiedniejszych rodzin. Dla wielu z nich bywa to pierwszy wyjazd poza miejsce zamieszkania.
Pismo św. zapewnia nas o tym, że wspieranie potrzebujących owocuje miłosierdziem, które okazuje nam Pan Bóg. Jest bowiem napisane: „Szczęśliwi miłosierni, ponieważ oni dostąpią miłosierdzia”. Pogłębiajmy zatem naszą wiarę, byśmy nie byli niedowiarkami jak św. Tomasz

Apostoł, lecz ludźmi prawdziwie wierzącymi, czyniącymi miłosierdzie i oczekującymi miłosierdzia Pańskiego.

3. Wraz z całym Kościołem w Polsce rozpoczynamy 72. Tydzień Miłosierdzia (3-9 kwietnia). Doświadczając bowiem Miłosierdzia Bożego, powinniśmy sami być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na cele dobroczynne.

4. Świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego wykorzystajmy ten dzień również na modlitwę za nas samych i naszych bliskich. Dziś za odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego możemy także uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Są nimi: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub  za zmarłych.

5. Jutro – w poniedziałek 4 kwietnia – zapraszam w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która z racji święta Wielkanocy została przesunięta z 25 marca – na Mszę św. o godz. 18.00.

6. W sobotę, 9 kwietnia, o godz. 17.30 przybędzie do naszego miasta figura Św. Michała Archanioła z groty w Gargano. Peregrynacja potrwa do niedzieli, 10 kwietnia, do godz. 18.00. Zachęcam wszystkich naszych parafian do przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia. Plan nawiedzenia wywieszony jest w gablocie przed kościołem i na parafialnej stronie internetowej. W ramach przygotowania do peregrynacji odprawiać będziemy Nowennę do św. Michała Archanioła począwszy od 1 kwietnia w łączności z mszą świętą wieczorną. Już dzisiaj zapraszam parafian naszej parafii na nocne czuwanie,  które dla parafii Opatrzności Bożej przypada w nocy od godz. 04.00  do  05.00.

7. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy  po Mszy św. o godz. 18.00.

8. Za tydzień – w  2 niedzielę miesiąca – zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz wszystkich ofiarodawców i darczyńców jej budowy.

9. Również za tydzień, z racji III Niedzieli Wielkanocnej, obchodzić będziemy Ogólnopolską Niedzielą Biblijną.

10. Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski ws. Pewłnej ochrony życia człowieka

Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.

W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Podpisali:

Abp Stanisław Gądecki      – Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski   – Metropolita Łódzki, Zastępca Przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński          – Sekretarz Generalny KEP

11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma, W  Rodzinie  oraz inne pisma o tematyce misyjnej i rodzinnej.

12. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie  składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,  wielu  łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby chrześcijanie dyskryminowani lub prześladowani z powodu swojej wiary byli wciąż silni i wierni Ewangelii dzięki nieustannej modlitwie całego Kościoła.

2. Serdeczne Bóg zapłać za piękne kwiaty złożone do Grobu Pańskiego, a także za pomoc przy dekorowaniu Grobu Pańskiego tak w małym,  jak i dużym kościele.  W sposób szczególny dziękuję za przygotowanie wielkiej makiety Jerozolimy oraz krzyża z miejscem adoracji Naj. Sakramentu i nowe tabernakulum p. Piotrowi Szweda i tym wszystkim,  którzy jemu pomagali.  Dziękuję wszystkim,  którzy przygotowali liturgię Triduum Paschalnego oraz służbie liturgicznej i p. organiście.  Wszystkim  z serca płynące Bóg zapłać.

3. Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocy. Porządek Mszy Świętych,  jak w niedzielę, tj. o godz. 8.00, 10.00, i 11.30. Zachęcamy także, o ile to możliwe, do uczestnictwa w Mszach Świętych przez całą oktawę Wielkanocy. Tradycyjnie tego dnia w naszych kościołach modlimy się w intencji wszystkich szkół i uczelni katolickich. W szczególny zaś sposób modlimy się w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

4. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

5. Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty” w Tucholi, składa serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i zaangażowanie, podczas ogólnopolskiej akcji przeprowadzonej w Niedzielą Palmową pod nazwą Pola Nadziei.

6. Od dzisiaj, po przejściu na czas letniMsze św. w dni powszednie będą odprawiane o godz. 18.00.

7. Za tydzień przypada II Niedziela Wielkanocna (3 kwietnia), która obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Serdecznie zapraszam do odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia

8. Za tydzień II Niedziela Wielkanocna,  która obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Serdecznie zapraszam do odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia.

9. Przyszła niedziela ze względu na swoją wymowę jest patronalnym dniem Caritas. Tego dnia zbierać będziemy ofiary do puszek z przeznaczeniem  na dzieło miłosierdzia.

10. W naszym dekanacie nawiedzenie odbywać się będzie  w dniach 9 – 10 kwietnia, miejscem nawiedzenia będzie kościół p.w. Bożego Ciała. Aby dobrze przygotować się na czas peregrynacji od piątku, 1 kwietnia odprawiać będziemy Nowennę w łączności z wieczorną Mszą św.

11. Zachęta Biskupa Pelplińskiego do uczestnictwa w diecezjalnej peregrynacji figury św. Michała Archanioła

Drodzy Diecezjalnie!

W Roku Miłosierdzia, w którym papież Franciszek zachęca nas, abyśmy obficie korzystali z darów Bożej dobroci, będziemy mieli szczególną okazję, aby uwielbić Boga i doznać Jego Opieki przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła.

29 marca, we wtorek po Niedzieli Zmartwychwstania, w czasie uroczystej
Mszy świętej sprawowanej o godzinie 18:00 w naszej Bazylice katedralnej w Pelplinie zostanie zainaugurowana diecezjalna peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Figura ta odwiedzi wszystkie dekanaty tak, aby 5 maja dotrzeć do parafii pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, gdzie, także w uroczysty sposób, zakończymy peregrynację.

Pragnę zaprosić Kapłanów, Siostry Zakonne, czcicieli św. Michała
oraz wszystkich Diecezjan do jak najgłębszego przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia w Roku Miłosierdzia. Niech św. Michał Archanioł wyprosi dla całej wspólnoty diecezjalnej obfitość łask Bożych, niech wspomoże nas w walce z grzechem i wyjedna nam łaskę bycia miłosiernymi jak Ojciec.

Łączę pasterskie błogosławieństwo.

+Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

12. Zapraszam do nabycia kolejny, świąteczny numer Pielgrzyma, a w nim artykuł ks. Sławomira Kunki: „Radość o poranku” oraz „Klucz do szczęścia”. Dla dzieci zaś „Mały Pielgrzym”.

13. Wszystkim gościom i  parafialnej wspólnocie składam jak najserdeczniejsze życzenia:

Wesoły nam dziś dzień nastał,

Chrystus bowiem zmartwychwstał.

Radujcie się więc i z ufnością patrzcie w przyszłość.

Niech zsyła na Was łaski

i wnosi szczęście do Waszego rodzinnego życia.

Niech czas wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy,

aby wszystkie życzenia okazały się do spełnienia

i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości,

abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności,

i niech symbol boskiego odrodzenia był i będzie dla nas

celem do spełnienia.

Radosnych i błogosławionych świąt Wielkanocnych,

a nade wszystko wszelkich łask Zmartwychwstałego

życzy

ks. Wiesław Herold

(proboszcz parafii Opatrzności Bożej)

  1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby chrześcijanie dyskryminowani lub prześladowani z powodu swojej wiary byli wciąż silni i wierni Ewangelii dzięki nieustannej modlitwie całego Kościoła.

2.W dzisiejszą niedzielę, z racji rekolekcji w zeszłą niedzielę, zapraszam do wspólnej modlitwy o szczęśliwą budowę naszego kościoła i w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na budowę kościoła,  za którą składam serdeczne Bóg zapłać.

3.Również dzisiaj obchodzimy  Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się w Rzymie i w naszej diecezji w Kościerzynie, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

4.Dzisiaj w Niedzielę Palmową przed kościołami wszystkich parafii na terenie dekanatu tucholskiego odbywa się zbiórka dla Tucholskiego Hospicjum, która polega na wręczaniu przez kwestujących wolontariuszy, kwiatów - żonkili - symbolu nadziei.

5.Jutro,  w Wielki Poniedziałek,  w naszej parafii odbędzie się spowiedź parafialna z udziałem zaproszonych księży spowiedników od 16,oo.  do  18,oo (z przerwą od 17,oo.  do  17,30). Serdecznie zapraszam.

6.W Wielkim Tygodniu Msze św.  będą o godz. 18.00.

7.Również jutro  do godz. 14,oo  odwiedzę chorych z posługą sakramentalną. Jeśli są osoby,  które pragnęłyby skorzystać z posługi sakramentalnej proszę o dodatkowe zgłoszenie dzisiaj po Mszy świętej.

8.W środę zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 18,oo.

9.Przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy ten czas jako prawdziwi chrześcijanie, tj w wyciszeniu  i zadumie nad własnym życiem. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny osobisty udział w bogatej liturgii.

10.Wielki Czwartek  -  ustanowienie Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Rano o godz. 10.00 w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego będzie  Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18,oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy będzie trwała do godz. 22,oo. Adorację rozpoczniemy następnego od godz. 10.00.

11.W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta (od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy). Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18,oo. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
12.O godz. 20.30 rozpocznie się nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ, które podobnie jak w poprzednich latach, odprawimy ulicami naszego miasta. Początek na Placu Wolności,  a zakończenie w kościele  św. Bartłomieja. Proszę o zabranie świec na Drogę Krzyżową. Adoracja przy Grobie Pańskim do 22,oo. Wznowienie adoracji w sobotę  od  godz. 10.00.

13.W Wielki Piątek rozpoczniemy Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.

14.WIELKA SOBOTA jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 15,oo i 16,oo. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani oraz czas zadumy nad śmiercią Chrystusa.  W tym dniu można zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W tym dniu dzieci będą mogły złożyć ofiary, które  zbierały w czasie Wielkiego Postu w swoich rodzinach do skarbonek CARITAS, jeśli nie uczyniły tego wcześniej w szkole.

15. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z bardzo starą tradycją, noc z soboty na niedziele ma być czuwaniem na cześć Pana. Liturgia Paschalna, którą odprawia się tej nocy wspominając Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania Chrystusa. Ta msza św. jest uważana za „Matkę wszystkich Mszy św.”  i jest najbardziej uroczystą w ciągu roku.

16. Obrzędy liturgii Paschalnej  w  naszej parafii rozpoczną się w nowym kościele o godz. 22.30. Liturgia Paschalna ma następujący porządek: po Liturgii Światła i Orędziu Wielkanocnym, Kościół rozważa cuda, których Bóg od początku dokonał dla swojego ludu, aż do momentu, w którym razem z nowymi członkami odrodzonymi przez Chrzest, Kościół zostaje wezwany na ucztę Eucharystyczną przygotowaną przez Pana, jako pamiątka Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, w oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście. Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania, zwaną REZUREKCJĄ. Na tę uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w czasie Liturgii Światła, w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz podczas procesji rezurekcyjnej.

17. Msze św. w pierwsze święto ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO zostaną odprawione o godz. 10.00 (przed ta Mszą św. odbędzie się procesja Wielkanocną z figurą Chrystusa  Zmartwychwstałego)  oraz o godz. 11.00 ( Nie będzie  zatem – z racji rezurekcji nocnej – pierwszej Mszy św. o godz. 8.00 ).

18. Ofiary Wielkiego Piątku, składane w łączności z adoracją krzyża, są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

19. Kwiaty do Grobu Pańskiego można  składać w kościele przy figurce Matki Boskiej Fatimskiej, za które już dziś składam serdeczne Bóg zapłać.

20. Biuro Parafialne w Wielkim Tygodniu będzie czynne tylko we wtorek i środę po Mszy św. wieczornej o godz. 18,oo.

21. U ministrantów przed kościołem można kupić „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.

22. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…